ATP Israel 1 Masters Draw (Men's) - 1995

Click Here To Join The Israel 1 Masters Discussion!


Share This...


Israel 1 Masters Event Details:

1995-02-25Hard
OutdoorRamat Hasharon, Israel
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Israel 1 Masters draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJozsef Krocsko (5) (HUN)Nir Welgreen (4) (ISR)2-6 6-2 6-1[H2H]
SFJozsef Krocsko (HUN)Eyal Erlich (1) (ISR)0-6 6-2 6-3[H2H]
SFNir Welgreen (Q) (ISR)Tobias Hildebrand (SWE)7-6 7-5[H2H]
QFEyal Erlich (1) (ISR)Oren Motevassel (7) (USA)6-4 6-1[H2H]
QFJozsef Krocsko (HUN)Viktor Nagy (3) (HUN)6-2 6-1[H2H]
QFTobias Hildebrand (SWE)Lior Dahan (4) (ISR)6-3 5-7 6-3[H2H]
QFNir Welgreen (ISR)Gilad Bloom (2) (ISR)7-5 6-7 7-6[H2H]
R16Eyal Erlich (1) (ISR)Stefan Koubek (AUT)6-2 6-0[H2H]
R16Oren Motevassel (USA)Attila Savolt (7) (HUN)6-0 6-7 6-2[H2H]
R16Viktor Nagy (3) (HUN)Noam Behr (ISR)6-2 3-6 6-3[H2H]
R16Jozsef Krocsko (WC) (HUN)Chris Haggard (RSA)7-6 6-2[H2H]
R16Tobias Hildebrand (SWE)Milen Velev (6) (BUL)6-0 4-6 7-6[H2H]
R16Lior Dahan (ISR)Giorgio Galimberti (4) (ITA)6-7 6-3 6-3[H2H]
R16Nir Welgreen (Q) (ISR)Daniele Bracciali (7) (ITA)6-4 3-6 6-4[H2H]
R16Gilad Bloom (2) (ISR)Radovan Svetlik (CZE)6-3 6-2[H2H]
R32Eyal Erlich (1) (ISR)ByeBye[H2H]
R32Stefan Koubek (AUT)Jaka Bozic (SLO)6-3 6-4[H2H]
R32Oren Motevassel (USA)Ignacio Truyol-Turrion (Q) (ESP)2-6 6-4 6-0[H2H]
R32Attila Savolt (7) (HUN)ByeBye[H2H]
R32Viktor Nagy (3) (HUN)ByeBye[H2H]
R32Noam Behr (ISR)Eddy Bank (NLD)6-0 7-6[H2H]
R32Chris Haggard (RSA)Markus Tanner (SUI)6-3 6-1[H2H]
R32Jozsef Krocsko (5) (HUN)ByeBye[H2H]
R32Milen Velev (6) (BUL)ByeBye[H2H]
R32Tobias Hildebrand (SWE)Jonathan Erlich (ISR)6-4 4-6 7-6[H2H]
R32Lior Dahan (ISR)Lior Mor (ISR)4-6 7-5 7-6[H2H]
R32Giorgio Galimberti (4) (ITA)ByeBye[H2H]
R32Daniele Bracciali (7) (ITA)ByeBye[H2H]
R32Nir Welgreen (Q) (ISR)Zsolt Fule (HUN)6-3 6-2[H2H]
R32Radovan Svetlik (CZE)Elia Grossi (Q) (ITA)6-3 6-1[H2H]
R32Gilad Bloom (2) (ISR)ByeBye[H2H]
Men's Doubles
FSteve Lappin (USA)
Robbie Wendell (USA)
Robert Devens (3) (USA)
Ian Williams (USA)
6-2 7-5
FNoam Behr (1) (ISR)
Chris Haggard (RSA)
Robert Devens (2) (USA)
Ian Williams (USA)
7-6 3-6 6-4
SFSteve Lappin (USA)
Robbie Wendell (USA)
Georg Blumauer (AUT)
Stefan Koubek (AUT)
6-4 6-4
SFRobert Devens (4) (USA)
Ian Williams (USA)
Eddy Bank (NLD)
Edwin Kempes (NLD)
6-4 6-2
SFNoam Behr (1) (ISR)
Chris Haggard (RSA)
Steve Lappin (3) (USA)
Robbie Wendell (USA)
4-6 6-3 6-4
SFRobert Devens (2) (USA)
Ian Williams (USA)
Tobias Hildebrand (4) (SWE)
Gerrit Steenkamp (RSA)
6-4 6-4
QFNoam Behr (1) (ISR)
Chris Haggard (RSA)
Giorgio Galimberti (ITA)
Oren Motevassel (USA)
6-4 4-6 6-2
QFSteve Lappin (USA)
