WTA 15k Telde, Wk. 40 Draw (Women's) - 2018

Click Here To Join The 15k Telde, Wk. 40 Discussion!


Share This...


15k Telde, Wk. 40 Event Details:

2018-10-01Clay
OutdoorSpain
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 15k Telde, Wk. 40 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FClaudia HOSTE Ferrer (1) (ESP)Isabel ADROVER Gallego (ESP)6-4 6-2[H2H]
SFClaudia HOSTE Ferrer (1) (ESP)Catherine Chantraine (7) (BEL)6-4 6-7(5) 6-4[H2H]
SFIsabel ADROVER Gallego (ESP)Aneta Laboutkova (4) (CZE)6-4 6-3[H2H]
QFCatherine Chantraine (7) (BEL)Nuria Brancaccio (3) (ITA)4-6 6-3 6-3[H2H]
QFIsabel ADROVER Gallego (ESP)Svenja Ochsner (2) ()6-4 6-1[H2H]
QFClaudia HOSTE Ferrer (1) (ESP)Ana LANTIGUA DE LA Nuez (8) (ESP)7-6(3) 6-4[H2H]
QFAneta Laboutkova (4) (CZE)Carlota MOLINA Megias (ESP)6-0 6-2[H2H]
R16Carlota MOLINA Megias (ESP)Meritxell Perera Ros (5) (ESP)6-1 7-6(4)[H2H]
R16Catherine Chantraine (7) (BEL)Marta Garcia Reboredo Montesdeoca (q) ()6-1 6-2[H2H]
R16Nuria Brancaccio (3) (ITA)Esther LOPEZ Alcaraz (ESP)6-0 6-1[H2H]
R16Aneta Laboutkova (4) (CZE)Isabelle Haverlag (q) ()6-2 6-1[H2H]
R16Ana LANTIGUA DE LA Nuez (8) (ESP)Keira Blackbeard ()6-2 6-3[H2H]
R16Claudia HOSTE Ferrer (1) (ESP)Carmen Schultheiss ()6-3 6-3[H2H]
R16Isabel ADROVER Gallego (ESP)Louise Brunskog (q) (SWE)6-4 6-4[H2H]
R16Svenja Ochsner (2) ()Xenia DE Luna (WC) (_GE)6-3 6-2[H2H]
R32Marta Garcia Reboredo Montesdeoca (q) ()Paloma PEREZ Bota (q) (ESP)6-0 6-0[H2H]
R32Esther LOPEZ Alcaraz (ESP)Jacquline NYLANDER Altelius (SWE)6-3 7-5[H2H]
R32Xenia DE Luna (WC) (_GE)Andrea SAUCO Roque (WC) (ESP)6-3 6-2[H2H]
R32Louise Brunskog (q) (SWE)Nora AYALA Serra (ESP)3-6 6-4 6-4[H2H]
R32Isabel ADROVER Gallego (ESP)Anastasia Shaulskaya (6) ()6-2 6-3[H2H]
R32Aneta Laboutkova (4) (CZE)Laura Rijkers (NLD)6-3 6-2[H2H]
R32Keira Blackbeard ()Carmen Garri Murcia (q) ()6-3 3-6 6-3[H2H]
R32Carmen Schultheiss ()Alisa Axyanova (RUS)6-4 6-1[H2H]
R32Meritxell Perera Ros (5) (ESP)Maria Andrienko (q) ()6-2 6-1[H2H]
R32Catherine Chantraine (7) (BEL)Klara Hajkova (CZE)7-5 6-2[H2H]
R32Carlota MOLINA Megias (ESP)Patricia Boentgen (WC) ()6-4 6-1[H2H]
R32Svenja Ochsner (2) ()Carla GIRBAU Romero (ESP)6-7(5) 6-2 7-5[H2H]
R32Isabelle Haverlag (q) ()Alexia Gerochristodoulou (WC) ()6-2 4-6 6-2[H2H]
R32Nuria Brancaccio (3) (ITA)Maria Penalver Aguilo (q) ()6-0 6-0[H2H]
R32Ana LANTIGUA DE LA Nuez (8) (ESP)Nikita Liebkind (q) ()6-1 6-2[H2H]
R32Claudia HOSTE Ferrer (1) (ESP)Eline Audenaert (BEL)6-4 6-1[H2H]
Women's Doubles
FKlara Hajkova (CZE)
Aneta Laboutkova (CZE)
Carlota MOLINA Megias (ESP)
Anastasia Yakimova (BLR)
1-6 7-5 10-5
SFKlara Hajkova (CZE)
Aneta Laboutkova (CZE)
Nora AYALA Serra (ESP)
Claudia HOSTE Ferrer (ESP)
6-3 6-3
SFCarlota MOLINA Megias (ESP)
Anastasia Yakimova (BLR)
Maria Andrienko ()
Patricia Boentgen ()
6-3 6-2
QFKlara Hajkova (CZE)
Aneta Laboutkova (CZE)
Isabel ADROVER Gallego (ESP)
Jacquline NYLANDER Altelius (SWE)
6-3 6-0
QFCarlota MOLINA Megias (ESP)
Anastasia Yakimova (BLR)
Nuria Brancaccio (ITA)
Ana LANTIGUA DE LA Nuez (ESP)
6-0 7-6(5)
QFMaria Andrienko ()
Patricia Boentgen ()
Catherine Chantraine (BEL)
Meritxell Perera Ros (ESP)
w/o
QFNora AYALA Serra (ESP)
Claudia HOSTE Ferrer (ESP)
Isabelle Haverlag ()
Laura Rijkers (NLD)
4-6 6-2 11-9
R16Isabelle Haverlag ()
Laura Rijkers (NLD)
Alisa Axyanova (RUS)
Esther LOPEZ Alcaraz (ESP)
6-1 6-3
R16Klara Hajkova (CZE)
Aneta Laboutkova (CZE)
Carmen Garri Murcia ()
Anastasia Shaulskaya ()
6-1 6-2
R16Isabel ADROVER Gallego (ESP)
Jacquline NYLANDER Altelius (SWE)
Alexia Gerochristodoulou ()
Xenia DE Luna (_GE)
6-2 6-2
R16Carlota MOLINA Megias (ESP)
Anastasia Yakimova (BLR)
Maria Penalver Aguilo ()
Paloma PEREZ Bota (ESP)
6-0 6-0
R16Nuria Brancaccio (ITA)
Ana LANTIGUA DE LA Nuez (ESP)
Marta Garcia Reboredo Montesdeoca ()
Nikita Liebkind ()
6-1 6-1
R16Maria Andrienko ()
Patricia Boentgen ()
Andrea Perez Bordon ()
Andrea SAUCO Roque (ESP)
6-3 6-2
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Louise Brunskog (q) (SWE)Andrea Perez Bordon ()6-0 6-0[H2H]
Q1Marta Garcia Reboredo Montesdeoca (q) ()Ana Conde Vendrell ()6-4 6-1[H2H]
Q1Maria Andrienko (q) ()Megi Khmiadashvili (RUS)7-5 6-1[H2H]
Q1Isabelle Haverlag (q) ()Anna Barbara Janovic (RUS)6-1 6-3[H2H]