ATP Cherbourg Challenger Draw (Men's) - 1997

Click Here To Join The Cherbourg Challenger Discussion!


Share This...


Cherbourg Challenger Event Details:

1997-02-17Hard
OutdoorCherbourg, France
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Cherbourg Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FFrederik Fetterlein (SE) (DNK)Lionel Roux (5) (FRA)6-3 6-4[H2H]
SFLionel Roux (5) (FRA)Hicham Arazi (1) (MAR)6-4 6-1[H2H]
SFFrederik Fetterlein (SE) (DNK)Andrei Chesnokov (2) (RUS)6-4 6-2[H2H]
QFHicham Arazi (1) (MAR)Jerome Golmard (FRA)6-4 3-6 6-4[H2H]
QFLionel Roux (5) (FRA)Stephane Simian (4) (FRA)6-1 6-7 6-3[H2H]
QFFrederik Fetterlein (SE) (DNK)Andrey Cherkasov (RUS)3-6 7-6 6-3[H2H]
QFAndrei Chesnokov (2) (RUS)Andrey Merinov (Q) (RUS)6-3 7-6[H2H]
R16Hicham Arazi (1) (MAR)Gregory Carraz (WC) (FRA)6-4 6-4[H2H]
R16Jerome Golmard (FRA)Stefano Pescosolido (ITA)6-3 6-2[H2H]
R16Stephane Simian (4) (FRA)Sebastien Grosjean (WC) (FRA)6-4 3-6 6-0[H2H]
R16Lionel Roux (5) (FRA)Oleg Ogorodov (UZB)6-0 6-4[H2H]
R16Andrey Cherkasov (RUS)Pierre Bouteyre (Q) (FRA)6-0 6-4[H2H]
R16Frederik Fetterlein (SE) (DNK)Patrik Fredriksson (3) (SWE)3-6 6-1 6-4[H2H]
R16Andrey Merinov (Q) (RUS)Orlin Stanoytchev (8) (BUL)6-2 6-4[H2H]
R16Andrei Chesnokov (2) (RUS)Jozsef Krocsko (HUN)1-6 6-1 6-0[H2H]
R32Hicham Arazi (1) (MAR)Rainer Schuettler (SE) (GER)6-1 6-4[H2H]
R32Gregory Carraz (WC) (FRA)Martin Stringari (ARG)6-3 4-6 6-2[H2H]
R32Jerome Golmard (FRA)Rodolphe Gilbert (WC) (FRA)6-4 6-3[H2H]
R32Stefano Pescosolido (ITA)Stephane Huet (LL) (FRA)6-4 4-6 6-3[H2H]
R32Stephane Simian (4) (FRA)Arnaud Clement (WC) (FRA)6-7 7-6 6-4[H2H]
R32Sebastien Grosjean (WC) (FRA)Eyal Erlich (Q) (ISR)7-6 6-2[H2H]
R32Oleg Ogorodov (UZB)Tomas Nydahl (SWE)6-4 6-3[H2H]
R32Lionel Roux (5) (FRA)Lars Burgsmuller (GER)6-3 6-1[H2H]
R32Andrey Cherkasov (RUS)Thierry Champion (6) (FRA)2-6 6-2 6-3[H2H]
R32Pierre Bouteyre (Q) (FRA)Nuno Marques (PRT)7-6 6-2[H2H]
R32Frederik Fetterlein (SE) (DNK)Omar Camporese (ITA)5-7 7-5 6-1[H2H]
R32Patrik Fredriksson (3) (SWE)Fernando Vicente (ESP)6-1 7-5[H2H]
R32Orlin Stanoytchev (8) (BUL)Cristiano Caratti (ITA)4-6 7-6 6-4[H2H]
R32Andrey Merinov (Q) (RUS)Michael Tebbutt (AUS)7-6 6-7 6-4[H2H]
R32Jozsef Krocsko (HUN)Gerard Solves (FRA)7-5 6-1[H2H]
R32Andrei Chesnokov (2) (RUS)Jeff Salzenstein (Q) (USA)6-3 4-6 6-2[H2H]
Men's Doubles
FMax Mirnyi (1) (BLR)
Kevin Ullyett (ZWE)
Stefano Pescosolido (ITA)
Vincenzo Santopadre (ITA)
6-3 6-7 6-4
SFMax Mirnyi (1) (BLR)
Kevin Ullyett (ZWE)
Clinton Ferreira (4) (RSA)
Patrik Fredriksson (SWE)
4-6 7-5 7-6
SFStefano Pescosolido (ITA)
Vincenzo Santopadre (ITA)
Jeff Salzenstein (Q) (USA)
Orlin Stanoytchev (BUL)
7-6 4-6 7-6
QFMax Mirnyi (1) (BLR)
Kevin Ullyett (ZWE)
Nicola Bruno (ITA)
Laszlo Markovits (HUN)
6-2 6-3
QFClinton Ferreira (4) (RSA)
Patrik Fredriksson (SWE)
Lionel Roux (WC) (FRA)
Stephane Simian (FRA)
7-6 7-5
QFJeff Salzenstein (Q) (USA)
Orlin Stanoytchev (BUL)
Lionel Barthez (FRA)
Sebastien Leblanc (CAN)
6-4 2-6 6-4
