ATP M25 Nussloch, Wk. 4 Draw (Men's) - 2020

Click Here To Join The M25 Nussloch, Wk. 4 Discussion!


Share This...


M25 Nussloch, Wk. 4 Event Details:

2020-01-20Carpet
IndoorGermany
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the M25 Nussloch, Wk. 4 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FRuben Bemelmans (2) (BEL)Jonas Forejtek ()6-7(4) 7-6(3) 6-2[H2H]
SFRuben Bemelmans (2) (BEL)Julian Ocleppo (ITA)7-6(3) 3-6 7-6(3)[H2H]
SFJonas Forejtek ()Elmar Ejupovic (GER)5-7 6-3 7-6(3)[H2H]
QFElmar Ejupovic (GER)Matteo Martineau (FRA)6-1 6-4[H2H]
QFJonas Forejtek ()Stefan Seifert (q) (GER)1-6 7-6(2) 6-3[H2H]
QFJulian Ocleppo (ITA)Jan Satral (CZE)6-3 6-2[H2H]
QFRuben Bemelmans (2) (BEL)Johannes Haerteis (GER)6-4 6-3[H2H]
R16Julian Ocleppo (ITA)Vitaliy Sachko (UKR)w/o[H2H]
R16Elmar Ejupovic (GER)Edan Leshem (6) (ISR)7-5 1-0 ret.[H2H]
R16Stefan Seifert (q) (GER)Alexander Erler (AUT)6-4 6-3[H2H]
R16Matteo Martineau (FRA)Sanjar Fayziev (UZB)6-2 6-1[H2H]
R16Ruben Bemelmans (2) (BEL)Adrian Bodmer (q) (SUI)7-5 6-4[H2H]
R16Jan Satral (CZE)Christopher Heyman (BEL)6-2 7-5[H2H]
R16Johannes Haerteis (GER)Giulio Zeppieri (7) (ITA)3-6 6-3 7-6(5)[H2H]
R16Jonas Forejtek ()Robin Stanek (q) (CZE)6-7(2) 7-5 6-3[H2H]
R32Jan Satral (CZE)Raul Brancaccio (5) (ITA)6-3 6-3[H2H]
R32Ruben Bemelmans (2) (BEL)Kacper Zuk (POL)6-3 6-3[H2H]
R32Vitaliy Sachko (UKR)Igor Sijsling (4WC) (NLD)7-6(6) 6-2[H2H]
R32Julian Ocleppo (ITA)Aldin Setkic (BIH)4-6 7-5 6-3[H2H]
R32Jonas Forejtek ()Peter Heller (8) (GER)6-1 6-3[H2H]
R32Elmar Ejupovic (GER)Petr Nouza (CZE)6-4 6-7(4) 7-6(1)[H2H]
R32Edan Leshem (6) (ISR)Milan Welte (WC) (_GE)4-6 6-2 6-1[H2H]
R32Alexander Erler (AUT)Jeremy Jahn (3) (GER)3-1 ret.[H2H]
R32Christopher Heyman (BEL)Leopold Zima (q) (_GE)6-3 6-7(1) 6-4[H2H]
R32Sanjar Fayziev (UZB)Daniel Masur (1) (GER)0-6 6-4 7-6(6)[H2H]
R32Giulio Zeppieri (7) (ITA)Kai Wehnelt (LL) ()6-3 7-6(4)[H2H]
R32Matteo Martineau (FRA)Benedict Kurz (WC) ()6-1 6-2[H2H]
R32Johannes Haerteis (GER)Jakob Aichhorn (q) (AUT)6-2 4-6 6-4[H2H]
R32Robin Stanek (q) (CZE)Tim Handel (WC) ()6-4 6-2[H2H]
R32Adrian Bodmer (q) (SUI)Ryan Nijboer (q) (NLD)7-6(5) 6-3[H2H]
R32Stefan Seifert (q) (GER)Evan Hoyt (GBR)7-5 6-3[H2H]
Men's Doubles
FJan Zielinski (2) (POL)
Kacper Zuk (POL)
Johannes Haerteis (GER)
Peter Heller (GER)
6-3 6-4
SFJohannes Haerteis (GER)
Peter Heller (GER)
Fabian Fallert ()
Julian Ocleppo (ITA)
6-4 6-4
SFJan Zielinski (2) (POL)
Kacper Zuk (POL)
Ryan Nijboer (3) (NLD)
Glenn Smits (NLD)
6-4 7-6(3)
QFJan Zielinski (2) (POL)
Kacper Zuk (POL)
Mats Hermans ()
Bart Stevens (NLD)
6-4 7-5
QFFabian Fallert ()
Julian Ocleppo (ITA)
Raul Brancaccio (ITA)
Giulio Zeppieri (ITA)
6-3 5-7 10-7
QFRyan Nijboer (3) (NLD)
Glenn Smits (NLD)
Evan Hoyt (GBR)
Edan Leshem (ISR)
6-4 6-2
QFJohannes Haerteis (GER)
Peter Heller (GER)
Petr Nouza (4) (CZE)
Vitaliy Sachko (UKR)
7-6(4) 6-2
R16Mats Hermans ()
Bart Stevens (NLD)
Niklas Albuszies (WC) (_GE)
Moritz Hoffmann (_GE)
4-6 6-3 10-8
R16Ryan Nijboer (3) (NLD)
Glenn Smits (NLD)
Lasse Muscheites ()
Stefan Seifert (GER)