Robbie Wendell (USA)
Giorgio Galimberti (ITA)
Igor Gaudi (ITA)
6-3 6-4
QFGeorg Blumauer (AUT)
Stefan Koubek (AUT)
Jaka Bozic (SLO)
Elia Grossi (ITA)
6-1 7-5
QFSteve Lappin (Q) (USA)
Robbie Wendell (USA)
Eddy Bank (NLD)
Edwin Kempes (NLD)
7-6 7-6
QFTobias Hildebrand (4) (SWE)
Gerrit Steenkamp (RSA)
Elia Grossi (3) (ITA)
Radovan Svetlik (CZE)
6-4 6-2
QFRobert Devens (Q) (USA)
Ian Williams (USA)
Oren Motevassel (Q) (USA)
Milen Velev (BUL)
6-3 6-2
QFRobert Devens (USA)
Ian Williams (USA)
Georg Blumauer (AUT)
Stefan Koubek (AUT)
6-4 3-6 6-2
QFEddy Bank (NLD)
Edwin Kempes (NLD)
Zsolt Fule (HUN)
Attila Savolt (HUN)
6-4 6-4
R16Giorgio Galimberti (ITA)
Igor Gaudi (ITA)
Chris Haggard (1) (RSA)
Nir Welgreen (ISR)
6-3 6-4
R16Steve Lappin (USA)
Robbie Wendell (USA)
Vladimir Platenik (SVK)
Radovan Svetlik (CZE)
6-3 6-3
R16Georg Blumauer (AUT)
Stefan Koubek (AUT)
Noam Behr (3) (ISR)
Gilad Bloom (ISR)
6-3 6-3
R16Jaka Bozic (Q) (SLO)
Elia Grossi (ITA)
Michael Gutfeld (Q) (ISR)
Lior Kristal (ISR)
6-1 6-3
R16Oren Motevassel (Q) (USA)
Milen Velev (BUL)
Holger Losch (RSA)
Greg Wood ()
6-2 2-6 6-4
R16Robert Devens (3) (USA)
Ian Williams (USA)
Lior Dahan (WC) (ISR)
Danny Erez (ISR)
6-3 6-4
R16Zsolt Fule (HUN)
Attila Savolt (HUN)
Eyal Erlich (ISR)
Lior Mor (ISR)
6-3 2-6 6-4
R16Eddy Bank (NLD)
Edwin Kempes (NLD)
Tobias Hildebrand (2) (SWE)
Gerrit Steenkamp (RSA)
7-6 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Tobias Hildebrand (SWE)Igor Gaudi (ITA)6-4 6-0[H2H]
Q1Tobias Hildebrand (SWE)Raviv Weidenfeld (ISR)6-3 6-7 6-3[H2H]
Q1Robbie Wendell (USA)Eddy Bank (2) (NLD)6-1 6-4[H2H]
Q1Stefan Koubek (AUT)Greg Wood ()6-1 7-6[H2H]
Q1Daniele Bracciali (11) (ITA)Ionut Moldovan (ROU)6-1 4-6 6-2[H2H]
Q1Robert Devens (5) (USA)Jaka Bozic (12) (SLO)4-6 6-4 6-4[H2H]
Q1Dominik Hrbaty (6) (SVK)Oded Teig (9) (ISR)6-0 6-3[H2H]
Q1Ivo Heuberger (7) (SUI)Daniele Ceraudo (ITA)6-4 6-2[H2H]
Q1Georg Blumauer (AUT)Roni Ben Harush (ISR)6-2 6-4[H2H]
Q2Raviv Weidenfeld (ISR)Robert Orlik (GER)7-6 7-5[H2H]
Q2Tobias Hildebrand (16) (SWE)Axel Neuhausen ()6-1 7-6[H2H]
Q2Eddy Bank (2) (NLD)Tomer Dank (WC) (ISR)6-3 6-1[H2H]
Q2Robbie Wendell (USA)Amit Ben David (15) (ISR)2-6 7-5 6-1[H2H]
Q2Stefan Koubek (AUT)Tamas Gyorgy (HUN)6-3 3-6 6-4[H2H]
Q2Greg Wood (14) ()Oran Hecht (ISR)7-5 6-1[H2H]
Q2Ionut Moldovan (ROU)Gerrit Steenkamp (4) (RSA)6-4 2-6 6-4[H2H]
Q2Daniele Bracciali (13) (ITA)Emmanuel Heussner (MCO)7-6 6-1[H2H]
Q2Robert Devens (5) (USA)Ran Kouris (ISR)6-3 7-5[H2H]
Q2Jaka Bozic (11) (SLO)Markus Tanner (SUI)6-4 7-6[H2H]
Q2Dominik Hrbaty (6) (SVK)Constantin Obretin (ROU)7-6 6-4[H2H]
Q2Oded Teig (ISR)Eliran Kazav (12) (ISR)7-5 7-5[H2H]
