ATP M15 Oberhaching, Wk. 8 Draw (Men's) - 2020

Click Here To Join The M15 Oberhaching, Wk. 8 Discussion!


Share This...


M15 Oberhaching, Wk. 8 Event Details:

2020-02-17Hard
IndoorGermany
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the M15 Oberhaching, Wk. 8 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJan Satral (1) (CZE)Elmar Ejupovic (2) (GER)6-3 6-2[H2H]
SFJan Satral (1) (CZE)Dalibor Svrcina ()6-2 6-4[H2H]
SFElmar Ejupovic (2) (GER)Mick Veldheer (3) ()6-4 7-6(4)[H2H]
QFMick Veldheer (3) ()Christoph Negritu (q) (GER)2-6 6-3 6-2[H2H]
QFDalibor Svrcina ()Timo Stodder (q) ()2-6 7-5 6-1[H2H]
QFJan Satral (1) (CZE)Jakub Paul (SUI)6-4 5-7 7-6(3)[H2H]
QFElmar Ejupovic (2) (GER)Leandro Riedi ()6-4 7-6(2)[H2H]
R16Dalibor Svrcina ()Sebastian Prechtel (GER)6-1 6-3[H2H]
R16Timo Stodder (q) ()Jonathan Mridha (4) (SWE)3-6 6-4 6-1[H2H]
R16Christoph Negritu (q) (GER)Arthur Reymond (5) (FRA)6-2 7-6(5)[H2H]
R16Jan Satral (1) (CZE)Dominik Boehler ()6-3 6-3[H2H]
R16Mick Veldheer (3) ()Damien Wenger (SUI)6-2 7-6(2)[H2H]
R16Jakub Paul (SUI)Stefan Seifert (GER)6-4 6-7(4) 6-4[H2H]
R16Elmar Ejupovic (2) (GER)Ondrej Krstev (CZE)3-6 6-2 6-3[H2H]
R16Leandro Riedi ()Dominic Stephan Stricker ()6-3 7-6(3)[H2H]
R32Jan Satral (1) (CZE)Max Hans Rehberg (WC) ()6-2 6-3[H2H]
R32Dominik Boehler ()Sandro Kopp (AUT)6-4 2-6 7-5[H2H]
R32Dominic Stephan Stricker ()Ronan Joncour (8) (FRA)7-5 3-6 7-6(3)[H2H]
R32Dalibor Svrcina ()Mats Rosenkranz (7) ()6-4 6-3[H2H]
R32Stefan Seifert (GER)Maximilian Neuchrist (6) (AUT)7-6(6) 4-2 ret.[H2H]
R32Damien Wenger (SUI)Nico Kleber (WC) ()6-0 6-1[H2H]
R32Sebastian Prechtel (GER)Andrew Paulson ()6-4 6-1[H2H]
R32Jakub Paul (SUI)Max Wiskandt (WC) ()2-6 6-1 6-3[H2H]
R32Arthur Reymond (5) (FRA)Michael Weindl (q) ()6-3 6-2[H2H]
R32Elmar Ejupovic (2) (GER)Luca Staeheli (q) (SUI)6-3 7-6(3)[H2H]
R32Ondrej Krstev (CZE)Mirko Martinez (q) (SUI)0-6 7-6(4) 6-4[H2H]
R32Jonathan Mridha (4) (SWE)Paul Woerner (GER)6-1 6-3[H2H]
R32Timo Stodder (q) ()Maxime Tchoutakian (FRA)7-6(0) 6-4[H2H]
R32Christoph Negritu (q) (GER)Jeremy Schifris (WC) ()6-4 6-4[H2H]
R32Mick Veldheer (3) ()Emilien Voisin (LL) (FRA)6-3 6-4[H2H]
R32Leandro Riedi ()Blake Ellis (q) (AUS)6-3 6-3[H2H]
Men's Doubles
FLasse Muscheites ()
Stefan Seifert (GER)
Kai Lemstra (3) (_GE)
Christoph Negritu (GER)
6-3 7-5
SFLasse Muscheites ()
Stefan Seifert (GER)
Petr Michnev (CZE)
Andrew Paulson ()
6-3 6-3
SFKai Lemstra (3) (_GE)
Christoph Negritu (GER)
Ondrej Krstev (CZE)
Dalibor Svrcina ()
7-5 7-5
QFPetr Michnev (CZE)
Andrew Paulson ()
Liam Gavrielides (WC) ()
Max Wiskandt ()
6-4 6-2
QFOndrej Krstev (CZE)
Dalibor Svrcina ()
Sandro Kopp (AUT)
Mick Veldheer ()
7-6(6) 6-3
QFLasse Muscheites ()
Stefan Seifert (GER)
Max Hans Rehberg (WC) ()
Jeremy Schifris ()
6-2 6-0
QFKai Lemstra (3) (_GE)
Christoph Negritu (GER)
Linus Frost (SWE)
Christian Samuelsson (SWE)
6-2 6-2
R16Kai Lemstra (3) (_GE)
Christoph Negritu (GER)
Sebastian Prechtel (WC) (GER)
Michael Weindl ()
6-0 6-3
R16Ondrej Krstev (CZE)
Dalibor Svrcina ()
Arthur Reymond (1) (FRA)
Maxime Tchoutakian (FRA)
