ATP M25 Marburg, Wk. 27 Draw (Men's) - 2021

Click Here To Join The M25 Marburg, Wk. 27 Discussion!


Share This...


M25 Marburg, Wk. 27 Event Details:

2021-07-05Clay
OutdoorGermany
Seeds:
View Past Years Draws: 2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the M25 Marburg, Wk. 27 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FNick Hardt (DOM)Louis Wessels ()[H2H]
SFNick Hardt (DOM)Ryan Nijboer (NLD)6-2 6-4[H2H]
SFLouis Wessels ()Marko Tepavac (SRB)6-3 3-6 6-3[H2H]
QFRyan Nijboer (NLD)Milan Welte (q) (_GE)4-6 6-3 6-1[H2H]
QFNick Hardt (DOM)Jonathan Mridha (SWE)6-4 7-6(2)[H2H]
QFLouis Wessels ()Henri Squire (WC) (_GE)6-3 7-5[H2H]
QFMarko Tepavac (SRB)Alvaro Lopez San Martin (5) (ESP)7-5 6-3[H2H]
R16Ryan Nijboer (NLD)Tim Handel (q) ()6-3 6-4[H2H]
R16Milan Welte (q) (_GE)Neo Niedner (WC) ()6-2 6-1[H2H]
R16Nick Hardt (DOM)Aleksandre Metreveli (GEO)6-3 4-6 6-0[H2H]
R16Jonathan Mridha (SWE)Marvin Netuschil (GER)6-4 7-6(5)[H2H]
R16Henri Squire (WC) (_GE)Arnaud Bovy ()5-3 ret.[H2H]
R16Louis Wessels ()Alexander Donski (CAN)6-4 6-7(5) 6-4[H2H]
R16Alvaro Lopez San Martin (5) (ESP)Sidane Pontjodikromo (q) (NLD)2-6 6-3 6-3[H2H]
R16Marko Tepavac (SRB)Max Wiskandt (WC) ()6-2 3-2 ret.[H2H]
R32Ryan Nijboer (NLD)Yan Sabanin (q) (RUS)6-0 6-3[H2H]
R32Tim Handel (q) ()Dominik Recek (q) (CZE)2-6 6-4 6-4[H2H]
R32Milan Welte (q) (_GE)Daniel Cukierman (ISR)6-4 6-4[H2H]
R32Neo Niedner (WC) ()Tobias Simon (7) (GER)2-1 ret.[H2H]
R32Nick Hardt (DOM)Ivan Nedelko (4) (RUS)7-5 6-7(1) 6-4[H2H]
R32Aleksandre Metreveli (GEO)Guy Den Heijer (q) ()6-3 1-6 6-2[H2H]
R32Jonathan Mridha (SWE)Wilson Leite (BRA)6-2 6-4[H2H]
R32Marvin Netuschil (GER)Alejandro Gonzalez (8) (COL)6-7(8) 6-4 6-1[H2H]
R32Henri Squire (WC) (_GE)Christopher Heyman (6) (BEL)7-5 6-3[H2H]
R32Arnaud Bovy ()Maik Steiner (q) ()3-6 7-6(3) 7-6(6)[H2H]
R32Louis Wessels ()Niklas Schell (WC) (_GE)6-3 6-4[H2H]
R32Alexander Donski (CAN)Jeremy Jahn (3) (GER)6-2 6-2[H2H]
R32Alvaro Lopez San Martin (5) (ESP)Gauthier Onclin (BEL)6-3 6-3[H2H]
R32Sidane Pontjodikromo (q) (NLD)Yannik Steinegger (q) (SUI)6-0 7-6(9)[H2H]
R32Marko Tepavac (SRB)Raphael Collignon (LL) ()6-1 3-1 ret.[H2H]
R32Max Wiskandt (WC) ()Kyrian Jacquet (2) ()6-2 6-4[H2H]
Men's Doubles
FDaniel DE Jonge (NLD)
Guy Den Ouden ()
Tim Handel ()
Yannik Steinegger (SUI)
2-6 6-4 11-9
SFDaniel DE Jonge (NLD)
Guy Den Ouden ()
Maik Steiner ()
Patrick Zahraj (_GE)
6-3 5-7 10-1
SFTim Handel ()
Yannik Steinegger (SUI)
Karlo Cubelic (_GE)
Paul Woerner (GER)
6-4 2-6 10-7
QFMaik Steiner ()
Patrick Zahraj (_GE)
