ATP M15 Bad Schussenried, Wk. 30 Draw (Men's) - 2019

Click Here To Join The M15 Bad Schussenried, Wk. 30 Discussion!


Share This...


M15 Bad Schussenried, Wk. 30 Event Details:

2019-07-22Clay
OutdoorGermany
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the M15 Bad Schussenried, Wk. 30 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMarvin Netuschil (2) (GER)Adrian Obert (GER)6-2 6-1[H2H]
SFAdrian Obert (GER)Nik Razborsek (4) (SLO)6-4 7-6(4)[H2H]
SFMarvin Netuschil (2) (GER)Juan Ignacio Galarza (3) (ARG)6-3 6-4[H2H]
QFNik Razborsek (4) (SLO)Sebastian Prechtel (GER)6-4 7-6(4)[H2H]
QFMarvin Netuschil (2) (GER)Dominik Boehler (5) ()6-4 6-0[H2H]
QFJuan Ignacio Galarza (3) (ARG)Kai Wehnelt (7) ()7-5 6-1[H2H]
QFAdrian Obert (GER)Colin Van Beem (NLD)6-0 6-3[H2H]
R16Marvin Netuschil (2) (GER)Luca Gelhardt (q) ()7-6(6) 6-4[H2H]
R16Colin Van Beem (NLD)Henri Squire (JR) (_GE)1-6 6-3 4-2 ret.[H2H]
R16Sebastian Prechtel (GER)Michiel de Krom (NLD)6-7(8) 6-2 6-3[H2H]
R16Dominik Boehler (5) ()Petr Hajek ()6-1 ret.[H2H]
R16Nik Razborsek (4) (SLO)Gabriele Moghini (q) ()6-4 6-4[H2H]
R16Kai Wehnelt (7) ()Linus Erhart (WC) (AUT)6-3 6-4[H2H]
R16Juan Ignacio Galarza (3) (ARG)Vasile Antonescu (ROU)6-3 6-1[H2H]
R16Adrian Obert (GER)Zizou Bergs (1) (BEL)2-6 6-1 6-3[H2H]
R32Linus Erhart (WC) (AUT)George Botezan (ROU)6-4 6-7(1) 6-1[H2H]
R32Vasile Antonescu (ROU)Tim Heger (GER)2-6 6-3 6-0[H2H]
R32Juan Ignacio Galarza (3) (ARG)Arnaud Bovy ()6-7(4) 7-6(4) 6-4[H2H]
R32Gabriele Moghini (q) ()Dominique Graf (WC) ()7-6(8) 6-2[H2H]
R32Nik Razborsek (4) (SLO)Kai Lemstra (q) (_GE)6-2 6-3[H2H]
R32Adrian Obert (GER)Karlo Cubelic (q) (_GE)6-2 6-0[H2H]
R32Zizou Bergs (1) (BEL)Ondrej Krstev (CZE)6-0 3-1 ret.[H2H]
R32Michiel de Krom (NLD)Mauricio Echazu (6) (PER)6-3 6-3[H2H]
R32Colin Van Beem (NLD)Benedict Kurz (WC) ()6-3 4-6 6-4[H2H]
R32Sebastian Prechtel (GER)Tobias Rief (WC) ()6-3 6-0[H2H]
R32Henri Squire (JR) (_GE)Constantin Schmitz (8) (_GE)7-5 6-3[H2H]
R32Dominik Boehler (5) ()Tim Handel (q) ()3-6 6-2 6-4[H2H]
R32Petr Hajek ()Patrick Mayer (GER) ()6-2 7-6(6)[H2H]
R32Marvin Netuschil (2) (GER)Nicolas Parizzia (q) ()6-1 6-2[H2H]
R32Kai Wehnelt (7) ()Paul Woerner (GER)6-4 4-6 6-3[H2H]
R32Luca Gelhardt (q) ()Joao Lucas REIS DA Silva (BRA)6-4 6-2[H2H]
Men's Doubles
FMichiel de Krom (NLD)
Roy de Valk ()
Constantin Schmitz (_GE)
