ATP Prostejov Challenger Draw (Men's) - 2021

Click Here To Join The Prostejov Challenger Discussion!


Share This...


Prostejov Challenger Event Details:

2021-06-14Clay
OutdoorCzech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Prostejov Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FFederico Coria (4) (ARG)Alex Molcan (SVK)7-6(1) 6-3[H2H]
SFAlex Molcan (SVK)Gianluca Mager (3) (ITA)6-1 6-3[H2H]
SFFederico Coria (4) (ARG)Zdenek Kolar (CZE)6-4 6-2[H2H]
QFAlex Molcan (SVK)Hugo Dellien (5) ()6-3 6-1[H2H]
QFGianluca Mager (3) (ITA)Dalibor Svrcina (WC) ()6-3 6-2[H2H]
QFFederico Coria (4) (ARG)Blaz Rola (8) (SLO)6-4 6-1[H2H]
QFZdenek Kolar (CZE)Tobias Kamke (GER)6-2 6-3[H2H]
R16Alex Molcan (SVK)Yosuke Watanuki (JPN)6-1 6-2[H2H]
R16Hugo Dellien (5) ()Michael Vrbensky (CZE)6-1 6-2[H2H]
R16Gianluca Mager (3) (ITA)Sebastian Baez (ARG)7-6(8) 6-2[H2H]
R16Dalibor Svrcina (WC) ()Alexander Erler (q) (AUT)6-1 7-5[H2H]
R16Blaz Rola (8) (SLO)Lukas Klein (SVK)6-4 3-6 7-6(6)[H2H]
R16Federico Coria (4) (ARG)Andrey Kuznetsov (PR) (RUS)6-7(0) 7-5 6-2[H2H]
R16Zdenek Kolar (CZE)Vit Kopriva (CZE)6-3 7-6(3)[H2H]
R16Tobias Kamke (GER)Jiri Vesely (2) (CZE)6-3 6-4[H2H]
R32Yosuke Watanuki (JPN)Pablo Andujar (1) (ESP)1-6 6-1 6-4[H2H]
R32Alex Molcan (SVK)David Poljak (q) (CZE)6-3 6-3[H2H]
R32Michael Vrbensky (CZE)Goncalo Oliveira (PRT)6-3 2-6 6-4[H2H]
R32Hugo Dellien (5) ()Andrew Paulson (WC) ()6-1 6-3[H2H]
R32Gianluca Mager (3) (ITA)Jonas Forejtek (ALT) ()6-3 6-3[H2H]
R32Sebastian Baez (ARG)Daniel Siniakov (WC) ()6-1 6-0[H2H]
R32Dalibor Svrcina (WC) ()Matthias Bachinger (GER)2-6 6-0 6-1[H2H]
R32Alexander Erler (q) (AUT)Juan Manuel Cerundolo (7) (ARG)7-6(1) 4-2 ret.[H2H]
R32Blaz Rola (8) (SLO)Alex Rybakov (q) (USA)6-1 7-5[H2H]
R32Lukas Klein (SVK)Jiri Lehecka (CZE)7-5 7-5[H2H]
R32Andrey Kuznetsov (PR) (RUS)Jelle Sels (LL) (NLD)6-0 7-6(4)[H2H]
R32Federico Coria (4) (ARG)Johannes Haerteis (LL) (GER)6-1 6-0[H2H]
R32Vit Kopriva (CZE)Jozef Kovalik (6) (SVK)2-6 7-6(4) 6-4[H2H]
R32Zdenek Kolar (CZE)Lucas Miedler (AUT)6-2 6-2[H2H]
R32Tobias Kamke (GER)Skander Mansouri (q) (TUN)6-0 3-6 6-2[H2H]
R32Jiri Vesely (2) (CZE)Facundo Mena (ARG)6-2 7-6(5)[H2H]
Men's Doubles
FAleksandr Nedovesov (1) ()
