ATP Segovia Challenger Draw (Men's) - 1997

Click Here To Join The Segovia Challenger Discussion!


Share This...


Segovia Challenger Event Details:

1997-08-04Hard
OutdoorSegovia, Spain
Seeds:
View Past Years Draws: 2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Segovia Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJordi Burillo (5) (ESP)Nicolas Escude (8) (FRA)6-3 2-1 Retired[H2H]
SFJordi Burillo (5) (ESP)Francisco Clavet (1WC) (ESP)6-4 6-4[H2H]
SFNicolas Escude (8) (FRA)Nuno Marques (6) (PRT)6-3 1-6 6-1[H2H]
QFFrancisco Clavet (1WC) (ESP)Geoff Grant (7) (USA)6-2 7-5[H2H]
QFJordi Burillo (5) (ESP)Marco Osorio (LL) (MEX)6-3 3-1 Retired[H2H]
QFNuno Marques (6) (PRT)Jose Imaz-Ruiz (ESP)6-4 7-5[H2H]
QFNicolas Escude (8) (FRA)Julian Alonso (2) (ESP)6-4 5-7 7-5[H2H]
R16Francisco Clavet (1WC) (ESP)Arnaud Clement (FRA)6-3 6-1[H2H]
R16Geoff Grant (7) (USA)Rainer Schuettler (GER)6-3 7-6[H2H]
R16Marco Osorio (LL) (MEX)Gregory Carraz (Q) (FRA)3-6 7-5 7-5[H2H]
R16Jordi Burillo (5) (ESP)Alex Calatrava (ESP)6-2 4-2 Retired[H2H]
R16Nuno Marques (6) (PRT)Eyal Erlich (ISR)6-7 7-6 7-6[H2H]
R16Jose Imaz-Ruiz (ESP)Joao Cunha-Silva (PRT)6-4 6-2[H2H]
R16Nicolas Escude (8) (FRA)Gerald Mandl (Q) (AUT)6-3 6-2[H2H]
R16Julian Alonso (2) (ESP)Frederic Fontang (FRA)1-6 6-4 7-6[H2H]
R32Francisco Clavet (1WC) (ESP)Danny Sapsford ()6-3 6-3[H2H]
R32Arnaud Clement (FRA)Maurice Ruah ()6-3 6-4[H2H]
R32Rainer Schuettler (GER)Marco Meneschincheri (ITA)3-6 7-5 7-5[H2H]
R32Geoff Grant (7) (USA)Lior Mor (Q) (ISR)6-0 7-5[H2H]
R32Marco Osorio (LL) (MEX)Emilio Benfele-Alvarez (3) (ESP)6-4 6-4[H2H]
R32Gregory Carraz (Q) (FRA)Oscar Burrieza-Lopez (ESP)2-6 6-3 7-6[H2H]
R32Alex Calatrava (ESP)Daniele Musa (ITA)6-3 7-6[H2H]
R32Jordi Burillo (5) (ESP)Nicola Bruno (ITA)3-0 Retired[H2H]
R32Nuno Marques (6) (PRT)Rodolphe Gilbert (FRA)6-4 3-6 6-1[H2H]
R32Eyal Erlich (ISR)Bernardo Mota (PRT)6-2 2-6 6-1[H2H]
R32Jose Imaz-Ruiz (ESP)Allen Belobrajdic (AUS)6-4 6-1[H2H]
R32Joao Cunha-Silva (PRT)Ionut Moldovan (4) (ROU)6-2 6-4[H2H]
R32Nicolas Escude (8) (FRA)Joaquin Munoz-Hernandez (Q) (ESP)6-1 6-1[H2H]
R32Gerald Mandl (Q) (AUT)Emilio Sanchez (WC) (ESP)6-4 6-2[H2H]
R32Frederic Fontang (FRA)German Lopez-Montoya (WC) (ESP)5-7 6-4 6-2[H2H]
R32Julian Alonso (2) (ESP)Guillermo Platel-Varas (WC) (ESP)6-3 6-3[H2H]
Men's Doubles
FJoao Cunha-Silva (2) (PRT)
Nuno Marques (PRT)
Juan-Ignacio Carrasco (ESP)
Brian Eagle (USA)
6-7 6-2 6-4
SFJuan-Ignacio Carrasco (ESP)
Brian Eagle (USA)
Noam Behr (ISR)
Eyal Erlich (ISR)
2-6 6-3 7-6
SFJoao Cunha-Silva (2) (PRT)
Nuno Marques (PRT)
Bernardo Mota (4) (PRT)
Oscar Ortiz (MEX)
7-5 6-2
QFJuan-Ignacio Carrasco (ESP)
Brian Eagle (USA)
Geoff Grant (1) (USA)
Maurice Ruah ()
6-4 3-6 7-6
QFNoam Behr (ISR)
Eyal Erlich (ISR)
Bernardo Martinez (MEX)
Marco Osorio (MEX)
6-3 6-2
QFBernardo Mota (4) (PRT)
Oscar Ortiz (MEX)
Emilio Benfele-Alvarez (Q) (ESP)
Jose Imaz-Ruiz (ESP)
6-4 7-6
QFJoao Cunha-Silva (2) (PRT)
Nuno Marques (PRT)
Tuomas Ketola (FIN)
Lior Mor (ISR)
6-1 6-4
R16Geoff Grant (1) (USA)
Maurice Ruah ()
