ATP Czech Republic F2 Futures Draw (Men's) - 2016

Click Here To Join The Czech Republic F2 Futures Discussion!


Share This...


Czech Republic F2 Futures Event Details:

2016-05-16Clay
OutdoorCzech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Republic F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FZdenek Kolar (3) (CZE)Clement Geens (6) (BEL)6-3 6-2[H2H]
SFUndecidedJohannes Haerteis (GER)[H2H]
SFZdenek Kolar (3) (CZE)Oscar Otte (7) (GER)7-5 6-3[H2H]
QFVit Kopriva (WC) (CZE)Clement Geens (6) (BEL)[H2H]
QFJohannes Haerteis (GER)Petr Michnev (CZE)7-6(5) 4-6 6-4[H2H]
QFZdenek Kolar (3) (CZE)Sumit Nagal (5) (IND)1-6 6-4 7-5[H2H]
QFOscar Otte (7) (GER)Laslo Urrutia Fuentes (CHL)7-5 2-6 6-2[H2H]
R16Vit Kopriva (WC) (CZE)Jan Hernych (1) (CZE)6-3 6-0[H2H]
R16Clement Geens (6) (BEL)Marek Semjan (SVK)6-2 7-6(4)[H2H]
R16Petr Michnev (CZE)Vaclav Safranek (4) (CZE)6-3 4-6 4-0 Retired[H2H]
R16Johannes Haerteis (GER)Tom Kocevar-Desman (8) (SLO)4-6 6-1 6-1[H2H]
R16Sumit Nagal (5) (IND)Marek Gengel (CZE)7-6(5) 4-6 6-4[H2H]
R16Zdenek Kolar (3) (CZE)Grzegorz Panfil (POL)6-3 6-3[H2H]
R16Oscar Otte (7) (GER)Daniel Altmaier (GER)6-3 6-3[H2H]
R16Laslo Urrutia Fuentes (CHL)Hubert Hurkacz (POL)1-6 7-5 6-3[H2H]
R32Jan Hernych (1) (CZE)Matej Vocel (WC) (CZE)6-4 6-3[H2H]
R32Vit Kopriva (WC) (CZE)Ondrej Krstev (CZE)6-3 7-6(5)[H2H]
R32Marek Semjan (SVK)Jan Blecha (WC) (CZE)7-6(3) 4-6 6-4[H2H]
R32Clement Geens (6) (BEL)Marcel Waloch (AUT)6-4 4-6 6-1[H2H]
R32Vaclav Safranek (4) (CZE)Frantisek Pechala (WC) (CZE)6-0 6-3[H2H]
R32Petr Michnev (CZE)Pascal Meis (GER)6-4 3-0 Retired[H2H]
R32Johannes Haerteis (GER)Vadym Ursu (UKR)6-2 6-3[H2H]
R32Tom Kocevar-Desman (8) (SLO)Pavel Nejedly (CZE)6-4 7-6(3)[H2H]
R32Sumit Nagal (5) (IND)Frantisek Polanka (CZE)6-1 6-3[H2H]
R32Marek Gengel (CZE)Szymon Walkow (POL)6-4 6-3[H2H]
R32Grzegorz Panfil (POL)Lennert Van Der Linden (NLD)2-6 6-4 6-3[H2H]
R32Zdenek Kolar (3) (CZE)Tomas Papik (CZE)2-6 6-4 6-1[H2H]
R32Oscar Otte (7) (GER)Marek Jaloviec (CZE)6-1 6-4[H2H]
R32Daniel Altmaier (GER)Robin Kern (GER)6-1 6-3[H2H]
R32Hubert Hurkacz (POL)Sebastian Ofner (AUT)6-2 7-5[H2H]
R32Laslo Urrutia Fuentes (CHL)Jan Mertl (2) (CZE)6-2 3-6 6-3[H2H]
Men's Doubles
FAndreas Mies (1) (GER)
Oscar Otte (GER)
Zdenek Kolar (2) (CZE)
Petr Michnev (CZE)
6-0 6-4
SFAndreas Mies (1) (GER)
Oscar Otte (GER)
Tomas Papik (4) (CZE)
Matej Vocel (CZE)
6-4 6-3
SFZdenek Kolar (2) (CZE)
Petr Michnev (CZE)
Marek Gengel (CZE)
Dominik Suc (CZE)
6-1 6-4
QFAndreas Mies (1) (GER)
Oscar Otte (GER)
Johannes Haerteis (GER)
Robin Kern (GER)
