WTA W15 Las Palmas de Gran Canaria, Wk. 48 Draw (Women's) - 2020

Click Here To Join The W15 Las Palmas de Gran Canaria, Wk. 48 Discussion!


Share This...


W15 Las Palmas de Gran Canaria, Wk. 48 Event Details:

2020-11-23Clay
OutdoorSpain
Seeds:
View Past Years Draws: 2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the W15 Las Palmas de Gran Canaria, Wk. 48 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FAndrea Lazaro Garcia (4) (ESP)Maryna Zanevska (3) (UKR)7-5 6-5[H2H]
SFMaryna Zanevska (3) (UKR)Anastasia Zarycka (_Cz)6-2 6-2[H2H]
SFAndrea Lazaro Garcia (4) (ESP)Katharina Gerlach (2) (GER)6-3 6-2[H2H]
QFAnastasia Zarycka (_Cz)Suzan Lamens (NLD)6-2 6-2[H2H]
QFMaryna Zanevska (3) (UKR)Diane Parry (6) (FRA)6-2 6-2[H2H]
QFAndrea Lazaro Garcia (4) (ESP)Marta Custic (WC) ()6-2 2-6 6-2[H2H]
QFKatharina Gerlach (2) (GER)Oksana Selekhmeteva ()4-6 6-0 6-3[H2H]
R16Suzan Lamens (NLD)Malene Helgo (NOR)4-6 6-1 6-1[H2H]
R16Anastasia Zarycka (_Cz)Guillermina Naya (q) (ARG)6-2 6-2[H2H]
R16Maryna Zanevska (3) (UKR)Angela Fita Boluda (q) (ESP)6-4 6-2[H2H]
R16Diane Parry (6) (FRA)Alice Rame (FRA)6-3 3-6 6-2[H2H]
R16Marta Custic (WC) ()Paula Ormaechea (5) (ARG)6-1 6-3[H2H]
R16Andrea Lazaro Garcia (4) (ESP)Andrea Gamiz ()7-6(3) 2-6 6-3[H2H]
R16Oksana Selekhmeteva ()Marina Bassols Ribera (ESP)4-6 6-2 6-1[H2H]
R16Katharina Gerlach (2) (GER)Laura Pigossi (BRA)6-4 6-3[H2H]
R32Suzan Lamens (NLD)Gabriela Ce (1) (BRA)6-4 6-1[H2H]
R32Malene Helgo (NOR)Ana LANTIGUA DE LA Nuez (WC) (ESP)7-5 2-6 6-4[H2H]
R32Anastasia Zarycka (_Cz)Alexandra Eala ()6-2 6-4[H2H]
R32Guillermina Naya (q) (ARG)Amanda Carreras (8) (GBR)6-4 4-6 6-4[H2H]
R32Maryna Zanevska (3) (UKR)Kimberley Zimmermann (BEL)6-4 6-2[H2H]
R32Angela Fita Boluda (q) (ESP)Leyre ROMERO Gormaz (ESP)6-2 6-3[H2H]
R32Alice Rame (FRA)Ane Mintegi Del Olmo (q) ()6-2 6-2[H2H]
R32Diane Parry (6) (FRA)Marta Garcia Reboredo Montesdeoca (WC) ()6-0 6-1[H2H]
R32Paula Ormaechea (5) (ARG)Emeline Dartron (q) (FRA)5-1 ret.[H2H]
R32Marta Custic (WC) ()Maria Gutierrez Carrasco (ESP)4-6 6-3 6-4[H2H]
R32Andrea Gamiz ()Julia Payola (ESP)6-0 6-1[H2H]
R32Andrea Lazaro Garcia (4) (ESP)Sofia Milatova (q) (SVK)6-2 6-1[H2H]
R32Marina Bassols Ribera (ESP)Irene Burillo Escorihuela (7) (ESP)6-4 6-0[H2H]
R32Oksana Selekhmeteva ()Maelys Bougrat (q) (FRA)6-2 6-4[H2H]
R32Laura Pigossi (BRA)Barbara Gatica ()7-5 6-4[H2H]
R32Katharina Gerlach (2) (GER)Lucia CORTEZ Llorca (WC) (ESP)6-2 6-2[H2H]
Women's Doubles
FAndrea Gamiz (4) ()
Guillermina Naya (ARG)
Barbara Gatica (3) ()
Rebeca Pereira (BRA)
3-6 7-5 10-7
SFBarbara Gatica (3) ()
Rebeca Pereira (BRA)
Gabriela Ce (1) (BRA)
Paula Ormaechea (ARG)
6-0 5-7 10-7
SFAndrea Gamiz (4) ()
Guillermina Naya (ARG)
Anouk Koevermans ()
Suzan Lamens (NLD)
4-6 6-2 10-6
QFGabriela Ce (1) (BRA)
Paula Ormaechea (ARG)
Nahia Berecoechea (WC) ()
Ana LANTIGUA DE LA Nuez (ESP)
6-2 6-4
QFBarbara Gatica (3) ()
Rebeca Pereira (BRA)
Marta Garcia Reboredo Montesdeoca ()
Tabatha Suarez ()
6-0 6-2
QFAndrea Gamiz (4) ()
Guillermina Naya (ARG)
Malene Helgo (NOR)
Anastasia Zarycka (_Cz)
6-3 6-3
QFAnouk Koevermans ()
Suzan Lamens (NLD)
Alicia Barnett (2) (GBR)
