WTA W25 Solarino, Wk. 47 Draw (Women's) - 2019

Click Here To Join The W25 Solarino, Wk. 47 Discussion!


Share This...


W25 Solarino, Wk. 47 Event Details:

2019-11-18Carpet
IndoorItaly
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the W25 Solarino, Wk. 47 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FGiulia Gatto-Monticone (3) (ITA)Jana Fett (7) (CRO)2-6 6-3 7-5[H2H]
SFGiulia Gatto-Monticone (3) (ITA)Tereza Mrdeza (8) (CRO)7-5 6-3[H2H]
SFJana Fett (7) (CRO)Oceane Dodin (4) (FRA)6-3 1-6 6-4[H2H]
QFOceane Dodin (4) (FRA)Indy De Vroome (6) (NLD)6-2 7-5[H2H]
QFGiulia Gatto-Monticone (3) (ITA)Olga Saez Larra (ESP)7-6(2) 6-3[H2H]
QFJana Fett (7) (CRO)Mariam Bolkvadze (2) (GEO)6-2 6-3[H2H]
QFTereza Mrdeza (8) (CRO)Amanda Carreras (GBR)6-2 6-4[H2H]
R16Olga Saez Larra (ESP)Laura Schaeder (q) (GER)6-3 3-6 6-4[H2H]
R16Mariam Bolkvadze (2) (GEO)Julia Payola (q) (ESP)6-7(5) 6-1 6-0[H2H]
R16Indy De Vroome (6) (NLD)Marina Bassols Ribera (ESP)7-6(3) 6-4[H2H]
R16Oceane Dodin (4) (FRA)Federica Di Sarra (q) (ITA)6-1 4-6 6-3[H2H]
R16Giulia Gatto-Monticone (3) (ITA)Tayisiya Morderger (SE) (GER)6-2 6-1[H2H]
R16Tereza Mrdeza (8) (CRO)Lucia Bronzetti (ITA)0-6 6-3 6-3[H2H]
R16Amanda Carreras (GBR)Monica Niculescu (1) (ROU)w/o[H2H]
R16Jana Fett (7) (CRO)Susan Bandecchi ()6-2 7-6(2)[H2H]
R32Mariam Bolkvadze (2) (GEO)Destinee Martins (q) ()6-3 6-2[H2H]
R32Tereza Mrdeza (8) (CRO)Camilla Rosatello (WC) (ITA)7-6(6) 6-2[H2H]
R32Julia Payola (q) (ESP)Claudia Coppola (WC) (ITA)6-0 7-6(2)[H2H]
R32Jana Fett (7) (CRO)Federica Bilardo (WC) (ITA)6-1 6-1[H2H]
R32Laura Schaeder (q) (GER)Katharina Hobgarski (5) (GER)6-3 4-6 7-6(6)[H2H]
R32Tayisiya Morderger (SE) (GER)Yana Morderger (q) (GER)6-3 6-2[H2H]
R32Amanda Carreras (GBR)Joanne Zuger (LL) (SUI)6-2 4-6 6-3[H2H]
R32Monica Niculescu (1) (ROU)Monika Kilnarova (LL) (CZE)6-4 6-3[H2H]
R32Federica Di Sarra (q) (ITA)Claudia Giovine (q) (ITA)6-2 6-4[H2H]
R32Marina Bassols Ribera (ESP)Sara Gambogi (WC) (ITA)6-3 6-0[H2H]
R32Olga Saez Larra (ESP)Martina Caregaro (ITA)7-5 6-4[H2H]
R32Indy De Vroome (6) (NLD)Jodie Anna Burrage (GBR)6-3 6-3[H2H]
R32Oceane Dodin (4) (FRA)Lucrezia Stefanini (q) (ITA)6-2 6-3[H2H]
R32Lucia Bronzetti (ITA)Lara Salden (BEL)6-2 1-6 7-5[H2H]
R32Giulia Gatto-Monticone (3) (ITA)Stefania Rubini (ITA)6-0 7-6(5)[H2H]
R32Susan Bandecchi ()Federica Rossi (q) ()1-6 6-3 6-2[H2H]
Women's Doubles
FTayisiya Morderger (GER)
Yana Morderger (GER)
Olga Parres Azcoitia (ESP)
Ioana Loredana Rosca (ROU)
6-3 6-4
SFOlga Parres Azcoitia (ESP)
Ioana Loredana Rosca (ROU)
Federica Di Sarra (ITA)
Camilla Rosatello (ITA)
6-3 7-6(7)
SFTayisiya Morderger (GER)
Yana Morderger (GER)
