WTA W15 Tabarka, Wk. 16 Draw (Women's) - 2019

Click Here To Join The W15 Tabarka, Wk. 16 Discussion!


Share This...


W15 Tabarka, Wk. 16 Event Details:

2019-04-15Clay
OutdoorTunisia
Seeds:
View Past Years Draws: 2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the W15 Tabarka, Wk. 16 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FRosa VICENS MAS (3WC) (ESP)Amanda Carreras (GBR)6-4 6-2[H2H]
SFRosa VICENS MAS (3WC) (ESP)Alice Tubello (1) (FRA)6-3 6-2[H2H]
SFAmanda Carreras (GBR)Silvia Njiric (CRO)1-6 6-2 6-1[H2H]
QFRosa VICENS MAS (3WC) (ESP)Nefisa Berberovic (5) (BIH)6-2 6-2[H2H]
QFSilvia Njiric (CRO)Ana LANTIGUA DE LA Nuez (ESP)6-3 6-3[H2H]
QFAlice Tubello (1) (FRA)Oana Gavrila (ROU)6-1 6-4[H2H]
QFAmanda Carreras (GBR)Marie Temin (4) (FRA)7-5 6-2[H2H]
R16Ana LANTIGUA DE LA Nuez (ESP)Emeline Dartron (FRA)6-3 3-6 6-2[H2H]
R16Rosa VICENS MAS (3WC) (ESP)Margaux Orange (q) (FRA)6-0 6-4[H2H]
R16Marie Temin (4) (FRA)Andreea Velcea (q) (ROU)6-0 6-3[H2H]
R16Alice Tubello (1) (FRA)Margarita Lazareva ()6-0 6-2[H2H]
R16Amanda Carreras (GBR)Alexandra Damaschin (6) (ROU)6-2 6-0[H2H]
R16Silvia Njiric (CRO)Emma Lene (7) (FRA)6-2 1-6 6-4[H2H]
R16Nefisa Berberovic (5) (BIH)Irys Ekani (FRA)6-2 6-4[H2H]
R16Oana Gavrila (ROU)Gabriela Horackova (CZE)6-3 6-2[H2H]
R32Emeline Dartron (FRA)Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (q) (ESP)6-2 6-3[H2H]
R32Margarita Lazareva ()Axana Mareen (WC) (BEL)4-6 7-5 6-3[H2H]
R32Nefisa Berberovic (5) (BIH)Diana Martynov (q) ()2-6 6-4 6-1[H2H]
R32Marie Temin (4) (FRA)Franziska Sziedat (_GE)6-3 6-0[H2H]
R32Gabriela Horackova (CZE)Emma Zakordoniec (WC) (POL)6-2 6-1[H2H]
R32Alice Tubello (1) (FRA)Karolayne Alexandre Da Rosa (BRA)7-6(0) 6-3[H2H]
R32Oana Gavrila (ROU)Veronika Erjavec (8) ()6-4 6-3[H2H]
R32Margaux Orange (q) (FRA)Ruxandra Schech (q) (_GE)6-4 1-6 6-2[H2H]
R32Andreea Velcea (q) (ROU)Maelys Bougrat (q) (FRA)6-3 6-2[H2H]
R32Amanda Carreras (GBR)Sara Lanca (_PO)6-2 6-0[H2H]
R32Rosa VICENS MAS (3WC) (ESP)Juliette Loliee (q) (FRA)6-2 6-1[H2H]
R32Irys Ekani (FRA)Adriana Rajkovic (q) ()6-2 6-4[H2H]
R32Emma Lene (7) (FRA)Nora AYALA Serra (ESP)6-1 1-6 7-5[H2H]
R32Silvia Njiric (CRO)Maria Tanasescu ()6-4 7-5[H2H]
R32Alexandra Damaschin (6) (ROU)Angela Fita Boluda (WC) (ESP)3-6 6-2 6-2[H2H]
R32Ana LANTIGUA DE LA Nuez (ESP)Claudia HOSTE Ferrer (2) (ESP)7-6(1) 6-4[H2H]