6-1 7-5
QFTomas Papik (4) (CZE)
Matej Vocel (CZE)
Petr Nouza (WC) (CZE)
David Skoch (CZE)
7-6(2) 6-7(4) 10-5
QFMarek Gengel (CZE)
Dominik Suc (CZE)
Marek Jaloviec (3) (CZE)
Vaclav Safranek (CZE)
WO
QFZdenek Kolar (2) (CZE)
Petr Michnev (CZE)
Ondrej Krstev (CZE)
Pavel Staubert (CZE)
6-2 5-7 10-3
R16Andreas Mies (1) (GER)
Oscar Otte (GER)
Hubert Hurkacz (POL)
Szymon Walkow (POL)
6-7(6) 6-4 10-8
R16Johannes Haerteis (GER)
Robin Kern (GER)
Laslo Urrutia Fuentes (CHL)
Vadym Ursu (UKR)
6-1 6-1
R16Tomas Papik (4) (CZE)
Matej Vocel (CZE)
Alessandro Ricci (WC) (CZE)
Lukas Vejvara (CZE)
6-4 6-2
R16Petr Nouza (WC) (CZE)
David Skoch (CZE)
Jan Blecha (CZE)
Patrik Rikl (CZE)
6-4 6-4
R16Marek Gengel (CZE)
Dominik Suc (CZE)
Filip Duda (CZE)
Vit Kopriva (CZE)
6-3 6-4
R16Marek Jaloviec (3) (CZE)
Vaclav Safranek (CZE)
Petr Hajek ()
Pavel Motl (CZE)
7-5 6-0
R16Ondrej Krstev (CZE)
Pavel Staubert (CZE)
Grzegorz Panfil (POL)
Lennert Van Der Linden (NLD)
6-4 5-7 10-2
R16Zdenek Kolar (2) (CZE)
Petr Michnev (CZE)
Stepan Holis (WC) (CZE)
Frantisek Pechala (CZE)
6-3 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jan Mertl (1) (CZE)Tomas Kaluzik (CZE)6-2 6-3[H2H]
Q1Marcel Waloch (13) (AUT)Dominik Suc (2) (CZE)6-4 6-4[H2H]
Q1Marek Semjan (3) (SVK)Pavel Staubert (9) (CZE)6-2 6-4[H2H]
Q1Marek Gengel (WC) (CZE)Lukas Vejvara (WC) (CZE)6-3 6-2[H2H]
Q1Laslo Urrutia Fuentes (5) (CHL)Patrik Nema (12) (SVK)6-4 6-2[H2H]
Q1Frantisek Polanka (CZE)Filip Duda (10) (CZE)7-6(5) 6-3[H2H]
Q1Szymon Walkow (7) (POL)Petr Hajek (11) ()6-1 6-7(3) 6-3[H2H]
Q1Ondrej Krstev (8) (CZE)David Pultr (15) (CZE)6-2 6-0[H2H]
Q2Jan Mertl (1) (CZE)Patrik Obal (SVK)3-6 7-6(2) 6-0[H2H]
Q2Tomas Kaluzik (CZE)Adrian Oetzbach (16) ()7-6(3) 7-6(3)[H2H]
Q2Dominik Suc (2) (CZE)Pavel Motl (CZE)6-3 6-1[H2H]
Q2Marcel Waloch (13) (AUT)Ondrej Styler (WC) (CZE)6-4 6-2[H2H]
Q2Marek Semjan (3) (SVK)Moritz Dettinger ()6-4 6-1[H2H]
Q2Pavel Staubert (9) (CZE)Alessandro Ricci (WC) (CZE)6-2 6-4[H2H]
Q2Marek Gengel (WC) (CZE)Peter Goldsteiner (4) (AUT)7-5 6-3[H2H]
Q2Lukas Vejvara (WC) (CZE)Yvo Panak (14) (CZE)6-1 1-6 7-6(4)[H2H]
Q2Laslo Urrutia Fuentes (5) (CHL)Michal Franek (CZE)7-5 6-3[H2H]
Q2Patrik Nema (12) (SVK)Petr Nouza (CZE)6-1 6-4[H2H]
Q2Frantisek Polanka (CZE)Pawel Zawisza (6) (POL)7-6(10) 6-3[H2H]
Q2Filip Duda (10) (CZE)Maximilian Kaiser ()6-3 6-3[H2H]
Q2Szymon Walkow (7) (POL)Antonin Bolardt (WC) (CZE)6-0 6-3[H2H]
Q2Petr Hajek (11) ()Jiri Vachtl (CZE)6-2 6-3[H2H]
Q2Ondrej Krstev (8) (CZE)Tomas Musil (CZE)7-5 6-3[H2H]
Q2David Pultr (15) (CZE)Norbert Tadyszak (POL)6-0 6-0[H2H]