Q2Ivo Heuberger (7) (SUI)Eyal Omid (WC) (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q2Daniele Ceraudo (9) (ITA)Silviu Nistor (ROU)6-2 3-6 6-1[H2H]
Q2Roni Ben Harush (ISR)Stefan Wirtz (GER)6-4 6-1[H2H]
Q2Georg Blumauer (AUT)Alain Dedial ()7-5 6-3[H2H]
Q3Robert Orlik (GER)Ian Williams (1) (USA)3-6 7-6 6-1[H2H]
Q3Raviv Weidenfeld (ISR)Fabio Massetta (SUI)1-6 6-4 7-6[H2H]
Q3Axel Neuhausen ()Michael Kogan (ISR)6-3 6-3[H2H]
Q3Tobias Hildebrand (16) (SWE)Yaron Lory (ISR)6-4 6-1[H2H]
Q3Eddy Bank (2) (NLD)Amir Ran (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q3Tomer Dank (WC) (ISR)Kobi Ziv (ISR)1-6 6-4 7-6[H2H]
Q3Robbie Wendell (USA)Vladimir Platenik (SVK)6-1 6-2[H2H]
Q3Amit Ben David (WC) (ISR)Edwin Kempes (15) (NLD)3-6 7-6 6-2[H2H]
Q3Tamas Gyorgy (HUN)Tal Harel Ben Simon (3) (ISR)6-2 6-3[H2H]
Q3Stefan Koubek (AUT)Marian Leysek (SVK)6-3 6-2[H2H]
Q3Oran Hecht (ISR)Izhak Maimon (ISR)6-3 6-3[H2H]
Q3Greg Wood ()Shay Baranes (14) (ISR)2-6 6-3 6-1[H2H]
Q3Gerrit Steenkamp (4) (RSA)Noam Okun (ISR)6-4 6-4[H2H]
Q3Ionut Moldovan (ROU)Eylon Levy (ISR)3-6 6-2 6-1[H2H]
Q3Emmanuel Heussner (MCO)Oren Ben Zakein (WC) (ISR)6-3 6-4[H2H]
Q3Daniele Bracciali (ITA)Olivier Morel (13) (FRA)7-5 6-4[H2H]
Q3Robert Devens (5) (USA)Roei Schnaider (ISR)6-2 6-0[H2H]
Q3Ran Kouris (ISR)Holger Losch (RSA)6-2 6-4[H2H]
Q3Markus Tanner (SUI)Rafi Tzidkiyahu (ISR)6-0 6-2[H2H]
Q3Jaka Bozic (11) (SLO)Maxime Boye (FRA)6-3 6-1[H2H]
Q3Dominik Hrbaty (6) (SVK)Ari Strasberg (ISR)6-3 4-6 6-3[H2H]
Q3Constantin Obretin (ROU)Claudiu Antonescu (ROU)6-3 6-4[H2H]
Q3Oded Teig (WC) (ISR)Danny Erez (ISR)6-4 7-6[H2H]
Q3Eliran Kazav (WC) (ISR)Francesco Zugarelli (12) (ITA)6-3 7-6[H2H]
Q3Ivo Heuberger (7) (SUI)Michael Aelov (UZB)6-1 6-3[H2H]
Q3Eyal Omid (WC) (ISR)Andrei Iordachescu (ROU)6-1 6-2[H2H]
Q3Silviu Nistor (ROU)Micha Siboni (WC) (ISR)6-2 6-2[H2H]
Q3Daniele Ceraudo (ITA)Yoav Loewenstein (9) (ISR)6-3 6-3[H2H]
Q3Stefan Wirtz (GER)Thomas Strengberger (8) (AUT)7-6 6-1[H2H]
Q3Roni Ben Harush (ISR)Andy Ram (ISR)6-3 6-2[H2H]
Q3Alain Dedial ()Etai Sobel (ISR)6-3 6-3[H2H]
Q3Georg Blumauer (10) (AUT)Steve Lappin (USA)6-3 6-3[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Steve Lappin (1) (USA)
Robbie Wendell (USA)
Holger Losch (RSA)
Greg Wood ()
6-2 6-4
Q1Zsolt Fule (3) (HUN)
Attila Savolt (HUN)
Stefan Koubek (AUT)
Thomas Strengberger (AUT)
6-3 7-6
Q2Steve Lappin (1) (USA)
Robbie Wendell (USA)
Dominik Hrbaty (SVK)
Viktor Nagy (HUN)
6-2 6-3
Q2Holger Losch (RSA)
Greg Wood ()
Emiliano Paolini (ITA)
Francesco Zugarelli (ITA)
6-2 6-2
Q2Stefan Koubek (AUT)
Thomas Strengberger (AUT)
Maxime Boye (2) (FRA)
Emmanuel Heussner (MCO)
6-2 6-3
Q2Zsolt Fule (3) (HUN)
Attila Savolt (HUN)
Shay Baranes (WC) (ISR)
Oded Teig (ISR)
6-0 6-0