QFStefano Pescosolido (ITA)
Vincenzo Santopadre (ITA)
Brandon Coupe (USA)
Paul Rosner (RSA)
6-2 5-7 6-0
R16Max Mirnyi (1) (BLR)
Kevin Ullyett (ZWE)
Thierry Champion (WC) (FRA)
Gerard Solves (FRA)
6-0 6-3
R16Nicola Bruno (ITA)
Laszlo Markovits (HUN)
Andrew Rueb (USA)
Michael Tebbutt (AUS)
6-4 6-4
R16Clinton Ferreira (4) (RSA)
Patrik Fredriksson (SWE)
Rodolphe Gilbert (FRA)
Fabrice Santoro (FRA)
7-6 6-4
R16Lionel Roux (WC) (FRA)
Stephane Simian (FRA)
Eyal Erlich (ISR)
Aleksandar Kitinov ()
6-4 7-6
R16Lionel Barthez (FRA)
Sebastien Leblanc (CAN)
Lan Bale (RSA)
Myles Wakefield (RSA)
6-2 6-2
R16Jeff Salzenstein (Q) (USA)
Orlin Stanoytchev (BUL)
Mathias Huning (3) (GER)
Oleg Ogorodov (UZB)
6-7 6-4 7-6
R16Stefano Pescosolido (ITA)
Vincenzo Santopadre (ITA)
Jerome Golmard (WC) (FRA)
Stephane Huet (FRA)
4-6 6-4 6-3
R16Brandon Coupe (USA)
Paul Rosner (RSA)
Jose-Antonio Conde (2) (ESP)
Nuno Marques (PRT)
3-6 7-6 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jeff Salzenstein (7) (USA)Nicolas Thomann (FRA)7-6 6-4[H2H]
Q1Eyal Erlich (ISR)Jerome Hanquez (FRA)7-6 4-6 6-0[H2H]
Q1Andrey Merinov (RUS)Stephane Huet (3) (FRA)6-3 6-4[H2H]
Q1Pierre Bouteyre (FRA)Alexandre Strambini (SUI)6-4 6-3[H2H]
Q2Nicolas Thomann (FRA)Kevin Ullyett (1) (ZWE)6-4 6-3[H2H]
Q2Jeff Salzenstein (7) (USA)Andrei Rybalko (UKR)7-6 6-0[H2H]
Q2Jerome Hanquez (FRA)Aleksandar Kitinov ()6-2 6-3[H2H]
Q2Eyal Erlich (ISR)Juan-Luis Rascon-Lope (ESP)4-6 6-3 7-6[H2H]
Q2Stephane Huet (3) (FRA)Lorenzo Manta (SUI)6-7 6-2 6-3[H2H]
Q2Andrey Merinov (RUS)John van Lottum (NLD)6-2 6-2[H2H]
Q2Pierre Bouteyre (FRA)Max Mirnyi (BLR)3-6 6-1 7-6[H2H]
Q2Alexandre Strambini (SUI)Vincenzo Santopadre (6) (ITA)6-3 6-7 6-4[H2H]
Q3Kevin Ullyett (1) (ZWE)Antony Dupuis (FRA)7-6 2-0 Retired[H2H]
Q3Nicolas Thomann (FRA)Brandon Coupe (USA)6-4 4-6 6-2[H2H]
Q3Andrei Rybalko (UKR)Martijn Belgraver (NLD)6-1 6-1[H2H]
Q3Jeff Salzenstein (7) (USA)Anthony Thiebot (WC) (FRA)6-2 6-2[H2H]
Q3Aleksandar Kitinov ()Ionut Moldovan (2) (ROU)7-6 6-1[H2H]
Q3Jerome Hanquez (FRA)Sebastien Leblanc (CAN)6-2 6-2[H2H]
Q3Juan-Luis Rascon-Lope (ESP)Sandor Noszaly (HUN)5-7 6-1 6-4[H2H]
Q3Eyal Erlich (ISR)Frederic Fontang (8) (FRA)7-6 6-4[H2H]
Q3Stephane Huet (3) (FRA)Andrew Rueb (USA)6-4 6-2[H2H]
Q3Lorenzo Manta (SUI)Filippo Veglio (SUI)6-3 6-3[H2H]
Q3Andrey Merinov (RUS)Cyril Buscaglione (FRA)6-1 6-4[H2H]
Q3John van Lottum (NLD)Davide Scala (5) (ITA)6-2 3-6 7-5[H2H]
Q3Pierre Bouteyre (FRA)Nicola Bruno (4) (ITA)6-4 1-6 6-4[H2H]
Q3Max Mirnyi (BLR)Federico Browne (ARG)6-3 6-1[H2H]
Q3Alexandre Strambini (SUI)Lionel Barthez (FRA)6-1 6-4[H2H]
Q3Vincenzo Santopadre (6) (ITA)Markus Zillner (GER)7-5 3-6 6-1[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jeff Salzenstein (2) (USA)
Orlin Stanoytchev (BUL)
Omar Camporese (1) (ITA)
Lorenzo Manta (SUI)
6-3 4-6 7-6
Q2Omar Camporese (1) (ITA)
Lorenzo Manta (SUI)
Martin Stringari (ARG)
Filippo Veglio (SUI)
6-3 7-6
Q2Jeff Salzenstein (2) (USA)
Orlin Stanoytchev (BUL)
Gregory Carraz (WC) (FRA)
Jerome Hanquez (FRA)
6-1 6-3