ATP Azerbaijan F1 Futures Draw (Men's) - 2016

Click Here To Join The Azerbaijan F1 Futures Discussion!


Share This...


Azerbaijan F1 Futures Event Details:

2016-01-25Carpet
IndoorAzerbaijan
Seeds:
View Past Years Draws: 2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Azerbaijan F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FArtur Dubinski (BLR)Alexander Igoshin (3) (RUS)7-6(2) 6-3[H2H]
SFAlexander Igoshin (3) (RUS)Filippo Baldi (ITA)6-2 6-3[H2H]
SFArtur Dubinski (BLR)Borna Gojo ()6-2 6-4[H2H]
QFFilippo Baldi (ITA)Michal Konecny (1) (CZE)4-6 6-4 6-1[H2H]
QFAlexander Igoshin (3) (RUS)Petar Conkic (8) (SRB)6-3 6-2[H2H]
QFBorna Gojo ()Ilya Lebedev (RUS)6-4 6-3[H2H]
QFArtur Dubinski (BLR)David Poljak (CZE)6-1 6-2[H2H]
R16Michal Konecny (1) (CZE)Peter Vajda (SVK)6-4 6-3[H2H]
R16Filippo Baldi (ITA)Fedor Chervyakov (7) (RUS)7-5 6-1[H2H]
R16Alexander Igoshin (3) (RUS)Thomas Brechemier (FRA)3-6 6-4 6-4[H2H]
R16Petar Conkic (8) (SRB)Yan Sabanin (RUS)6-1 7-6(5)[H2H]
R16Borna Gojo ()Isa Mammetgulyyev (WC) (TKM)6-7(4) 6-0 7-6(1)[H2H]
R16Ilya Lebedev (RUS)Joy Vigani (ITA)6-7(4) 6-2 6-4[H2H]
R16Artur Dubinski (BLR)Ben Mclachlan (NZL)4-6 6-2 6-2[H2H]
R16David Poljak (CZE)Maxim Ratniuk (UKR)6-1 3-6 7-5[H2H]
R32Michal Konecny (1) (CZE)Orkhan Manafli (WC) (AZE)6-0 6-2[H2H]
R32Peter Vajda (SVK)Dominik Suc (CZE)6-3 6-2[H2H]
R32Filippo Baldi (ITA)Fran Zvonimir Zgombic ()6-4 2-6 6-3[H2H]
R32Fedor Chervyakov (7) (RUS)Ilya Vasilyev (RUS)6-4 6-4[H2H]
R32Alexander Igoshin (3) (RUS)Stanislav Poplavskyy (UKR)6-2 6-3[H2H]
R32Thomas Brechemier (FRA)Yuriy Roguskiy (WC) (TKM)6-2 6-1[H2H]
R32Yan Sabanin (RUS)Grigory Potemkin (RUS)6-1 6-0[H2H]
R32Petar Conkic (8) (SRB)Pavel Krainik (CAN)6-4 7-6(2)[H2H]
R32Borna Gojo ()Lucas Catarina (6) ()6-3 1-6 6-3[H2H]
R32Isa Mammetgulyyev (WC) (TKM)Filipp Smalyanyy (RUS)6-7(5) 6-3 7-6(6)[H2H]
R32Joy Vigani (ITA)Emin Agaev (WC) (AZE)6-1 6-4[H2H]
R32Ilya Lebedev (RUS)Mikelis Libietis (4) (LVA)6-7(5) 6-4 7-6(5)[H2H]
R32Ben Mclachlan (NZL)Pietro Licciardi (5) (ITA)6-1 6-4[H2H]
R32Artur Dubinski (BLR)Amirvala Madanchi ()6-1 6-2[H2H]
R32David Poljak (CZE)Alexander Perfilov (RUS)6-1 6-1[H2H]
R32Maxim Ratniuk (UKR)Dmytro Badanov (2) (UKR)4-6 7-6(4) 6-1[H2H]
Men's Doubles
FAlexander Igoshin (1) (RUS)
Yan Sabanin (RUS)
Filippo Baldi (2) (ITA)
