WTA W15 Monastir, Wk. 40 Draw (Women's) - 2020

Click Here To Join The W15 Monastir, Wk. 40 Discussion!


Share This...


W15 Monastir, Wk. 40 Event Details:

2020-09-28Hard
OutdoorTunisia
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the W15 Monastir, Wk. 40 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FShalimar Talbi (1) (BLR)Darya Astakhova (2) ()6-2 6-3[H2H]
SFShalimar Talbi (1) (BLR)Lulu Sun (q) (SUI)6-3 6-3[H2H]
SFDarya Astakhova (2) ()Maria Lourdes Carle (3) (ARG)6-0 4-6 6-3[H2H]
QFShalimar Talbi (1) (BLR)Darja Semenistaja ()1-6 6-3 6-3[H2H]
QFLulu Sun (q) (SUI)Chiara Catini (q) (ITA)6-1 1-6 6-4[H2H]
QFMaria Lourdes Carle (3) (ARG)Alice Robbe (7) (FRA)4-6 6-2 6-0[H2H]
QFDarya Astakhova (2) ()Ekaterina Vishnevskaya (RUS)6-3 6-4[H2H]
R16Shalimar Talbi (1) (BLR)Zoe Howard (q) (FRA)7-5 0-6 6-1[H2H]
R16Darja Semenistaja ()Anastasia Sukhotina (6) (RUS)2-6 7-5 3-0 ret.[H2H]
R16Lulu Sun (q) (SUI)Rita Atik (LL) (MAR)6-0 6-3[H2H]
R16Chiara Catini (q) (ITA)Lilly Elida Haseth (WC) (NOR)6-2 3-6 6-2[H2H]
R16Alice Robbe (7) (FRA)Anna Ukolova (RUS)6-4 7-6(1)[H2H]
R16Maria Lourdes Carle (3) (ARG)Radka Zelnickova ()6-1 6-2[H2H]
R16Ekaterina Vishnevskaya (RUS)Dia Evtimova (5) (BUL)6-2 6-4[H2H]
R16Darya Astakhova (2) ()Kelia LE Bihan (FRA)6-2 6-4[H2H]
R32Shalimar Talbi (1) (BLR)Marie Villet (q) (FRA)6-4 6-3[H2H]
R32Zoe Howard (q) (FRA)Zoe Bourbotte (q) (FRA)7-5 6-4[H2H]
R32Darja Semenistaja ()Laetitia Pulchartova (CZE)6-1 6-3[H2H]
R32Anastasia Sukhotina (6) (RUS)Laura Boehner (WC) (_GE)6-0 6-1[H2H]
R32Rita Atik (LL) (MAR)Maria Tanasescu ()6-2 6-2[H2H]
R32Lulu Sun (q) (SUI)Kathleen Kanev (GER)6-2 6-2[H2H]
R32Lilly Elida Haseth (WC) (NOR)Alina Michalitsch (q) (AUT)7-5 4-6 7-6(4)[H2H]
R32Chiara Catini (q) (ITA)Anna Ureke (8) (RUS)6-1 7-6(3)[H2H]
R32Alice Robbe (7) (FRA)Wiem Boubaker (WC) ()6-1 6-2[H2H]
R32Anna Ukolova (RUS)Katherine Westbury (THA)6-3 6-2[H2H]
R32Radka Zelnickova ()Chiraz Bechri (WC) (TUN)6-4 7-6(3)[H2H]
R32Maria Lourdes Carle (3) (ARG)Maja Radenkovic (q) (SWE)6-1 6-4[H2H]
R32Dia Evtimova (5) (BUL)Katarina Kuzmova (2001) ()4-6 6-4 6-3[H2H]
R32Ekaterina Vishnevskaya (RUS)Mina Hodzic (_GE)6-4 7-5[H2H]
R32Kelia LE Bihan (FRA)Louise Kwong (CAN)6-3 6-4[H2H]
R32Darya Astakhova (2) ()Olivia Gram (q) ()6-2 6-2[H2H]
Women's Doubles
FDarya Astakhova (3) ()
Darja Semenistaja ()
Maria Lourdes Carle (ARG)
