ATP Halle Draw (Men's) - 1997

Click Here To Join The Halle Discussion!


Share This...


Halle Event Details:

1997-06-09Grass
OutdoorHalle, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Halle draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FYevgeny Kafelnikov (1) (RUS)Petr Korda (8) (CZE)7-6 6-7 7-6[H2H]
SFYevgeny Kafelnikov (1) (RUS)Boris Becker (4) (GER)6-3 6-4[H2H]
SFPetr Korda (8) (CZE)Paul Haarhuis (NLD)7-6 6-4[H2H]
QFYevgeny Kafelnikov (1) (RUS)Michael Stich (7) (GER)7-6 6-7 6-3[H2H]
QFBoris Becker (4) (GER)Jeff Tarango (USA)6-4 6-2[H2H]
QFPaul Haarhuis (NLD)Richey Reneberg (USA)6-2 6-1[H2H]
QFPetr Korda (8) (CZE)Thomas Muster (2) (AUT)6-3 6-4[H2H]
R16Yevgeny Kafelnikov (1) (RUS)Nicolas Kiefer (WC) (GER)7-6 7-6[H2H]
R16Michael Stich (7) (GER)Grant Stafford (RSA)6-3 3-6 7-6[H2H]
R16Boris Becker (4) (GER)Hendrik Dreekmann (GER)6-3 6-4[H2H]
R16Jeff Tarango (USA)Tommy Haas (WC) (GER)6-4 6-4[H2H]
R16Paul Haarhuis (NLD)Martin Damm (CZE)6-7 6-3 7-6[H2H]
R16Richey Reneberg (USA)Richard Krajicek (3) (NLD)4-6 7-6 7-6[H2H]
R16Petr Korda (8) (CZE)Nicolas Escude (Q) (FRA)6-3 6-3[H2H]
R16Thomas Muster (2) (AUT)Nicklas Kulti (SWE)6-2 6-3[H2H]
R32Yevgeny Kafelnikov (1) (RUS)Sjeng Schalken (NLD)6-0 6-2[H2H]
R32Nicolas Kiefer (WC) (GER)Jim Grabb (Q) (USA)6-3 6-2[H2H]
R32Grant Stafford (RSA)Lionel Roux (FRA)6-2 6-4[H2H]
R32Michael Stich (7) (GER)Bernd Karbacher (GER)4-6 7-5 6-2[H2H]
R32Boris Becker (4) (GER)Alexandru Radulescu (ROU)6-3 7-6[H2H]
R32Hendrik Dreekmann (GER)Franz Stauder (WC) (GER)6-4 6-1[H2H]
R32Jeff Tarango (USA)Adrian Voinea (ROU)2-6 6-4 6-2[H2H]
R32Tommy Haas (WC) (GER)Bohdan Ulihrach (6) (CZE)6-1 6-2[H2H]
R32Paul Haarhuis (NLD)Andrei Medvedev (5) (UKR)7-6 6-3[H2H]
R32Martin Damm (CZE)Thomas Johansson (SWE)6-1 6-3[H2H]
R32Richey Reneberg (USA)Karsten Braasch (Q) (GER)6-1 6-7 6-3[H2H]
R32Richard Krajicek (3) (NLD)Joshua Eagle (Q) (AUS)6-1 6-1[H2H]
R32Petr Korda (8) (CZE)Tomas Carbonell (ESP)7-5 2-6 6-2[H2H]
R32Nicolas Escude (Q) (FRA)Vince Spadea (USA)6-4 7-6[H2H]
R32Nicklas Kulti (SWE)Daniel Vacek (CZE)7-6 5-7 7-6[H2H]
R32Thomas Muster (2) (AUT)David Prinosil (GER)3-6 1-0 Retired[H2H]
Men's Doubles
FKarsten Braasch (WC) (GER)
Michael Stich (GER)
David Adams (RSA)
Marius Barnard (RSA)
7-6 6-2
SFDavid Adams (RSA)
Marius Barnard (RSA)
Luke Jensen (USA)
Murphy Jensen (USA)
2-6 7-6 7-6
SFKarsten Braasch (WC) (GER)
Michael Stich (GER)
Jim Grabb (USA)
Grant Stafford (RSA)
7-6 6-1
QFDavid Adams (RSA)
Marius Barnard (RSA)
Nicklas Kulti (SWE)
Peter Nyborg (SWE)
6-3 3-6 6-3
QFLuke Jensen (USA)
Murphy Jensen (USA)
Byron Talbot (4) (RSA)
Jeff Tarango (USA)
6-3 6-2
QFKarsten Braasch (WC) (GER)
Michael Stich (GER)
Martin Damm (CZE)
Pavel Vizner (CZE)
6-4 6-3
QFJim Grabb (USA)
Grant Stafford (RSA)
Nicolas Kiefer (WC) (GER)