Olivia Nicholls (GBR)
6-1 6-3
R16Gabriela Ce (1) (BRA)
Paula Ormaechea (ARG)
Bye
R16Nahia Berecoechea (WC) ()
Ana LANTIGUA DE LA Nuez (ESP)
Bye
R16Barbara Gatica (3) ()
Rebeca Pereira (BRA)
Bye
R16Marta Garcia Reboredo Montesdeoca ()
Tabatha Suarez ()
Mariya Kostyuk (UKR)
Isabella Nunez (GBR)
7-6(2) 3-6 10-8
R16Malene Helgo (NOR)
Anastasia Zarycka (_Cz)
Maria Gutierrez Carrasco (ESP)
Eva Vedder (NLD)
6-4 6-1
R16Andrea Gamiz (4) ()
Guillermina Naya (ARG)
Bye
R16Anouk Koevermans ()
Suzan Lamens (NLD)
Lucia CORTEZ Llorca (ESP)
Chiara Girelli ()
6-4 4-6 11-9
R16Alicia Barnett (2) (GBR)
Olivia Nicholls (GBR)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Guillermina Naya (q) (ARG)Helene Pellicano (_ML)2-6 7-5 10-5[H2H]
Q1Sofia Milatova (q) (SVK)Rebeca Pereira (BRA)6-2 6-4[H2H]
Q1Maelys Bougrat (q) (FRA)Eva Vedder (NLD)7-5 1-6 10-6[H2H]
Q1Emeline Dartron (q) (FRA)Adithya Karunaratne (SRI)6-1 6-4[H2H]
Q1Angela Fita Boluda (q) (ESP)Jantje Tilbuerger (_GE)6-1 6-4[H2H]
Q1Ane Mintegi Del Olmo (q) ()Nahia Berecoechea ()6-2 6-2[H2H]
Q2Guillermina Naya (q) (ARG)Tabatha Suarez ()6-2 6-1[H2H]
Q2Helene Pellicano (_ML)Barbora Palicova ()6-3 6-4[H2H]
Q2Sofia Milatova (q) (SVK)Raquel Gonzalez Vilar ()6-4 3-6 10-8[H2H]
Q2Rebeca Pereira (BRA)Mariya Kostyuk (UKR)6-1 6-0[H2H]
Q2Eva Vedder (NLD)Jillian Louise Roa ()6-4 5-7 10-6[H2H]
Q2Maelys Bougrat (q) (FRA)Hannah Rylatt ()6-1 6-1[H2H]
Q2Emeline Dartron (q) (FRA)Jenifer Anger (FRA)7-5 6-3[H2H]
Q2Adithya Karunaratne (SRI)Paula Rodriguez Gregoris ()6-0 6-1[H2H]
Q2Angela Fita Boluda (q) (ESP)Clarine Lerby ()6-2 6-2[H2H]
Q2Jantje Tilbuerger (_GE)Jessica Bouzas Maneiro ()4-6 7-6(8) 10-8[H2H]
Q2Ane Mintegi Del Olmo (q) ()Valentina Gaggini (ITA)6-1 4-6 11-9[H2H]
Q2Nahia Berecoechea ()Hannah Read ()6-3 6-3[H2H]
Q3Guillermina Naya (q) (ARG)Elizaveta Koklina (RUS)6-1 6-2[H2H]
Q3Tabatha Suarez ()Annika Kannan ()6-4 6-4[H2H]
Q3Helene Pellicano (_ML)Taisia Yakunina ()6-2 6-0[H2H]
Q3Barbora Palicova ()Maria Berlanga Bandera ()6-4 6-1[H2H]
Q3Raquel Gonzalez Vilar ()Alicia Barnett (GBR)6-3 7-5[H2H]
Q3Sofia Milatova (q) (SVK)Chiara Girelli ()7-5 6-3[H2H]
Q3Mariya Kostyuk (UKR)Maria Fernanda Morales (SWE)6-3 6-1[H2H]
Q3Rebeca Pereira (BRA)Elena Rey ()6-0 6-3[H2H]
Q3Eva Vedder (NLD)Andrea Perez Bordon ()6-0 6-3[H2H]
Q3Jillian Louise Roa ()Athina Pitta ()6-2 6-1[H2H]
Q3Hannah Rylatt ()Iana Tishchenko (MDA)7-5 7-5[H2H]
Q3Maelys Bougrat (q) (FRA)Petra Cizinska ()6-0 6-0[H2H]
Q3Emeline Dartron (q) (FRA)Fabienne Gettwart ()6-3 3-6 10-7[H2H]
Q3Jenifer Anger (FRA)Ariadna Briones Ginesta ()7-6(4) 5-7 10-8[H2H]
Q3Paula Rodriguez Gregoris ()Mar Ribera Orquin ()6-4 7-6(6)[H2H]
Q3Adithya Karunaratne (SRI)Nora AYALA Serra (ESP)6-2 6-2[H2H]
Q3Angela Fita Boluda (q) (ESP)Meritxell Boix Molla ()6-3 6-1[H2H]
Q3Clarine Lerby ()Isabella Nunez (GBR)6-1 6-1[H2H]
Q3Jantje Tilbuerger (_GE)Lucia Krivosudska ()6-1 6-0[H2H]
Q3Jessica Bouzas Maneiro ()Anouk Koevermans ()7-5 6-0[H2H]
Q3Ane Mintegi Del Olmo (q) ()Karola Suviste ()6-0 6-0[H2H]
Q3Valentina Gaggini (ITA)Louise Lampla (FRA)6-2 6-1[H2H]
Q3Nahia Berecoechea ()Andrea SAUCO Roque (ESP)6-1 6-0[H2H]
Q3Hannah Read ()Katriin Saar (_ES)6-3 6-2[H2H]