Women's Doubles
FNefisa Berberovic (BIH)
Veronika Erjavec ()
Emeline Dartron (FRA)
Marie Temin (FRA)
4-6 6-3 10-7
SFEmeline Dartron (FRA)
Marie Temin (FRA)
Alexandra Damaschin (ROU)
Silvia Njiric (CRO)
7-6(5) 6-2
SFNefisa Berberovic (BIH)
Veronika Erjavec ()
Nora AYALA Serra (ESP)
Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (ESP)
6-3 7-5
QFAlexandra Damaschin (ROU)
Silvia Njiric (CRO)
Laura Ashley (AUS)
Rosa VICENS MAS (ESP)
6-4 6-3
QFEmeline Dartron (FRA)
Marie Temin (FRA)
Emma Lene (FRA)
Alice Tubello (FRA)
5-7 6-4 10-7
QFNora AYALA Serra (ESP)
Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (ESP)
Gabriela Horackova (CZE)
Ana LANTIGUA DE LA Nuez (ESP)
1-2 ret.
QFNefisa Berberovic (BIH)
Veronika Erjavec ()
Ruxandra Schech (_GE)
Franziska Sziedat (_GE)
7-5 6-4
R16Emma Lene (FRA)
Alice Tubello (FRA)
Juliette Loliee (FRA)
Margaux Orange (FRA)
7-5 7-6(4)
R16Laura Ashley (AUS)
Rosa VICENS MAS (ESP)
Maelys Bougrat (FRA)
Axana Mareen (BEL)
4-6 6-3 10-7
R16Alexandra Damaschin (ROU)
Silvia Njiric (CRO)
Julia Keranovic (SWE)
Adriana Rajkovic ()
6-0 6-3
R16Gabriela Horackova (CZE)
Ana LANTIGUA DE LA Nuez (ESP)
Naima Karamoko ()
Aline Thommen ()
6-1 6-3
R16Nora AYALA Serra (ESP)
Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (ESP)
Karolayne Alexandre Da Rosa (BRA)
Sara Lanca (_PO)
6-0 6-2
R16Ruxandra Schech (_GE)
Franziska Sziedat (_GE)
Maria Tanasescu ()
Anna Ustinoff (KAZ)
6-0 6-4
R16Nefisa Berberovic (BIH)
Veronika Erjavec ()
Marie-Charlot Lonnemann ()
Lucie Petruzelova ()
6-1 6-0
R16Emeline Dartron (FRA)
Marie Temin (FRA)
Oana Gavrila (ROU)
Claudia HOSTE Ferrer (ESP)
2-6 6-3 10-8
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Diana Martynov (q) ()Anna Ustinoff (KAZ)6-1 6-4[H2H]
Q1Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (q) (ESP)Marie-Charlot Lonnemann ()7-5 6-4[H2H]
Q1Juliette Loliee (q) (FRA)Elvina Kalieva ()2-6 6-4 10-7[H2H]
Q1Margaux Orange (q) (FRA)Aline Thommen ()6-1 6-2[H2H]
Q1Maelys Bougrat (q) (FRA)Naima Karamoko ()6-2 6-2[H2H]
Q1Ruxandra Schech (q) (_GE)Elena Jamshidi (DEN)6-3 6-1[H2H]
Q1Adriana Rajkovic (q) ()Lucie Petruzelova ()6-2 6-2[H2H]
Q1Andreea Velcea (q) (ROU)Julia Keranovic (SWE)6-1 6-1[H2H]
Q3Lucie Petruzelova ()Laura Ashley (AUS)7-5 3-6 10-7[H2H]
Q3Julia Keranovic (SWE)Adesuwa Osabuohien (USA)6-3 3-6 10-8[H2H]
Q3Anna Ustinoff (KAZ)Emmanuelle De Beer ()w/o[H2H]