WTA W60+H Torun, Wk. 23 Draw (Women's) - 2019

Click Here To Join The W60+H Torun, Wk. 23 Discussion!


Share This...


W60+H Torun, Wk. 23 Event Details:

2019-06-03Clay
OutdoorPoland
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the W60+H Torun, Wk. 23 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FRebecca Sramkova (SVK)Marta Kostyuk (UKR)6-1 6-2[H2H]
SFMarta Kostyuk (UKR)Allie Kiick (2) (USA)6-7(2) 6-3 6-4[H2H]
SFRebecca Sramkova (SVK)Irina Maria Bara (4) (ROU)6-4 4-3 ret.[H2H]
QFIrina Maria Bara (4) (ROU)Nicoleta Dascalu (q) (ROU)6-2 6-3[H2H]
QFRebecca Sramkova (SVK)Anastasia Zarycka (_Cz)6-1 6-3[H2H]
QFAllie Kiick (2) (USA)Danka Kovinic (6) (MNE)7-5 6-3[H2H]
QFMarta Kostyuk (UKR)Anhelina Kalinina (3) (UKR)1-6 6-3 6-3[H2H]
R16Allie Kiick (2) (USA)Maja Chwalinska (POL)6-2 6-2[H2H]
R16Nicoleta Dascalu (q) (ROU)Rosa VICENS MAS (q) (ESP)6-4 6-3[H2H]
R16Marta Kostyuk (UKR)Paula Ormaechea (ARG)6-4 4-6 7-6(4)[H2H]
R16Irina Maria Bara (4) (ROU)Stefania ROGOZINSKA Dzik (WC) (POL)6-2 6-2[H2H]
R16Danka Kovinic (6) (MNE)Gabriela Talaba (q) (ROU)6-2 3-6 6-2[H2H]
R16Anhelina Kalinina (3) (UKR)Carolina M. Alves (q) (BRA)6-3 6-2[H2H]
R16Rebecca Sramkova (SVK)Marie Benoit (BEL)6-3 6-4[H2H]
R16Anastasia Zarycka (_Cz)Jaimee Fourlis (q) (AUS)1-6 7-6(4) 6-3[H2H]
R32Danka Kovinic (6) (MNE)Nina Stojanovic (SRB)6-4 1-6 6-1[H2H]
R32Nicoleta Dascalu (q) (ROU)Weronika Falkowska (WC) (POL)6-3 6-1[H2H]
R32Gabriela Talaba (q) (ROU)Verena Meliss (q) (ITA)7-6(2) 6-2[H2H]
R32Anastasia Zarycka (_Cz)Katarzyna Kawa (8) (POL)4-6 7-6(3) 6-1[H2H]
R32Marie Benoit (BEL)Nikola Tomanova (q) (CZE)6-4 6-4[H2H]
R32Paula Ormaechea (ARG)Robin Anderson (5) (USA)6-2 6-1[H2H]
R32Rebecca Sramkova (SVK)Elena Rybakina (1) (RUS)6-2 6-4[H2H]
R32Anhelina Kalinina (3) (UKR)Ania Hertel (WC) (POL)6-1 6-2[H2H]
R32Stefania ROGOZINSKA Dzik (WC) (POL)Olivia Rogowska (AUS)6-4 6-3[H2H]
R32Allie Kiick (2) (USA)Alexandra Cadantu (ROU)6-4 6-1[H2H]
R32Marta Kostyuk (UKR)Nuria Parrizas-Diaz (ESP)6-2 6-0[H2H]
R32Maja Chwalinska (POL)Daniela Seguel (q) (CHL)6-2 6-2[H2H]
R32Jaimee Fourlis (q) (AUS)Paula Kania (WC) (POL)6-2 6-1[H2H]
R32Irina Maria Bara (4) (ROU)Katarina Zavatska (UKR)6-3 6-4[H2H]
R32Carolina M. Alves (q) (BRA)Olga Saez Larra (ESP)6-2 4-6 5-1 ret.[H2H]
R32Rosa VICENS MAS (q) (ESP)Jana Cepelova (7) (SVK)6-4 2-6 6-3[H2H]
Women's Doubles
FRebeka Masarova ()
Rebecca Sramkova (SVK)
Robin Anderson (USA)
Anhelina Kalinina (UKR)
6-4 3-6 10-4
SFRobin Anderson (USA)
Anhelina Kalinina (UKR)
Danka Kovinic (MNE)
Laura Pigossi (BRA)
7-5 2-6 10-8
SFRebeka Masarova ()
Rebecca Sramkova (SVK)
Irina Maria Bara (ROU)
Elena Bogdan (ROU)
6-3 6-3
QFDanka Kovinic (MNE)
Laura Pigossi (BRA)
