ATP M15 Bad Waltersdorf, Wk. 34 Draw (Men's) - 2021

Click Here To Join The M15 Bad Waltersdorf, Wk. 34 Discussion!


Share This...


M15 Bad Waltersdorf, Wk. 34 Event Details:

2021-08-23Clay
OutdoorAustria
Seeds:
View Past Years Draws: 2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the M15 Bad Waltersdorf, Wk. 34 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FTimo Stodder ()Lucas Krainer (AUT)6-3 6-2[H2H]
SFTimo Stodder ()Tom Kocevar-Desman (SLO)6-1 7-6(4)[H2H]
SFLucas Krainer (AUT)Gabriel Decamps (q) (BRA)6-2 6-3[H2H]
QFTimo Stodder ()Fausto Tabacco (q) (ITA)7-6(2) 6-0[H2H]
QFTom Kocevar-Desman (SLO)Alessandro Pecci (q) ()7-5 6-2[H2H]
QFGabriel Decamps (q) (BRA)Alen ROGIC Hadzalic (q) (CRC)6-2 7-6(0)[H2H]
QFLucas Krainer (AUT)Neil Oberleitner (WC) (AUT)6-7(3) 6-4 6-0[H2H]
R16Timo Stodder ()David Pichler (1) (AUT)6-1 6-1[H2H]
R16Fausto Tabacco (q) (ITA)Davide Galoppini (5) (ITA)6-7(2) 6-0 6-3[H2H]
R16Tom Kocevar-Desman (SLO)Daniele Capecchi (3) (ITA)7-6(5) 6-3[H2H]
R16Alessandro Pecci (q) ()Fermin Tenti (8) (ARG)6-3 6-2[H2H]
R16Alen ROGIC Hadzalic (q) (CRC)Matic Spec (q) ()6-2 6-4[H2H]
R16Gabriel Decamps (q) (BRA)Marko Topo ()6-4 7-5[H2H]
R16Lucas Krainer (AUT)Tomas Lipovsek Puches (6) (ARG)6-3 6-4[H2H]
R16Neil Oberleitner (WC) (AUT)Eric Vanshelboim (2) ()7-6(8) 6-0[H2H]
R32David Pichler (1) (AUT)Benedikt Emesz (WC) ()6-2 6-4[H2H]
R32Timo Stodder ()Lukas Neumayer ()6-4 6-3[H2H]
R32Fausto Tabacco (q) (ITA)Alex Barrena ()6-4 6-2[H2H]
R32Davide Galoppini (5) (ITA)Peter Fajta ()6-4 6-3[H2H]
R32Daniele Capecchi (3) (ITA)Stefano Battaglino (ITA)7-6(3) 6-2[H2H]
R32Tom Kocevar-Desman (SLO)Omar Giacalone (ITA)6-0 2-6 6-4[H2H]
R32Alessandro Pecci (q) ()Jakob Aichhorn (WC) (AUT)6-2 3-6 6-4[H2H]
R32Fermin Tenti (8) (ARG)Hans Peter Kaufmann (WC) ()3-6 6-1 6-1[H2H]
R32Matic Spec (q) ()Savriyan Danilov (7) ()6-3 6-1[H2H]
R32Alen ROGIC Hadzalic (q) (CRC)Gergely Madarasz (HUN)6-2 6-3[H2H]
R32Marko Topo ()Dominik Boehler ()6-7(4) 7-6(6) 6-4[H2H]
R32Gabriel Decamps (q) (BRA)Peter Nagy (4) (HUN)6-2 6-2[H2H]
R32Tomas Lipovsek Puches (6) (ARG)Sebastian Prechtel (GER)7-5 6-1[H2H]
R32Lucas Krainer (AUT)Admir Kalender (q) (_CR)6-4 3-6 6-2[H2H]
R32Neil Oberleitner (WC) (AUT)Maximilian Homberg ()6-2 6-2[H2H]
R32Eric Vanshelboim (2) ()Marco Miceli (ITA)6-3 6-2[H2H]
Men's Doubles
FLukas Neumayer ()
Neil Oberleitner (AUT)
Admir Kalender (4) (_CR)
Lucas Krainer (AUT)
5-7 6-3 10-7
SFLukas Neumayer ()
Neil Oberleitner (AUT)
Stefano Battaglino (ITA)
Marko Topo ()
w/o
SFAdmir Kalender (4) (_CR)
Lucas Krainer (AUT)
Joshua Peck (CAN)
Eric Vanshelboim ()
2-6 7-5 10-7
QFStefano Battaglino (ITA)
Marko Topo ()
Daniil Golubev (1) (RUS)
David Pichler (AUT)
3-6 6-1 10-4
QFLukas Neumayer ()
Neil Oberleitner (AUT)
Davide Galoppini (ITA)
Omar Giacalone (ITA)
6-3 6-4
QFAdmir Kalender (4) (_CR)
Lucas Krainer (AUT)
Alex Barrena ()
Tomas Lipovsek Puches (ARG)
w/o
QFJoshua Peck (CAN)
Eric Vanshelboim ()
Marco Miceli (ITA)
Lorenzo Rottoli (ITA)
7-5 6-3
R16Daniil Golubev (1) (RUS)
David Pichler (AUT)
Hans Peter Kaufmann (WC) ()
Emil Pristauz ()
6-4 7-6(2)
R16Stefano Battaglino (ITA)
