ATP Ostrava Challenger Draw (Men's) - 2021

Click Here To Join The Ostrava Challenger Discussion!


Share This...


Ostrava Challenger Event Details:

2021-04-26Clay
OutdoorCzech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Ostrava Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FBenjamin Bonzi (3) (FRA)Renzo Olivo (ARG)6-4 6-4[H2H]
SFRenzo Olivo (ARG)Arthur Rinderknech (4) (FRA)5-4 ret.[H2H]
SFBenjamin Bonzi (3) (FRA)Elias Ymer (SWE)6-3 4-6 7-6(5)[H2H]
QFRenzo Olivo (ARG)Tomas Martin Etcheverry (ARG)6-4 6-4[H2H]
QFArthur Rinderknech (4) (FRA)Lukas Klein (q) (SVK)3-6 6-3 6-4[H2H]
QFBenjamin Bonzi (3) (FRA)Marc Polmans (5) ()6-4 6-2[H2H]
QFElias Ymer (SWE)Alex Molcan (q) (SVK)7-5 6-3[H2H]
R16Tomas Martin Etcheverry (ARG)Gregoire Barrere (1) (FRA)3-6 6-4 6-3[H2H]
R16Renzo Olivo (ARG)Alejandro Tabilo (7) (CAN)6-2 6-3[H2H]
R16Arthur Rinderknech (4) (FRA)Brayden Schnur (CAN)7-5 6-4[H2H]
R16Lukas Klein (q) (SVK)Lukas Rosol (CZE)7-6(2) 4-6 6-2[H2H]
R16Marc Polmans (5) ()Denis Istomin (UZB)6-3 6-0[H2H]
R16Benjamin Bonzi (3) (FRA)Jiri Lehecka (WC) (CZE)6-3 6-4[H2H]
R16Elias Ymer (SWE)Sergiy Stakhovsky (UKR)6-1 6-2[H2H]
R16Alex Molcan (q) (SVK)Sebastian Baez (ARG)4-6 6-1 4-2 ret.[H2H]
R32Gregoire Barrere (1) (FRA)Oscar Otte (q) (GER)7-6(9) 7-5[H2H]
R32Tomas Martin Etcheverry (ARG)Zdenek Kolar (CZE)1-6 6-4 6-2[H2H]
R32Renzo Olivo (ARG)Lucas Miedler (q) (AUT)6-3 3-6 6-4[H2H]
R32Alejandro Tabilo (7) (CAN)Robin Haase (NLD)6-2 4-6 6-4[H2H]
R32Arthur Rinderknech (4) (FRA)Mathias Bourgue (FRA)6-4 6-0[H2H]
R32Brayden Schnur (CAN)Marcelo Tomas Barrios Vera (ALT) ()6-2 1-6 6-1[H2H]
R32Lukas Klein (q) (SVK)Peter Polansky (CAN)6-3 7-5[H2H]
R32Lukas Rosol (CZE)Mohamed Safwat (8) (EGY)6-7(4) 6-2 7-5[H2H]
R32Marc Polmans (5) ()Blaz Kavcic (SLO)6-3 6-3[H2H]
R32Denis Istomin (UZB)Lukas Lacko (SVK)0-6 6-1 6-4[H2H]
R32Jiri Lehecka (WC) (CZE)Constant Lestienne (FRA)6-2 6-0[H2H]
R32Benjamin Bonzi (3) (FRA)Roman Safiullin (RUS)6-2 6-1[H2H]
R32Elias Ymer (SWE)Maxime Cressy (6) (FRA)3-6 7-6(5) 6-4[H2H]
R32Sergiy Stakhovsky (UKR)Patrik Rikl (WC) (CZE)6-4 6-2[H2H]
R32Sebastian Baez (ARG)Martin Krumich (WC) ()6-2 6-2[H2H]
R32Alex Molcan (q) (SVK)Thiago Seyboth Wild (2) (BRA)6-1 6-4[H2H]
Men's Doubles
FMarc Polmans ()
