ATP Sibiu Challenger Draw (Men's) - 2020

Click Here To Join The Sibiu Challenger Discussion!


Share This...


Sibiu Challenger Event Details:

2020-09-21Clay
OutdoorRomania
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Sibiu Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMarc-Andrea Huesler (3) ()Tomas Martin Etcheverry (ARG)7-5 6-0[H2H]
SFMarc-Andrea Huesler (3) ()Carlos Gomez-Herrera (q) (ESP)7-6(5) 6-7(6) 6-4[H2H]
SFTomas Martin Etcheverry (ARG)Francisco Cerundolo (4) (ARG)6-3 6-0[H2H]
QFCarlos Gomez-Herrera (q) (ESP)Johannes Haerteis (GER)6-3 6-7(8) 6-2[H2H]
QFMarc-Andrea Huesler (3) ()Borna Gojo ()6-4 5-7 6-4[H2H]
QFFrancisco Cerundolo (4) (ARG)Malek Jaziri (7) (TUN)6-2 6-1[H2H]
QFTomas Martin Etcheverry (ARG)Felipe Meligeni Rodrigues Alves (ALT) (BRA)6-3 6-0[H2H]
R16Johannes Haerteis (GER)Arthur Rinderknech (1) (FRA)6-3 3-6 7-6(4)[H2H]
R16Carlos Gomez-Herrera (q) (ESP)Corentin Denolly (FRA)3-6 7-6(4) 6-3[H2H]
R16Marc-Andrea Huesler (3) ()Roberto Ortega-Olmedo (ESP)6-2 6-4[H2H]
R16Borna Gojo ()Marcelo Tomas Barrios Vera ()6-1 6-7(1) 6-4[H2H]
R16Malek Jaziri (7) (TUN)Orlando Luz (BRA)6-3 7-6(3)[H2H]
R16Francisco Cerundolo (4) (ARG)Inigo Cervantes (PR) (ESP)6-7(7) 6-3 6-4[H2H]
R16Felipe Meligeni Rodrigues Alves (ALT) (BRA)Shuichi Sekiguchi (8) (JPN)6-2 6-3[H2H]
R16Tomas Martin Etcheverry (ARG)Juan Manuel Cerundolo (ARG)6-4 7-6(7)[H2H]
R32Arthur Rinderknech (1) (FRA)Viktor Durasovic (NOR)7-5 6-3[H2H]
R32Johannes Haerteis (GER)Nicholas David Ionel (WC) (ROU)7-5 6-2[H2H]
R32Carlos Gomez-Herrera (q) (ESP)Vit Kopriva (CZE)6-2 6-3[H2H]
R32Corentin Denolly (FRA)Evgeny Karlovskiy (5) (RUS)6-3 5-7 6-0[H2H]
R32Marc-Andrea Huesler (3) ()Lucas Miedler (AUT)6-4 7-6(1)[H2H]
R32Roberto Ortega-Olmedo (ESP)Oriol Roca Batalla (ESP)6-2 6-4[H2H]
R32Borna Gojo ()Nino Serdarusic (CRO)7-5 6-4[H2H]
R32Marcelo Tomas Barrios Vera ()Adrian Menendez-Maceiras (6) (ESP)6-2 6-3[H2H]
R32Malek Jaziri (7) (TUN)Kacper Zuk (POL)6-4 6-2[H2H]
R32Orlando Luz (BRA)Vlad Victor Cornea (WC) (ROU)6-1 3-6 6-2[H2H]
R32Inigo Cervantes (PR) (ESP)Elmar Ejupovic (q) (GER)6-3 7-6(2)[H2H]
R32Francisco Cerundolo (4) (ARG)Mathieu Perchicot (q) (FRA)6-4 6-3[H2H]
R32Shuichi Sekiguchi (8) (JPN)Dragos Dima (WC) (ROU)7-5 7-6(6)[H2H]
R32Felipe Meligeni Rodrigues Alves (ALT) (BRA)Ergi Kirkin (q) (TUR)6-4 6-3[H2H]
R32Juan Manuel Cerundolo (ARG)Sasi Kumar Mukund (IND)6-4 7-6(5)[H2H]
R32Tomas Martin Etcheverry (ARG)Quentin Halys (2) (FRA)7-6(3) 4-6 7-6(2)[H2H]
Men's Doubles
FHunter Reese (USA)
