ATP M15 Monastir, Wk. 3 Draw (Men's) - 2020

Click Here To Join The M15 Monastir, Wk. 3 Discussion!


Share This...


M15 Monastir, Wk. 3 Event Details:

2020-01-13Hard
OutdoorTunisia
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the M15 Monastir, Wk. 3 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAntoine Escoffier (2) (FRA)Thomas Laurent (FRA)6-2 6-0[H2H]
SFThomas Laurent (FRA)Jesper DE Jong (6) (NLD)7-6(7) 6-1[H2H]
SFAntoine Escoffier (2) (FRA)Clement Tabur (FRA)6-0 6-4[H2H]
QFThomas Laurent (FRA)Jules Okala (3WC) (FRA)6-4 6-2[H2H]
QFJesper DE Jong (6) (NLD)Skander Mansouri (1WC) (TUN)6-3 6-3[H2H]
QFClement Tabur (FRA)Matteo Arnaldi ()6-4 6-4[H2H]
QFAntoine Escoffier (2) (FRA)Majed Kilani (q) (TUN)2-6 6-4 7-5[H2H]
R16Majed Kilani (q) (TUN)Ivan Gakhov (7) (RUS)6-2 7-6(3)[H2H]
R16Clement Tabur (FRA)Aidan Mchugh (GBR)4-6 6-1 6-0[H2H]
R16Antoine Escoffier (2) (FRA)Wojciech Marek (POL)7-5 6-3[H2H]
R16Jesper DE Jong (6) (NLD)Nicolas Tepmahc (q) (FRA)7-5 6-4[H2H]
R16Matteo Arnaldi ()Lucas Catarina ()6-2 6-1[H2H]
R16Skander Mansouri (1WC) (TUN)Maxim Ratniuk (UKR)6-3 6-3[H2H]
R16Jules Okala (3WC) (FRA)Jaimee Floyd Angele (FRA)7-6(5) 2-0 ret.[H2H]
R16Thomas Laurent (FRA)Luke Johnson (q) (AUS)6-0 6-2[H2H]
R32Jules Okala (3WC) (FRA)Nikolay Vylegzhanin (q) (RUS)3-6 6-3 6-4[H2H]
R32Antoine Escoffier (2) (FRA)Alexis Gautier (FRA)6-2 6-4[H2H]
R32Matteo Arnaldi ()Adrian Barbu (q) (ROU)6-3 6-4[H2H]
R32Maxim Ratniuk (UKR)Aldin Setkic (BIH)6-3 6-2[H2H]
R32Majed Kilani (q) (TUN)Alan Bojarski (WC) ()6-2 6-2[H2H]
R32Skander Mansouri (1WC) (TUN)Bart Stevens (NLD)0-6 6-4 7-6(2)[H2H]
R32Jesper DE Jong (6) (NLD)Kyrian Jacquet ()6-4 6-0[H2H]
R32Nicolas Tepmahc (q) (FRA)Zizou Bergs (BEL)3-6 7-6(2) 6-2[H2H]
R32Luke Johnson (q) (AUS)Moez Echargui (WC) (TUN)6-1 6-3[H2H]
R32Wojciech Marek (POL)Marek Gengel (CZE)6-4 7-5[H2H]
R32Jaimee Floyd Angele (FRA)Boris Pokotilov (RUS)7-6(8) 2-6 6-2[H2H]
R32Ivan Gakhov (7) (RUS)Hugo Schott (q) (FRA)3-6 6-4 6-3[H2H]
R32Thomas Laurent (FRA)Petros Chrysochos (8) (CYP)6-2 1-6 6-2[H2H]
R32Lucas Catarina ()Sebastian Baez (4) (ARG)6-3 6-1[H2H]
R32Clement Tabur (FRA)Nemanja Malesevic (BIH)6-3 6-4[H2H]
R32Aidan Mchugh (GBR)Artem Dubrivnyy (5) (RUS)4-6 6-4 6-2[H2H]
Men's Doubles
FJesper DE Jong (2) (NLD)
Bart Stevens (NLD)
Luke Johnson (4) (AUS)
Hugo Voljacques (FRA)
6-4 3-6 10-8
SFLuke Johnson (4) (AUS)
Hugo Voljacques (FRA)
Tony Bourcet (FRA)
Antoine Escoffier (FRA)
7-6(6) 6-2
SFJesper DE Jong (2) (NLD)
Bart Stevens (NLD)
Timur Kiuamov (3) (RUS)
Maxim Ratniuk (UKR)
6-3 6-0
QFTony Bourcet (FRA)
Antoine Escoffier (FRA)
Adrian Barbu (ROU)
Aidan Mchugh (GBR)
5-7 6-4 11-9
QFLuke Johnson (4) (AUS)
Hugo Voljacques (FRA)
Marek Gengel (CZE)
Dominik Langmajer (CZE)
6-4 6-4
QFTimur Kiuamov (3) (RUS)
Maxim Ratniuk (UKR)
Petros Chrysochos (CYP)
Moez Echargui (TUN)
6-4 4-6 10-3