Alexander Donski (1) (CAN)
Jonathan Mridha (SWE)
3-6 6-3 10-8
QFDaniel DE Jonge (NLD)
Guy Den Ouden ()
Aleksandre Metreveli (GEO)
Marko Tepavac (SRB)
6-1 4-6 10-4
QFKarlo Cubelic (_GE)
Paul Woerner (GER)
Alejandro Gonzalez (3) (COL)
Ryan Nijboer (NLD)
6-2 6-3
QFTim Handel ()
Yannik Steinegger (SUI)
Niklas Schell (2) (_GE)
Constantin Schmitz (_GE)
6-2 6-2
R16Alexander Donski (1) (CAN)
Jonathan Mridha (SWE)
Bye
R16Maik Steiner ()
Patrick Zahraj (_GE)
Mike Bezolt (WC) ()
Maximilian ()
6-0 6-0
R16Aleksandre Metreveli (GEO)
Marko Tepavac (SRB)
Aleksandre Bakshi (4) (GEO)
Zura Tkemaladze (GEO)
6-2 6-0
R16Daniel DE Jonge (NLD)
Guy Den Ouden ()
Dax Donders (NLD)
Jing Long Weng ()
6-4 3-6 10-7
R16Karlo Cubelic (_GE)
Paul Woerner (GER)
Niels Visker ()
Deney Wassermann (NLD)
w/o
R16Alejandro Gonzalez (3) (COL)
Ryan Nijboer (NLD)
George Botezan (ROU)
Christopher Patzanovsky (_GE)
6-3 6-1
R16Tim Handel ()
Yannik Steinegger (SUI)
Lennart Melzer (LUX)
Marcel Marlon Sudzum (NLD)
6-1 7-6(2)
R16Niklas Schell (2) (_GE)
Constantin Schmitz (_GE)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Yannik Steinegger (q) (SUI)Andres Gabriel Ciurletti (ARG)6-1 6-7(4) 10-3[H2H]
Q1Maik Steiner (q) ()Christoph Negritu (GER)6-7(5) 7-5 10-8[H2H]
Q1Sidane Pontjodikromo (q) (NLD)Paul Woerner (GER)6-3 7-5[H2H]
Q1Guy Den Heijer (q) ()Florian Broska (_GE)6-3 7-6(3)[H2H]
Q1Yan Sabanin (q) (RUS)Patrick Zahraj (_GE)6-4 6-4[H2H]
Q1Milan Welte (q) (_GE)Raphael Collignon (LL) ()7-6(4) 6-3[H2H]
Q1Tim Handel (q) ()Aleksandre Bakshi (GEO)6-3 6-2[H2H]
Q1Dominik Recek (q) (CZE)Amaury Raynel ()6-4 6-4[H2H]
Q3Andres Gabriel Ciurletti (ARG)Kirill Kivattsev (RUS)7-6(7) 7-6(3)[H2H]
Q3Yannik Steinegger (q) (SUI)Liam Gavrielides ()1-6 6-3 11-9[H2H]
Q3Christoph Negritu (GER)Dax Donders (NLD)7-6(6) 7-6(3)[H2H]
Q3Maik Steiner (q) ()Lawrence Bataljin (AUS)6-4 6-3[H2H]
Q3Paul Woerner (GER)Zura Tkemaladze (GEO)6-3 5-7 10-7[H2H]
Q3Sidane Pontjodikromo (q) (NLD)Julian Peter ()6-1 6-1[H2H]
Q3Guy Den Heijer (q) ()Maximilian Homberg ()6-7(3) 6-2 10-8[H2H]
Q3Florian Broska (_GE)Guillaume Dermiens (BEL)7-5 6-4[H2H]
Q3Yan Sabanin (q) (RUS)Guy Den Ouden ()7-6(4) 6-4[H2H]
Q3Patrick Zahraj (_GE)Daniel DE Jonge (NLD)6-3 6-2[H2H]
Q3Milan Welte (q) (_GE)Christopher Patzanovsky (_GE)6-1 6-3[H2H]
Q3Raphael Collignon (LL) ()Jing Long Weng ()6-2 3-6 10-8[H2H]
Q3Aleksandre Bakshi (GEO)Mike Bezolt ()6-0 6-0[H2H]
Q3Tim Handel (q) ()Deney Wassermann (NLD)7-6(10) 7-6(9)[H2H]
Q3Amaury Raynel ()Niels Visker ()7-5 6-4[H2H]
Q3Dominik Recek (q) (CZE)Karlo Cubelic (_GE)6-4 6-2[H2H]