WTA 15k Hammamet, Wk. 20 Draw (Women's) - 2018

Click Here To Join The 15k Hammamet, Wk. 20 Discussion!


Share This...


15k Hammamet, Wk. 20 Event Details:

2018-05-14Clay
OutdoorTunisia
Seeds:
View Past Years Draws: 2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 15k Hammamet, Wk. 20 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FAngelica Moratelli (5) (ITA)Jade Suvrijn (7) (FRA)7-5 7-5[H2H]
SFAngelica Moratelli (5) (ITA)Marie Temin (6) (FRA)6-1 6-4[H2H]
SFJade Suvrijn (7) (FRA)Mathilde Armitano (FRA)6-0 6-3[H2H]
QFMarie Temin (6) (FRA)Yana Morderger (GER)6-0 3-6 6-3[H2H]
QFMathilde Armitano (FRA)Federica Prati (q) (ITA)6-1 6-2[H2H]
QFJade Suvrijn (7) (FRA)Julyette Steur (_Ge)6-2 2-6 6-1[H2H]
QFAngelica Moratelli (5) (ITA)Lucrezia Stefanini (2) (ITA)7-5 6-4[H2H]
R16Federica Prati (q) (ITA)Miriana Tona (q) (ITA)4-6 6-3 6-2[H2H]
R16Angelica Moratelli (5) (ITA)Chiraz Bechri (TUN)6-1 6-2[H2H]
R16Lucrezia Stefanini (2) (ITA)Ulyana Ayzatulina ()6-3 6-7(6) 6-4[H2H]
R16Mathilde Armitano (FRA)Andrea Ka (8) (FRA)6-1 6-3[H2H]
R16Julyette Steur (_Ge)Marie Benoit (1) (BEL)6-2 6-3[H2H]
R16Jade Suvrijn (7) (FRA)Sina Zuger (WC) ()6-1 6-0[H2H]
R16Marie Temin (6) (FRA)Vinciane Remy (FRA)6-3 2-2 ret.[H2H]
R16Yana Morderger (GER)Tayisiya Morderger (3) (GER)6-3 6-3[H2H]
R32Marie Temin (6) (FRA)Verena Hofer (ITA)6-4 6-7(6) 6-2[H2H]
R32Marie Benoit (1) (BEL)Nastassja Burnett (ITA)6-1 6-0[H2H]
R32Federica Prati (q) (ITA)Karolayne Alexandre Da Rosa (q) (BRA)6-4 4-6 6-4[H2H]
R32Angelica Moratelli (5) (ITA)Lucie Wargnier (q) (FRA)6-3 7-6(6)[H2H]
R32Ulyana Ayzatulina ()Vitalia Stamat (MDA)7-5 ret.[H2H]
R32Chiraz Bechri (TUN)Maelys Bougrat (q) (FRA)6-4 3-6 7-5[H2H]
R32Lucrezia Stefanini (2) (ITA)Katsiaryna Skachkova (WC) (BLR)6-1 6-3[H2H]
R32Andrea Ka (8) (FRA)Silvia Tumova (q) (SVK)7-6(5) 6-4[H2H]
R32Julyette Steur (_Ge)Valentina Abrile (WC) (ARG)6-3 6-2[H2H]
R32Yana Morderger (GER)Claudia Coppola (q) (ITA)6-2 6-2[H2H]
R32Jade Suvrijn (7) (FRA)Petra Januskova (CAN)6-3 6-2[H2H]
R32Sina Zuger (WC) ()Jelena Stojanovic (AUS)6-0 3-1 ret.[H2H]
R32Mathilde Armitano (FRA)Alice Viglianisi (WC) (ITA)6-0 6-2[H2H]
R32Miriana Tona (q) (ITA)Francesca Jones (4) (GBR)6-4 6-4[H2H]
R32Tayisiya Morderger (3) (GER)Ana LANTIGUA DE LA Nuez (q) (ESP)6-1 7-5[H2H]
