Spain F11 Qualifying 2012

Share This...

Spain F11 Qualifying
May 7-13, 2012

Singles
Seeds:
1. Richard Muzaev (RUS)
2. Ivan Arenas-Gualda (ESP)
3. Jean-Marc Werner (GER)
4. Oriol Roca Batalla (ESP)
5. David Perez Sanz (ESP)
6. Ilia Shatskiy (RUS)
7. Guillermo Gomez-Diaz (ESP)
8. Anton Zaitsev (RUS)

Q-First Round
(1)Richard Muzaev (RUS) bye
Marc Vargas (ESP) d. Jordi Llopart (ESP) 6-1 6-3
Melik Feler (FRA) d. Ryoma Sloane (NZL) 6-4 6-3
Dennis Uspensky (USA) d. Alan Gadjiev (UZB) 6-4 6-2
Adrian Orantes-Zurita Conio (ESP) d. Pavel Bazunov (RUS) 6-4 7-6(5)
Vincent Cadona (AUS) d. Medhir Goyal (IND) 6-1 6-1
Carlos Becke (GER) d. Dan Dowson (AUS) 6-4 6-1
(14)Andoni Vivanco-Guzman (ESP) d. Robert Herrera (ESP) 6-0 6-2
(2)Ivan Arenas-Gualda (ESP) bye
Xiao Qi (CHN) d. Jean Baptiste Mateo (FRA) 6-2 3-6 6-4
Goncalo Oliveira (POR) d. Valeriy Preobrazhenskiy (RUS) 6-2 6-0
Gauthier Steiner (BEL) d. Timofey Skripkin (RUS) 6-2 6-2
Daniyal Zagidullin (RUS) d. Jesper Korsbaek Jensen (DEN) 6-3 4-6 6-4
Manel Perez Esteve (ESP) d. Alejandro Salmeron (ESP) 6-1 4-0 ret.
Ronald Slobodchikov (RUS) d. Thomas Mccone (BEL) 6-0 6-0
(9)Albert Alcaraz Ivorra (ESP) bye
(3)Jean-Marc Werner (GER) bye
Norbert Nagyi (AUT) d. Filipp Naumov (RUS) 4-6 6-4 6-0
Marco Neubau (ESP) d. Marc Collado Castells (ESP) 6-2 6-4
Dmitry Popko (KAZ) d. Daniel Luque (ESP) 6-3 6-2
Oriol Garrobe Guilera (ESP) d. Dag Gudmundsson (SWE) 3-6 6-3 7-6(3)
Stephane Costes (FRA) d. Ivan Kiriakov (AUS) 6-0 6-1
Aaron Colas Sanchez (ESP) d. Manuel Luis Lamelas (ESP) 6-3 6-4
(11)Mohit Mayur Jayaprakash (IND) bye
(4)Oriol Roca Batalla (ESP) bye
Christoph Schindler (GER) d. Pablo Gor Costales (ESP) 1-6 6-4 7-6(5)
Maximilian Mann (AUT) d. Oscar Carrascosa Grau (ESP) 6-4 6-3
Pablo Moreno Dapena (ESP) d. Enrique Almudever (ESP) 6-1 7-5
Victor Gimeno Traver (ESP) d. Lucas Mccone (BEL) 6-2 6-2
Nicholas Baez (USA) d. Alejandro Jimenez Vidal (ESP) 6-4 6-4
Max Andrews (GBR) d. Oscar Mancineiras Cornella (ESP) 2-6 6-2 6-1
(15)Francesc Montanes-Roca (ESP) d. Aleix Alvarez (ESP) 6-1 7-5
(5)David Perez Sanz (ESP) bye
Joep Dieteren (NED) d. Wojciech Bakowski (POL) 6-3 6-1
Lukas Koncilia (AUT) d. Sebastian Bader (AUT) 6-1 6-1
Jeremias Lima-Perez (ESP) d. Carlos Donat (ESP) 6-1 3-6 6-1
Stanislav Nikulchikov (KAZ) d. Pablo Irigaray Guarne (ESP) 6-2 6-4
Durukan Durmus (TUR) d. Sergey Dorozhkin (RUS) 6-2 7-5
Aoxiong Wang (CHN) d. Pepe Batalla (ESP) 6-2 7-5
(10)Aslan Karatsev (RUS) bye
(6)Ilia Shatskiy (RUS) bye
Adria Mas Mascolo (ESP) d. Abdoulkarim Ali (FRA) 7-5 6-1
Xavi Pineda Botey (ESP) d. Ramon Puertolas Sabartes (ESP) 6-2 6-4
Eric Garcia Crespo (ESP) d. Carlos Gonzalez-Tarrio (ESP) 6-4 6-4
Bruno Alvarez (BEL) d. Maksims Reutovs (LAT) 6-2 6-1
Xisco Munoz Mora (ESP) d. Oscar Longworth (AUS) 6-2 6-3
Carles Girbal (ESP) d. Robert Ziganshin (RUS) 6-0 6-2
(13)Mikhail Vaks (RUS) d. Nathan Nicholson (ESP) 6-2 6-3
(7)Guillermo Gomez-Diaz (ESP) bye
Aleksandar Vukic (AUS) d. Oleksandr Podgursky (UKR) 2-6 6-2 6-1
Yannick Martell Beuzit (ESP) d. Marc Isern (ESP) 6-2 6-1
Roger Perez Jane (ESP) d. Kevin Garcia De Reuse (ESP) 6-4 6-3
Bogdan Djurdjevic (GER) d. Federico Delle Fave (ITA) 6-0 6-0
Egor Kovalev (RUS) d. Samuel Ribeiro Navarrete (ESP) 7-6(0) 6-1
Filippo Giorgetti (ITA) d. Kilian Geiss (GER) 7-6(2) 6-2
(16)Marcos Giraldi Requena (ESP) d. Alexey Nikiforov (RUS) 6-0 6-4
(8)Anton Zaitsev (RUS) bye
Joan Ramon Ensenyat (ESP) d. Pol Gonzalez Gil (ESP) 5-7 7-6(3) 6-3
Alexey Nesterov (KAZ) d. Olivier Duberville (FRA) 1-6 6-2 6-3
Victor Komlev (RUS) d. Aswin Lizen (GBR) 6-3 7-5
Arturo Carranza Blasco (ESP) d. Gerard Junyent (ESP) 0-6 6-1 6-3
Alejandro Andino Vallverdu (ESP) d. Artur Diyarov (RUS) 6-0 6-3
Evgeny Tikhonov (RUS) d. Carlos Torres (ESP) W/O
(12)Ryan Agar (AUS) d. Farsad Shahi (IRI) 7-6(4) 6-0

