ATP Tel Aviv Challenger Draw (Men's) - 1998

Click Here To Join The Tel Aviv Challenger Discussion!


Share This...


Tel Aviv Challenger Event Details:

1998-10-05Hard
OutdoorTel Aviv, Israel
Seeds:
View Past Years Draws: 2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Tel Aviv Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FGianluca Pozzi (1) (ITA)Lior Mor (ISR)6-1 6-7 6-3[H2H]
SFGianluca Pozzi (1) (ITA)Lorenzo Manta (SE) (SUI)6-4 6-2[H2H]
SFLior Mor (ISR)Michal Tabara (CZE)0-6 7-5 6-1[H2H]
QFGianluca Pozzi (1) (ITA)Vladimir Voltchkov (8) (BLR)6-1 3-6 7-6[H2H]
QFLorenzo Manta (SE) (SUI)Lars Jonsson (Q) (SWE)7-6 6-1[H2H]
QFLior Mor (ISR)Neville Godwin (3) (RSA)6-2 6-0[H2H]
QFMichal Tabara (CZE)Noam Okun (WC) (ISR)6-4 6-4[H2H]
R16Gianluca Pozzi (1) (ITA)Ofer Sela (Q) (ISR)3-6 7-5 6-3[H2H]
R16Vladimir Voltchkov (8) (BLR)Markus Hantschk (GER)6-3 6-2[H2H]
R16Lars Jonsson (Q) (SWE)Janne Ojala (Q) (FIN)6-2 6-4[H2H]
R16Lorenzo Manta (SE) (SUI)Fredrik Jonsson (SWE)7-6 4-6 6-3[H2H]
R16Lior Mor (ISR)Radek Stepanek (6) (CZE)6-1 6-3[H2H]
R16Neville Godwin (3) (RSA)Nenad Zimonjic (SRB)6-0 6-1[H2H]
R16Noam Okun (WC) (ISR)Oren Motevassel (USA)6-0 6-4[H2H]
R16Michal Tabara (CZE)Iztok Bozic (SLO)6-4 6-4[H2H]
R32Gianluca Pozzi (1) (ITA)Amir Hadad (WC) (ISR)6-3 4-6 6-1[H2H]
R32Ofer Sela (Q) (ISR)Jonathan Erlich (Q) (ISR)6-4 6-3[H2H]
R32Markus Hantschk (GER)Daniele Bracciali (ITA)6-0 6-1[H2H]
R32Vladimir Voltchkov (8) (BLR)Kim Tiilikainen (FIN)6-1 4-6 6-3[H2H]
R32Janne Ojala (Q) (FIN)Chris Wilkinson (4) ()6-7 6-1 6-4[H2H]
R32Lars Jonsson (Q) (SWE)Eyal Erlich (WC) (ISR)4-6 6-4 6-2[H2H]
R32Fredrik Jonsson (SWE)Todd Larkham (AUS)6-3 7-6[H2H]
R32Lorenzo Manta (SE) (SUI)David Nainkin (5) (RSA)5-7 6-1 6-4[H2H]
R32Radek Stepanek (6) (CZE)Nir Welgreen (WC) (ISR)6-4 3-6 7-6[H2H]
R32Lior Mor (ISR)Noam Behr (ISR)4-6 7-6 6-2[H2H]
R32Nenad Zimonjic (SRB)Jordi Mas-Rodriguez (ESP)6-1 1-0 Retired[H2H]
R32Neville Godwin (3) (RSA)Eyal Ran (ISR)6-4 3-6 6-3[H2H]
R32Oren Motevassel (USA)Wayne Arthurs (7) (AUS)6-4 7-5[H2H]
R32Noam Okun (WC) (ISR)Harel Levy (ISR)1-6 6-3 6-3[H2H]
R32Michal Tabara (CZE)Tapio Nurminen (FIN)6-4 6-3[H2H]
R32Iztok Bozic (SLO)Grant Stafford (2) (RSA)5-7 7-6 6-3[H2H]
Men's Doubles
FRadek Stepanek (CZE)
Michal Tabara (CZE)
Noam Okun (ISR)
Nir Welgreen (ISR)
7-6 6-3
SFRadek Stepanek (CZE)
Michal Tabara (CZE)
James Greenhalgh (1) (NZL)
Nenad Zimonjic (SRB)
6-4 6-2
SFNoam Okun (ISR)
Nir Welgreen (ISR)
Amir Hadad (ISR)
Vladimir Voltchkov (BLR)
7-5 4-6 6-3
QFJames Greenhalgh (1) (NZL)
Nenad Zimonjic (SRB)
Oren Motevassel (WC) (USA)
Gianluca Pozzi (ITA)
6-2 6-4
QFRadek Stepanek (CZE)
Michal Tabara (CZE)
Fredrik Jonsson (Q) (SWE)
Lars Jonsson (SWE)
6-3 5-7 6-2
QFNoam Okun (ISR)
Nir Welgreen (ISR)
Neville Godwin (4) (RSA)
David Nainkin (RSA)
7-6 7-6
QFAmir Hadad (ISR)
Vladimir Voltchkov (BLR)