Pietro Licciardi (ITA)
7-6(7) 6-4
SFAlexander Igoshin (1) (RUS)
Yan Sabanin (RUS)
Artur Dubinski (BLR)
Maxim Tybar (BLR)
6-3 3-6 10-8
SFFilippo Baldi (2) (ITA)
Pietro Licciardi (ITA)
Mikelis Libietis (3) (LVA)
Ben Mclachlan (NZL)
6-4 3-6 10-8
QFAlexander Igoshin (1) (RUS)
Yan Sabanin (RUS)
Petar Conkic (SRB)
Fran Zvonimir Zgombic ()
6-4 6-3
QFArtur Dubinski (BLR)
Maxim Tybar (BLR)
Marek Gengel (4) (CZE)
Dominik Suc (CZE)
6-7(7) 7-5 10-7
QFMikelis Libietis (3) (LVA)
Ben Mclachlan (NZL)
Yuriy Kryvoy (UKR)
Stanislav Poplavskyy (UKR)
6-4 6-4
QFFilippo Baldi (2) (ITA)
Pietro Licciardi (ITA)
Dmytro Badanov (UKR)
Ilya Lebedev (RUS)
6-1 6-2
R16Alexander Igoshin (1) (RUS)
Yan Sabanin (RUS)
Fedor Chervyakov (RUS)
Ilya Vasilyev (RUS)
6-3 7-6(2)
R16Petar Conkic (SRB)
Fran Zvonimir Zgombic ()
Alexander Perfilov (RUS)
Maxim Ratniuk (UKR)
6-3 6-4
R16Marek Gengel (4) (CZE)
Dominik Suc (CZE)
Dejan Antonic (WC) (SRB)
Marko Strilic (SRB)
6-3 6-1
R16Artur Dubinski (BLR)
Maxim Tybar (BLR)
Rasul Gojayev (WC) (AZE)
Arif Guliyev (AZE)
6-2 6-3
R16Yuriy Kryvoy (UKR)
Stanislav Poplavskyy (UKR)
Thomas Brechemier (FRA)
David Poljak (CZE)
1-6 6-4 10-8
R16Mikelis Libietis (3) (LVA)
Ben Mclachlan (NZL)
Joe Cooper (GBR)
Michal Konecny (CZE)
6-3 6-4
R16Dmytro Badanov (UKR)
Ilya Lebedev (RUS)
Orkhan Manafli (WC) (AZE)
Nikita Matveyko (RUS)
7-5 3-6 10-4
R16Filippo Baldi (2) (ITA)
Pietro Licciardi (ITA)
Pavel Krainik (CAN)
Amirvala Madanchi ()
6-2 6-0
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Stanislav Poplavskyy (1) (UKR)Marek Gengel (CZE)7-5 6-2[H2H]
Q1David Poljak (2) (CZE)Alexandru Danes (FRA)6-4 6-2[H2H]
Q1Pavel Krainik (3) (CAN)Nikita Matveyko (14) (RUS)7-6(7) 6-4[H2H]
Q1Joy Vigani (13) (ITA)Yuriy Kryvoy (4) (UKR)7-6(1) 7-6(3)[H2H]
Q1Ilya Vasilyev (12) (RUS)Maxim Tybar (5) (BLR)6-3 6-1[H2H]
Q1Grigory Potemkin (RUS)Toni Neykov ()7-5 6-4[H2H]
Q1Filipp Smalyanyy (11) (RUS)Denis Klok (7) (RUS)6-4 6-4[H2H]
Q1Borna Gojo ()Saida'lo Saidkarimov (15) (UZB)7-5 7-5[H2H]
Q2Stanislav Poplavskyy (1) (UKR)Victor Lochmann ()6-2 6-2[H2H]
Q2Marek Gengel (CZE)Nicolas Barz (_GE)6-3 6-2[H2H]
Q2David Poljak (2) (CZE)Maksim Zubkou (BLR)6-2 6-2[H2H]
Q2Alexandru Danes (FRA)Milos Nikolic (9) (AUS)6-4 3-6 6-3[H2H]
Q2Pavel Krainik (3) (CAN)Azizhon Turgunov (UZB)6-2 6-2[H2H]