Claudia Giovine (ITA)
Tereza Mrdeza (CRO)
6-3 6-4
QFOlga Parres Azcoitia (ESP)
Ioana Loredana Rosca (ROU)
Eliz Maloney (GBR)
Destinee Martins ()
6-4 6-1
QFFederica Di Sarra (ITA)
Camilla Rosatello (ITA)
Emma Davis (USA)
Valeria Koussenkova (ESP)
6-1 6-1
QFTayisiya Morderger (GER)
Yana Morderger (GER)
Jodie Anna Burrage (GBR)
Jana Fett (CRO)
w/o
QFClaudia Giovine (ITA)
Tereza Mrdeza (CRO)
Mariam Bolkvadze (GEO)
Monika Kilnarova (CZE)
6-4 6-2
R16Federica Di Sarra (ITA)
Camilla Rosatello (ITA)
Isabelle Haverlag ()
Anna Popescu (GBR)
6-2 6-2
R16Olga Parres Azcoitia (ESP)
Ioana Loredana Rosca (ROU)
Nicole Gadient ()
Sara Lanca (_PO)
6-2 6-1
R16Eliz Maloney (GBR)
Destinee Martins ()
Claudia Coppola (ITA)
Joanne Zuger (SUI)
6-4 6-1
R16Mariam Bolkvadze (GEO)
Monika Kilnarova (CZE)
Matilde Paoletti ()
Beatrice Ricci ()
7-6(7) 6-2
R16Claudia Giovine (ITA)
Tereza Mrdeza (CRO)
Nuria Brancaccio (ITA)
Federica Rossi ()
6-2 6-0
R16Jodie Anna Burrage (GBR)
Jana Fett (CRO)
Malene Helgo (NOR)
Katharina Hobgarski (GER)
w/o
R16Emma Davis (USA)
Valeria Koussenkova (ESP)
Arina Atyushova ()
Darya Lavrichenko ()
1-6 6-4 12-10
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Julia Payola (q) (ESP)Alina Shcherbinina ()6-3 6-3[H2H]
Q1Destinee Martins (q) ()Veronika Erjavec ()3-6 6-1 10-8[H2H]
Q1Yana Morderger (q) (GER)Joanne Zuger (LL) (SUI)5-7 6-3 13-11[H2H]
Q1Lucrezia Stefanini (q) (ITA)Malene Helgo (NOR)6-4 6-3[H2H]
Q1Federica Di Sarra (q) (ITA)Emma Davis (USA)6-0 6-0[H2H]
Q1Laura Schaeder (q) (GER)Giulia Crescenzi (ITA)7-6(4) 6-0[H2H]
Q1Federica Rossi (q) ()Monika Kilnarova (LL) (CZE)4-6 6-3 10-7[H2H]
Q1Claudia Giovine (q) (ITA)Federica Arcidiacono (ITA)3-6 6-2 11-9[H2H]
Q3Giulia Crescenzi (ITA)Ioana Loredana Rosca (ROU)4-6 6-1 10-5[H2H]
Q3Destinee Martins (q) ()Tamara Malesevic (_SR)7-5 5-7 10-7[H2H]
Q3Veronika Erjavec ()Darya Lavrichenko ()7-5 6-1[H2H]
Q3Yana Morderger (q) (GER)Anna Popescu (GBR)6-1 6-1[H2H]
Q3Joanne Zuger (LL) (SUI)Matilde Paoletti ()6-2 6-4[H2H]
Q3Alina Shcherbinina ()Nicole Gadient ()6-0 1-6 10-7[H2H]
Q3Laura Schaeder (q) (GER)Sara Lanca (_PO)6-1 5-7 10-8[H2H]
Q3Claudia Giovine (q) (ITA)Ekaterina Ovcharenko (RUS)6-1 6-1[H2H]
Q3Federica Arcidiacono (ITA)Valentina Losciale (ITA)6-4 6-1[H2H]
Q3Lucrezia Stefanini (q) (ITA)Valeria Koussenkova (ESP)6-1 6-0[H2H]
Q3Malene Helgo (NOR)Arina Atyushova ()6-0 6-1[H2H]
Q3Federica Di Sarra (q) (ITA)Alija Merdeeva (RUS)6-0 6-2[H2H]
Q3Emma Davis (USA)Nuria Brancaccio (ITA)6-4 6-2[H2H]
Q3Monika Kilnarova (LL) (CZE)Beatrice Ricci ()6-1 6-0[H2H]
Q3Federica Rossi (q) ()Olga Parres Azcoitia (ESP)6-3 3-6 10-7[H2H]
Q3Julia Payola (q) (ESP)Eliz Maloney (GBR)6-4 6-4[H2H]