Goncalo Oliveira (PRT)
Roman Jebavy (3) (CZE)
Zdenek Kolar (CZE)
1-6 7-6(5) 10-6
SFAleksandr Nedovesov (1) ()
Goncalo Oliveira (PRT)
Hugo Dellien ()
Federico Zeballos ()
w/o
SFRoman Jebavy (3) (CZE)
Zdenek Kolar (CZE)
Sander Arends (2) (NLD)
Luis David Martinez ()
6-3 2-6 10-5
QFAleksandr Nedovesov (1) ()
Goncalo Oliveira (PRT)
Federico Coria (ARG)
Facundo Mena (ARG)
6-2 6-4
QFHugo Dellien ()
Federico Zeballos ()
Alexander Erler (AUT)
Tristan-Samuel Weissborn (AUT)
4-6 7-6(3) 10-8
QFRoman Jebavy (3) (CZE)
Zdenek Kolar (CZE)
Vit Kopriva (CZE)
Jiri Lehecka (CZE)
6-4 3-6 15-13
QFSander Arends (2) (NLD)
Luis David Martinez ()
Jozef Kovalik (SVK)
Igor Zelenay (SVK)
7-6(4) 6-1
R16Aleksandr Nedovesov (1) ()
Goncalo Oliveira (PRT)
Andrew Paulson (WC) ()
David Rikl (CZE)
6-4 6-3
R16Federico Coria (ARG)
Facundo Mena (ARG)
Jonas Forejtek ()
Michael Vrbensky (CZE)
6-3 7-5
R16Alexander Erler (AUT)
Tristan-Samuel Weissborn (AUT)
Max Jacob Schnur (4) (USA)
Sem Verbeek (NLD)
6-4 4-6 10-5
R16Hugo Dellien ()
Federico Zeballos ()
N.Sriram Balaji (IND)
Luca Margaroli (SUI)
7-5 6-4
R16Vit Kopriva (CZE)
Jiri Lehecka (CZE)
Jakub Mensik (WC) ()
Daniel Siniakov ()
6-2 6-3
R16Roman Jebavy (3) (CZE)
Zdenek Kolar (CZE)
Adam Jurajda (WC) ()
Dalibor Svrcina ()
6-4 7-6(6)
R16Jozef Kovalik (SVK)
Igor Zelenay (SVK)
Jelle Sels (NLD)
Mark Vervoort (NLD)
6-2 6-2
R16Sander Arends (2) (NLD)
Luis David Martinez ()
David Poljak (CZE)
Jaroslav Pospisil (CZE)
6-2 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1David Poljak (q) (CZE)Johannes Haerteis (LL) (GER)7-5 6-3[H2H]
Q1Skander Mansouri (q) (TUN)Jelle Sels (LL) (NLD)7-6(5) 6-4[H2H]
Q1Alex Rybakov (q) (USA)Jeroen Vanneste (BEL)7-6(9) 7-6(3)[H2H]
Q1Alexander Erler (q) (AUT)Pavel Nejedly (CZE)7-5 6-3[H2H]
Q3Johannes Haerteis (LL) (GER)Jakub Nicod ()6-3 3-6 6-3[H2H]
Q3David Poljak (q) (CZE)Sem Verbeek (NLD)6-3 6-3[H2H]
Q3Jelle Sels (LL) (NLD)Aldin Setkic (BIH)6-3 6-1[H2H]
Q3Skander Mansouri (q) (TUN)Federico Zeballos ()7-6(4) 6-0[H2H]
Q3Alex Rybakov (q) (USA)Uladzimir Ignatik (BLR)6-4 7-5[H2H]
Q3Jeroen Vanneste (BEL)Adam Jurajda ()4-6 7-6(4) 6-1[H2H]
Q3Alexander Erler (q) (AUT)Jakub Mensik ()6-3 6-4[H2H]
Q3Pavel Nejedly (CZE)Ivan Nedelko (RUS)6-2 4-2 ret.[H2H]