ATP M15 St. Petersburg, Wk. 15 Draw (Men's) - 2021

Click Here To Join The M15 St. Petersburg, Wk. 15 Discussion!


Share This...


M15 St. Petersburg, Wk. 15 Event Details:

2021-04-12Hard
IndoorRussia
Seeds:
View Past Years Draws: 2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the M15 St. Petersburg, Wk. 15 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FYanki Erel (_TU)Savriyan Danilov (5) ()6-1 6-4[H2H]
SFSavriyan Danilov (5) ()Naoki Tajima (JPN)6-4 6-2[H2H]
SFYanki Erel (_TU)Matic Spec (q) ()7-6(5) 6-2[H2H]
QFNaoki Tajima (JPN)Evgeny Tyurnev (1) (RUS)7-5 2-0 ret.[H2H]
QFSavriyan Danilov (5) ()Marat Sharipov (RUS) ()6-4 6-4[H2H]
QFMatic Spec (q) ()Alexey Zakharov (4) ()6-2 6-4[H2H]
QFYanki Erel (_TU)Sarp Agabigun (q) (TUR)6-4 6-1[H2H]
R16Evgeny Tyurnev (1) (RUS)Petr Bar Biryukov (WC) ()6-1 6-1[H2H]
R16Naoki Tajima (JPN)Marat Deviatiarov (8) (UKR)7-6(5) 6-3[H2H]
R16Marat Sharipov (RUS) ()Daniil Glinka (q) (_ES)6-2 6-3[H2H]
R16Savriyan Danilov (5) ()Matvey Minin (q) (RUS)6-3 6-1[H2H]
R16Matic Spec (q) ()Jakub Paul (7) (SUI)7-6(3) 4-6 6-3[H2H]
R16Alexey Zakharov (4) ()Constantin Bittoun Kouzmine (q) (FRA)6-4 6-4[H2H]
R16Yanki Erel (_TU)Patrik Rikl (6) (CZE)6-3 7-5[H2H]
R16Sarp Agabigun (q) (TUR)Konstantin Kravchuk (2) (RUS)5-7 6-2 6-3[H2H]
R32Evgeny Tyurnev (1) (RUS)Alexander Igoshin (RUS)6-2 6-4[H2H]
R32Petr Bar Biryukov (WC) ()Kirill Saplin (WC) (RUS)6-4 6-1[H2H]
R32Naoki Tajima (JPN)Alexander Wolfschmidt (WC) (_GE)6-1 6-2[H2H]
R32Marat Deviatiarov (8) (UKR)Maxim Ratniuk (UKR)6-7(2) 7-6(2) 7-6(0)[H2H]
R32Daniil Glinka (q) (_ES)Jan Satral (3) (CZE)6-4 6-2[H2H]
R32Marat Sharipov (RUS) ()Mikolaj Lorens ()6-3 6-4[H2H]
R32Matvey Minin (q) (RUS)Boris Pokotilov (RUS)6-4 6-7(6) 6-3[H2H]
R32Savriyan Danilov (5) ()Daniil Golubev (WC) (RUS)6-2 6-1[H2H]
R32Jakub Paul (7) (SUI)Simon Freund (SWE)7-6(2) 6-0[H2H]
R32Matic Spec (q) ()Alafia Ayeni (q) (USA)6-3 6-4[H2H]
R32Constantin Bittoun Kouzmine (q) (FRA)Vladimir Ivanov (EST)6-1 6-7(1) 6-2[H2H]
R32Alexey Zakharov (4) ()Egor Noskin (q) ()6-2 1-6 6-2[H2H]
R32Patrik Rikl (6) (CZE)Aristarkh Safonov ()6-4 6-2[H2H]
R32Yanki Erel (_TU)Alexander Cozbinov (MDA)7-6(5) 7-6(2)[H2H]
R32Sarp Agabigun (q) (TUR)Timur Kiuamov (q) (RUS)7-6(6) 6-4[H2H]
R32Konstantin Kravchuk (2) (RUS)Illya Beloborodko (UKR)4-6 6-3 6-2[H2H]
Men's Doubles
FAlexander Cozbinov (2) (MDA)
Simon Freund (SWE)
Naoki Tajima (JPN)
Alexey Zakharov ()
7-6(5) 2-6 10-6
SFNaoki Tajima (JPN)
Alexey Zakharov ()
Stepan Pecak ()
Jan Satral (CZE)
3-6 6-2 11-9
SFAlexander Cozbinov (2) (MDA)
Simon Freund (SWE)
Jakub Paul (4) (SUI)
Yannik Steinegger (SUI)
4-6 6-3 11-9
QFNaoki Tajima (JPN)
Alexey Zakharov ()