Weronika Falkowska (POL)
Martyna Kubka ()
6-4 6-2
QFRebeka Masarova ()
Rebecca Sramkova (SVK)
Miriam Bianca Bulgaru (ROU)
Gabriela Talaba (ROU)
7-5 6-3
QFIrina Maria Bara (ROU)
Elena Bogdan (ROU)
Seone Mendez (AUS)
Daniela Seguel (CHL)
6-3 6-4
QFRobin Anderson (USA)
Anhelina Kalinina (UKR)
Julia Oczachowska (POL)
Zuzanna Szczepanska ()
6-1 6-2
R16Irina Maria Bara (ROU)
Elena Bogdan (ROU)
Rosa VICENS MAS (ESP)
Lucie Wargnier (FRA)
6-2 6-2
R16Seone Mendez (AUS)
Daniela Seguel (CHL)
Lara Escauriza (_PA)
Nuria Parrizas-Diaz (ESP)
6-4 7-5
R16Julia Oczachowska (POL)
Zuzanna Szczepanska ()
Aleksandra Julia Jelen ()
Joanna Zawadzka (POL)
7-6(4) 4-6 10-6
R16Robin Anderson (USA)
Anhelina Kalinina (UKR)
Joana Eidukonyte (LAT)
Laura Svatikova (SVK)
6-0 6-3
R16Weronika Falkowska (POL)
Martyna Kubka ()
Carolina M. Alves (BRA)
Chiara Scholl (USA)
1-6 7-6(4) 10-6
R16Miriam Bianca Bulgaru (ROU)
Gabriela Talaba (ROU)
Pei Hsuan Chen ()
Fang-Hsien Wu ()
6-4 3-6 10-5
R16Danka Kovinic (MNE)
Laura Pigossi (BRA)
Ania Hertel (POL)
Stefania ROGOZINSKA Dzik (POL)
6-3 6-3
R16Rebeka Masarova ()
Rebecca Sramkova (SVK)
Paula Ormaechea (ARG)
Olivia Rogowska (AUS)
6-4 6-4
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Gabriela Talaba (q) (ROU)Seone Mendez (AUS)6-4 7-6(3)[H2H]
Q1Carolina M. Alves (q) (BRA)Anastasiya Shoshyna (UKR)6-1 6-4[H2H]
Q1Verena Meliss (q) (ITA)Miriam Bianca Bulgaru (ROU)7-6(6) 6-3[H2H]
Q1Rosa VICENS MAS (q) (ESP)Susan Bandecchi ()6-4 6-7(2) 10-6[H2H]
Q1Daniela Seguel (q) (CHL)Iva Primorac (CRO)6-1 6-4[H2H]
Q1Nikola Tomanova (q) (CZE)Lara Escauriza (_PA)6-4 7-5[H2H]
Q1Nicoleta Dascalu (q) (ROU)Gabriela Horackova (CZE)w/o[H2H]
Q1Jaimee Fourlis (q) (AUS)Joana Eidukonyte (LAT)6-1 6-3[H2H]
Q3Gabriela Talaba (q) (ROU)Yana Morderger (GER)6-4 6-3[H2H]
Q3Daniela Seguel (q) (CHL)Zuzanna Szczepanska ()6-0 6-2[H2H]
Q3Gabriela Horackova (CZE)Chiara Scholl (USA)7-5 6-1[H2H]
Q3Susan Bandecchi ()Rebeka Masarova ()6-1 6-3[H2H]
Q3Anastasiya Shoshyna (UKR)Anita Husaric (BIH)6-3 6-1[H2H]
Q3Carolina M. Alves (q) (BRA)Daniela Vismane (LAT)4-6 7-6(3) 10-4[H2H]
Q3Rosa VICENS MAS (q) (ESP)Martyna Kubka ()6-0 4-6 10-3[H2H]
Q3Miriam Bianca Bulgaru (ROU)Alexandra Damaschin (ROU)3-6 6-2 10-3[H2H]
Q3Lara Escauriza (_PA)Lucie Wargnier (FRA)6-2 6-3[H2H]
Q3Seone Mendez (AUS)Joanna Zawadzka (POL)7-5 6-2[H2H]
Q3Nicoleta Dascalu (q) (ROU)Aleksandra Julia Jelen ()6-2 6-1[H2H]
Q3Nikola Tomanova (q) (CZE)Elizabeth Halbauer (_Un)3-6 6-4 10-7[H2H]
Q3Jaimee Fourlis (q) (AUS)Karolina Kubanova (CZE)6-1 6-2[H2H]
Q3Verena Meliss (q) (ITA)Laura Svatikova (SVK)7-6(2) 7-6(1)[H2H]
Q3Joana Eidukonyte (LAT)Tayisiya Morderger (GER)6-1 1-0 ret.[H2H]
Q3Iva Primorac (CRO)Julia Oczachowska (POL)6-3 7-5[H2H]