R32Vinciane Remy (FRA)Lou Adler (FRA)7-6(6) 5-7 6-3[H2H]
Women's Doubles
FMarie Benoit (BEL)
Angelica Moratelli (ITA)
Ulyana Ayzatulina ()
Julyette Steur (_Ge)
6-3 6-4
SFMarie Benoit (BEL)
Angelica Moratelli (ITA)
Lou Adler (FRA)
Petra Januskova (CAN)
6-3 7-6(3)
SFUlyana Ayzatulina ()
Julyette Steur (_Ge)
Tayisiya Morderger (GER)
Yana Morderger (GER)
6-2 3-6 10-6
QFLou Adler (FRA)
Petra Januskova (CAN)
Vinciane Remy (FRA)
Marie Temin (FRA)
6-1 6-1
QFUlyana Ayzatulina ()
Julyette Steur (_Ge)
Mathilde Armitano (FRA)
Andrea Ka (FRA)
6-3 6-2
QFTayisiya Morderger (GER)
Yana Morderger (GER)
Natalia Maynetto (USA)
Katsiaryna Skachkova (BLR)
6-2 6-0
QFMarie Benoit (BEL)
Angelica Moratelli (ITA)
Micheline Aubuchon (USA)
Seira Shimizu (JPN)
6-1 6-1
R16Micheline Aubuchon (USA)
Seira Shimizu (JPN)
Karolayne Alexandre Da Rosa (BRA)
Verena Hofer (ITA)
6-4 1-0 ret.
R16Lou Adler (FRA)
Petra Januskova (CAN)
Federica Prati (ITA)
Jelena Stojanovic (AUS)
6-3 7-5
R16Vinciane Remy (FRA)
Marie Temin (FRA)
Claudia Coppola (ITA)
Constanze Stepan (GER)
6-1 7-5
R16Natalia Maynetto (USA)
Katsiaryna Skachkova (BLR)
Elyse Lavender (USA)
Minami Shuto (JPN)
w/o
R16Ulyana Ayzatulina ()
Julyette Steur (_Ge)
Silvia Tumova (SVK)
Alice Viglianisi (ITA)
6-1 6-1
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Miriana Tona (q) (ITA)Elyse Lavender (USA)6-2 6-1[H2H]
Q1Federica Prati (q) (ITA)Natalia Maynetto (USA)6-1 6-3[H2H]
Q1Claudia Coppola (q) (ITA)Magdalena Stoilkovska (MKD)6-2 2-6 6-2[H2H]
Q1Maelys Bougrat (q) (FRA)Minami Shuto (JPN)6-2 6-3[H2H]
Q1Ana LANTIGUA DE LA Nuez (q) (ESP)Laure Line Glaude (BEL)6-4 6-1[H2H]
Q1Karolayne Alexandre Da Rosa (q) (BRA)Sarra Ata (TUN)6-3 6-0[H2H]
Q1Lucie Wargnier (q) (FRA)Seira Shimizu (JPN)6-0 6-0[H2H]
Q3Elyse Lavender (USA)Lidia Mugelli (ITA)6-2 6-0[H2H]
Q3Natalia Maynetto (USA)Veronika Masarova ()6-0 6-3[H2H]
Q3Claudia Coppola (q) (ITA)Maria Zotova (RUS)6-3 ret.[H2H]
Q3Maelys Bougrat (q) (FRA)Katja Milas (CRO)7-5 6-2[H2H]
Q3Ana LANTIGUA DE LA Nuez (q) (ESP)Cristiana Miruna Tudor (ROU)6-3 6-4[H2H]
Q3Karolayne Alexandre Da Rosa (q) (BRA)Micheline Aubuchon (USA)6-1 6-1[H2H]
Q3Lucie Wargnier (q) (FRA)Constanze Stepan (GER)6-0 6-2[H2H]
Q3Silvia Tumova (q) (SVK)Annika Kannan ()6-2 6-0[H2H]