ATP St. Petersburg 2 Challenger Draw (Men's) - 2021

Click Here To Join The St. Petersburg 2 Challenger Discussion!


Share This...


St. Petersburg 2 Challenger Event Details:

2021-03-08Clay
OutdoorRussia
Seeds:
View Past Years Draws: 2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the St. Petersburg 2 Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FEvgeny Tyurnev (WC) (RUS)Kacper Zuk (6) (POL)6-4 6-2[H2H]
SFEvgeny Tyurnev (WC) (RUS)Marius Copil (4) (ROU)7-6(4) 6-2[H2H]
SFKacper Zuk (6) (POL)Jiri Lehecka (q) (CZE)7-6(7) 6-3[H2H]
QFEvgeny Tyurnev (WC) (RUS)Mirza Basic (q) (BIH)6-4 6-2[H2H]
QFMarius Copil (4) (ROU)Christopher Eubanks (7) (USA)7-6(1) 7-5[H2H]
QFKacper Zuk (6) (POL)Jack Sock ()6-3 6-2[H2H]
QFJiri Lehecka (q) (CZE)Dmitry Popko (2) (KAZ)6-4 6-4[H2H]
R16Mirza Basic (q) (BIH)Roberto Ortega-Olmedo (ESP)6-1 7-6(3)[H2H]
R16Evgeny Tyurnev (WC) (RUS)Altug Celikbilek (TUR)6-3 2-6 6-3[H2H]
R16Marius Copil (4) (ROU)Alexey Vatutin (RUS)5-7 6-3 6-1[H2H]
R16Christopher Eubanks (7) (USA)Duje Ajdukovic (_CR)6-3 6-3[H2H]
R16Kacper Zuk (6) (POL)Zizou Bergs (SE) (BEL)1-6 6-4 6-3[H2H]
R16Jack Sock ()Pavel Kotov (RUS)6-4 6-3[H2H]
R16Jiri Lehecka (q) (CZE)Rudolf Molleker (5) (_GE)6-2 6-3[H2H]
R16Dmitry Popko (2) (KAZ)Denis Yevseyev (WC) (KAZ)6-4 2-6 6-4[H2H]
R32Mirza Basic (q) (BIH)Roman Safiullin (1) (RUS)6-4 7-6(7)[H2H]
R32Roberto Ortega-Olmedo (ESP)Roberto Quiroz (ECU)6-3 6-3[H2H]
R32Evgeny Tyurnev (WC) (RUS)Vit Kopriva (CZE)6-4 6-2[H2H]
R32Altug Celikbilek (TUR)Teimuraz Gabashvili (8) ()6-2 6-2[H2H]
R32Marius Copil (4) (ROU)Michael Vrbensky (ALT) (CZE)6-3 6-1[H2H]
R32Alexey Vatutin (RUS)Duckhee Lee (KOR)0-6 6-1 6-1[H2H]
R32Duje Ajdukovic (_CR)Shuichi Sekiguchi (JPN)7-5 6-2[H2H]
R32Christopher Eubanks (7) (USA)Jesper DE Jong (ALT) (NLD)7-5 6-4[H2H]
R32Kacper Zuk (6) (POL)Igor Sijsling (NLD)6-4 6-3[H2H]
R32Zizou Bergs (SE) (BEL)Pedja Krstin (SRB)6-2 6-1[H2H]
R32Pavel Kotov (RUS)Tim Van Rijthoven (q) (NLD)6-2 6-4[H2H]
R32Jack Sock ()Cem Ilkel (3) (TUR)5-7 6-4 6-4[H2H]
R32Rudolf Molleker (5) (_GE)Evgeny Karlovskiy (RUS)6-3 7-5[H2H]
R32Jiri Lehecka (q) (CZE)Matija Pecotic (q) (CRO)6-2 7-6(4)[H2H]
R32Denis Yevseyev (WC) (KAZ)Vaja Uzakov (WC) (UZB)6-0 6-0[H2H]
R32Dmitry Popko (2) (KAZ)Nino Serdarusic (CRO)6-4 6-4[H2H]
Men's Doubles
