ATP Jonkoping Challenger Draw (Men's) - 2016

Click Here To Join The Jonkoping Challenger Discussion!


Share This...


Jonkoping Challenger Event Details:

2016-03-07Hard
IndoorSweden
Seeds:
View Past Years Draws: 2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Jonkoping Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAndrey Golubev (KAZ)Karen Khachanov (RUS)6-7(9) 7-6(5) 7-6(4)[H2H]
SFKaren Khachanov (RUS)Jan-Lennard Struff (3) (GER)1-6 7-6(4) 7-6(1)[H2H]
SFAndrey Golubev (KAZ)Matwe Middelkoop (Q) (NLD)6-2 6-2[H2H]
QFKaren Khachanov (RUS)Andrea Arnaboldi (ITA)6-2 6-3[H2H]
QFJan-Lennard Struff (3) (GER)Tristan Lamasine (FRA)6-3 7-5[H2H]
QFMatwe Middelkoop (Q) (NLD)Elias Ymer (SWE)7-6(5) 3-6 6-2[H2H]
QFAndrey Golubev (KAZ)Patrik Rosenholm (Q) (SWE)6-4 6-4[H2H]
R16Karen Khachanov (RUS)Filip Krajinovic (1) (SRB)7-6(2) 6-4[H2H]
R16Andrea Arnaboldi (ITA)Konstantin Kravchuk (6) (RUS)4-6 7-6(5) 7-5[H2H]
R16Jan-Lennard Struff (3) (GER)Jurgen Zopp (EST)6-4 6-1[H2H]
R16Tristan Lamasine (FRA)Farrukh Dustov (UZB)6-3 6-7(4) 6-4[H2H]
R16Matwe Middelkoop (Q) (NLD)Gastao Elias (5) (PRT)6-4 6-1[H2H]
R16Elias Ymer (SWE)Constant Lestienne (Q) (FRA)6-3 6-2[H2H]
R16Patrik Rosenholm (Q) (SWE)Grega Zemlja (SLO)5-7 7-6(6) 7-6(4)[H2H]
R16Andrey Golubev (KAZ)Isak Arvidsson (WC) (SWE)6-2 6-4[H2H]
R32Filip Krajinovic (1) (SRB)Evgeny Karlovskiy (LL) (RUS)7-6(10) 6-3[H2H]
R32Karen Khachanov (RUS)Aslan Karatsev (RUS)6-3 6-4[H2H]
R32Andrea Arnaboldi (ITA)Elliot Benchetrit (WC) (FRA)6-3 6-4[H2H]
R32Konstantin Kravchuk (6) (RUS)Uladzimir Ignatik (BLR)6-3 6-2[H2H]
R32Jan-Lennard Struff (3) (GER)Markus Eriksson (WC) (SWE)6-2 6-4[H2H]
R32Jurgen Zopp (EST)Daniel Windahl (WC) (SWE)6-1 5-7 7-5[H2H]
R32Farrukh Dustov (UZB)Aldin Setkic (BIH)7-6(5) 6-2[H2H]
R32Tristan Lamasine (FRA)Radu Albot (8) (MDA)3-6 6-3 6-4[H2H]
R32Gastao Elias (5) (PRT)Norbert Gombos (SVK)7-5 6-3[H2H]
R32Matwe Middelkoop (Q) (NLD)Yannick Mertens (BEL)6-4 7-5[H2H]
R32Elias Ymer (SWE)Aleksandr Nedovyesov (UKR)6-2 6-3[H2H]
R32Constant Lestienne (Q) (FRA)Lukas Lacko (4) (SVK)7-6(5) 4-6 6-4[H2H]
R32Patrik Rosenholm (Q) (SWE)Mirza Basic (7) (BIH)4-6 6-4 6-3[H2H]
R32Grega Zemlja (SLO)Roberto Ortega-Olmedo (Q) (ESP)6-4 6-4[H2H]
R32Andrey Golubev (KAZ)Nikola Mektic (SE) (CRO)6-2 3-6 6-3[H2H]
R32Isak Arvidsson (WC) (SWE)Dustin Brown (2) (GER)5-7 7-5 6-3[H2H]
Men's Doubles
R16Wesley Koolhof (1) (NLD)
Matwe Middelkoop (NLD)
Andrea Arnaboldi (ITA)
Tristan Lamasine (FRA)
6-3 6-2
R16Isak Arvidsson (WC) (SWE)