QFJesper DE Jong (2) (NLD)
Bart Stevens (NLD)
Sebastian Baez (ARG)
Gregorio Cordonnier (ARG)
6-2 6-0
R16Marek Gengel (CZE)
Dominik Langmajer (CZE)
Paul Chu (WC) ()
Jules Okala (FRA)
6-2 6-3
R16Petros Chrysochos (CYP)
Moez Echargui (TUN)
Artem Dubrivnyy (RUS)
Aldin Setkic (BIH)
6-4 6-1
R16Tony Bourcet (FRA)
Antoine Escoffier (FRA)
Matteo Arnaldi ()
Nemanja Malesevic (BIH)
6-1 6-3
R16Jesper DE Jong (2) (NLD)
Bart Stevens (NLD)
Zizou Bergs (WC) (BEL)
Tibo Colson ()
6-3 7-6(4)
R16Sebastian Baez (ARG)
Gregorio Cordonnier (ARG)
Damien Bayard (ALT) (FRA)
Simon Beaupain (BEL)
6-4 6-2
R16Timur Kiuamov (3) (RUS)
Maxim Ratniuk (UKR)
Majed Kilani (TUN)
Louis Tessa (FRA)
6-7(4) 6-2 10-8
R16Luke Johnson (4) (AUS)
Hugo Voljacques (FRA)
Vitali Chvets (WC) (BLR)
Kirill Mishkin ()
6-2 6-2
R16Adrian Barbu (ROU)
Aidan Mchugh (GBR)
Scott Clayton (1) (GBR)
Skander Mansouri (TUN)
6-1 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Nicolas Tepmahc (q) (FRA)Michal Mikula (POL)6-2 6-0[H2H]
Q1Adrian Barbu (q) (ROU)Hugo Voljacques (FRA)6-3 2-6 10-8[H2H]
Q1Hugo Schott (q) (FRA)Loic Ratsaratany (FRA)6-3 6-0[H2H]
Q1Nikolay Vylegzhanin (q) (RUS)Mikhail Fufygin (RUS)4-6 6-3 14-12[H2H]
Q1Majed Kilani (q) (TUN)Mathys Erhard (FRA)6-2 6-1[H2H]
Q1Luke Johnson (q) (AUS)Mihailo Popovic ()7-6(5) 7-6(4)[H2H]
Q2Luke Johnson (q) (AUS)Dominik Langmajer (CZE)6-2 6-1[H2H]
Q2Hugo Voljacques (FRA)Louis Tessa (FRA)6-3 6-0[H2H]
Q2Loic Ratsaratany (FRA)Roman Nashatyrkin (RUS)7-5 6-3[H2H]
Q2Michal Mikula (POL)Simon Beaupain (BEL)6-7(6) 6-1 10-4[H2H]
Q2Nicolas Tepmahc (q) (FRA)Timur Kiuamov (RUS)6-2 6-0[H2H]
Q2Mikhail Fufygin (RUS)Pelle Boerma ()6-1 6-2[H2H]
Q2Nikolay Vylegzhanin (q) (RUS)Gregorio Cordonnier (ARG)6-2 6-1[H2H]
Q2Majed Kilani (q) (TUN)Wissam Abderrahman ()6-0 6-1[H2H]
Q2Mathys Erhard (FRA)Maxence Beauge (FRA)2-6 6-4 12-10[H2H]
Q2Mihailo Popovic ()Damien Bayard (FRA)6-3 6-4[H2H]
Q2Adrian Barbu (q) (ROU)Bekkhan Atlangeriev (RUS)6-4 6-2[H2H]
Q2Hugo Schott (q) (FRA)Laurin Aerne (SUI)6-1 7-5[H2H]
Q3Loic Ratsaratany (FRA)Giovanni Agostinetto (ITA)7-6(3) 6-3[H2H]
Q3Roman Nashatyrkin (RUS)Samoil Lavric ()6-0 6-0[H2H]
Q3Laurin Aerne (SUI)Fares Kilani (TUN)3-6 6-2 10-7[H2H]
Q3Adrian Barbu (q) (ROU)Benjamin Tixier ()7-6(4) 4-6 10-7[H2H]
Q3Hugo Voljacques (FRA)Ameur Ben Hassen (TUN)7-6(3) 6-1[H2H]
Q3Damien Bayard (FRA)Elyes Marouani ()6-0 6-2[H2H]
Q3Michal Mikula (POL)Max Cunat ()7-6(3) 6-1[H2H]
Q3Nicolas Tepmahc (q) (FRA)Vitali Chvets (BLR)6-0 6-0[H2H]
Q3Pelle Boerma ()Ottaviano Martini (ITA)6-1 6-1[H2H]
Q3Gregorio Cordonnier (ARG)Mohamed Alaa Gourar ()6-1 6-1[H2H]
Q3Nikolay Vylegzhanin (q) (RUS)Neil Oberleitner (AUT)6-1 6-1[H2H]
Q3Dominik Langmajer (CZE)Zhansultan Chembotayev (KAZ)6-1 6-3[H2H]
Q3Wissam Abderrahman ()Jordan Chiu (USA)7-6(4) 6-1[H2H]
Q3Maxence Beauge (FRA)Louis Allen ()6-4 6-3[H2H]
Q3Mihailo Popovic ()Kirill Mishkin ()6-4 6-3[H2H]