Francisco Clavet (WC) (ESP)
Jose-Manuel Clavet (ESP)
6-7 6-4 6-2
R16Juan-Ignacio Carrasco (ESP)
Brian Eagle (USA)
Julian Alonso (WC) (ESP)
Joaquin Munoz-Hernandez (ESP)
1-6 7-6 6-4
R16Noam Behr (ISR)
Eyal Erlich (ISR)
Jordi Burillo (3) (ESP)
Emilio Sanchez (ESP)
3-6 6-4 6-3
R16Bernardo Martinez (MEX)
Marco Osorio (MEX)
Oscar Burrieza-Lopez (LL) (ESP)
Gregory Carraz (FRA)
6-2 6-7 6-4
R16Emilio Benfele-Alvarez (Q) (ESP)
Jose Imaz-Ruiz (ESP)
James Greenhalgh (NZL)
James Holmes (AUS)
3-6 7-6 6-4
R16Bernardo Mota (4) (PRT)
Oscar Ortiz (MEX)
Nicolas Escude (FRA)
Rodolphe Gilbert (FRA)
7-5 1-6 6-1
R16Tuomas Ketola (FIN)
Lior Mor (ISR)
Alexander Tabares (WC) (CUB)
Aitor Zubiarrain (ESP)
7-6 6-7 7-6
R16Joao Cunha-Silva (2) (PRT)
Nuno Marques (PRT)
Georg Blumauer (AUT)
Gerald Mandl (AUT)
6-3 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Joaquin Munoz-Hernandez (1) (ESP)Juan-Luis Rascon-Lope (8) (ESP)7-6 4-6 6-4[H2H]
Q1Gregory Carraz (FRA)Tobias Hildebrand (SWE)6-4 6-2[H2H]
Q1Lior Mor (ISR)Juan-Ignacio Carrasco (ESP)7-6 7-5[H2H]
Q1Gerald Mandl (5) (AUT)Marco Osorio (4) (MEX)7-5 6-3[H2H]
Q2Joaquin Munoz-Hernandez (1) (ESP)David Sanchez-Munoz (ESP)6-0 6-2[H2H]
Q2Juan-Luis Rascon-Lope (8) (ESP)Oscar Ortiz (MEX)6-4 6-2[H2H]
Q2Tobias Hildebrand (SWE)Olivier Mutis (2) (FRA)7-5 6-4[H2H]
Q2Gregory Carraz (FRA)Sergi Duran-Bernad (7) (ESP)6-3 6-7 6-0[H2H]
Q2Lior Mor (ISR)Noam Behr (ISR)7-6 6-4[H2H]
Q2Juan-Ignacio Carrasco (ESP)Tuomas Ketola (6) (FIN)7-5 6-7 6-4[H2H]
Q2Marco Osorio (4) (MEX)Brian Eagle (USA)6-3 6-7 6-2[H2H]
Q2Gerald Mandl (5) (AUT)Roman Kukal (SVK)6-7 6-3 6-4[H2H]
Q3Joaquin Munoz-Hernandez (1) (ESP)Christian Requeni-Sivera (ESP)6-4 6-1[H2H]
Q3David Sanchez-Munoz (ESP)Nicolas Perrein (FRA)6-2 6-2[H2H]
Q3Oscar Ortiz (MEX)Ruben Fernandez-Gil (ESP)4-6 6-4 6-0[H2H]
Q3Juan-Luis Rascon-Lope (8) (ESP)Jose-Manuel Clavet (WC) (ESP)6-4 6-4[H2H]
Q3Olivier Mutis (2) (FRA)Jose-Luis Mate-Munoz (WC) (ESP)2-6 7-6 6-2[H2H]
Q3Tobias Hildebrand (SWE)Georg Blumauer (AUT)5-2 Retired[H2H]
Q3Gregory Carraz (FRA)Agustin Banos-Florez (ESP)6-4 6-4[H2H]
Q3Sergi Duran-Bernad (7) (ESP)Aitor Zubiarrain (WC) (ESP)6-3 6-2[H2H]
Q3Noam Behr (ISR)Jaymon Crabb (3) (AUS)6-0 6-4[H2H]
Q3Lior Mor (ISR)Joan Jimenez-Guerra (AND)6-4 6-4[H2H]
Q3Juan-Ignacio Carrasco (ESP)Juan-Jose Amor-Moreno (WC) (ESP)6-0 6-0[H2H]
Q3Tuomas Ketola (6) (FIN)Juan Gisbert-Schultze (ESP)6-4 6-2[H2H]
Q3Marco Osorio (4) (MEX)Oscar Arribas-Jimenez (WC) (ESP)6-4 6-2[H2H]
Q3Brian Eagle (USA)Jose-Luis Martinez-Hervas (WC) (ESP)6-1 6-0[H2H]
Q3Roman Kukal (SVK)Ivan Lopez-Rios (A) (ESP)6-3 6-0[H2H]
Q3Gerald Mandl (5) (AUT)Ricardo Rubio (ESP)6-4 6-2[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Emilio Benfele-Alvarez (1) (ESP)
Jose Imaz-Ruiz (ESP)
Oscar Burrieza-Lopez (2) (ESP)
Gregory Carraz (FRA)
7-6 5-7 6-4
Q2Emilio Benfele-Alvarez (1) (ESP)
Jose Imaz-Ruiz (ESP)
Ruben Fernandez-Gil (ESP)
David Sanchez-Munoz (ESP)
6-0 6-0
Q2Oscar Burrieza-Lopez (2) (ESP)
Gregory Carraz (FRA)
Jose-Luis Martinez-Hervas (WC) (ESP)
Guillermo Platel-Varas (ESP)
6-2 6-4