FJesper DE Jong (4) (NLD)
Sem Verbeek (NLD)
Konstantin Kravchuk (RUS)
Denis Yevseyev (KAZ)
6-1 3-6 10-5
SFKonstantin Kravchuk (RUS)
Denis Yevseyev (KAZ)
Dmitry Popko (KAZ)
Alexey Vatutin (RUS)
w/o
SFJesper DE Jong (4) (NLD)
Sem Verbeek (NLD)
Evgeny Karlovskiy (RUS)
Nino Serdarusic (CRO)
6-2 7-6(2)
QFKonstantin Kravchuk (RUS)
Denis Yevseyev (KAZ)
Igor Sijsling (ALT) (NLD)
Glenn Smits (NLD)
6-2 6-4
QFDmitry Popko (KAZ)
Alexey Vatutin (RUS)
Arjun Kadhe (IND)
Skander Mansouri (TUN)
6-4 1-6 10-8
QFJesper DE Jong (4) (NLD)
Sem Verbeek (NLD)
Vit Kopriva (CZE)
Michael Vrbensky (CZE)
6-0 6-3
QFEvgeny Karlovskiy (RUS)
Nino Serdarusic (CRO)
Nathan Pasha (2) (USA)
Max Jacob Schnur (USA)
6-7(3) 6-3 10-4
R16Igor Sijsling (ALT) (NLD)
Glenn Smits (NLD)
Teimuraz Gabashvili (1) ()
Aleksandr Nedovesov ()
6-1 3-6 10-4
R16Konstantin Kravchuk (RUS)
Denis Yevseyev (KAZ)
Mirza Basic (BIH)
Harry Bourchier (AUS)
6-1 6-1
R16Dmitry Popko (KAZ)
Alexey Vatutin (RUS)
James Cerretani (3) (USA)
Adil Shamasdin (CAN)
7-6(6) 6-4
R16Arjun Kadhe (IND)
Skander Mansouri (TUN)
Benjamin Lock (ZWE)
Mark Vervoort (NLD)
6-2 6-2
R16Vit Kopriva (CZE)
Michael Vrbensky (CZE)
Khumoun Sultanov (WC) (UZB)
Vaja Uzakov (UZB)
6-3 6-1
R16Jesper DE Jong (4) (NLD)
Sem Verbeek (NLD)
Daniil Golubev (WC) (RUS)
Evgeny Tyurnev (RUS)
6-4 7-6(4)
R16Evgeny Karlovskiy (RUS)
Nino Serdarusic (CRO)
Jelle Sels (ALT) (NLD)
Tim Van Rijthoven (NLD)
6-1 6-2
R16Nathan Pasha (2) (USA)
Max Jacob Schnur (USA)
Alexander Igoshin (WC) (RUS)
Ivan Nedelko (RUS)
7-6(5) 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Mirza Basic (q) (BIH)Aleksandr Nedovesov ()6-4 6-2[H2H]
Q1Matija Pecotic (q) (CRO)Alessandro Bega (ITA)6-3 6-3[H2H]
Q1Tim Van Rijthoven (q) (NLD)Khumoun Sultanov (UZB)6-2 6-1[H2H]
Q1Jiri Lehecka (q) (CZE)Jelle Sels (NLD)6-4 6-3[H2H]
Q3Mirza Basic (q) (BIH)Viktor Durasovic (NOR)7-5 6-4[H2H]
Q3Aleksandr Nedovesov ()Daniil Golubev (RUS)6-1 6-0[H2H]
Q3Alessandro Bega (ITA)Harry Bourchier (AUS)6-2 6-3[H2H]
Q3Matija Pecotic (q) (CRO)Uladzimir Ignatik (BLR)0-6 7-6(3) 6-4[H2H]
Q3Khumoun Sultanov (UZB)Daniil Glinka (_ES)7-6(4) 6-4[H2H]
Q3Tim Van Rijthoven (q) (NLD)Konstantin Kravchuk (RUS)6-4 6-4[H2H]
Q3Jiri Lehecka (q) (CZE)Ivan Nedelko (RUS)6-1 6-3[H2H]
Q3Jelle Sels (NLD)Andrey Kuznetsov (RUS)6-4 6-3[H2H]