Fred Simonsson (SWE)
Uladzimir Ignatik (BLR)
Igor Zelenay (SVK)
7-6(3) 7-6(4)
R16Daniel Windahl (WC) (SWE)
Elias Ymer (SWE)
Mateusz Kowalczyk (4) (POL)
Andreas Siljestrom (SWE)
7-6(3) 6-2
R16James Cerretani (USA)
Tristan-Samuel Weissborn (AUT)
Konstantin Kravchuk (RUS)
Philipp Oswald (AUT)
6-3 7-6(4)
R16Nikola Mektic (CRO)
Antonio Sancic (CRO)
Johan Brunstrom (SWE)
Frederik Nielsen (DNK)
6-2 6-4
R16Aslan Karatsev (RUS)
Frank Moser (GER)
Ken Skupski (3) ()
Neal Skupski ()
6-3 6-2
R16Dustin Brown (GER)
Jan-Lennard Struff (GER)
Radu Albot (MDA)
Farrukh Dustov (UZB)
6-4 7-6(3)
R16Markus Eriksson (WC) (SWE)
Milos Sekulic (SWE)
Rameez Junaid (2) (AUS)
Jonathan Marray ()
1-6 6-4 10-7
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Constant Lestienne (1) (FRA)Milos Sekulic (SWE)6-2 4-6 6-4[H2H]
Q1Matwe Middelkoop (NLD)Evgeny Karlovskiy (7) (RUS)7-6(3) 7-6(5)[H2H]
Q1Patrik Rosenholm (SWE)Dzmitry Zhyrmont (3) (BLR)6-4 3-6 7-6(5)[H2H]
Q1Roberto Ortega-Olmedo (4) (ESP)Fred Simonsson (SWE)3-6 7-6(8) 6-4[H2H]
Q2Constant Lestienne (1) (FRA)Dragos Nicolae Madaras (ROU)4-6 6-3 6-3[H2H]
Q2Milos Sekulic (SWE)Yannick Hanfmann (8) (GER)6-4 6-3[H2H]
Q2Matwe Middelkoop (NLD)Maximilian Marterer (2) (GER)6-2 6-4[H2H]
Q2Evgeny Karlovskiy (7) (RUS)Christoffer Solberg (SWE)6-4 7-6(4)[H2H]
Q2Dzmitry Zhyrmont (3) (BLR)Carl Soderlund (SWE)6-1 7-6(5)[H2H]
Q2Patrik Rosenholm (SWE)Sadio Doumbia (5) (FRA)7-5 6-7(6) 6-3[H2H]
Q2Roberto Ortega-Olmedo (4) (ESP)Adrian Bodmer (SUI)6-2 6-7(8) 6-4[H2H]
Q2Fred Simonsson (SWE)Mats Moraing (6) (GER)6-4 4-2 Ret.[H2H]
Q3Constant Lestienne (1) (FRA)ByeBye[H2H]
Q3Dragos Nicolae Madaras (ROU)Christian Samuelsson (SWE)6-3 6-4[H2H]
Q3Milos Sekulic (SWE)Robin Thour (WC) (SWE)6-4 7-6(5)[H2H]
Q3Yannick Hanfmann (8) (GER)Miliaan Niesten (NLD)6-0 6-2[H2H]
Q3Maximilian Marterer (2) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Matwe Middelkoop (NLD)Daniel Appelgren (SWE)6-4 4-6 6-4[H2H]
Q3Christoffer Solberg (SWE)Andriej Kapas (POL)7-5 6-3[H2H]
Q3Evgeny Karlovskiy (7) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Dzmitry Zhyrmont (3) (BLR)ByeBye[H2H]
Q3Carl Soderlund (SWE)Jonathan Mridha (SWE)7-5 6-3[H2H]
Q3Patrik Rosenholm (SWE)George Von Massow (GER)6-1 6-3[H2H]
Q3Sadio Doumbia (5) (FRA)ByeBye[H2H]
Q3Roberto Ortega-Olmedo (4) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Adrian Bodmer (SUI)Jonas ERIKSSON Ziverts (WC) (SWE)6-3 7-6(2)[H2H]
Q3Fred Simonsson (SWE)Filip Malbasic (WC) (SWE)6-2 7-5[H2H]
Q3Mats Moraing (6) (GER)ByeBye[H2H]