ATP M15 Cancun, Wk. 8 Draw (Men's) - 2020

Click Here To Join The M15 Cancun, Wk. 8 Discussion!


Share This...


M15 Cancun, Wk. 8 Event Details:

2020-02-17Hard
OutdoorMexico
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the M15 Cancun, Wk. 8 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FGage Brymer (1) (USA)Gabriel Petit (3) (FRA)6-1 6-4[H2H]
SFGage Brymer (1) (USA)Igor Ribeiro Marcondes (BRA)7-6(3) 6-3[H2H]
SFGabriel Petit (3) (FRA)Matic Spec (q) ()6-2 4-6 7-5[H2H]
QFGabriel Petit (3) (FRA)Jean Thirouin (7) (USA)6-0 6-2[H2H]
QFGage Brymer (1) (USA)Austin Rapp (USA)6-2 6-3[H2H]
QFIgor Ribeiro Marcondes (BRA)Maksim Tikhomirov (USA)6-3 6-2[H2H]
QFMatic Spec (q) ()Gilbert SOARES KLIER Junior (5) (BRA)7-6(2) 6-1[H2H]
R16Igor Ribeiro Marcondes (BRA)Alexander Cozbinov (MDA)6-2 6-2[H2H]
R16Jean Thirouin (7) (USA)Francisco Comesana ()7-6(5) 6-0[H2H]
R16Gilbert SOARES KLIER Junior (5) (BRA)Julian Bradley (IRL)4-6 6-2 6-1[H2H]
R16Matic Spec (q) ()Alejo Lorenzo Lingua Lavallen ()6-3 6-4[H2H]
R16Austin Rapp (USA)Felipe Martinez Sarrasague (q) (ARG)6-4 6-4[H2H]
R16Gabriel Petit (3) (FRA)Michel Vernier (CHL)6-4 2-6 6-2[H2H]
R16Maksim Tikhomirov (USA)George Goldhoff (q) (USA)6-3 4-6 6-2[H2H]
R16Gage Brymer (1) (USA)Jesse Flores (WC) (CAN)6-3 6-4[H2H]
R32Alexander Cozbinov (MDA)Emilio Andrea Segarelli (WC) (USA)6-1 6-2[H2H]
R32Austin Rapp (USA)Connor Farren (USA)6-3 1-6 6-3[H2H]
R32Jesse Flores (WC) (CAN)Joshua Ortlip ()6-3 6-3[H2H]
R32Igor Ribeiro Marcondes (BRA)Christian Langmo (4) (USA)6-3 6-2[H2H]
R32Gilbert SOARES KLIER Junior (5) (BRA)Justin Roberts ()6-4 7-5[H2H]
R32Gabriel Petit (3) (FRA)Alfredo Perez (USA)6-2 7-5[H2H]
R32Jean Thirouin (7) (USA)Perry Gregg (WC) (USA)6-4 5-7 6-4[H2H]
R32George Goldhoff (q) (USA)Luca Castelnuovo (8) ()6-1 6-1[H2H]
R32Julian Bradley (IRL)Alfredo Casso (WC) (USA)6-4 7-5[H2H]
R32Alejo Lorenzo Lingua Lavallen ()Maximiliano Estevez (2) (ARG)6-4 7-6(4)[H2H]
R32Michel Vernier (CHL)Constant De La Bassetiere (q) (FRA)6-3 6-3[H2H]
R32Francisco Comesana ()Ivar Aramburu Contreras (q) ()6-4 4-6 6-3[H2H]
R32Felipe Martinez Sarrasague (q) (ARG)Joao Lucas REIS DA Silva (6) (BRA)7-5 6-3[H2H]
R32Maksim Tikhomirov (USA)Brandon Walkin (AUS)6-4 6-3[H2H]
R32Gage Brymer (1) (USA)Kiranpal Pannu (q) ()7-6(4) 6-1[H2H]
R32Matic Spec (q) ()Stefan Leustian (USA)7-5 7-5[H2H]
Men's Doubles
FIgor Ribeiro Marcondes (BRA)
Brandon Walkin (AUS)
Francisco Comesana ()
Alejo Lorenzo Lingua Lavallen ()
6-3 6-4
SFIgor Ribeiro Marcondes (BRA)
Brandon Walkin (AUS)
Jody Maginley ()
Justin Roberts ()
6-1 6-3
SFFrancisco Comesana ()
Alejo Lorenzo Lingua Lavallen ()
Luca Castelnuovo (3) ()
Gabriel Petit (FRA)
6-1 6-3
QFIgor Ribeiro Marcondes (BRA)
Brandon Walkin (AUS)
Julian Bradley (1) (IRL)
Alexander Cozbinov (MDA)
6-2 6-2
QFJody Maginley ()
Justin Roberts ()
Felipe Martinez Sarrasague (ALT) (ARG)
Kiranpal Pannu ()
6-3 7-5
QFLuca Castelnuovo (3) ()
Gabriel Petit (FRA)
Eduardo Ribeiro (BRA)
Fernando Yamacita (BRA)
6-2 6-2
QFFrancisco Comesana ()
Alejo Lorenzo Lingua Lavallen ()
Andres Urrea (COL)
Michel Vernier (CHL)
0-6 6-4 10-5