Q2Nikita Matveyko (14) (RUS)Victor Gurevich (USA)6-3 6-1[H2H]
Q2Yuriy Kryvoy (4) (UKR)Mirali Gasanov (TKM)6-0 6-0[H2H]
Q2Joy Vigani (13) (ITA)Andrey Zhiltcov (RUS)6-1 6-3[H2H]
Q2Maxim Tybar (5) (BLR)Roman Gigolaev (RUS)6-2 6-4[H2H]
Q2Ilya Vasilyev (12) (RUS)Igor Khoroshilov (RUS)6-4 6-1[H2H]
Q2Toni Neykov ()Michael-Ray Pallares-Gonzalez (6) (DOM)7-5 7-6(5)[H2H]
Q2Grigory Potemkin (RUS)Beauregard Treyz (10) (USA)4-6 7-5 6-2[H2H]
Q2Denis Klok (7) (RUS)Atly Kurbanov (TKM)6-0 6-0[H2H]
Q2Filipp Smalyanyy (11) (RUS)Enrico Porro (ITA)6-1 6-2[H2H]
Q2Borna Gojo ()Michal Marko (8) (SVK)6-3 6-4[H2H]
Q2Saida'lo Saidkarimov (15) (UZB)Ruben Geeraert (BEL)3-6 6-2 6-1[H2H]
Q3Stanislav Poplavskyy (1) (UKR)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedVictor Lochmann ()Bye[H2H]
Q3Marek Gengel (CZE)Odil Akramov (UZB)6-4 7-5[H2H]
Q3UndecidedNicolas Barz (_GE)Bye[H2H]
Q3David Poljak (2) (CZE)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedMaksim Zubkou (BLR)Bye[H2H]
Q3Alexandru Danes (FRA)Andrey Kashchenko (TKM)6-3 6-3[H2H]
Q3UndecidedMilos Nikolic (9) (AUS)Bye[H2H]
Q3Pavel Krainik (3) (CAN)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedAzizhon Turgunov (UZB)Bye[H2H]
Q3Victor Gurevich (USA)Shayan Mehdizadehfard ()7-6(5) 5-7 7-5[H2H]
Q3UndecidedNikita Matveyko (14) (RUS)Bye[H2H]
Q3Yuriy Kryvoy (4) (UKR)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedMirali Gasanov (TKM)Bye[H2H]
Q3Andrey Zhiltcov (RUS)Dejan Antonic (SRB)7-5 6-3[H2H]
Q3UndecidedJoy Vigani (13) (ITA)Bye[H2H]
Q3Maxim Tybar (5) (BLR)ByeBye[H2H]
Q3Roman Gigolaev (RUS)Sharobiddin Abzalov (UZB)6-4 6-2[H2H]
Q3Igor Khoroshilov (RUS)Aleksa Petrovic (SRI)7-5 7-5[H2H]
Q3UndecidedIlya Vasilyev (12) (RUS)Bye[H2H]
Q3Michael-Ray Pallares-Gonzalez (6) (DOM)ByeBye[H2H]
Q3Toni Neykov ()Martin Dimitrov ()6-4 4-6 6-4[H2H]
Q3Grigory Potemkin (RUS)Mahmud Mahmudov (AZE)6-0 6-0[H2H]
Q3UndecidedBeauregard Treyz (10) (USA)Bye[H2H]
Q3Denis Klok (7) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedAtly Kurbanov (TKM)Bye[H2H]
Q3Enrico Porro (ITA)Rasul Gojayev (WC) (AZE)6-3 6-1[H2H]
Q3UndecidedFilipp Smalyanyy (11) (RUS)Bye[H2H]
Q3Michal Marko (8) (SVK)ByeBye[H2H]
Q3Borna Gojo ()Arif Guliyev (AZE)7-6(8) 6-0[H2H]
Q3Ruben Geeraert (BEL)Rasul Akhmadaliev (UZB)6-0 6-2[H2H]
Q3UndecidedSaida'lo Saidkarimov (15) (UZB)Bye[H2H]