Olivia Gram ()
6-4 6-3
SFMaria Lourdes Carle (ARG)
Olivia Gram ()
Louise Kwong (4) (CAN)
Maria Tanasescu ()
6-3 4-6 10-4
SFDarya Astakhova (3) ()
Darja Semenistaja ()
Laetitia Pulchartova (2) (CZE)
Ekaterina Vishnevskaya (RUS)
6-2 2-6 10-6
QFMaria Lourdes Carle (ARG)
Olivia Gram ()
Dia Evtimova (1) (BUL)
Anna Ureke (RUS)
6-3 7-6(2)
QFLouise Kwong (4) (CAN)
Maria Tanasescu ()
Katarina Kuzmova (2001) ()
Radka Zelnickova ()
6-2 2-6 11-9
QFDarya Astakhova (3) ()
Darja Semenistaja ()
Kathleen Kanev (GER)
Chantal Sauvant (_GE)
7-5 6-4
QFLaetitia Pulchartova (2) (CZE)
Ekaterina Vishnevskaya (RUS)
Alice Robbe (FRA)
Marie Villet (FRA)
6-2 7-6(4)
R16Dia Evtimova (1) (BUL)
Anna Ureke (RUS)
Bye
R16Maria Lourdes Carle (ARG)
Olivia Gram ()
Chiraz Bechri (TUN)
Ines Ibbou (DZA)
w/o
R16Louise Kwong (4) (CAN)
Maria Tanasescu ()
Bye
R16Katarina Kuzmova (2001) ()
Radka Zelnickova ()
Francesca Dell'edera (ITA)
Ilaria Sposetti (ITA)
6-1 6-2
R16Kathleen Kanev (GER)
Chantal Sauvant (_GE)
Laura Boehner (_GE)
Diana Maria Mihail (ROU)
6-0 6-2
R16Darya Astakhova (3) ()
Darja Semenistaja ()
Bye
R16Alice Robbe (FRA)
Marie Villet (FRA)
Marija Semenistaja ()
Anastasia Sukhotina (RUS)
6-4 6-1
R16Laetitia Pulchartova (2) (CZE)
Ekaterina Vishnevskaya (RUS)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Marie Villet (q) (FRA)Ghalia Guizani ()6-2 6-1[H2H]
Q1Lulu Sun (q) (SUI)Rita Atik (LL) (MAR)6-1 6-1[H2H]
Q1Olivia Gram (q) ()Ilaria Sposetti (ITA)7-6(3) 6-1[H2H]
Q1Maja Radenkovic (q) (SWE)Maria Jazmin Amicuzi (ARG)6-2 6-4[H2H]
Q1Zoe Bourbotte (q) (FRA)Diana Maria Mihail (ROU)6-2 0-6 10-6[H2H]
Q1Chiara Catini (q) (ITA)Francesca Dell'edera (ITA)6-2 6-3[H2H]
Q1Alina Michalitsch (q) (AUT)Sarah Lisa Aubertin ()4-6 6-2 10-7[H2H]
Q1Zoe Howard (q) (FRA)Chantal Sauvant (_GE)7-6(2) 6-4[H2H]
Q3Marie Villet (q) (FRA)Bye[H2H]
Q3Ghalia Guizani ()Mariia Antoniuk (UKR)6-2 7-6(2)[H2H]
Q3Rita Atik (LL) (MAR)Bye[H2H]
Q3Lulu Sun (q) (SUI)Marija Semenistaja ()6-2 6-0[H2H]
Q3Olivia Gram (q) ()Bye[H2H]
Q3Ilaria Sposetti (ITA)Bye[H2H]
Q3Maria Jazmin Amicuzi (ARG)Bye[H2H]
Q3Maja Radenkovic (q) (SWE)Bye[H2H]
Q3Diana Maria Mihail (ROU)Bye[H2H]
Q3Zoe Bourbotte (q) (FRA)Bye[H2H]
Q3Chiara Catini (q) (ITA)Bye[H2H]
Q3Francesca Dell'edera (ITA)Bye[H2H]
Q3Alina Michalitsch (q) (AUT)Bye[H2H]
Q3Sarah Lisa Aubertin ()Bye[H2H]
Q3Chantal Sauvant (_GE)Bye[H2H]
Q3Zoe Howard (q) (FRA)Bye[H2H]