Sergiy Stakhovsky (UKR)
Andrew Paulson (WC) ()
Patrik Rikl (CZE)
7-6(4) 3-6 10-7
SFMarc Polmans ()
Sergiy Stakhovsky (UKR)
Zdenek Kolar (CZE)
Lukas Rosol (CZE)
3-6 6-2 10-7
SFAndrew Paulson (WC) ()
Patrik Rikl (CZE)
Evan King (3) (USA)
Hunter Reese (USA)
6-4 6-4
QFZdenek Kolar (CZE)
Lukas Rosol (CZE)
Roman Jebavy (1) (CZE)
Igor Zelenay (SVK)
6-3 6-1
QFMarc Polmans ()
Sergiy Stakhovsky (UKR)
Karol Drzewiecki (4) (POL)
Szymon Walkow (POL)
7-6(6) 7-5
QFEvan King (3) (USA)
Hunter Reese (USA)
N.Sriram Balaji (IND)
Jeevan Nedunchezhiyan (IND)
6-2 2-6 10-6
QFAndrew Paulson (WC) ()
Patrik Rikl (CZE)
Marcelo Tomas Barrios Vera ()
Alejandro Tabilo (CAN)
3-6 7-5 10-8
R16Roman Jebavy (1) (CZE)
Igor Zelenay (SVK)
Manuel Guinard (FRA)
Arthur Rinderknech (FRA)
6-2 6-7(5) 10-3
R16Zdenek Kolar (CZE)
Lukas Rosol (CZE)
Jiri Lehecka (WC) (CZE)
Michael Vrbensky (CZE)
6-1 7-6(3)
R16Karol Drzewiecki (4) (POL)
Szymon Walkow (POL)
Luca Margaroli (SUI)
Adil Shamasdin (CAN)
6-3 6-2
R16Marc Polmans ()
Sergiy Stakhovsky (UKR)
Lucas Miedler (AUT)
Mohamed Safwat (EGY)
4-6 7-6(5) 10-1
R16N.Sriram Balaji (IND)
Jeevan Nedunchezhiyan (IND)
Peter Polansky (CAN)
Brayden Schnur (CAN)
6-3 6-3
R16Evan King (3) (USA)
Hunter Reese (USA)
Teimuraz Gabashvili ()
Roman Safiullin (RUS)
6-2 6-3
R16Andrew Paulson (WC) ()
Patrik Rikl (CZE)
Vit Kopriva (WC) (CZE)
Dalibor Svrcina ()
6-4 6-3
R16Marcelo Tomas Barrios Vera ()
Alejandro Tabilo (CAN)
Luis David Martinez (2) ()
Andrei Vasilevski (BLR)
6-1 2-6 10-6
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Oscar Otte (q) (GER)Adam Pavlasek (CZE)6-2 6-4[H2H]
Q1Lukas Klein (q) (SVK)Rudolf Molleker (_GE)6-3 6-1[H2H]
Q1Lucas Miedler (q) (AUT)Mats Moraing (GER)6-1 6-3[H2H]
Q1Alex Molcan (q) (SVK)Vitaliy Sachko (UKR)6-1 6-2[H2H]
Q3Oscar Otte (q) (GER)Thomaz Bellucci (BRA)6-4 6-3[H2H]
Q3Adam Pavlasek (CZE)Malek Jaziri (TUN)1-6 6-4 7-5[H2H]
Q3Rudolf Molleker (_GE)Dalibor Svrcina ()6-4 2-6 6-3[H2H]
Q3Lukas Klein (q) (SVK)Andrew Paulson ()2-6 6-3 6-2[H2H]
Q3Lucas Miedler (q) (AUT)Hugo Grenier (FRA)4-0 ret.[H2H]
Q3Mats Moraing (GER)Sasi Kumar Mukund (IND)6-4 6-3[H2H]
Q3Vitaliy Sachko (UKR)Teimuraz Gabashvili ()4-6 6-2 7-6(2)[H2H]
Q3Alex Molcan (q) (SVK)Michael Vrbensky (CZE)6-3 6-4[H2H]