Jan Zielinski (POL)
Robert Galloway (USA)
Hans Hach Verdugo (MEX)
6-4 6-2
SFRobert Galloway (USA)
Hans Hach Verdugo (MEX)
Andre Goransson (BRA)
Marc-Andrea Huesler ()
7-6(3) 3-6 10-6
SFHunter Reese (USA)
Jan Zielinski (POL)
Felipe Meligeni Rodrigues Alves (2) (BRA)
Fernando Romboli (BRA)
6-3 7-5
QFAndre Goransson (BRA)
Marc-Andrea Huesler ()
Luis David Martinez (1) ()
Miguel Angel Reyes-Varela (MEX)
6-3 7-6(4)
QFRobert Galloway (USA)
Hans Hach Verdugo (MEX)
Francisco Cerundolo (ALT) (ARG)
Tomas Martin Etcheverry (ARG)
6-0 6-4
QFHunter Reese (USA)
Jan Zielinski (POL)
Andre Begemann (4) (GER)
Florin Mergea (ROU)
6-4 6-4
QFFelipe Meligeni Rodrigues Alves (2) (BRA)
Fernando Romboli (BRA)
Adrian Menendez-Maceiras (ESP)
Lucas Miedler (AUT)
7-6(3) 7-5
R16Luis David Martinez (1) ()
Miguel Angel Reyes-Varela (MEX)
Dragos Dima (WC) (ROU)
Ergi Kirkin (TUR)
6-3 6-2
R16Andre Goransson (BRA)
Marc-Andrea Huesler ()
Orlando Luz (BRA)
Rafael Matos (BRA)
6-4 6-3
R16Robert Galloway (USA)
Hans Hach Verdugo (MEX)
Treat Conrad Huey (3) ()
Nathaniel Lammons (USA)
2-6 7-6(2) 10-7
R16Francisco Cerundolo (ALT) (ARG)
Tomas Martin Etcheverry (ARG)
Alex Lawson (USA)
Kacper Zuk (POL)
7-5 3-6 11-9
R16Hunter Reese (USA)
Jan Zielinski (POL)
Tudor Stefan Gheorghita (WC) (ROU)
Dragos Nicolae Madaras (ROU)
6-4 6-1
R16Andre Begemann (4) (GER)
Florin Mergea (ROU)
Inigo Cervantes (PR) (ESP)
Oriol Roca Batalla (ESP)
6-1 6-2
R16Adrian Menendez-Maceiras (ESP)
Lucas Miedler (AUT)
Vlad Victor Cornea (WC) (ROU)
Mircea-Alexandru Jecan (ROU)
6-4 6-2
R16Felipe Meligeni Rodrigues Alves (2) (BRA)
Fernando Romboli (BRA)
Benjamin Lock (ZWE)
Roberto Ortega-Olmedo (ESP)
7-6(0) 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Elmar Ejupovic (q) (GER)Alexandar Lazarov (BUL)6-4 2-6 6-1[H2H]
Q1Ergi Kirkin (q) (TUR)Vladyslav Orlov (UKR)2-6 6-4 6-1[H2H]
Q1Mathieu Perchicot (q) (FRA)Benjamin Lock (ZWE)6-3 6-3[H2H]
Q1Carlos Gomez-Herrera (q) (ESP)Matteo Martineau (FRA)3-6 6-4 7-6(1)[H2H]
Q3Elmar Ejupovic (q) (GER)Filip Cristian Jianu (ROU)6-4 6-2[H2H]
Q3Alexandar Lazarov (BUL)Mircea-Alexandru Jecan (ROU)6-1 6-2[H2H]
Q3Vladyslav Orlov (UKR)Pol Toledo Bague (ESP)4-6 6-0 6-2[H2H]
Q3Ergi Kirkin (q) (TUR)David Poljak (CZE)7-6(6) 6-2[H2H]
Q3Benjamin Lock (ZWE)Vlad Andrei Dumitru (ROU)6-3 6-0[H2H]
Q3Mathieu Perchicot (q) (FRA)Dragos Nicolae Madaras (ROU)4-6 6-4 6-2[H2H]
Q3Matteo Martineau (FRA)Miljan Zekic (SRB)4-0 ret.[H2H]
Q3Carlos Gomez-Herrera (q) (ESP)Vlad Andrei Dancu (ROU)3-6 6-3 6-3[H2H]