ATP Ulm Challenger Draw (Men's) - 1999

Click Here To Join The Ulm Challenger Discussion!


Share This...


Ulm Challenger Event Details:

1999-06-29Clay
OutdoorUlm, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Ulm Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FYounes El Aynaoui (1WC) (MAR)Andrew Ilie (2) (AUS)7-6 6-3[H2H]
SFYounes El Aynaoui (1WC) (MAR)Tomas Behrend (4) (GER)6-3 6-1[H2H]
SFAndrew Ilie (2) (AUS)Marcos Ondruska (RSA)6-3 6-4[H2H]
QFYounes El Aynaoui (1WC) (MAR)Andrey Cherkasov (RUS)6-2 6-3[H2H]
QFTomas Behrend (4) (GER)Dusan Vemic (Q) (SRB)6-2 3-6 7-6[H2H]
QFMarcos Ondruska (RSA)Jakub Herm-Zahlava (WC) (GER)6-7 7-6 6-0[H2H]
QFAndrew Ilie (2) (AUS)Adriano Ferreira (BRA)7-6 6-2[H2H]
R16Younes El Aynaoui (1WC) (MAR)Marcio Carlsson (BRA)5-7 6-3 6-3[H2H]
R16Andrey Cherkasov (RUS)Edwin Kempes (NLD)6-3 7-6[H2H]
R16Tomas Behrend (4) (GER)Petr Luxa (CZE)3-6 6-3 7-5[H2H]
R16Dusan Vemic (Q) (SRB)Stephane Huet (6) (FRA)6-7 6-1 6-2[H2H]
R16Marcos Ondruska (RSA)Raemon Sluiter (Q) (NLD)6-4 3-6 6-3[H2H]
R16Jakub Herm-Zahlava (WC) (GER)Eduardo Nicolas-Espin (ESP)6-3 6-3[H2H]
R16Adriano Ferreira (BRA)Simon Greul (WC) (GER)7-6 6-1[H2H]
R16Andrew Ilie (2) (AUS)Stefano Pescosolido (ITA)6-3 6-3[H2H]
R32Younes El Aynaoui (1WC) (MAR)Marcelo Charpentier (ARG)4-6 7-5 6-3[H2H]
R32Marcio Carlsson (BRA)Dirk Dier (GER)7-6 7-6[H2H]
R32Edwin Kempes (NLD)Thomas Larsen (DNK)7-6 6-3[H2H]
R32Andrey Cherkasov (RUS)Jiri Vanek (7) (CZE)7-6 1-6 7-6[H2H]
R32Tomas Behrend (4) (GER)Francisco Costa (BRA)7-6 6-2[H2H]
R32Petr Luxa (CZE)Daniel Elsner (Q) (GER)6-3 Retired[H2H]
R32Dusan Vemic (Q) (SRB)Emilio Benfele-Alvarez (Q) (ESP)6-4 4-6 7-6[H2H]
R32Stephane Huet (6) (FRA)Jan-Frode Andersen (NOR)6-3 6-4[H2H]
R32Marcos Ondruska (RSA)Christian Vinck (5) (GER)6-7 6-4 6-3[H2H]
R32Raemon Sluiter (Q) (NLD)Oleg Ogorodov (UZB)6-7 6-2 7-5[H2H]
R32Jakub Herm-Zahlava (WC) (GER)Marcello Craca (GER)6-3 4-6 6-3[H2H]
R32Eduardo Nicolas-Espin (ESP)Michael Kohlmann (3) (GER)6-2 6-3[H2H]
R32Simon Greul (WC) (GER)Nicolas Massu (8) (CHL)6-2 6-3[H2H]
R32Adriano Ferreira (BRA)Radovan Svetlik (CZE)6-4 6-2[H2H]
R32Stefano Pescosolido (ITA)Javier Sanchez (ESP)6-3 3-6 6-3[H2H]
R32Andrew Ilie (2) (AUS)Bjorn Phau (WC) (GER)6-3 6-3[H2H]
Men's Doubles
FAndrew Painter (4) (AUS)
Byron Talbot (RSA)
Dirk Dier (3) (GER)
Michael Kohlmann (GER)
6-3 6-4
SFAndrew Painter (4) (AUS)
Byron Talbot (RSA)
Tomas Cibulec (CZE)
Petr Luxa (CZE)
3-6 6-2 6-2
SFDirk Dier (3) (GER)
Michael Kohlmann (GER)
Brandon Coupe (2) (USA)
Paul Rosner (RSA)
7-5 6-3
QFTomas Cibulec (CZE)
Petr Luxa (CZE)
Tobias Hildebrand (SWE)
Johan Landsberg (SWE)
6-3 6-1
QFAndrew Painter (4) (AUS)
Byron Talbot (RSA)
Thomas Shimada (JPN)
Thomas Strengberger (AUT)
6-4 6-1
QFDirk Dier (3) (GER)
Michael Kohlmann (GER)
Francisco Costa (BRA)
Paul Kilderry (AUS)
7-6 7-5
QFBrandon Coupe (2) (USA)
Paul Rosner (RSA)
Mitch Sprengelmeyer (USA)
Jason Weir-Smith ()
6-2 6-7 6-1
