WTA W100 Trnava, Wk. 20 Draw (Women's) - 2019

Click Here To Join The W100 Trnava, Wk. 20 Discussion!


Share This...


W100 Trnava, Wk. 20 Event Details:

2019-05-13Clay
OutdoorSlovakia
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the W100 Trnava, Wk. 20 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FBernarda Pera (2) (USA)Anna Blinkova (RUS)7-5 7-5[H2H]
SFAnna Blinkova (RUS)Christina McHale (USA)6-3 4-6 6-3[H2H]
SFBernarda Pera (2) (USA)Veronica Cepede Royg (PRY)6-2 6-0[H2H]
QFAnna Blinkova (RUS)Magdalena Frech (POL)6-4 4-6 7-5[H2H]
QFChristina McHale (USA)Antonia Lottner (GER)6-2 3-0 ret.[H2H]
QFBernarda Pera (2) (USA)Laura Siegemund (5) (GER)7-6(4) 6-4[H2H]
QFVeronica Cepede Royg (PRY)Anna Bondar (HUN)6-4 6-2[H2H]
R16Bernarda Pera (2) (USA)Jana Cepelova (WC) (SVK)6-0 6-1[H2H]
R16Anna Bondar (HUN)Dalila Jakupovic (4) (SLO)4-6 7-5 6-4[H2H]
R16Laura Siegemund (5) (GER)Timea Babos (WC) (HUN)7-5 6-4[H2H]
R16Anna Blinkova (RUS)Natalia Vikhlyantseva (7) ()6-3 5-7 6-3[H2H]
R16Veronica Cepede Royg (PRY)Nao Hibino (8) (JPN)6-1 6-2[H2H]
R16Magdalena Frech (POL)Ellen Perez (q) (AUS)6-3 6-3[H2H]
R16Antonia Lottner (GER)Greetje Minnen (BEL)6-4 6-4[H2H]
R16Christina McHale (USA)Denisa Allertova (q) (CZE)6-2 0-6 7-5[H2H]
R32Antonia Lottner (GER)Shuai Peng (CHN)2-6 6-3 6-3[H2H]
R32Nao Hibino (8) (JPN)Tereza Smitkova (CZE)3-6 6-0 6-3[H2H]
R32Laura Siegemund (5) (GER)Laura-Ioana Andrei (q) (ROU)7-6(3) 6-3[H2H]
R32Greetje Minnen (BEL)Evgeniya Rodina (1) (RUS)6-4 7-5[H2H]
R32Timea Babos (WC) (HUN)Lenka Stara (WC) (SVK)6-0 6-2[H2H]
R32Magdalena Frech (POL)Rebecca Sramkova (SVK)6-2 6-7(2) 6-2[H2H]
R32Christina McHale (USA)Luisa Stefani (q) (BRA)5-7 6-3 7-6(8)[H2H]
R32Bernarda Pera (2) (USA)Cornelia Lister (q) (SWE)6-3 6-2[H2H]
R32Veronica Cepede Royg (PRY)Reka-Luca Jani (q) (HUN)6-1 2-6 6-2[H2H]
R32Anna Blinkova (RUS)Tamara Korpatsch (GER)7-6(3) 6-2[H2H]
R32Ellen Perez (q) (AUS)Johanna Larsson (3) (SWE)6-3 0-6 6-3[H2H]
R32Natalia Vikhlyantseva (7) ()Basak Eraydin (q) (TUR)6-3 6-3[H2H]
R32Anna Bondar (HUN)Tereza Mihalikova (WC) (SVK)6-3 6-4[H2H]
R32Jana Cepelova (WC) (SVK)Tereza Mrdeza (CRO)5-7 6-4 7-6(3)[H2H]
R32Denisa Allertova (q) (CZE)Misaki Doi (6) (JPN)7-6(4) 6-4[H2H]
R32Dalila Jakupovic (4) (SLO)Kimberley Zimmermann (q) (BEL)7-5 6-4[H2H]
Women's Doubles
FAnna Blinkova (RUS)
Xenia Knoll (SUI)
Cornelia Lister (SWE)
Renata Voracova (CZE)
7-5 7-5
SFCornelia Lister (SWE)
Renata Voracova (CZE)
Nao Hibino (JPN)
Ellen Perez (AUS)
6-3 7-5
SFAnna Blinkova (RUS)
Xenia Knoll (SUI)
Sharon Fichman (CAN)
Reka-Luca Jani (HUN)
6-2 4-6 10-6
QFCornelia Lister (SWE)
Renata Voracova (CZE)
Alexandra Cadantu (ROU)
Vivien Juhaszova (SVK)