Kai Wehnelt ()
7-5 6-4
SFConstantin Schmitz (_GE)
Kai Wehnelt ()
Dominik Boehler ()
Gabriel Pfanner (AUT)
6-4 6-1
SFMichiel de Krom (NLD)
Roy de Valk ()
Adrian Obert (GER)
Paul Woerner (GER)
6-1 6-1
QFDominik Boehler ()
Gabriel Pfanner (AUT)
Gabriele Moghini ()
Nicolas Parizzia ()
6-2 7-5
QFMichiel de Krom (NLD)
Roy de Valk ()
Mauricio Echazu (PER)
Juan Ignacio Galarza (ARG)
6-2 7-5
QFAdrian Obert (GER)
Paul Woerner (GER)
Benedict Kurz ()
Kai Lemstra (_GE)
6-2 3-6 10-7
QFConstantin Schmitz (_GE)
Kai Wehnelt ()
George Botezan (ROU)
Patrick Mayer (GER) ()
6-1 6-3
R16Mauricio Echazu (PER)
Juan Ignacio Galarza (ARG)
Karlo Cubelic (_GE)
Luca Gelhardt ()
7-6(3) 6-3
R16Adrian Obert (GER)
Paul Woerner (GER)
Vasile Antonescu (ROU)
Joao Lucas REIS DA Silva (BRA)
7-6(3) 7-5
R16Benedict Kurz ()
Kai Lemstra (_GE)
Tim Heger (GER)
Colin Van Beem (NLD)
6-1 3-6 11-9
R16George Botezan (ROU)
Patrick Mayer (GER) ()
David Gaissert ()
Michael Walser ()
3-6 6-3 10-4
R16Constantin Schmitz (_GE)
Kai Wehnelt ()
Roman Boychuk (UKR)
Maksym Khalus ()
6-2 6-3
R16Dominik Boehler ()
Gabriel Pfanner (AUT)
Tobias Rief ()
Joshua Roth ()
6-1 1-6 10-7
R16Gabriele Moghini ()
Nicolas Parizzia ()
Petr Hajek ()
Ondrej Krstev (CZE)
w/o
R16Michiel de Krom (NLD)
Roy de Valk ()
Matthew Dellavedova (AUS)
Lucas Hellfritsch (_GE)
6-1 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Gabriele Moghini (q) ()Lucas Hellfritsch (_GE)6-1 6-1[H2H]
Q1Karlo Cubelic (q) (_GE)Matthew Dellavedova (AUS)6-4 6-2[H2H]
Q1Kai Lemstra (q) (_GE)Roy de Valk ()7-5 6-4[H2H]
Q1Tim Handel (q) ()Roman Boychuk (UKR)7-5 6-0[H2H]
Q1Luca Gelhardt (q) ()Adrian Oetzbach ()6-4 6-3[H2H]
Q1Nicolas Parizzia (q) ()Hasan Ibrahim ()7-6(6) 6-1[H2H]
Q3Gabriele Moghini (q) ()Maximilian Scholl ()6-3 6-4[H2H]
Q3Karlo Cubelic (q) (_GE)Philipp Dittmer ()6-0 3-6 10-3[H2H]
Q3Matthew Dellavedova (AUS)Tim Zeitvogel (_GE)6-2 6-4[H2H]
Q3Roy de Valk ()Stepan Beresnev (RUS)6-1 6-0[H2H]
Q3Kai Lemstra (q) (_GE)Giordan Kunz ()6-1 6-1[H2H]
Q3Tim Handel (q) ()Patrik Hartmeier (SUI)6-4 7-6(8)[H2H]
Q3Roman Boychuk (UKR)Michael Walser ()6-0 6-4[H2H]
Q3Luca Gelhardt (q) ()Maksym Khalus ()6-1 6-0[H2H]
Q3Adrian Oetzbach ()David Gaissert ()6-0 6-3[H2H]
Q3Hasan Ibrahim ()Joshua Roth ()6-2 6-4[H2H]
Q3Nicolas Parizzia (q) ()Stefan Peter Hampe (_GE)5-7 6-2 10-4[H2H]
Q3Lucas Hellfritsch (_GE)Gabriel Sanchez (MEX)6-0 6-1[H2H]