WTA 100k Cuneo, Wk. 26 Draw (Women's) - 2011

Click Here To Join The 100k Cuneo, Wk. 26 Discussion!


Share This...


100k Cuneo, Wk. 26 Event Details:

2011-06-27Clay
OutdoorCuneo, Italy
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 100k Cuneo, Wk. 26 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FAnna Tatishvili (GEO)Arantxa Rus (NLD)6-4 6-3[H2H]
SFAnna Tatishvili (GEO)Stefanie Voegele (SUI)3-6 7-5 6-3[H2H]
SFArantxa Rus (NLD)Mirjana Lucic-Baroni (CRO)4-6 6-2 6-4[H2H]
QFStefanie Voegele (1) (SUI)Alize Cornet (1) (FRA)6-3 6-1[H2H]
QFAnna Tatishvili (3) (GEO)Pauline Parmentier (3) (FRA)5-7 6-2 6-0[H2H]
QFArantxa Rus (7) (NLD)Petra Martic (7) (CRO)6-3 7-5[H2H]
QFMirjana Lucic-Baroni (5) (CRO)Laura Thorpe (5) (FRA)6-7(6) 6-2 6-4[H2H]
R16Alize Cornet (1) (FRA)Eva Fernandez-Brugues (1) (ESP)6-1 6-2[H2H]
R16Stefanie Voegele (SUI)Silvia Soler-Espinosa (ESP)3-6 7-6(7) 6-3[H2H]
R16Pauline Parmentier (3) (FRA)Zuzana Kucova (3) (SVK)6-4 6-1[H2H]
R16Anna Tatishvili (GEO)Anastasia Yakimova (BLR)6-2 6-2[H2H]
R16Petra Martic (7) (CRO)Eva Birnerova (7) (CZE)7-6(9) 4-6 6-1[H2H]
R16Arantxa Rus (NLD)Laura Pous-Tio (ESP)6-1 6-1[H2H]
R16Mirjana Lucic-Baroni (5) (CRO)Maria-Elena Camerin (5) (ITA)6-3 6-2[H2H]
R16Laura Thorpe (FRA)Yvonne Meusburger (AUT)6-4 4-6 6-4[H2H]
R32Alize Cornet (1) (FRA)Sandra Zahlavova (1) (CZE)6-1 3-6 6-3[H2H]
R32Eva Fernandez-Brugues (Q) (ESP)Giulia Gatto-Monticone (Q) (ITA)2-6 6-3 6-3[H2H]
R32Silvia Soler-Espinosa (ESP)Mandy Minella (LUX)6-3 6-2[H2H]
R32Stefanie Voegele (SUI)Vesna Manasieva (RUS)6-3 6-4[H2H]
R32Pauline Parmentier (3) (FRA)Regina Kulikova (3) ()6-4 6-4[H2H]
R32Zuzana Kucova (SVK)Lara Arruabarrena (ESP)7-6(6) 6-7(7) 7-5[H2H]
R32Anna Tatishvili (WC) (GEO)Karin Knapp (WC) (ITA)6-3 4-6 7-6(3)[H2H]
R32Anastasia Yakimova (BLR)Kathrin Woerle ()6-4 7-5[H2H]
R32Petra Martic (7) (CRO)Elena Bovina (7) ()6-4 6-0[H2H]
R32Eva Birnerova (CZE)Carla Suarez Navarro (ESP)3-6 6-4 7-5[H2H]
R32Arantxa Rus (WC) (NLD)Camilla Rosatello (WC) (ITA)6-0 6-1[H2H]
R32Laura Pous-Tio (ESP)Jill Craybas (USA)6-2 6-4[H2H]
R32Mirjana Lucic-Baroni (5) (CRO)Camila Giorgi (5) (ITA)6-1 6-1[H2H]
R32Maria-Elena Camerin (ITA)Maria Abramovic (CRO)6-7(2) 6-2 6-3[H2H]
R32Yvonne Meusburger (AUT)Anna Floris (ITA)6-2 6-2[H2H]
R32Laura Thorpe (FRA)Mathilde Johansson (FRA)6-1 6-2[H2H]
Women's Doubles
FMandy Minella (LUX)
Stefanie Voegele (SUI)
Eva Birnerova (CZE)
Vesna Manasieva (RUS)
6-3 6-2
SFMandy Minella (1) (LUX)
Stefanie Voegele (SUI)
Petra Martic (1) (CRO)
Ipek Senoglu (TUR)
4-6 6-3 [10-8]
SFEva Birnerova (CZE)
Vesna Manasieva (RUS)
Arantxa Rus (NLD)
Anastasia Yakimova (BLR)
6-1 6-3
QFPetra Martic (1) (CRO)
Ipek Senoglu (TUR)
Eva Fernandez-Brugues (1) (ESP)
Laura Thorpe (FRA)
6-3 6-3
QFMandy Minella (LUX)
Stefanie Voegele (SUI)
Mirjana Lucic-Baroni (CRO)
Anna Tatishvili (GEO)
7-5 1-6 [12-10]
QFArantxa Rus (NLD)