Marko Topo ()
PHILIP Bachmaier (WC) (AUT)
Benedikt Emesz ()
6-4 6-4
R16Davide Galoppini (ITA)
Omar Giacalone (ITA)
Daniele Capecchi (3) (ITA)
Luigi Sorrentino (ITA)
7-6(5) 2-6 10-8
R16Lukas Neumayer ()
Neil Oberleitner (AUT)
Hasan Ibrahim ()
Timo Stodder ()
6-3 6-2
R16Alex Barrena ()
Tomas Lipovsek Puches (ARG)
Niklas Rohrer (WC) ()
David Tomic ()
6-4 6-2
R16Admir Kalender (4) (_CR)
Lucas Krainer (AUT)
Alen ROGIC Hadzalic (CRC)
Matic Spec ()
6-1 6-4
R16Joshua Peck (CAN)
Eric Vanshelboim ()
Stefanos Sakellaridis (ALT) ()
Fletcher Scott (USA)
6-3 6-1
R16Marco Miceli (ITA)
Lorenzo Rottoli (ITA)
Ignacio Carou (2) (ARG)
Fermin Tenti (ARG)
4-6 6-3 11-9
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Alessandro Pecci (q) ()Lorenzo Vatteroni (ITA)6-4 6-2[H2H]
Q1Matic Spec (q) ()Alessandro Ragazzi (ITA)6-2 6-1[H2H]
Q1Admir Kalender (q) (_CR)Fletcher Scott (USA)6-4 6-2[H2H]
Q1Gabriel Decamps (q) (BRA)Lorenzo Rottoli (ITA)6-4 7-6(4)[H2H]
Q1Fausto Tabacco (q) (ITA)Joshua Peck (CAN)6-0 6-1[H2H]
Q1Alen ROGIC Hadzalic (q) (CRC)PHILIP Bachmaier (AUT)6-3 7-5[H2H]
Q2Lorenzo Vatteroni (ITA)Ignacio Carou (ARG)2-6 6-1 10-5[H2H]
Q2Alessandro Pecci (q) ()Simone Cacciapuoti (ITA)6-2 6-1[H2H]
Q2Matic Spec (q) ()Giorgio Tabacco ()6-4 6-3[H2H]
Q2Alessandro Ragazzi (ITA)Ondrej Horak ()6-3 4-6 10-4[H2H]
Q2Admir Kalender (q) (_CR)Luigi Sorrentino (ITA)6-2 6-1[H2H]
Q2Fletcher Scott (USA)Michalis Sakellaridis (GRE)6-1 6-1[H2H]
Q2Gabriel Decamps (q) (BRA)Martin Zeljenka (HUN)6-1 6-1[H2H]
Q2Lorenzo Rottoli (ITA)Pietro Pampanin ()6-1 6-2[H2H]
Q2Joshua Peck (CAN)Janis Graski ()6-0 6-1[H2H]
Q2Fausto Tabacco (q) (ITA)Niklas Rohrer ()7-6(2) 6-1[H2H]
Q2Alen ROGIC Hadzalic (q) (CRC)Emil Pristauz ()6-1 6-7(7) 10-7[H2H]
Q2PHILIP Bachmaier (AUT)Gonzalo Achondo ()6-0 6-3[H2H]
Q3Ignacio Carou (ARG)Leonardo Taddia ()6-4 7-6(3)[H2H]
Q3Lorenzo Vatteroni (ITA)Mario Gonzalez Fernandez ()7-5 6-4[H2H]
Q3Simone Cacciapuoti (ITA)Alberto Morolli ()1-6 7-6(5) 10-2[H2H]
Q3Alessandro Pecci (q) ()Filip Freitag ()6-0 6-1[H2H]
Q3Matic Spec (q) ()Hasan Ibrahim ()6-2 2-0 ret.[H2H]
Q3Giorgio Tabacco ()Michael Gloeckler (AUT)7-6(0) 7-6(2)[H2H]
Q3Ondrej Horak ()Niklas Gruenefeldt ()6-1 6-1[H2H]
Q3Alessandro Ragazzi (ITA)Wenzel Graski ()6-3 6-2[H2H]
Q3Luigi Sorrentino (ITA)Matic Dimic (SLO)4-6 7-6(4) 10-8[H2H]
Q3Admir Kalender (q) (_CR)Adrian Vorhemus ()6-0 6-1[H2H]
Q3Michalis Sakellaridis (GRE)Niklas Waldner ()7-6(2) ret.[H2H]
Q3Fletcher Scott (USA)Alan Gleeson (IRL)6-1 6-2[H2H]
Q3Gabriel Decamps (q) (BRA)Petr Hajek ()7-6(6) 6-2[H2H]
Q3Martin Zeljenka (HUN)Marco DE Rosa (ITA)6-4 7-5[H2H]
Q3Pietro Pampanin ()Gasper Bezjak ()6-2 2-6 10-6[H2H]
Q3Lorenzo Rottoli (ITA)Edward Hubner (GBR)4-6 6-1 10-4[H2H]
Q3Joshua Peck (CAN)Stefanos Sakellaridis ()1-6 6-3 11-9[H2H]
Q3Janis Graski ()Jonas Kolonovics ()6-1 6-4[H2H]
Q3Niklas Rohrer ()Luca Castagnola ()6-7(4) 6-2 10-7[H2H]
Q3Fausto Tabacco (q) (ITA)Morris Kipcak ()6-3 6-0[H2H]
Q3Alen ROGIC Hadzalic (q) (CRC)Tino Kovacic (SLO)6-2 6-3[H2H]
Q3Emil Pristauz ()Gabriel Wien ()6-1 6-3[H2H]
Q3Gonzalo Achondo ()Tilen Kovac ()6-2 6-2[H2H]
Q3PHILIP Bachmaier (AUT)David Tomic ()6-2 6-2[H2H]