ATP Nur Draw (Men's) - 2022

Click Here To Join The Nur Discussion!


Share This...

CLICK BELOW TO SEE ANY OF THIS WEEK'S DRAWS...

Nur Event Details:

2022-07-18Hard
OutdoorKazakhstan
Seeds:
View Past Years Draws: 2022  2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Nur draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FRoman Safiullin (1) (RUS)Denis Yevseyev (KAZ)[H2H]
SFRoman Safiullin (1) (RUS)Dmitry Popko (3) (KAZ)6-3 6-2[H2H]
SFDenis Yevseyev (KAZ)Beibit Zhukayev (WC) (KAZ)6-4 6-4[H2H]
QFRoman Safiullin (1) (RUS)Benjamin Lock (ZWE)6-2 6-3[H2H]
QFDmitry Popko (3) (KAZ)Evgeny Donskoy (7) (RUS)7-5 6-4[H2H]
QFDenis Yevseyev (KAZ)Gabriel Decamps (BRA)6-4 2-6 6-4[H2H]
QFBeibit Zhukayev (WC) (KAZ)Denis Istomin (UZB)6-7(5) 7-6(10) 7-6(5)[H2H]
R16Roman Safiullin (1) (RUS)Alafia Ayeni (q) (USA)6-2 6-4[H2H]
R16Benjamin Lock (ZWE)Ji Sung Nam (q) (KOR)6-2 6-1[H2H]
R16Dmitry Popko (3) (KAZ)Yanki Erel (q) (_TU)7-6(6) 6-4[H2H]
R16Evgeny Donskoy (7) (RUS)David Poljak (CZE)6-4 3-6 6-3[H2H]
R16Denis Yevseyev (KAZ)Evgeny Karlovskiy (6) (RUS)3-6 6-2 6-4[H2H]
R16Gabriel Decamps (BRA)Mikhail Kukushkin (4) (KAZ)6-3 6-7(2) 6-3[H2H]
R16Denis Istomin (UZB)Illya Marchenko (8) (UKR)6-4 7-6(9)[H2H]
R16Beibit Zhukayev (WC) (KAZ)Daniel Cukierman (ISR)6-4 5-7 7-6(4)[H2H]
R32Roman Safiullin (1) (RUS)Seong Chan Hong (q) (KOR)6-2 3-6 6-3[H2H]
R32Alafia Ayeni (q) (USA)Dostanbek Tashbulatov (WC) (KAZ)6-1 6-0[H2H]
R32Benjamin Lock (ZWE)Sergey Fomin (UZB)6-4 6-1[H2H]
R32Ji Sung Nam (q) (KOR)Timofey Skatov (5) (RUS)7-6(4) 4-6 7-5[H2H]
R32Dmitry Popko (3) (KAZ)Jose Statham (PR) (NZL)6-3 6-4[H2H]
R32Yanki Erel (q) (_TU)Prajnesh Gunneswaran (IND)6-3 6-3[H2H]
R32David Poljak (CZE)Akira Santillan (AUS)3-6 7-6(7) 6-4[H2H]
R32Evgeny Donskoy (7) (RUS)Dominik Palan (q) ()6-2 7-6(3)[H2H]
R32Evgeny Karlovskiy (6) (RUS)Andrew Paulson ()6-4 6-4[H2H]
R32Denis Yevseyev (KAZ)Alibek Kachmazov ()6-3 3-6 6-4[H2H]
R32Gabriel Decamps (BRA)Ivan Liutarevich (q) (BLR)2-6 6-3 6-4[H2H]
R32Mikhail Kukushkin (4) (KAZ)Lucas Catarina ()6-1 6-1[H2H]
R32Illya Marchenko (8) (UKR)Grigoriy Lomakin (WC) (KAZ)6-3 6-3[H2H]
R32Denis Istomin (UZB)Yan Bondarevskiy (RUS)6-3 3-6 6-2[H2H]
R32Beibit Zhukayev (WC) (KAZ)Shintaro Imai (JPN)7-6(3) 6-1[H2H]
R32Daniel Cukierman (ISR)Jay Clarke (2) (GBR)6-1 5-3 ret.[H2H]
Men's Doubles
FAndrew Paulson (3) ()
David Poljak (CZE)
Ji Sung Nam (2) (KOR)
Min-Kyu Song ()
SFAndrew Paulson (3) ()
David Poljak (CZE)
Undecided
4-6 6-4 13-11
SFJi Sung Nam (2) (KOR)
Min-Kyu Song ()
Undecided
6-1 7-5
QFUndecided
Ivan Liutarevich (BLR)
Denis Yevseyev (KAZ)
6-4 6-4
QFAndrew Paulson (3) ()
David Poljak (CZE)
Undecided
6-1 3-6 10-8
QFUndecided
Undecided
5-7 6-3 10-7
QFJi Sung Nam (2) (KOR)
Min-Kyu Song ()
Undecided
3-6 6-3 10-7
R16Undecided
Bye
R16Ivan Liutarevich (BLR)
Denis Yevseyev (KAZ)
Undecided
6-2 6-3
R16Andrew Paulson (3) ()
David Poljak (CZE)
Saba Purtseladze ()
Zura Tkemaladze (GEO)
7-6(5) 7-5
R16Undecided
Undecided
7-6(3) 6-4
R16Undecided
Denis Istomin (UZB)
Evgeny Karlovskiy (RUS)
6-3 4-6 10-8
R16Undecided
Daniil Glinka (_ES)
Karl Kiur Saar (EST)
6-3 6-4
R16Undecided
Undecided
6-0 7-5
R16Ji Sung Nam (2) (KOR)
Min-Kyu Song ()
Akira Santillan (AUS)
Jose Statham (NZL)
7-5 6-7(5) 10-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Yanki Erel (q) (_TU)Daniil Glinka (_ES)2-6 7-6(7) 6-2[H2H]
Q1Dominik Palan (q) ()Erik Arutiunian ()6-4 6-4[H2H]
Q1Seong Chan Hong (q) (KOR)Zura Tkemaladze (GEO)3-6 6-3 6-2[H2H]
Q1Ji Sung Nam (q) (KOR)Saba Purtseladze ()3-6 7-5 6-0[H2H]
Q1Alafia Ayeni (q) (USA)Egor Noskin ()5-7 6-1 6-0[H2H]
Q1Ivan Liutarevich (q) (BLR)Savriyan Danilov ()6-4 6-2[H2H]
Q3Yanki Erel (q) (_TU)ByeBye[H2H]
Q3Daniil Glinka (_ES)Arslanbek Aitkulov ()6-0 6-1[H2H]
Q3Dominik Palan (q) ()ByeBye[H2H]
Q3Erik Arutiunian ()Maksim Shin ()6-2 6-4[H2H]
Q3Seong Chan Hong (q) (KOR)Min-Kyu Song ()6-1 6-4[H2H]
Q3Zura Tkemaladze (GEO)Islam Orynbasar ()6-0 6-2[H2H]
Q3Ji Sung Nam (q) (KOR)Alexander Zgirovsky (BLR)6-1 6-1[H2H]
Q3Saba Purtseladze ()Nikita Sidorov ()6-3 6-0[H2H]
Q3Egor Noskin ()Sidharth Rawat (IND)6-4 6-7(5) 6-4[H2H]
Q3Alafia Ayeni (q) (USA)Karl Kiur Saar (EST)5-7 7-6(5) 6-4[H2H]
Q3Savriyan Danilov ()Aliaksandr Liaonenka (BLR)6-4 7-5[H2H]
Q3Ivan Liutarevich (q) (BLR)Max Batyutenko ()6-2 6-3[H2H]