ATP Czech Rep F5 Futures Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The Czech Rep F5 Futures Discussion!


Share This...


Czech Rep F5 Futures Event Details:

2009-11-23Carpet
IndoorOpava, Czech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Rep F5 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FPavel Snobel (6) (CZE)Denis Matsukevitch (RUS)1-6 7-5 6-1[H2H]
SFPavel Snobel (6) (CZE)Peter Gojowczyk (5) (GER)6-4 7-5[H2H]
SFDenis Matsukevitch (RUS)David Sodek (Q) (CZE)6-4 6-1[H2H]
QFPeter Gojowczyk (5) (GER)Dawid Olejniczak (POL)6-2 6-4[H2H]
QFPavel Snobel (6) (CZE)Jan Mertl (3) (CZE)6-3 6-4[H2H]
QFDavid Sodek (Q) (CZE)Jaroslav Pospisil (CZE)6-2 3-6 6-3[H2H]
QFDenis Matsukevitch (RUS)Marek Semjan (2) (SVK)6-3 6-4[H2H]
R16Dawid Olejniczak (POL)Norbert Gombos (Q) (SVK)6-4 6-3[H2H]
R16Peter Gojowczyk (5) (GER)Jiri Skoloudik (CZE)6-1 7-6(1)[H2H]
R16Jan Mertl (3) (CZE)Karel Triska (Q) (CZE)6-4 6-7(5) 6-3[H2H]
R16Pavel Snobel (6) (CZE)Nicolas Reissig (AUT)6-1 7-6(4)[H2H]
R16David Sodek (Q) (CZE)Alexander Bury (Q) (BLR)7-6(6) 6-3[H2H]
R16Jaroslav Pospisil (CZE)Robert Rumler (WC) (CZE)6-1 6-3[H2H]
R16Denis Matsukevitch (RUS)Grzegorz Panfil (7) (POL)7-6(4) 6-2[H2H]
R16Marek Semjan (2) (SVK)Miloslav Mecir (SVK)3-6 6-4 6-3[H2H]
R32Norbert Gombos (Q) (SVK)Ivo Klec (1) (SVK)5-5 Retired[H2H]
R32Dawid Olejniczak (POL)Jiri Vesely (WC) (CZE)6-4 3-6 7-6(4)[H2H]
R32Jiri Skoloudik (CZE)Marc Rath (Q) (AUT)6-4 7-6(10)[H2H]
R32Peter Gojowczyk (5) (GER)Daniel Cox ()6-3 6-3[H2H]
R32Jan Mertl (3) (CZE)Marcin Gawron (POL)6-2 6-4[H2H]
R32Karel Triska (Q) (CZE)Roman Jebavy (CZE)6-3 6-2[H2H]
R32Nicolas Reissig (AUT)Nikolai Fidirko (Q) (BLR)6-4 6-4[H2H]
R32Pavel Snobel (6) (CZE)Matus Horecny (LL) (SVK)6-3 6-0[H2H]
R32Alexander Bury (Q) (BLR)Andrej Martin (8) (SVK)6-4 4-6 6-4[H2H]
R32David Sodek (Q) (CZE)Lukas Vrnak (WC) (CZE)6-4 6-2[H2H]
R32Jaroslav Pospisil (CZE)Daniel Lustig (CZE)6-1 6-1[H2H]
R32Robert Rumler (WC) (CZE)Janez Semrajc (4) (SLO)4-6 7-6(1) 2-1 Retired[H2H]
R32Grzegorz Panfil (7) (POL)Michal Pazicky (SVK)6-3 5-7 7-6(6)[H2H]
R32Denis Matsukevitch (RUS)Radim Urbanek (Q) (CZE)6-1 6-4[H2H]
R32Miloslav Mecir (SVK)Marko Danis (Q) (SVK)6-3 6-3[H2H]
R32Marek Semjan (2) (SVK)Otakar Lucak (WC) (CZE)6-7(4) 7-6(3) 6-3[H2H]
Men's Doubles
FRoman Jebavy (4) (CZE)
Andrej Martin (SVK)
Jaroslav Pospisil (1) (CZE)
Pavel Snobel (CZE)
7-6(2) 6-4
SFJaroslav Pospisil (1) (CZE)
Pavel Snobel (CZE)
Matus Horecny (3) (SVK)
Marek Semjan (SVK)
6-3 6-4
SFRoman Jebavy (4) (CZE)
Andrej Martin (SVK)
