WTA W25 Minsk, Wk. 46 Draw (Women's) - 2019

Click Here To Join The W25 Minsk, Wk. 46 Discussion!


Share This...


W25 Minsk, Wk. 46 Event Details:

2019-11-11Hard
IndoorBelarus
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the W25 Minsk, Wk. 46 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FAnastasia Zakharova (RUS)Marina Melnikova (1) ()6-4 6-3[H2H]
SFMarina Melnikova (1) ()Yuliya Hatouka (BLR)6-1 6-1[H2H]
SFAnastasia Zakharova (RUS)Lucia Bronzetti (ITA)6-2 6-3[H2H]
QFYuliya Hatouka (BLR)Anastasia Gasanova (7) ()6-1 6-3[H2H]
QFMarina Melnikova (1) ()Jessica Pieri (ITA)6-0 6-3[H2H]
QFLucia Bronzetti (ITA)Katarzyna Piter (POL)6-4 6-1[H2H]
QFAnastasia Zakharova (RUS)Emma Raducanu (q) ()7-5 6-2[H2H]
R16Lucia Bronzetti (ITA)Tessah Andrianjafitrimo (2) (FRA)2-6 6-0 6-1[H2H]
R16Anastasia Zakharova (RUS)Ioana Loredana Rosca (ROU)6-4 6-4[H2H]
R16Yuliya Hatouka (BLR)Alexandra Cadantu (4) (ROU)7-5 2-6 7-5[H2H]
R16Jessica Pieri (ITA)Nicoleta Dascalu (6) (ROU)4-6 6-2 6-2[H2H]
R16Katarzyna Piter (POL)Valeriya Yushchenko (RUS)6-2 6-4[H2H]
R16Anastasia Gasanova (7) ()Vlada Koval (LL) (RUS)3-6 6-3 6-1[H2H]
R16Marina Melnikova (1) ()Ylona-Georgiana Ghioroaie (q) (ROU)6-3 6-3[H2H]
R16Emma Raducanu (q) ()Lara Salden (5) (BEL)6-4 7-5[H2H]
R32Lara Salden (5) (BEL)Andrea Lazaro Garcia (ESP)6-4 6-4[H2H]
R32Emma Raducanu (q) ()Deborah Chiesa (ITA)6-2 6-0[H2H]
R32Marina Melnikova (1) ()Aliona Falei (WC) ()6-2 6-2[H2H]
R32Yuliya Hatouka (BLR)Anna Morgina ()6-1 7-6(4)[H2H]
R32Anastasia Gasanova (7) ()Polina Leykina (q) ()6-1 6-2[H2H]
R32Valeriya Yushchenko (RUS)Suzan Lamens (q) (NLD)6-2 6-1[H2H]
R32Katarzyna Piter (POL)Ylena In-Albon (8) ()6-4 6-0[H2H]
R32Ioana Loredana Rosca (ROU)Victoria Kan (3) ()6-2 6-4[H2H]
R32Tessah Andrianjafitrimo (2) (FRA)Yana Mogilnitskaya (WC) ()6-1 6-2[H2H]
R32Anastasia Zakharova (RUS)Viktoriya Kanapatskaya (WC) (BLR)6-4 7-5[H2H]
R32Lucia Bronzetti (ITA)Shalimar Talbi (WC) (BLR)6-1 6-4[H2H]
R32Ylona-Georgiana Ghioroaie (q) (ROU)Tatsiana Sasnouskaya (q) (BLR)6-2 7-6(2)[H2H]
R32Jessica Pieri (ITA)Anastasiya Komar (q) ()7-6(5) 6-4[H2H]
R32Nicoleta Dascalu (6) (ROU)Kristina Dmitruk (q) ()6-2 6-0[H2H]
R32Vlada Koval (LL) (RUS)Anastasia Tikhonova (q) (RUS)5-7 7-5 6-0[H2H]
R32Alexandra Cadantu (4) (ROU)Ekaterina Kazionova (SE) (RUS)6-3 6-3[H2H]
Women's Doubles
FVictoria Kan ()
Anna Morgina ()
Suzan Lamens (NLD)
Anastasia Pribylova ()
7-6(3) 7-6(4)
SFSuzan Lamens (NLD)
Anastasia Pribylova ()
Olga Doroshina ()
Ilona Kremen (BLR)
5-7 6-1 10-3
SFVictoria Kan ()
Anna Morgina ()
Ylona-Georgiana Ghioroaie (ROU)
Polina Leykina ()
w/o
QFOlga Doroshina ()
Ilona Kremen (BLR)
Elizaveta Koklina (RUS)
