ATP Hamburg Challenger Draw (Men's) - 2002

Click Here To Join The Hamburg Challenger Discussion!


Share This...


Hamburg Challenger Event Details:

2002-02-25Carpet
IndoorHamburg, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Hamburg Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FRaemon Sluiter (1) (NLD)Neville Godwin (2) (RSA)6-1 6-3[H2H]
SFRaemon Sluiter (1) (NLD)Julian Knowle (4) (AUT)6-3 6-3[H2H]
SFNeville Godwin (2) (RSA)Jurgen Melzer (6) (AUT)6-3 6-1[H2H]
QFRaemon Sluiter (1) (NLD)David Prinosil (GER)6-2 6-2[H2H]
QFJulian Knowle (4) (AUT)Michael Berrer (Q) (GER)6-4 6-3[H2H]
QFJurgen Melzer (6) (AUT)Stefano Pescosolido (Q) (ITA)6-2 6-3[H2H]
QFNeville Godwin (2) (RSA)Denis Gremelmayr (Q) (GER)6-4 6-3[H2H]
R16Raemon Sluiter (1) (NLD)Olivier Mutis (LL) (FRA)5-7 6-3 6-1[H2H]
R16David Prinosil (GER)Jan Hernych (8) (CZE)2-6 6-1 7-5[H2H]
R16Julian Knowle (4) (AUT)Nikolai Soloviev (WC) (RUS)6-1 6-1[H2H]
R16Michael Berrer (Q) (GER)Yuriy Schukin (5) (KAZ)6-4 4-6 6-4[H2H]
R16Jurgen Melzer (6) (AUT)Christian Vinck (GER)7-5 6-3[H2H]
R16Stefano Pescosolido (Q) (ITA)Alexander Popp (3) (GER)6-2 6-1[H2H]
R16Denis Gremelmayr (Q) (GER)Dick Norman (7) (BEL)5-7 6-4 6-1[H2H]
R16Neville Godwin (2) (RSA)Victor Hanescu (ROU)6-4 6-4[H2H]
R32Raemon Sluiter (1) (NLD)Denis Golovanov (RUS)6-4 6-4[H2H]
R32Olivier Mutis (LL) (FRA)Orlin Stanoytchev (BUL)6-2 6-1[H2H]
R32David Prinosil (GER)Andy Fahlke (Q) (GER)6-7(1) 6-4 6-4[H2H]
R32Jan Hernych (8) (CZE)Jan Siemerink (NLD)7-6(2) 6-0[H2H]
R32Julian Knowle (4) (AUT)Barry Cowan ()7-6(1) 7-6(3)[H2H]
R32Nikolai Soloviev (WC) (RUS)Olivier Mauger (WC) (FRA)6-2 6-2[H2H]
R32Michael Berrer (Q) (GER)Orest Tereshchuk (UKR)6-4 4-6 6-4[H2H]
R32Yuriy Schukin (5) (KAZ)Nicolas Mahut (FRA)4-6 7-6(5) 7-6(9)[H2H]
R32Jurgen Melzer (6) (AUT)Justin Bower (RSA)6-4 7-5[H2H]
R32Christian Vinck (GER)Aisam Qureshi (PAK)3-6 6-2 7-6(6)[H2H]
R32Stefano Pescosolido (Q) (ITA)Vincenzo Santopadre (ITA)6-7(3) 7-5 6-4[H2H]
R32Alexander Popp (3) (GER)Gregory Carraz (FRA)6-2 6-4[H2H]
R32Dick Norman (7) (BEL)Giorgio Galimberti (ITA)6-3 6-7(2) 6-3[H2H]
R32Denis Gremelmayr (Q) (GER)Philipp Petzschner (WC) (GER)6-2 6-1[H2H]
R32Victor Hanescu (ROU)Lovro Zovko (CRO)7-6(2) 7-6(4)[H2H]
R32Neville Godwin (2) (RSA)Simon Stadler (WC) (GER)6-1 6-4[H2H]
Men's Doubles
FMark Merklein (1) (BHS)
Paul Rosner (RSA)
Wesley Moodie (3) (RSA)
Shaun Rudman (RSA)
6-3 6-4
SFMark Merklein (1) (BHS)
Paul Rosner (RSA)
Maximilian Abel (Q) (GER)
Florian Jeschonek (GER)
7-6(5) 6-3
SFWesley Moodie (3) (RSA)
Shaun Rudman (RSA)
Philipp Petzschner (WC) (GER)
Simon Stadler (GER)
7-5 7-5
QFMark Merklein (1) (BHS)
Paul Rosner (RSA)
Andy Fahlke (LL) (GER)
Franz Stauder (GER)
6-7(6) 6-2 6-3
QFMaximilian Abel (Q) (GER)
Florian Jeschonek (GER)
Orest Tereshchuk (UKR)
Lovro Zovko (CRO)
WO
QFWesley Moodie (3) (RSA)
Shaun Rudman (RSA)
Gregory Carraz (FRA)
Nicolas Mahut (FRA)
WO
QFPhilipp Petzschner (WC) (GER)
Simon Stadler (GER)
Denis Golovanov (2) (RUS)
Yuriy Schukin (KAZ)