6-2 6-3
R16Linus Frost (SWE)
Christian Samuelsson (SWE)
Jakob Aichhorn (AUT)
Luca Staeheli (SUI)
6-4 6-3
R16Petr Michnev (CZE)
Andrew Paulson ()
Mirko Martinez (4) (SUI)
Damien Wenger (SUI)
7-6(8) 6-4
R16Liam Gavrielides (WC) ()
Max Wiskandt ()
Blake Ellis (AUS)
Ronan Joncour (FRA)
7-6(1) 5-7 12-10
R16Lasse Muscheites ()
Stefan Seifert (GER)
Jakub Paul (2) (SUI)
Yannik Steinegger (SUI)
6-2 6-3
R16Max Hans Rehberg (WC) ()
Jeremy Schifris ()
Dominik Boehler ()
Timo Stodder ()
6-2 6-4
R16Sandro Kopp (AUT)
Mick Veldheer ()
Dominik Langmajer (CZE)
Jan Satral (CZE)
6-4 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Mirko Martinez (q) (SUI)Jakob Aichhorn (AUT)6-4 6-4[H2H]
Q1Blake Ellis (q) (AUS)Linus Frost (SWE)6-1 6-2[H2H]
Q1Timo Stodder (q) ()Buvaysar Gadamauri (BEL)6-2 6-7(4) 10-8[H2H]
Q1Luca Staeheli (q) (SUI)Emilien Voisin (LL) (FRA)6-1 7-6(2)[H2H]
Q1Christoph Negritu (q) (GER)Amer Naow (SYR)6-4 6-1[H2H]
Q1Michael Weindl (q) ()Liam Gavrielides ()7-6(1) 6-1[H2H]
Q2Jakob Aichhorn (AUT)Tadija Radovanovic (_SR)6-2 6-2[H2H]
Q2Mirko Martinez (q) (SUI)Hazem Naow (SYR)6-4 6-4[H2H]
Q2Michael Weindl (q) ()Marco De Rossi (SMR)5-7 6-4 10-8[H2H]
Q2Buvaysar Gadamauri (BEL)Bastian Trinker (AUT)7-5 6-2[H2H]
Q2Timo Stodder (q) ()Christopher Hutterer (AUT)6-1 6-0[H2H]
Q2Blake Ellis (q) (AUS)Benedict Kurz ()6-4 4-6 10-7[H2H]
Q2Linus Frost (SWE)Karlo Cubelic (_GE)6-4 7-5[H2H]
Q2Liam Gavrielides ()Petr Michnev (CZE)7-6(5) 3-6 10-7[H2H]
Q2Emilien Voisin (LL) (FRA)Niklas Guttau (_GE)4-6 7-6(8) 10-6[H2H]
Q2Luca Staeheli (q) (SUI)Mark Dragomirov ()6-0 6-0[H2H]
Q2Christoph Negritu (q) (GER)Kai Lemstra (_GE)7-6(6) 6-1[H2H]
Q2Amer Naow (SYR)Petr Hajek ()6-1 6-3[H2H]
Q3Blake Ellis (q) (AUS)Olivier Rojas ()6-1 6-2[H2H]
Q3Benedict Kurz ()Yannik Steinegger (SUI)6-4 6-2[H2H]
Q3Linus Frost (SWE)Lukas Artner ()5-0 ret.[H2H]
Q3Karlo Cubelic (_GE)Marcus Mansson (SWE)6-4 6-3[H2H]
Q3Mirko Martinez (q) (SUI)Lilian Breut ()6-0 6-3[H2H]
Q3Hazem Naow (SYR)Tobias Brutscher (_GE)6-3 7-5[H2H]
Q3Tadija Radovanovic (_SR)Dominique Graf ()6-4 6-7(7) 10-8[H2H]
Q3Jakob Aichhorn (AUT)Noah Thurner (_GE)7-5 6-3[H2H]
Q3Timo Stodder (q) ()Michael Gloeckler (AUT)6-1 6-4[H2H]
Q3Christopher Hutterer (AUT)Fred Olivier Schommer (_GE)7-5 6-2[H2H]
Q3Bastian Trinker (AUT)Christian Samuelsson (SWE)7-5 4-6 15-13[H2H]
Q3Petr Michnev (CZE)Daniil Tsebrenko (UKR)6-0 6-2[H2H]
Q3Liam Gavrielides ()Vital Flurin Leuch (LIE)6-1 6-4[H2H]
Q3Petr Hajek ()Patric Prinoth (ITA)7-6(6) 6-4[H2H]
Q3Luca Staeheli (q) (SUI)Yannick Wunderlich ()7-6(7) 6-3[H2H]
Q3Amer Naow (SYR)Torben Steinorth (GER)7-6(5) 6-3[H2H]
Q3Kai Lemstra (_GE)Dominik Langmajer (CZE)6-1 6-0[H2H]
Q3Christoph Negritu (q) (GER)Mihailo Popovic ()7-5 2-0 ret.[H2H]
Q3Mark Dragomirov ()Valentin DE Carvalho (FRA)6-1 3-6 10-6[H2H]
Q3Emilien Voisin (LL) (FRA)Jim Walder (_GE)6-4 6-2[H2H]
Q3Niklas Guttau (_GE)Joel Kuster (SUI)6-4 7-6(4)[H2H]
Q3Marco De Rossi (SMR)Lucas Hellfritsch (_GE)5-7 6-2 10-2[H2H]
Q3Michael Weindl (q) ()Tim Handel ()7-6(3) 3-6 10-6[H2H]
Q3Buvaysar Gadamauri (BEL)Lasse Muscheites ()7-5 4-6 10-8[H2H]