ATP Germany F7 Futures Draw (Men's) - 1999

Click Here To Join The Germany F7 Futures Discussion!


Share This...


Germany F7 Futures Event Details:

1999-07-12Clay
OutdoorKassel, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Germany F7 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDavid Skoch (CZE)Petr Kralert (4) (CZE)6-1 4-6 6-4[H2H]
SFPetr Kralert (4) (CZE)Bjorn Phau (GER)3-6 6-0 6-0[H2H]
SFDavid Skoch (CZE)Fernando Gonzalez (CHL)6-7 6-2 6-2[H2H]
QFBjorn Phau (GER)Yuriy Schukin (8) (KAZ)6-3 6-3[H2H]
QFPetr Kralert (4) (CZE)Martin Verkerk (5) (NLD)1-0 Retired[H2H]
QFDavid Skoch (CZE)Bjorn Jacob (Q) (GER)6-2 6-3[H2H]
QFFernando Gonzalez (CHL)Federico Rovai (SWE)6-4 6-2[H2H]
R16Bjorn Phau (GER)Martin Woisetschlager (Q) (GER)6-3 6-4[H2H]
R16Yuriy Schukin (8) (KAZ)Jan Weinzierl (GER)6-3 2-6 6-1[H2H]
R16Petr Kralert (4) (CZE)Evgeni Mikheev (Q) (BLR)6-3 6-3[H2H]
R16Martin Verkerk (5) (NLD)Carsten Arriens (WC) (GER)6-0 4-3 Default[H2H]
R16Bjorn Jacob (Q) (GER)Andres Schneiter (6) (ARG)6-0 5-7 6-2[H2H]
R16David Skoch (CZE)Federico Browne (3) (ARG)6-4 6-4[H2H]
R16Fernando Gonzalez (CHL)Frank Moser (Q) (GER)7-6 0-6 7-5[H2H]
R16Federico Rovai (SWE)Jens-Peter Wenner (LL) (GER)3-6 6-1 7-5[H2H]
R32Martin Woisetschlager (Q) (GER)Karsten Braasch (1WC) (GER)6-3 6-3[H2H]
R32Bjorn Phau (GER)Igor Kornienko (RUS)7-6 6-4[H2H]
R32Jan Weinzierl (GER)Andrei Samets (Q) (BLR)6-4 6-2[H2H]
R32Yuriy Schukin (8) (KAZ)Jean-Michel Pequery (LL) (FRA)6-4 6-3[H2H]
R32Petr Kralert (4) (CZE)Dirk Britzen (Q) (GER)6-2 7-5[H2H]
R32Evgeni Mikheev (Q) (BLR)Jan-Ralph Brandt (GER)6-4 2-6 7-6[H2H]
R32Carsten Arriens (WC) (GER)Bernard Parun (GER)6-1 4-6 6-1[H2H]
R32Martin Verkerk (5) (NLD)Damian Furmanski (ARG)6-4 6-1[H2H]
R32Andres Schneiter (6) (ARG)Bjorn Krenzer (Q) (GER)6-1 6-2[H2H]
R32Bjorn Jacob (Q) (GER)Steven Randjelovic (AUS)3-0 Retired[H2H]
R32David Skoch (CZE)Markus Menzler (GER)6-1 4-6 6-1[H2H]
R32Federico Browne (3) (ARG)Andreas Tattermusch (WC) (GER)6-1 6-3[H2H]
R32Frank Moser (Q) (GER)Zeljko Krajan (7) (CRO)5-7 6-1 7-6[H2H]
R32Fernando Gonzalez (CHL)Philipp Hammer (WC) (GER)7-6 6-3[H2H]
R32Federico Rovai (SWE)Reginald Willems (BEL)6-3 6-4[H2H]
R32Jens-Peter Wenner (LL) (GER)Paul Hartveg (Q) (GER)7-6 6-2[H2H]
Men's Doubles