3-6 7-6(6) 7-6(4)
R16Mark Merklein (1) (BHS)
Paul Rosner (RSA)
Marc Gienke (WC) ()
Bjorn Jacob (GER)
6-7(5) 6-4 7-6(3)
R16Andy Fahlke (LL) (GER)
Franz Stauder (GER)
Victor Hanescu (ROU)
Jan Weinzierl (GER)
5-7 7-6(3) 6-3
R16Orest Tereshchuk (UKR)
Lovro Zovko (CRO)
Justin Bower (4) (RSA)
Giorgio Galimberti (ITA)
6-3 6-7(3) 7-6(1)
R16Maximilian Abel (Q) (GER)
Florian Jeschonek (GER)
Olivier Mauger (WC) (FRA)
Branislav Repa (SVK)
6-3 6-1
R16Gregory Carraz (FRA)
Nicolas Mahut (FRA)
Jan Hernych (CZE)
Petr Kovacka (CZE)
6-3 7-6(3)
R16Wesley Moodie (3) (RSA)
Shaun Rudman (RSA)
Julian Knowle (AUT)
Jurgen Melzer (AUT)
6-3 2-6 6-3
R16Philipp Petzschner (WC) (GER)
Simon Stadler (GER)
Stefano Pescosolido (ITA)
Vincenzo Santopadre (ITA)
6-4 7-6(5)
R16Denis Golovanov (2) (RUS)
Yuriy Schukin (KAZ)
Djalmar Sistermans (NLD)
Raemon Sluiter (NLD)
6-3 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Denis Gremelmayr (8) (GER)Olivier Mutis (1) (FRA)6-3 6-3[H2H]
Q1Stefano Pescosolido (2) (ITA)Marc Gienke (WC) ()6-3 6-4[H2H]
Q1Andy Fahlke (7) (GER)Lars Uebel (GER)6-4 1-6 6-3[H2H]
Q1Michael Berrer (GER)Maximilian Abel (GER)6-2 3-6 6-4[H2H]
Q2Olivier Mutis (1) (FRA)Giuseppe Menga (ITA)6-3 6-2[H2H]
Q2Denis Gremelmayr (8) (GER)Mischa Zverev (WC) (GER)6-2 6-2[H2H]
Q2Stefano Pescosolido (2) (ITA)Boris Borgula (SVK)6-4 Retired[H2H]
Q2Marc Gienke (WC) ()Mike Scheidweiler (6) (LUX)7-6(2) 5-7 7-6(3)[H2H]
Q2Lars Uebel (GER)Jan Weinzierl (3) (GER)6-3 6-2[H2H]
Q2Andy Fahlke (7) (GER)Florian Jeschonek (GER)6-4 1-6 6-3[H2H]
Q2Michael Berrer (GER)Marco Chiudinelli (4) (SUI)6-3 7-6(5)[H2H]
Q2Maximilian Abel (GER)Florian Mayer (WC) (GER)3-6 6-1 6-1[H2H]
Q3Olivier Mutis (1) (FRA)Robin Soderling (SWE)6-1 6-1[H2H]
Q3Giuseppe Menga (ITA)Andrew Painter (AUS)7-6(5) 6-3[H2H]
Q3Mischa Zverev (WC) (GER)Alun Jones (AUS)6-4 6-4[H2H]
Q3Denis Gremelmayr (8) (GER)Fred Hemmes (NLD)6-4 6-3[H2H]
Q3Stefano Pescosolido (2) (ITA)Benjamin Kohlloeffel (GER)7-6(3) 6-3[H2H]
Q3Boris Borgula (SVK)Valentin Kasatkin (WC) (RUS)6-7(4) 6-4 6-4[H2H]
Q3Marc Gienke (WC) ()Branislav Repa (WC) (SVK)7-5 6-4[H2H]
Q3Mike Scheidweiler (6) (LUX)Luke Bourgeois (AUS)6-3 6-2[H2H]
Q3Jan Weinzierl (3) (GER)Jan Mertl (CZE)7-6(3) 7-6(5)[H2H]
Q3Lars Uebel (GER)Philipp Hammer (WC) (GER)4-1 Retired[H2H]
Q3Florian Jeschonek (GER)Daniel Lesske (GER)7-5 7-5[H2H]
Q3Andy Fahlke (7) (GER)Lukas Dlouhy (CZE)6-3 6-4[H2H]
Q3Marco Chiudinelli (4) (SUI)Franz Stauder (GER)6-4 6-3[H2H]
Q3Michael Berrer (GER)Nicklas Timfjord (SWE)6-3 7-6(2)[H2H]
Q3Florian Mayer (WC) (GER)Vladimir Pavicevic (SRB)6-4 6-2[H2H]
Q3Maximilian Abel (GER)Marcus Sarstrand (5) (SWE)6-2 6-3[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Maximilian Abel (2) (GER)
Florian Jeschonek (GER)
Andy Fahlke (1) (GER)
Franz Stauder (GER)
7-5 6-3
Q2Andy Fahlke (1) (GER)
Franz Stauder (GER)
Dmitri Babenko (RUS)
Norman Loop ()
6-1 6-0
Q2Maximilian Abel (2) (GER)
Florian Jeschonek (GER)
Valentin Kasatkin (RUS)
Nikolai Soloviev (RUS)
4-6 7-6(11) 6-2