6-2 7-6(0)
R16Evan Hoyt (GBR)
Edan Leshem (ISR)
Christopher Heyman (BEL)
Aldin Setkic (BIH)
6-3 6-1
R16Fabian Fallert ()
Julian Ocleppo (ITA)
Tim Handel (WC) ()
Benedict Kurz ()
6-0 6-3
R16Raul Brancaccio (ITA)
Giulio Zeppieri (ITA)
Daniel Masur (1) (GER)
Kai Wehnelt ()
7-6(1) 7-5
R16Jan Zielinski (2) (POL)
Kacper Zuk (POL)
Jan Satral (CZE)
Robin Stanek (CZE)
2-6 6-2 10-7
R16Johannes Haerteis (GER)
Peter Heller (GER)
Jonathan Binding (GBR)
Scott Duncan (GBR)
7-6(4) 4-6 10-7
R16Petr Nouza (4) (CZE)
Vitaliy Sachko (UKR)
Marvin Moeller (WC) (_GE)
Milan Welte (_GE)
6-1 6-0
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Leopold Zima (q) (_GE)Jan Zielinski (POL)6-4 7-6(6)[H2H]
Q1Robin Stanek (q) (CZE)Marvin Moeller (_GE)1-6 7-6(8) 10-6[H2H]
Q1Jakob Aichhorn (q) (AUT)Mattia Bellucci ()6-3 6-4[H2H]
Q1Adrian Bodmer (q) (SUI)Kai Wehnelt (LL) ()6-1 6-3[H2H]
Q1Ryan Nijboer (q) (NLD)Jim Walder (_GE)6-4 6-2[H2H]
Q1Stefan Seifert (q) (GER)Lasse Muscheites ()6-4 6-3[H2H]
Q2Leopold Zima (q) (_GE)Kirill Anton (BLR)6-4 6-3[H2H]
Q2Stefan Seifert (q) (GER)Niklas Albuszies (_GE)6-0 6-2[H2H]
Q2Robin Stanek (q) (CZE)Johann Willems ()7-5 6-0[H2H]
Q2Marvin Moeller (_GE)Noah Thurner (_GE)6-0 6-0[H2H]
Q2Jan Zielinski (POL)Marcus Mansson (SWE)6-7(3) 6-4 10-8[H2H]
Q2Jim Walder (_GE)Karlo Cubelic (_GE)6-3 2-6 10-5[H2H]
Q2Mattia Bellucci ()Deney Wassermann (NLD)4-6 6-3 10-8[H2H]
Q2Ryan Nijboer (q) (NLD)Robin Lang (GER)6-7(5) 6-0 10-6[H2H]
Q2Adrian Bodmer (q) (SUI)Scott Duncan (GBR)6-4 3-6 10-7[H2H]
Q2Lasse Muscheites ()Jonas Trinker (AUT)6-3 7-5[H2H]
Q2Jakob Aichhorn (q) (AUT)Torben Steinorth (GER)6-2 7-5[H2H]
Q2Kai Wehnelt (LL) ()Christopher Patzanovsky (_GE)6-3 6-3[H2H]
Q3Mattia Bellucci ()Petar Pjevcevic (SRB)6-1 6-4[H2H]
Q3Deney Wassermann (NLD)Dominik Boehler ()6-1 4-6 10-2[H2H]
Q3Jan Zielinski (POL)Fred Olivier Schommer (_GE)6-2 6-2[H2H]
Q3Marcus Mansson (SWE)Alex Solanki (IND)6-4 4-6 10-8[H2H]
Q3Leopold Zima (q) (_GE)Maik Steiner ()6-3 6-4[H2H]
Q3Kirill Anton (BLR)Paul Woerner (GER)4-6 7-5 11-9[H2H]
Q3Marvin Moeller (_GE)Sebastian Prechtel (GER)6-3 6-2[H2H]
Q3Noah Thurner (_GE)Lennart Melzer (LUX)6-2 6-4[H2H]
Q3Johann Willems ()Flemming Peters ()6-2 6-0[H2H]
Q3Robin Stanek (q) (CZE)Aloys Johannes Willem Van Baal ()6-3 7-6(3)[H2H]
Q3Torben Steinorth (GER)Tomas Papik (CZE)7-6(3) 6-3[H2H]
Q3Jakob Aichhorn (q) (AUT)Moritz Hoffmann (_GE)5-7 6-3 10-8[H2H]
Q3Stefan Seifert (q) (GER)Paul-Georg Guenther ()6-3 6-1[H2H]
Q3Jim Walder (_GE)Gasper Bezjak ()6-4 6-2[H2H]
Q3Robin Lang (GER)Lars Johann (_GE)6-0 6-2[H2H]
Q3Ryan Nijboer (q) (NLD)Rudolf Niklas CHRISTIANSEN (_GE)6-0 6-1[H2H]
Q3Adrian Bodmer (q) (SUI)Glenn Smits (NLD)7-6(2) 6-3[H2H]
Q3Scott Duncan (GBR)Lodewijk Weststrate (NLD)6-4 6-2[H2H]
Q3Christopher Patzanovsky (_GE)Dominique Graf ()4-6 6-2 10-3[H2H]
Q3Kai Wehnelt (LL) ()Laurin Aerne (SUI)6-2 6-0[H2H]
Q3Jonas Trinker (AUT)Massimo Brambati ()6-3 3-0 ret.[H2H]
Q3Lasse Muscheites ()Tom Clavel (NLD)6-3 6-1[H2H]
Q3Niklas Albuszies (_GE)Dominik Langmajer (CZE)6-4 6-4[H2H]
Q3Karlo Cubelic (_GE)Tejas Chaukulkar (IND)6-4 6-1[H2H]