Thomas Shimada (JPN)
Filippo Veglio (SUI)
6-3 6-4
R16James Greenhalgh (1) (NZL)
Nenad Zimonjic (SRB)
Noam Behr (WC) (ISR)
Lior Mor (ISR)
7-6 6-3
R16Oren Motevassel (WC) (USA)
Gianluca Pozzi (ITA)
Tapio Nurminen (FIN)
Marcos Roy-Girardi (ESP)
6-4 6-4
R16Radek Stepanek (CZE)
Michal Tabara (CZE)
Todd Larkham (3) (AUS)
Chris Wilkinson ()
5-1 Retired
R16Fredrik Jonsson (Q) (SWE)
Lars Jonsson (SWE)
Wayne Arthurs (AUS)
Brent Larkham (AUS)
7-5 6-2
R16Noam Okun (ISR)
Nir Welgreen (ISR)
Jonathan Erlich (WC) (ISR)
Andy Ram (ISR)
3-6 6-4 7-6
R16Neville Godwin (4) (RSA)
David Nainkin (RSA)
Harel Levy (ISR)
Eyal Ran (ISR)
7-5 6-3
R16Thomas Shimada (JPN)
Filippo Veglio (SUI)
Ofer Sela (ISR)
Myles Wakefield (RSA)
7-6 6-3
R16Amir Hadad (ISR)
Vladimir Voltchkov (BLR)
Juan-Ignacio Carrasco (2) (ESP)
Jairo Velasco (ESP)
7-6 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Ofer Sela (1) (ISR)Michael Kogan (8) (ISR)7-6 6-4[H2H]
Q1Lars Jonsson (2) (SWE)Raviv Weidenfeld (7) (ISR)6-1 7-6[H2H]
Q1Jonathan Erlich (5) (ISR)Kobi Ziv (3) (ISR)6-1 3-6 7-5[H2H]
Q1Janne Ojala (4) (FIN)Andy Ram (6) (ISR)3-6 7-6 6-1[H2H]
Q2Ofer Sela (1) (ISR)Lior Kristal (ISR)6-1 6-3[H2H]
Q2Michael Kogan (8) (ISR)Harel Srugo (ISR)6-3 6-4[H2H]
Q2Lars Jonsson (2) (SWE)Idan Ben Harosh (WC) (ISR)6-1 6-3[H2H]
Q2Raviv Weidenfeld (7) (ISR)Mosche Levy (ISR)6-2 6-4[H2H]
Q2Kobi Ziv (3) (ISR)Meir Deri (ISR)6-4 6-1[H2H]
Q2Jonathan Erlich (5) (ISR)Idan Rosenberg (ISR)6-2 6-2[H2H]
Q2Janne Ojala (4) (FIN)Ari Strasberg (ISR)6-0 6-4[H2H]
Q2Andy Ram (6) (ISR)Roei Schnaider (ISR)7-6 6-4[H2H]
Q3Ofer Sela (1) (ISR)Aviram Salomon (ISR)6-1 6-2[H2H]
Q3Lior Kristal (ISR)Vadim Kapustin (ISR)6-0 6-0[H2H]
Q3Harel Srugo (ISR)Tomer Suissa (ISR)7-5 7-5[H2H]
Q3Michael Kogan (8) (ISR)Roy Sichel (WC) (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q3Lars Jonsson (2) (SWE)Elad Stern (ISR)6-0 6-3[H2H]
Q3Idan Ben Harosh (WC) (ISR)Dan Hanegby (ISR)6-3 7-5[H2H]
Q3Mosche Levy (ISR)Tal Meir (ISR)1-6 7-6 6-4[H2H]
Q3Raviv Weidenfeld (7) (ISR)Raviv Volkovitzky (WC) (ISR)6-2 6-2[H2H]
Q3Kobi Ziv (3) (ISR)Dori Sadovnik (WC) (ISR)6-2 6-1[H2H]
Q3Meir Deri (ISR)Liron Strauss (ISR)6-3 6-3[H2H]
Q3Idan Rosenberg (ISR)Vadim Issakov (ISR)6-0 6-0[H2H]
Q3Jonathan Erlich (5) (ISR)Oren Verech (ISR)6-2 6-3[H2H]
Q3Janne Ojala (4) (FIN)Liran Kling (ISR)6-2 6-1[H2H]
Q3Ari Strasberg (ISR)Roy Wertheimer (WC) (ISR)6-4 5-7 6-3[H2H]
Q3Roei Schnaider (ISR)Guy Halbi (WC) (ISR)6-1 6-3[H2H]
Q3Andy Ram (6) (ISR)Micha Siboni (ISR)6-0 6-1[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Fredrik Jonsson (SWE)
Lars Jonsson (SWE)
Michael Kogan (2) (ISR)
Kobi Ziv (ISR)
6-4 3-6 6-2
Q2Fredrik Jonsson (SWE)
Lars Jonsson (SWE)
Janne Ojala (1) (FIN)
Kim Tiilikainen (FIN)
1-6 6-2 6-2
Q2Michael Kogan (2) (ISR)
Kobi Ziv (ISR)
Lior Kristal (WC) (ISR)
Roei Schnaider (ISR)
7-6 4-6 6-4