R16Francisco Comesana ()
Alejo Lorenzo Lingua Lavallen ()
Jose Daniel Bendeck (2) (COL)
Austin Rapp (USA)
6-2 2-6 10-4
R16Andres Urrea (COL)
Michel Vernier (CHL)
Lance Amaury LAGE Castelan (WC) (MEX)
Joao Victor Ortega ()
6-3 6-1
R16Igor Ribeiro Marcondes (BRA)
Brandon Walkin (AUS)
Ivar Aramburu Contreras (WC) ()
Alfredo Casso (USA)
6-3 6-3
R16Julian Bradley (1) (IRL)
Alexander Cozbinov (MDA)
Constant De La Bassetiere (FRA)
Jean Thirouin (USA)
1-6 6-3 10-6
R16Eduardo Ribeiro (BRA)
Fernando Yamacita (BRA)
Maik Steiner ()
Joseph W. Van Meter (USA)
7-6(2) 6-3
R16Felipe Martinez Sarrasague (ALT) (ARG)
Kiranpal Pannu ()
Maksim Tikhomirov (USA)
Emmett Ward (USA)
1-6 7-6(5) 10-8
R16Jody Maginley ()
Justin Roberts ()
George Goldhoff (4) (USA)
Alfredo Perez (USA)
7-6(10) 6-7(5) 10-4
R16Luca Castelnuovo (3) ()
Gabriel Petit (FRA)
Matt Mcbride (WC) (USA)
Aron Pierce (USA)
6-4 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Constant De La Bassetiere (q) (FRA)Bruno Figlia (BRA)6-2 6-1[H2H]
Q1Kiranpal Pannu (q) ()Matthew Mendez (USA)7-6(8) 6-3[H2H]
Q1Felipe Martinez Sarrasague (q) (ARG)Osgar O'hoisin (IRL)6-4 6-4[H2H]
Q1Ivar Aramburu Contreras (q) ()Eduardo Ribeiro (BRA)2-6 7-6(3) 10-8[H2H]
Q1Matic Spec (q) ()Jody Maginley ()6-4 6-1[H2H]
Q1George Goldhoff (q) (USA)Aron Pierce (USA)6-4 4-6 10-7[H2H]
Q2Constant De La Bassetiere (q) (FRA)Fernando Yamacita (BRA)7-5 6-4[H2H]
Q2Matthew Mendez (USA)Nathan Han ()5-7 6-0 11-9[H2H]
Q2Kiranpal Pannu (q) ()Adrian Chamdani (USA)6-4 6-3[H2H]
Q2Aron Pierce (USA)Taylor Foote ()6-0 6-0[H2H]
Q2George Goldhoff (q) (USA)Luis Humberto Lopez (MEX)6-3 6-4[H2H]
Q2Matic Spec (q) ()Denis Constantin Spiridon ()6-4 6-1[H2H]
Q2Jody Maginley ()Emmett Ward (USA)6-4 7-5[H2H]
Q2Eduardo Ribeiro (BRA)Lance Amaury LAGE Castelan (MEX)6-0 6-3[H2H]
Q2Ivar Aramburu Contreras (q) ()Andres Urrea (COL)7-5 6-2[H2H]
Q2Osgar O'hoisin (IRL)Jordan Hasson (ISR)6-4 4-6 10-8[H2H]
Q2Felipe Martinez Sarrasague (q) (ARG)Patricio Alvarado (ECU)2-6 7-6(7) 10-5[H2H]
Q3George Goldhoff (q) (USA)wulfrano MARTINEZ MORA Esdras (MEX)6-3 6-0[H2H]
Q3Taylor Foote ()Vimuktha De Alwis ()6-2 2-6 10-7[H2H]
Q3Kiranpal Pannu (q) ()Ricardo David Mayagoitia (MEX)6-1 6-3[H2H]
Q3Adrian Chamdani (USA)Michel-Alexandre Fortin (CAN)6-3 6-3[H2H]
Q3Nathan Han ()Diego Bustamante ()6-3 6-0[H2H]
Q3Fernando Yamacita (BRA)Nicolas Stoiana ()6-0 6-1[H2H]
Q3Constant De La Bassetiere (q) (FRA)Erick Sanchez ()6-1 6-1[H2H]
Q3Luis Humberto Lopez (MEX)Matt Mcbride (USA)7-6(6) 6-1[H2H]
Q3Denis Constantin Spiridon ()Drew Davison ()6-2 7-5[H2H]
Q3Emmett Ward (USA)Ronaldo Alexandre ()6-0 6-0[H2H]
Q3Jody Maginley ()Joseph W. Van Meter (USA)6-1 6-2[H2H]
Q3Lance Amaury LAGE Castelan (MEX)Diego Beltranena ()6-3 6-4[H2H]
Q3Andres Urrea (COL)Jose Daniel Bendeck (COL)6-7(3) 6-4 10-6[H2H]
Q3Ivar Aramburu Contreras (q) ()Maik Steiner ()6-4 2-6 13-11[H2H]
Q3Osgar O'hoisin (IRL)Rodolfo Villavicencio Castro ()6-1 6-2[H2H]
Q3Patricio Alvarado (ECU)Juan Manuel Rodriguez Leyva ()6-1 6-1[H2H]
Q3Felipe Martinez Sarrasague (q) (ARG)Tommaso Carnevale-miino (ITA)6-1 6-1[H2H]
Q3Bruno Figlia (BRA)Jackson Ross ()6-4 6-1[H2H]