FYuriy Schukin (KAZ)
Andreas Tattermusch (GER)
Frank Moser (GER)
Bernard Parun (GER)
6-4 6-1
SFYuriy Schukin (KAZ)
Andreas Tattermusch (GER)
Federico Browne (1) (ARG)
Andres Schneiter (ARG)
WO
SFFrank Moser (GER)
Bernard Parun (GER)
Paul Hartveg (3) (GER)
Bjorn Phau (GER)
6-3 6-3
QFFederico Browne (1) (ARG)
Andres Schneiter (ARG)
Stephen Adamson (CAN)
Igor Kornienko (RUS)
WO
QFYuriy Schukin (KAZ)
Andreas Tattermusch (GER)
Petr Kralert (4) (CZE)
David Skoch (CZE)
6-2 6-2
QFPaul Hartveg (3) (GER)
Bjorn Phau (GER)
Paul-Patrick Brabant (BEL)
Reginald Willems (BEL)
7-6 1-6 7-6
QFFrank Moser (GER)
Bernard Parun (GER)
Jan-Ralph Brandt (2) (GER)
Markus Menzler (GER)
1-0 Retired
R16Federico Browne (1) (ARG)
Andres Schneiter (ARG)
Bye
R16Stephen Adamson (CAN)
Igor Kornienko (RUS)
Bye
R16Petr Kralert (4) (CZE)
David Skoch (CZE)
Bye
R16Yuriy Schukin (KAZ)
Andreas Tattermusch (GER)
Bye
R16Paul-Patrick Brabant (BEL)
Reginald Willems (BEL)
Damian Furmanski (ARG)
Jan Weinzierl (GER)
6-4 6-3
R16Paul Hartveg (3) (GER)
Bjorn Phau (GER)
Bye
R16Frank Moser (GER)
Bernard Parun (GER)
Bye
R16Jan-Ralph Brandt (2) (GER)
Markus Menzler (GER)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Andrei Samets (16) (BLR)Jean-Michel Pequery (1) (FRA)7-6 6-2[H2H]
Q1Martin Woisetschlager (GER)Jens-Peter Wenner (2) (GER)6-4 6-2[H2H]
Q1Dirk Britzen (WC) (GER)Victor Trotsko (UKR)6-3 5-7 7-5[H2H]
Q1Evgeni Mikheev (4WC) (BLR)Florian Kunth (GER)6-3 5-7 7-5[H2H]
Q1Bjorn Krenzer (GER)Ralph Grambow (GER)7-5 3-6 7-6[H2H]
Q1Paul Hartveg (6) (GER)Paul-Patrick Brabant (BEL)6-4 6-4[H2H]
Q1Frank Moser (10) (GER)Christian Grunes (7) (GER)6-1 6-1[H2H]
Q1Bjorn Jacob (8) (GER)Alexander Waske (9) (GER)7-5 6-3[H2H]
Q2Jean-Michel Pequery (1) (FRA)Sascha Schewiola ()6-2 7-6[H2H]
Q2Andrei Samets (16) (BLR)Wojciech Owsiak (POL)6-1 6-0[H2H]
Q2Jens-Peter Wenner (2) (GER)Ondrej Holik (CZE)6-4 6-0[H2H]
Q2Martin Woisetschlager (GER)Frank Pokorny (GER)4-6 6-3 6-4[H2H]
Q2Dirk Britzen (WC) (GER)Christian Heller (WC) ()6-0 6-1[H2H]
Q2Victor Trotsko (UKR)Juan Gisbert-Schultze (13) (ESP)7-5 6-0[H2H]
Q2Evgeni Mikheev (4WC) (BLR)Timo Fleischfresser (GER)6-0 6-2[H2H]
Q2Florian Kunth (GER)Boris Bachert (14) (GER)7-6 7-6[H2H]
Q2Bjorn Krenzer (GER)Christian Meyer (GER)6-2 6-4[H2H]