R16Tobias Hildebrand (SWE)
Johan Landsberg (SWE)
Nebojsa Djordjevic (1) ()
Marcos Ondruska (RSA)
7-6 3-6 7-5
R16Tomas Cibulec (CZE)
Petr Luxa (CZE)
Daniel Elsner (WC) (GER)
Tomas Zivnicek (GER)
6-4 6-2
R16Andrew Painter (4) (AUS)
Byron Talbot (RSA)
Emilio Benfele-Alvarez (ESP)
Dusan Vemic (SRB)
6-2 3-6 7-5
R16Thomas Shimada (JPN)
Thomas Strengberger (AUT)
Edwin Kempes (NLD)
Raemon Sluiter (NLD)
4-6 6-4 6-1
R16Francisco Costa (BRA)
Paul Kilderry (AUS)
Marcelo Charpentier (Q) (ARG)
Jaymon Crabb (AUS)
2-6 7-6 7-6
R16Dirk Dier (3) (GER)
Michael Kohlmann (GER)
Marcio Carlsson (BRA)
Alexandre Simoni (BRA)
6-0 3-6 7-6
R16Mitch Sprengelmeyer (USA)
Jason Weir-Smith ()
Tomas Behrend (WC) (GER)
Marcus Hilpert (GER)
6-4 4-6 6-3
R16Brandon Coupe (2) (USA)
Paul Rosner (RSA)
Younes El Aynaoui (WC) (MAR)
Andrew Ilie (AUS)
3-6 6-3 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Daniel Elsner (GER)Meride Zahirovic (GER)6-3 6-3[H2H]
Q1Raemon Sluiter (2) (NLD)Ionut Moldovan (ROU)6-4 6-2[H2H]
Q1Emilio Benfele-Alvarez (6) (ESP)Paul Kilderry (AUS)6-4 2-6 6-3[H2H]
Q1Dusan Vemic (4) (SRB)Zbynek Novak (WC) (CZE)6-3 3-6 6-3[H2H]
Q2Meride Zahirovic (GER)Dennis van Scheppingen (1) (NLD)6-2 4-6 6-3[H2H]
Q2Daniel Elsner (GER)Igor Kornienko (RUS)6-3 0-6 6-2[H2H]
Q2Raemon Sluiter (2) (NLD)Andreas Tattermusch (GER)6-2 1-6 6-3[H2H]
Q2Ionut Moldovan (ROU)Alexandre Simoni (7) (BRA)6-3 6-0[H2H]
Q2Paul Kilderry (AUS)Yuriy Schukin (3) (KAZ)3-6 7-6 6-1[H2H]
Q2Emilio Benfele-Alvarez (6) (ESP)Carsten Arriens (GER)6-4 6-1[H2H]
Q2Dusan Vemic (4) (SRB)Solon Peppas (GRC)6-4 6-3[H2H]
Q2Zbynek Novak (WC) (CZE)Ivo Karlovic (CRO)5-7 7-6 6-3[H2H]
Q3Dennis van Scheppingen (1) (NLD)ByeBye[H2H]
Q3Meride Zahirovic (GER)Jaymon Crabb (AUS)6-0 6-2[H2H]
Q3Igor Kornienko (RUS)Mark Joachim (GER)6-1 6-4[H2H]
Q3Daniel Elsner (GER)Franz Stauder (8) (GER)6-2 6-3[H2H]
Q3Raemon Sluiter (2) (NLD)Rolf Melzer ()6-1 6-2[H2H]
Q3Andreas Tattermusch (GER)Mathias Frenzel (WC) (GER)6-2 6-4[H2H]
Q3Ionut Moldovan (ROU)Andrew Painter (AUS)6-4 6-4[H2H]
Q3Alexandre Simoni (7) (BRA)Denis Golovanov (RUS)6-1 6-4[H2H]
Q3Yuriy Schukin (3) (KAZ)Diego Ayala (USA)6-4 7-5[H2H]
Q3Paul Kilderry (AUS)Erik Truempler (GER)7-5 6-4[H2H]
Q3Carsten Arriens (GER)Bertrand Madsen (HTI)4-6 7-6 6-2[H2H]
Q3Emilio Benfele-Alvarez (6) (ESP)Tomas Zivnicek (GER)6-3 6-2[H2H]
Q3Dusan Vemic (4) (SRB)Rafael de Mesa (USA)6-3 6-2[H2H]
Q3Solon Peppas (GRC)Kai Schmid (WC) (GER)6-2 6-0[H2H]
Q3Zbynek Novak (WC) (CZE)David Skoch (CZE)6-1 6-2[H2H]
Q3Ivo Karlovic (CRO)Ivan Vajda (5) (CRO)6-4 3-6 7-6[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Marcelo Charpentier (2) (ARG)
Jaymon Crabb (AUS)
Nicolas Massu (1) (CHL)
Eduardo Nicolas-Espin (ESP)
3-6 6-3 7-5
Q2Nicolas Massu (1) (CHL)
Eduardo Nicolas-Espin (ESP)
Zbynek Novak (CZE)
Andreas Tattermusch (GER)
6-4 4-3 Retired
Q2Marcelo Charpentier (2) (ARG)
Jaymon Crabb (AUS)
Jochen Moll (WC) ()
Andreas Schneiderhan ()
6-2 7-5