Vladimir Ivanov (EST)
Maxim Ratniuk (UKR)
2-6 6-3 13-11
QFStepan Pecak ()
Jan Satral (CZE)
Daniil Golubev (3) (RUS)
Evgeny Tyurnev (RUS)
6-4 6-1
QFJakub Paul (4) (SUI)
Yannik Steinegger (SUI)
Martin Borisiouk (BLR)
Aliaksandr Liaonenka (BLR)
6-3 4-6 10-7
QFAlexander Cozbinov (2) (MDA)
Simon Freund (SWE)
Marat Deviatiarov (UKR)
Alexander Igoshin (RUS)
6-2 3-6 10-6
R16Naoki Tajima (JPN)
Alexey Zakharov ()
Tuna Altuna (1) (TUR)
Konstantin Kravchuk (RUS)
7-5 3-6 10-4
R16Vladimir Ivanov (EST)
Maxim Ratniuk (UKR)
Petr Bar Biryukov (WC) ()
Egor Novikov ()
7-5 6-4
R16Daniil Golubev (3) (RUS)
Evgeny Tyurnev (RUS)
Alafia Ayeni (USA)
Constantin Bittoun Kouzmine (FRA)
0-6 7-6(5) 12-10
R16Stepan Pecak ()
Jan Satral (CZE)
Daniil Glinka (_ES)
Egor Noskin ()
6-4 7-5
R16Martin Borisiouk (BLR)
Aliaksandr Liaonenka (BLR)
Timur Kiuamov (RUS)
Boris Pokotilov (RUS)
6-3 6-4
R16Jakub Paul (4) (SUI)
Yannik Steinegger (SUI)
Mikhail Balmashev (WC) (RUS)
Kirill Saplin (RUS)
6-0 6-0
R16Marat Deviatiarov (UKR)
Alexander Igoshin (RUS)
Mert Alkaya (TUN)
Yanki Erel (_TU)
w/o
R16Alexander Cozbinov (2) (MDA)
Simon Freund (SWE)
Pavel Shchaya-Zubrov (WC) (RUS)
Leonid Sheyngezikht (BUL)
7-6(3) 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Daniil Glinka (q) (_ES)Alexander Zgirovsky (BLR)7-6(2) 7-6(4)[H2H]
Q1Sarp Agabigun (q) (TUR)Dominik Recek (CZE)6-4 6-2[H2H]
Q1Alafia Ayeni (q) (USA)Martin Borisiouk (BLR)6-4 1-6 10-8[H2H]
Q1Matvey Minin (q) (RUS)Stepan Pecak ()7-5 6-3[H2H]
Q1Timur Kiuamov (q) (RUS)Victor Ernaelsteen (BEL)6-2 6-2[H2H]
Q1Matic Spec (q) ()Daniel Ibragimov ()6-1 6-1[H2H]
Q1Egor Noskin (q) ()Aliaksandr Liaonenka (BLR)6-4 6-2[H2H]
Q1Constantin Bittoun Kouzmine (q) (FRA)Pavel Shchaya-Zubrov (RUS)6-0 6-3[H2H]
Q3Daniil Glinka (q) (_ES)Alexander Stepin ()6-4 6-3[H2H]
Q3Alexander Zgirovsky (BLR)Leonid Sheyngezikht (BUL)4-6 6-4 10-4[H2H]
Q3Sarp Agabigun (q) (TUR)Mert Alkaya (TUN)6-4 6-3[H2H]
Q3Dominik Recek (CZE)Evgeny Philippov ()7-5 6-3[H2H]
Q3Alafia Ayeni (q) (USA)Semen Voronin ()6-4 6-3[H2H]
Q3Martin Borisiouk (BLR)Sergey Bolotov (RUS)7-5 6-2[H2H]
Q3Matvey Minin (q) (RUS)Egor Novikov ()6-2 6-4[H2H]
Q3Stepan Pecak ()Glenn Smits (NLD)6-3 6-1[H2H]
Q3Timur Kiuamov (q) (RUS)Iznaur Akhmaev (RUS)6-1 6-0[H2H]
Q3Victor Ernaelsteen (BEL)Sergei Pogosian (RUS)6-3 7-5[H2H]
Q3Matic Spec (q) ()Maksim Starostin ()6-3 6-2[H2H]
Q3Daniel Ibragimov ()Yannik Steinegger (SUI)4-6 6-4 10-7[H2H]
Q3Egor Noskin (q) ()Pavel Verbin ()6-3 6-2[H2H]
Q3Aliaksandr Liaonenka (BLR)Maxim Krapivin ()6-3 6-3[H2H]
Q3Pavel Shchaya-Zubrov (RUS)Alexandr Binda ()6-4 4-6 11-9[H2H]
Q3Constantin Bittoun Kouzmine (q) (FRA)Igor Trunov ()6-2 5-0 ret.[H2H]