Alexandru Radulescu (ROU)
6-2 7-6
R16Nicklas Kulti (SWE)
Peter Nyborg (SWE)
Jacco Eltingh (1) (NLD)
Paul Haarhuis (NLD)
1-6 7-6 7-6
R16David Adams (RSA)
Marius Barnard (RSA)
Tom Kempers (Q) (NLD)
Tom Nijssen (NLD)
6-2 7-6
R16Byron Talbot (4) (RSA)
Jeff Tarango (USA)
Joshua Eagle (AUS)
Andrew Florent (AUS)
7-6 6-7 6-3
R16Luke Jensen (USA)
Murphy Jensen (USA)
Hendrik-Jan Davids ()
Sjeng Schalken (NLD)
7-6 6-7 7-6
R16Karsten Braasch (WC) (GER)
Michael Stich (GER)
Jeff Coetzee (LL) (RSA)
Andrew Rueb (USA)
7-5 7-5
R16Martin Damm (CZE)
Pavel Vizner (CZE)
Trevor Kronemann (USA)
David Macpherson (AUS)
7-6 3-6 7-6
R16Jim Grabb (USA)
Grant Stafford (RSA)
Pat Cash (AUS)
Richey Reneberg (USA)
7-6 7-6
R16Nicolas Kiefer (WC) (GER)
Alexandru Radulescu (ROU)
Yevgeny Kafelnikov (2) (RUS)
Daniel Vacek (CZE)
2-6 7-6 6-0
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Karsten Braasch (GER)Hendrik-Jan Davids ()7-6 6-3[H2H]
Q1Nicolas Escude (7) (FRA)Pat Cash (AUS)6-4 7-6[H2H]
Q1Jim Grabb (5) (USA)David Adams (RSA)6-4 6-2[H2H]
Q1Joshua Eagle (AUS)Patrik Kuhnen (WC) (GER)6-3 6-4[H2H]
Q2Karsten Braasch (GER)Jacco Eltingh (NLD)7-6 6-3[H2H]
Q2Hendrik-Jan Davids ()Joern Renzenbrink (GER)7-6 6-7 7-6[H2H]
Q2Pat Cash (AUS)Petr Luxa (2WC) (CZE)7-6 6-4[H2H]
Q2Nicolas Escude (7) (FRA)Jeff Coetzee (RSA)6-0 6-3[H2H]
Q2David Adams (RSA)Arne Thoms (3) (GER)6-3 6-1[H2H]
Q2Jim Grabb (5) (USA)Andrew Rueb (USA)7-6 6-1[H2H]
Q2Joshua Eagle (AUS)Lars Rehmann (4) (GER)6-3 6-4[H2H]
Q2Patrik Kuhnen (WC) (GER)James Sekulov (6) (AUS)2-6 6-3 6-4[H2H]
Q3Karsten Braasch (GER)Michael Joyce (1) (USA)6-4 6-2[H2H]
Q3Jacco Eltingh (NLD)Andres Zingman (ARG)6-3 6-3[H2H]
Q3Joern Renzenbrink (GER)Andrew Florent (AUS)3-6 6-3 6-4[H2H]
Q3Hendrik-Jan Davids ()Nicolas Thomann (8) (FRA)3-6 7-6 7-6[H2H]
Q3Petr Luxa (2WC) (CZE)Frank Potthoff (GER)6-4 3-6 6-4[H2H]
Q3Pat Cash (AUS)Juan-Ignacio Carrasco (ESP)6-2 6-4[H2H]
Q3Jeff Coetzee (RSA)Alex Bose (USA)6-7 6-3 6-4[H2H]
Q3Nicolas Escude (7) (FRA)Marius Calugaru (ROU)6-1 6-3[H2H]
Q3Arne Thoms (3) (GER)Rogier Wassen (NLD)6-3 7-6[H2H]
Q3David Adams (RSA)Oscar Burrieza-Lopez (ESP)6-4 2-6 6-3[H2H]
Q3Andrew Rueb (USA)Philippe Kobzos (SUI)6-3 6-3[H2H]
Q3Jim Grabb (5) (USA)Benjamin Osterbrink (WC) (GER)3-6 6-3 6-4[H2H]
Q3Lars Rehmann (4) (GER)Steven Randjelovic (AUS)6-1 7-5[H2H]
Q3Joshua Eagle (AUS)Taryn Burgk (USA)6-0 6-1[H2H]
Q3Patrik Kuhnen (WC) (GER)Murphy Jensen (WC) (USA)5-7 6-3 6-4[H2H]
Q3James Sekulov (6) (AUS)Michael De Jongh (RSA)6-2 6-2[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Tom Kempers (1) (NLD)
Tom Nijssen (NLD)
Jeff Coetzee (A) (RSA)
Andrew Rueb (USA)
6-4 7-5
Q2Tom Kempers (1) (NLD)
Tom Nijssen (NLD)
Michael Joyce (USA)
Vince Spadea (USA)
6-1 6-3
Q2Jeff Coetzee (A) (RSA)
Andrew Rueb (USA)
Ionut Moldovan (WC) (ROU)
Franz Stauder (GER)
7-6 7-6