Polina Monova (RUS)
6-3 6-1
QFYlona-Georgiana Ghioroaie (ROU)
Polina Leykina ()
Anastasia Gasanova ()
Daria Mishina (RUS)
w/o
QFVictoria Kan ()
Anna Morgina ()
Vlada Koval (RUS)
Anastasia Zakharova (RUS)
6-4 6-4
QFSuzan Lamens (NLD)
Anastasia Pribylova ()
Shalimar Talbi (BLR)
Ekaterina Yashina ()
7-6(9) 6-3
R16Victoria Kan ()
Anna Morgina ()
Andrea Lazaro Garcia (ESP)
Ioana Loredana Rosca (ROU)
6-3 3-6 10-6
R16Vlada Koval (RUS)
Anastasia Zakharova (RUS)
Lucia Bronzetti (ITA)
Jessica Pieri (ITA)
6-3 6-3
R16Suzan Lamens (NLD)
Anastasia Pribylova ()
Aliona Falei ()
Anastasiya Komar ()
1-6 6-1 11-9
R16Shalimar Talbi (BLR)
Ekaterina Yashina ()
Viktoriya Kanapatskaya (BLR)
Katyarina Paulenka (BLR)
6-3 6-2
R16Elizaveta Koklina (RUS)
Polina Monova (RUS)
Evgeniya Levashova (RUS)
Valeriya Yushchenko (RUS)
6-1 6-2
R16Olga Doroshina ()
Ilona Kremen (BLR)
Ekaterina Kazionova (RUS)
Anastasia Tikhonova (RUS)
6-4 6-4
R16Anastasia Gasanova ()
Daria Mishina (RUS)
Daria Khomutsianskaya ()
Kseniya Yersh (BLR)
7-5 4-6 10-4
R16Ylona-Georgiana Ghioroaie (ROU)
Polina Leykina ()
Alexandra Cadantu (ROU)
Nicoleta Dascalu (ROU)
6-3 6-4
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Ylona-Georgiana Ghioroaie (q) (ROU)Veronika Pepelyaeva ()6-2 6-4[H2H]
Q1Kristina Dmitruk (q) ()Vlada Koval (LL) (RUS)3-6 7-6(6) 10-7[H2H]
Q1Tatsiana Sasnouskaya (q) (BLR)Ilona Kremen (BLR)7-5 7-5[H2H]
Q1Suzan Lamens (q) (NLD)Olga Doroshina ()7-6(5) 3-6 10-1[H2H]
Q1Anastasiya Komar (q) ()Evgeniya Levashova (RUS)1-6 6-3 13-11[H2H]
Q1Emma Raducanu (q) ()Katyarina Paulenka (BLR)6-1 6-4[H2H]
Q1Anastasia Tikhonova (q) (RUS)Anastasia Pribylova ()7-5 6-4[H2H]
Q1Polina Leykina (q) ()Jana Kolodynska ()6-2 6-2[H2H]
Q3Ylona-Georgiana Ghioroaie (q) (ROU)Kseniya Yersh (BLR)6-3 6-0[H2H]
Q3Ilona Kremen (BLR)Alina Silich ()7-6(5) 6-4[H2H]
Q3Evgeniya Levashova (RUS)Maria Daniels Sierra ()7-6(4) 6-0[H2H]
Q3Kristina Dmitruk (q) ()Daria Kudashova ()6-3 6-4[H2H]
Q3Vlada Koval (LL) (RUS)Vladlena Bokova ()6-3 6-2[H2H]
Q3Tatsiana Sasnouskaya (q) (BLR)Ekaterina Yashina ()2-6 6-0 10-6[H2H]
Q3Veronika Pepelyaeva ()Daria Krasnova ()6-1 6-4[H2H]
Q3Jana Kolodynska ()Polina Monova (RUS)1-6 6-2 10-7[H2H]
Q3Polina Leykina (q) ()Eva Garkusha ()6-4 7-6(5)[H2H]
Q3Suzan Lamens (q) (NLD)Katsiaryna Skachkova (BLR)6-2 6-1[H2H]
Q3Emma Raducanu (q) ()Ekaterina Reyngold ()6-4 6-2[H2H]
Q3Katyarina Paulenka (BLR)Evialina Laskevich ()6-3 6-4[H2H]
Q3Olga Doroshina ()Daria Khomutsianskaya ()6-2 7-5[H2H]
Q3Anastasia Pribylova ()Ksenia Kolesnikova (RUS)6-1 6-1[H2H]
Q3Anastasia Tikhonova (q) (RUS)Hanna Sokal (BLR)6-3 4-1 ret.[H2H]
Q3Anastasiya Komar (q) ()Kristina Kudryavtseva ()6-4 7-6(6)[H2H]