ATP M15 Bad Salzdetfurth, Wk. 41 Draw (Men's) - 2019

Click Here To Join The M15 Bad Salzdetfurth, Wk. 41 Discussion!


Share This...


M15 Bad Salzdetfurth, Wk. 41 Event Details:

2019-10-07Carpet
IndoorGermany
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the M15 Bad Salzdetfurth, Wk. 41 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJan Choinski (2) (GER)Stefan Seifert (GER)6-3 6-1[H2H]
SFJan Choinski (2) (GER)Michal Konecny (CZE)6-4 6-3[H2H]
SFStefan Seifert (GER)Justin Eleveld (q) (NLD)6-3 7-6(7)[H2H]
QFMichal Konecny (CZE)Daniel DE Jonge (NLD)6-3 3-6 7-5[H2H]
QFJustin Eleveld (q) (NLD)Maxime Tchoutakian (FRA)7-6(4) 6-4[H2H]
QFJan Choinski (2) (GER)Robert Strombachs (6) ()3-6 7-6(5) 6-2[H2H]
QFStefan Seifert (GER)Marc-Andrea Huesler (1) ()6-2 6-3[H2H]
R16Justin Eleveld (q) (NLD)Dominik Boehler (7) ()6-4 6-0[H2H]
R16Michal Konecny (CZE)Evan Furness (4) (FRA)3-6 7-6(8) 6-3[H2H]
R16Robert Strombachs (6) ()Leopold Zima (WC) (_GE)6-4 5-7 7-6(3)[H2H]
R16Daniel DE Jonge (NLD)Mats Rosenkranz (8) ()7-6(9) 6-4[H2H]
R16Maxime Tchoutakian (FRA)Uladzimir Ignatik (3) (BLR)6-7(4) 6-4 6-3[H2H]
R16Stefan Seifert (GER)Daniel Altmaier (5) (GER)6-4 7-5[H2H]
R16Jan Choinski (2) (GER)Ondrej Krstev (CZE)6-4 6-3[H2H]
R16Marc-Andrea Huesler (1) ()Niklas Schell (_GE)6-1 6-4[H2H]
R32Justin Eleveld (q) (NLD)Nils Brinkman (WC) (GER)6-4 6-1[H2H]
R32Mats Rosenkranz (8) ()Jeremy Schifris (q) ()6-2 6-1[H2H]
R32Daniel Altmaier (5) (GER)Sidane Pontjodikromo (NLD)6-4 6-4[H2H]
R32Niklas Schell (_GE)Tim VAN DER Horst (q) (NLD)6-4 6-2[H2H]
R32Marc-Andrea Huesler (1) ()Dominik Recek (q) (CZE)6-2 6-2[H2H]
R32Robert Strombachs (6) ()Adrian Barbu (q) (ROU)6-3 6-1[H2H]
R32Leopold Zima (WC) (_GE)James Frawley (AUS)6-3 6-7(1) 6-2[H2H]
R32Michal Konecny (CZE)Karlo Cubelic (_GE)6-1 7-6(6)[H2H]
R32Jan Choinski (2) (GER)Osman Torski (WC) ()6-3 6-2[H2H]
R32Evan Furness (4) (FRA)Amadatus Admiraal (NLD)6-3 6-3[H2H]
R32Maxime Tchoutakian (FRA)Mick Lescure (FRA)6-2 6-2[H2H]
R32Uladzimir Ignatik (3) (BLR)Aloys Johannes Willem Van Baal (q) ()6-2 6-4[H2H]
R32Ondrej Krstev (CZE)Jakub Paul (SUI)6-3 6-2[H2H]
R32Dominik Boehler (7) ()Bastien Presuhn (WC) (_GE)7-6(1) 6-2[H2H]
R32Daniel DE Jonge (NLD)Christopher Patzanovsky (q) (_GE)6-7(5) 6-4 6-4[H2H]
R32Stefan Seifert (GER)Petr Michnev (q) (CZE)6-4 7-6(8)[H2H]
Men's Doubles
FLasse Muscheites ()
Stefan Seifert (GER)
Daniel Altmaier (GER)
Jan Choinski (GER)
2-6 6-3 11-9
SFDaniel Altmaier (GER)
Jan Choinski (GER)
Mick Lescure (FRA)
Maxime Tchoutakian (FRA)
7-5 6-4
SFLasse Muscheites ()
Stefan Seifert (GER)