Q2Ralph Grambow (GER)Florian Marquardt (11) (GER)6-3 5-7 7-6[H2H]
Q2Paul Hartveg (6) (GER)Klaus Stadler ()6-4 6-4[H2H]
Q2Paul-Patrick Brabant (BEL)Ulrich Tippenhauer (12) (GER)6-2 6-1[H2H]
Q2Christian Grunes (7) (GER)Eric Faulk (USA)6-4 6-1[H2H]
Q2Frank Moser (10) (GER)Gerald Wiring (WC) ()WO[H2H]
Q2Bjorn Jacob (8) (GER)Niclas Otte (WC) ()6-0 6-0[H2H]
Q2Alexander Waske (9) (GER)Georgi Beloretchky ()6-1 6-3[H2H]
Q3Jean-Michel Pequery (1) (FRA)ByeBye[H2H]
Q3Sascha Schewiola ()Rene Hohm (GER)6-3 3-6 6-3[H2H]
Q3Wojciech Owsiak (POL)Robert Blum (AUS)7-5 6-3[H2H]
Q3Andrei Samets (16) (BLR)Bjorn Behles ()6-2 6-3[H2H]
Q3Jens-Peter Wenner (2) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Ondrej Holik (CZE)Daniel Velke ()6-3 6-3[H2H]
Q3Martin Woisetschlager (GER)Oliver Schrinner (WC) ()7-5 6-4[H2H]
Q3Frank Pokorny (GER)Daniel Schalen (15) (SWE)6-4 6-4[H2H]
Q3Christian Heller (WC) ()Bernard Parun (3) (GER)WO[H2H]
Q3Dirk Britzen (WC) (GER)Aleksander Djuranovic ()6-3 7-6[H2H]
Q3Victor Trotsko (UKR)Christoph Sundermeier ()6-4 6-2[H2H]
Q3Juan Gisbert-Schultze (13) (ESP)Walter Orth (GER)6-0 6-1[H2H]
Q3Evgeni Mikheev (4WC) (BLR)Ivo Lagzdins ()6-4 6-1[H2H]
Q3Timo Fleischfresser (GER)Alexander Schweizer (GER)5-7 6-2 6-1[H2H]
Q3Florian Kunth (GER)Goran Vasiljevic ()6-0 6-1[H2H]
Q3Boris Bachert (14) (GER)Benjamin Becker (GER)4-6 6-3 6-2[H2H]
Q3Christian Meyer (GER)Marc Gienke (5) ()7-6 6-0[H2H]
Q3Bjorn Krenzer (GER)Robert Kirchner ()6-2 6-1[H2H]
Q3Ralph Grambow (GER)Timo Siebert (GER)6-4 6-2[H2H]
Q3Florian Marquardt (11) (GER)Oliver Trott (WC) (GER)6-2 7-6[H2H]
Q3Paul Hartveg (6) (GER)Gerit Strehl ()6-2 6-0[H2H]
Q3Klaus Stadler ()Thilo Fitze ()6-0 6-1[H2H]
Q3Paul-Patrick Brabant (BEL)Jochen Muller ()6-1 6-4[H2H]
Q3Ulrich Tippenhauer (12) (GER)Marc Leimann (WC) ()6-3 6-3[H2H]
Q3Christian Grunes (7) (GER)Dmitri Koch ()6-4 2-6 7-6[H2H]
Q3Eric Faulk (USA)Philipp Laucht ()6-3 6-4[H2H]
Q3Gerald Wiring (WC) ()Lukasz Gruszczynski (POL)6-4 6-4[H2H]
Q3Frank Moser (10) (GER)Heiko Bollich (GER)4-6 6-2 6-1[H2H]
Q3Bjorn Jacob (8) (GER)Stephen Adamson (CAN)6-0 6-0[H2H]
Q3Niclas Otte (WC) ()Christian Bely ()6-4 6-0[H2H]
Q3Georgi Beloretchky ()David Novak (CZE)6-4 7-5[H2H]
Q3Alexander Waske (9) (GER)Stefan Stuparek ()6-3 6-1[H2H]