6-1 6-2
QFAnna Blinkova (RUS)
Xenia Knoll (SUI)
Agnes Bukta (HUN)
Ekaterina Vishnevskaya (RUS)
w/o
QFSharon Fichman (CAN)
Reka-Luca Jani (HUN)
Timea Babos (HUN)
Tereza Mihalikova (SVK)
6-3 7-6(3)
QFNao Hibino (JPN)
Ellen Perez (AUS)
Laura-Ioana Andrei (ROU)
Tereza Smitkova (CZE)
7-5 3-6 11-9
R16Anna Blinkova (RUS)
Xenia Knoll (SUI)
Albina Khabibulina (UZB)
Ksenia Palkina (KGZ)
2-6 6-0 10-5
R16Sharon Fichman (CAN)
Reka-Luca Jani (HUN)
Sabrina Santamaria (USA)
Luisa Stefani (BRA)
6-2 6-4
R16Timea Babos (HUN)
Tereza Mihalikova (SVK)
Anna Bondar (HUN)
Panna Udvardy (HUN)
6-2 6-2
R16Laura-Ioana Andrei (ROU)
Tereza Smitkova (CZE)
Elena Bogdan (ROU)
Cristina Dinu (ROU)
6-3 3-6 10-4
R16Nao Hibino (JPN)
Ellen Perez (AUS)
Alena Fomina ()
Ekaterina Yashina ()
7-5 7-6(3)
R16Alexandra Cadantu (ROU)
Vivien Juhaszova (SVK)
Laura Maluniakova (SVK)
Lenka Stara (SVK)
6-4 6-7(1) 10-5
R16Cornelia Lister (SWE)
Renata Voracova (CZE)
Michaela Honcova (SVK)
Chantal Skamlova (SVK)
7-5 2-6 10-4
R16Agnes Bukta (HUN)
Ekaterina Vishnevskaya (RUS)
Carolina M. Alves (BRA)
Elizabeth Halbauer (_Un)
w/o
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Ellen Perez (q) (AUS)Cindy Burger (NLD)6-4 6-4[H2H]
Q1Basak Eraydin (q) (TUR)Elizabeth Halbauer (_Un)6-4 6-2[H2H]
Q1Luisa Stefani (q) (BRA)Ekaterina Vishnevskaya (RUS)6-3 6-7(4) 10-7[H2H]
Q1Denisa Allertova (q) (CZE)Barbora Matusova (SVK) ()6-3 6-2[H2H]
Q1Cornelia Lister (q) (SWE)Magdalena Pantuckova (CZE)6-3 6-3[H2H]
Q1Laura-Ioana Andrei (q) (ROU)Agnes Bukta (HUN)6-2 6-4[H2H]
Q1Kimberley Zimmermann (q) (BEL)Carolina M. Alves (BRA)6-3 2-6 10-6[H2H]
Q1Reka-Luca Jani (q) (HUN)Jaimee Fourlis (AUS)6-7(5) 6-2 10-2[H2H]
Q3Kimberley Zimmermann (q) (BEL)Chantal Skamlova (SVK)6-2 6-4[H2H]
Q3Barbora Matusova (SVK) ()Lizette Cabrera (AUS)6-4 4-6 14-12[H2H]
Q3Basak Eraydin (q) (TUR)Vivien Juhaszova (SVK)4-6 6-3 10-6[H2H]
Q3Denisa Allertova (q) (CZE)Martina Caregaro (ITA)6-1 6-1[H2H]
Q3Elizabeth Halbauer (_Un)Cristina Dinu (ROU)7-5 6-3[H2H]
Q3Ellen Perez (q) (AUS)Viktoria Morvayova (SVK)7-6(2) 5-7 10-5[H2H]
Q3Cornelia Lister (q) (SWE)Panna Udvardy (HUN)1-6 6-4 10-8[H2H]
Q3Reka-Luca Jani (q) (HUN)Sandra Jamrichova (SVK)6-1 7-5[H2H]
Q3Laura-Ioana Andrei (q) (ROU)Laura Maluniakova (SVK)6-4 6-4[H2H]
Q3Carolina M. Alves (BRA)Renata Voracova (CZE)4-6 7-6(3) 14-12[H2H]
Q3Magdalena Pantuckova (CZE)Tena Lukas (CRO)6-4 4-6 10-8[H2H]
Q3Jaimee Fourlis (AUS)Michaela Honcova (SVK)6-3 6-0[H2H]
Q3Agnes Bukta (HUN)Ekaterina Yashina ()7-5 6-3[H2H]
Q3Ekaterina Vishnevskaya (RUS)Alexandra Cadantu (ROU)6-2 1-0 ret.[H2H]
Q3Cindy Burger (NLD)Alena Fomina ()6-1 6-2[H2H]
Q3Luisa Stefani (q) (BRA)Sarah-Rebecca Sekulic (GER)6-3 6-1[H2H]