Marcin Gawron (2) (POL)
Grzegorz Panfil (POL)
7-5 6-3
QFJaroslav Pospisil (1) (CZE)
Pavel Snobel (CZE)
Alexander Bury (BLR)
Vladzimir Kruk (BLR)
6-3 7-6(3)
QFMatus Horecny (3) (SVK)
Marek Semjan (SVK)
Karel Triska (CZE)
Radim Urbanek (CZE)
7-5 6-2
QFRoman Jebavy (4) (CZE)
Andrej Martin (SVK)
Daniel Lustig (CZE)
Bertram Steinberger (AUT)
6-4 6-4
QFMarcin Gawron (2) (POL)
Grzegorz Panfil (POL)
Michal Pazicky (SVK)
Adrian Sikora (SVK)
6-2 6-3
R16Jaroslav Pospisil (1) (CZE)
Pavel Snobel (CZE)
Bye
R16Alexander Bury (BLR)
Vladzimir Kruk (BLR)
Jiri Vesely (CZE)
Lukas Vrnak (CZE)
6-4 6-3
R16Matus Horecny (3) (SVK)
Marek Semjan (SVK)
Bye
R16Karel Triska (CZE)
Radim Urbanek (CZE)
Jiri Skoloudik (CZE)
Bojan Szumanski (POL)
5-7 6-3 [10-6]
R16Daniel Lustig (CZE)
Bertram Steinberger (AUT)
Martin Fafl (CZE)
Michal Schmid (CZE)
WO
R16Roman Jebavy (4) (CZE)
Andrej Martin (SVK)
Bye
R16Michal Pazicky (SVK)
Adrian Sikora (SVK)
Jakub Jastrzebski (POL)
Michal Sekula (POL)
6-3 6-4
R16Marcin Gawron (2) (POL)
Grzegorz Panfil (POL)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Marko Danis (12) (SVK)Tomas Pitra (WC) (CZE)6-4 7-6(6)[H2H]
Q1Nikolai Fidirko (2) (BLR)Matus Horecny (9) (SVK)6-2 6-2[H2H]
Q1Norbert Gombos (SVK)Adrian Sikora (3) (SVK)6-4 6-7(1) 6-3[H2H]
Q1Alexander Bury (4) (BLR)Michal Schmid (10) (CZE)6-4 6-4[H2H]
Q1Radim Urbanek (13) (CZE)Martin Fafl (5) (CZE)7-5 6-4[H2H]
Q1David Sodek (6) (CZE)Jakub Lustyk (14) (CZE)6-3 6-1[H2H]
Q1Karel Triska (7) (CZE)Bojan Szumanski (11) (POL)6-4 7-5[H2H]
Q1Marc Rath (16) (AUT)Vladzimir Kruk (BLR)6-1 6-4[H2H]
Q2Tomas Pitra (WC) (CZE)Neil Pauffley (1) ()6-2 6-3[H2H]
Q2Marko Danis (12) (SVK)Dominik Suc (CZE)6-3 6-2[H2H]
Q2Nikolai Fidirko (2) (BLR)Adam Novak (CZE)7-5 7-6(2)[H2H]
Q2Matus Horecny (9) (SVK)Tomas Hrabec (WC) (CZE)6-3 7-6(5)[H2H]
Q2Adrian Sikora (3) (SVK)Jan Hradsky (CZE)4-6 6-2 6-4[H2H]
Q2Norbert Gombos (SVK)Bertram Steinberger (15) (AUT)7-6(4) 6-3[H2H]
Q2Alexander Bury (4) (BLR)Lubomir Majsajdr (CZE)4-6 6-3 6-4[H2H]
Q2Michal Schmid (10) (CZE)Jakub Eisner (WC) (CZE)7-6(5) 6-4[H2H]
Q2Martin Fafl (5) (CZE)Michal Kozelsky (WC) (CZE)6-2 6-4[H2H]
Q2Radim Urbanek (13) (CZE)Ivan Kosec (SVK)6-4 6-4[H2H]
Q2David Sodek (6) (CZE)Tomas Prokop (WC) (CZE)6-2 6-3[H2H]
Q2Jakub Lustyk (14) (CZE)Vaclav Safranek (WC) (CZE)6-2 6-0[H2H]
Q2Karel Triska (7) (CZE)Michal Konecny (CZE)6-3 6-2[H2H]
Q2Bojan Szumanski (11) (POL)Jakub Jastrzebski (POL)6-1 7-6(3)[H2H]
Q2Vladzimir Kruk (BLR)Jiri Kosler (8) (CZE)6-4 6-3[H2H]
Q2Marc Rath (16) (AUT)Jan Satral (CZE)6-3 6-3[H2H]