WTA 10k Antalya, Wk. 37 Draw (Women's) - 2014

Click Here To Join The 10k Antalya, Wk. 37 Discussion!


Share This...


10k Antalya, Wk. 37 Event Details:

2014-09-08Hard
OutdoorAntalya, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Antalya, Wk. 37 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FKim-Alice Grajdek ()Kanami Tsuji (JPN)6-3 6-4[H2H]
SFKanami Tsuji (1) (JPN)Ching-Wen Hsu (1) ()6-0 6-2[H2H]
SFKim-Alice Grajdek ()Yan Wang (CHN)2-6 6-2 6-4[H2H]
QFChing-Wen Hsu (1) ()Luisa Marie Huber (1) (GER)2-6 6-3 7-5[H2H]
QFKanami Tsuji (Q) (JPN)Vasilisa Aponasenko (Q) (RUS)7-6(5) 7-6(1)[H2H]
QFKim-Alice Grajdek ()Anna Shkudun (UKR)6-4 6-1[H2H]
QFYan Wang (5) (CHN)Kajsa Rinaldo Persson (5) (SWE)7-5 6-3[H2H]
R16Ching-Wen Hsu (1) ()Kotomi Takahata (1) (JPN)7-5 6-0[H2H]
R16Luisa Marie Huber (GER)Vanja Klaric (SRB)6-3 6-1[H2H]
R16Vasilisa Aponasenko (4) (RUS)Valeria Prosperi (4) (ITA)6-4 1-6 6-2[H2H]
R16Kanami Tsuji (JPN)Akiko Omae (JPN)6-2 7-5[H2H]
R16Kim-Alice Grajdek (6) ()Natasha Fourouclas (6) (RSA)6-3 3-6 6-3[H2H]
R16Anna Shkudun (UKR)Yumi Nakano (JPN)6-2 4-6 6-0[H2H]
R16Yan Wang (5) (CHN)Mallaurie Noel (5) (FRA)6-1 6-0[H2H]
R16Kajsa Rinaldo Persson (Q) (SWE)Si Qi Liu (Q) (CHN)6-2 6-0[H2H]
R32Ching-Wen Hsu (1) ()Maja Ornberg (1) (SWE)7-5 6-2[H2H]
R32Kotomi Takahata (JPN)Nicole Collie (AUS)6-1 6-1[H2H]
R32Vanja Klaric (Q) (SRB)Anastasia Chikalkina (Q) (RUS)6-3 6-2[H2H]
R32Luisa Marie Huber (GER)Tina Tehrani (USA)1-6 6-2 6-4[H2H]
R32Valeria Prosperi (4) (ITA)Ksenia Gaydarzhi (4) ()6-1 6-1[H2H]
R32Vasilisa Aponasenko (RUS)Polina Novoselova ()7-6(5) 6-3[H2H]
R32Kanami Tsuji (Q) (JPN)Aida Kalimullina (Q) (RUS)7-5 6-2[H2H]
R32Akiko Omae (JPN)Varunya Wongteanchai (THA)6-1 6-1[H2H]
R32Natasha Fourouclas (6) (RSA)Agne Cepelyte (6) (LAT)6-3 6-4[H2H]
R32Kim-Alice Grajdek ()Xiaodi You (CHN)7-5 6-3[H2H]
R32Yumi Nakano (LL) (JPN)Justina Mikulskyte (LL) (LAT)1-6 7-6(6) 7-5[H2H]
R32Anna Shkudun (UKR)Jazzamay Drew (GBR)6-0 6-0[H2H]
R32Yan Wang (5) (CHN)Joanne Karaitiana (5) (AUS)6-3 6-1[H2H]
R32Mallaurie Noel (Q) (FRA)Sena Sahin (Q) (TUR)6-0 6-1[H2H]
R32Si Qi Liu (CHN)Lou Adler (FRA)6-1 6-4[H2H]
R32Kajsa Rinaldo Persson (SWE)Nungnadda Wannasuk (THA)6-4 6-2[H2H]
Women's Doubles
FAkiko Omae (1) (JPN)
Kotomi Takahata (JPN)
Nungnadda Wannasuk (1) (THA)
Varunya Wongteanchai (THA)
6-4 6-2
SFNungnadda Wannasuk (1) (THA)
Varunya Wongteanchai (THA)
Kim-Alice Grajdek (1) ()
Anna Shkudun (UKR)
7-5 6-4
SFAkiko Omae (4) (JPN)
Kotomi Takahata (JPN)
Yihong Li (4) (CHN)
Yan Wang (CHN)
6-1 6-3
QFNungnadda Wannasuk (1) (THA)
Varunya Wongteanchai (THA)
Anastasia Chikalkina (1) (RUS)
Polina Novoselova ()
6-2 6-3
QFKim-Alice Grajdek (3) ()
Anna Shkudun (UKR)
Nicole Collie (3) (AUS)
Joanne Karaitiana (AUS)
6-3 6-2
QFYihong Li (CHN)
Yan Wang (CHN)
Yumi Nakano (JPN)
Xiaodi You (CHN)
6-3 6-4
QFAkiko Omae (JPN)
Kotomi Takahata (JPN)
Agne Cepelyte (LAT)
Justina Mikulskyte (LAT)
6-1 7-6(2)
R16Nungnadda Wannasuk (1) (THA)
Varunya Wongteanchai (THA)
Bye
R16Anastasia Chikalkina (RUS)
Polina Novoselova ()
Maja Ornberg (SWE)
Kajsa Rinaldo Persson (SWE)
6-0 6-4
R16Kim-Alice Grajdek (3) ()
Anna Shkudun (UKR)
Vasilisa Aponasenko (3) (RUS)
Tina Tehrani (USA)
6-1 6-4
R16Nicole Collie (AUS)
Joanne Karaitiana (AUS)
Natasha Fourouclas (RSA)
Vanja Klaric (SRB)
6-4 6-1
R16Yumi Nakano (JPN)
Xiaodi You (CHN)
Si Qi Liu (CHN)
Zi Yi Wang (CHN)
6-1 6-0
R16Yihong Li (CHN)
Yan Wang (CHN)
Jazzamay Drew (GBR)
Kanami Tsuji (JPN)
6-0 6-2
R16Agne Cepelyte (LAT)
Justina Mikulskyte (LAT)
Alize Boccard ()
Mallaurie Noel (FRA)
6-3 6-1
R16Akiko Omae (JPN)
Kotomi Takahata (JPN)
Aida Kalimullina (RUS)
Ralina Kalimullina (RUS)
6-1 6-0
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Xiaodi You (CHN)Zi Yi Wang (CHN)6-2 6-0[H2H]
Q1Anastasia Chikalkina (RUS)Yihong Li (CHN)6-3 6-3[H2H]
Q1Vasilisa Aponasenko (RUS)Justina Mikulskyte (LAT)3-6 7-5 7-5[H2H]
Q1Maja Ornberg (SWE)Candice Paya (FRA)6-3 6-0[H2H]
Q1Si Qi Liu (CHN)Penelope Panagopoulos (AUS)6-1 6-0[H2H]
Q1Sena Sahin (TUR)Alize Boccard ()2-6 6-2 6-0[H2H]
Q1Aida Kalimullina (RUS)Ralina Kalimullina (RUS)6-4 6-0[H2H]
Q1Joanne Karaitiana (AUS)Ange Hermine Jessica Ndjayeno Gemegah (GAB)6-0 6-0[H2H]