Piotr Galus (POL)
Ondrej Krstev (CZE)
6-2 7-6(2)
QFMick Lescure (FRA)
Maxime Tchoutakian (FRA)
Stephanos Schinas ()
Osman Torski ()
6-4 6-4
QFPiotr Galus (POL)
Ondrej Krstev (CZE)
James Frawley (AUS)
Mats Rosenkranz ()
def.
QFLasse Muscheites ()
Stefan Seifert (GER)
Petr Michnev (CZE)
Dominik Recek (CZE)
6-3 7-5
QFDaniel Altmaier (GER)
Jan Choinski (GER)
Jakub Paul (SUI)
Yannik Steinegger (SUI)
2-6 7-5 10-7
R16James Frawley (AUS)
Mats Rosenkranz ()
Kai Lemstra (_GE)
Christopher Patzanovsky (_GE)
6-3 6-2
R16Lasse Muscheites ()
Stefan Seifert (GER)
Patrick Mayer (GER) ()
Niklas Schell (_GE)
7-6(5) 3-6 10-6
R16Petr Michnev (CZE)
Dominik Recek (CZE)
Bastien Presuhn (_GE)
Justin Schlageter (_GE)
6-3 6-3
R16Daniel Altmaier (GER)
Jan Choinski (GER)
Adrian Barbu (ROU)
Uladzimir Ignatik (BLR)
6-3 7-6(3)
R16Jakub Paul (SUI)
Yannik Steinegger (SUI)
Amadatus Admiraal (NLD)
Bernardo Azevedo Pereira E Oliveira ()
6-2 7-6(1)
R16Stephanos Schinas ()
Osman Torski ()
Joe Cooper (GBR)
Michal Konecny (CZE)
4-6 7-6(2) 10-6
R16Mick Lescure (FRA)
Maxime Tchoutakian (FRA)
Karlo Cubelic (_GE)
Jim Walder (_GE)
1-6 6-4 10-7
R16Piotr Galus (POL)
Ondrej Krstev (CZE)
Daniel DE Jonge (NLD)
Quin Verstegen (NLD)
5-7 6-4 13-11
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Justin Eleveld (q) (NLD)Yannik Steinegger (SUI)6-2 6-1[H2H]
Q1Christopher Patzanovsky (q) (_GE)Kai Lemstra (_GE)7-6(5) 6-4[H2H]
Q1Dominik Recek (q) (CZE)Lasse Muscheites ()6-4 6-4[H2H]
Q1Tim VAN DER Horst (q) (NLD)Jim Walder (_GE)6-4 6-0[H2H]
Q1Petr Michnev (q) (CZE)Tom Schonenberg (GER)2-6 6-1 11-9[H2H]
Q1Aloys Johannes Willem Van Baal (q) ()Tom Clavel (NLD)6-2 6-2[H2H]
Q1Adrian Barbu (q) (ROU)Conor Berg (USA)6-3 6-3[H2H]
Q1Jeremy Schifris (q) ()Johann Willems ()3-6 6-3 10-3[H2H]
Q3Jeremy Schifris (q) ()Pavle Daljev (SRB)6-7(1) 7-5 10-6[H2H]
Q3Aloys Johannes Willem Van Baal (q) ()Stephanos Schinas ()6-0 6-7(4) 10-5[H2H]
Q3Tom Clavel (NLD)Patrick Mayer (GER) ()7-5 5-7 10-6[H2H]
Q3Johann Willems ()Laurin Aerne (SUI)6-3 6-3[H2H]
Q3Tom Schonenberg (GER)Patric Prinoth (ITA)6-3 6-0[H2H]
Q3Justin Eleveld (q) (NLD)Leon Hoeveler ()6-4 6-1[H2H]
Q3Adrian Barbu (q) (ROU)Jackson Varney (AUS)6-4 6-2[H2H]
Q3Tim VAN DER Horst (q) (NLD)Ingo Herzgerodt (GER)6-4 6-4[H2H]
Q3Dominik Recek (q) (CZE)Cheraag Bajwa (GBR)7-5 6-1[H2H]
Q3Jim Walder (_GE)Piotr Galus (POL)6-2 7-6(6)[H2H]
Q3Christopher Patzanovsky (q) (_GE)Bernardo Azevedo Pereira E Oliveira ()6-2 6-4[H2H]
Q3Lasse Muscheites ()Justin Schlageter (_GE)6-4 7-5[H2H]
Q3Petr Michnev (q) (CZE)Quin Verstegen (NLD)6-1 6-2[H2H]