Anastasia Yakimova (BLR)
Maria Abramovic (CRO)
Daniella Dominikovic (AUS)
6-1 2-6 [16-14]
QFEva Birnerova (CZE)
Vesna Manasieva (RUS)
Maria-Elena Camerin (ITA)
Alize Cornet (FRA)
6-3 6-3
R16Petra Martic (1) (CRO)
Ipek Senoglu (TUR)
Mailen Auroux (1) (ARG)
Nicole Clerico (ITA)
6-4 6-1
R16Eva Fernandez-Brugues (ESP)
Laura Thorpe (FRA)
Benedetta Davato (ITA)
Laura Pous-Tio (ESP)
6-7(3) 6-2 [10-5]
R16Mirjana Lucic-Baroni (4) (CRO)
Anna Tatishvili (GEO)
Yvonne Meusburger (4) (AUT)
Kathrin Woerle ()
7-6(2) 6-2
R16Mandy Minella (LUX)
Stefanie Voegele (SUI)
Anna Floris (ITA)
Sandra Zahlavova (CZE)
6-1 6-0
R16Arantxa Rus (NLD)
Anastasia Yakimova (BLR)
Maria Masini (ITA)
Anna-Giulia Remondina (ITA)
6-1 3-6 [10-6]
R16Maria Abramovic (CRO)
Daniella Dominikovic (AUS)
Elena Bovina ()
Aurelie Vedy (FRA)
2-6 6-2 [10-1]
R16Eva Birnerova (CZE)
Vesna Manasieva (RUS)
Giulia Gatto-Monticone (ITA)
Federica Quercia (ITA)
6-2 6-2
R16Maria-Elena Camerin (ITA)
Alize Cornet (FRA)
Giorgia Marchetti (ITA)
Camilla Rosatello (ITA)
6-2 6-4
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Lara Arruabarrena (1) (ESP)Mailen Auroux (1) (ARG)7-6(2) 6-2[H2H]
Q1Eva Fernandez-Brugues (2) (ESP)Anna-Giulia Remondina (2) (ITA)7-6(4) 2-6 6-2[H2H]
Q1Giulia Gatto-Monticone (3WC) (ITA)Nastja Kolar (3WC) (SLO)6-1 6-4[H2H]
Q1Maria Abramovic (4) (CRO)Jasmina Tinjic (4) (BIH)5-7 6-3 6-1[H2H]
Q2Lara Arruabarrena (1) (ESP)Linda Mair (1) (ITA)6-0 6-0[H2H]
Q2Mailen Auroux (WC) (ARG)Erika Zanchetta (WC) (ITA)6-1 6-2[H2H]
Q2Anna-Giulia Remondina (2) (ITA)Stefania Chieppa (2) (ITA)6-2 6-4[H2H]
Q2Eva Fernandez-Brugues (ESP)Benedetta Davato (ITA)6-2 4-6 6-4[H2H]
Q2Giulia Gatto-Monticone (3WC) (ITA)Federica Quercia (3WC) (ITA)6-3 7-6(5)[H2H]
Q2Nastja Kolar (SLO)Indire Akiki (CRO)6-3 6-1[H2H]
Q2Jasmina Tinjic (4) (BIH)Simona Capoccia (4) (ITA)6-0 6-0[H2H]
Q2Maria Abramovic (CRO)Nicole Rottmann (AUT)6-0 6-2[H2H]
Q3Lara Arruabarrena (1) (ESP)Anna Agamennone (1) (ITA)6-1 6-0[H2H]
Q3Linda Mair (ITA)Martina Parmigiani (ITA)7-6(4) 6-4[H2H]
Q3Erika Zanchetta (ITA)Nicole Clerico (ITA)6-2 1-6 7-5[H2H]
Q3Mailen Auroux (WC) (ARG)Chiara Sevega (WC) (ITA)6-1 6-0[H2H]
Q3Anna-Giulia Remondina (2) (ITA)Francesca Gariglio (2) (ITA)6-1 6-2[H2H]
Q3Stefania Chieppa (ITA)Deborah Chiesa (ITA)7-5 6-1[H2H]
Q3Benedetta Davato (ITA)Daniella Dominikovic (AUS)6-2 6-3[H2H]
Q3Eva Fernandez-Brugues (ESP)Nastassja Burnett (ITA)6-1 6-3[H2H]
Q3Giulia Gatto-Monticone (3WC) (ITA)Giulia Gasparri (3WC) (ITA)6-3 6-2[H2H]
Q3Federica Quercia (ITA)Maria Masini (ITA)6-0 7-5[H2H]
Q3Indire Akiki (CRO)Carlotta Ripa (ITA)6-0 6-1[H2H]
Q3Nastja Kolar (WC) (SLO)Giorgia Marchetti (WC) (ITA)6-2 7-5[H2H]
Q3Jasmina Tinjic (4) (BIH)Milana Spremo (4) (SRB)6-1 6-1[H2H]
Q3Simona Capoccia (ITA)Monica Cantele (ITA)4-6 6-1 6-4[H2H]
Q3Maria Abramovic (CRO)Sara Sussarello (ITA)6-2 6-3[H2H]
Q3Nicole Rottmann (AUT)Katrin Tebaldini (ITA)6-3 6-1[H2H]