Q-Second Round
(1)Richard Muzaev (RUS) d. Marc Vargas (ESP) 6-0 6-1
Dennis Uspensky (USA) d. Melik Feler (FRA) 6-3 6-1
Adrian Orantes-Zurita Conio (ESP) d. Vincent Cadona (AUS) 6-1 6-1
(14)Andoni Vivanco-Guzman (ESP) d. Carlos Becke (GER) 6-0 6-2
(2)Ivan Arenas-Gualda (ESP) d. Xiao Qi (CHN) 6-1 6-3
Goncalo Oliveira (POR) d. Gauthier Steiner (BEL) 6-4 6-2
Daniyal Zagidullin (RUS) d. Manel Perez Esteve (ESP) 6-2 6-1
(9)Albert Alcaraz Ivorra (ESP) d. Ronald Slobodchikov (RUS) 6-4 6-1
(3)Jean-Marc Werner (GER) d. Norbert Nagyi (AUT) 6-2 6-1
Dmitry Popko (KAZ) d. Marco Neubau (ESP) 7-5 6-7(4) 6-2
Oriol Garrobe Guilera (ESP) d. Stephane Costes (FRA) 3-6 6-2 6-1
(11)Mohit Mayur Jayaprakash (IND) d. Aaron Colas Sanchez (ESP) 5-7 6-1 6-4
(4)Oriol Roca Batalla (ESP) d. Christoph Schindler (GER) 6-0 6-1
Pablo Moreno Dapena (ESP) d. Maximilian Mann (AUT) 6-0 6-4
Victor Gimeno Traver (ESP) d. Nicholas Baez (USA) 6-2 6-2
(15)Francesc Montanes-Roca (ESP) d. Max Andrews (GBR) 6-4 6-3
(5)David Perez Sanz (ESP) d. Joep Dieteren (NED) 6-1 6-0
Lukas Koncilia (AUT) d. Jeremias Lima-Perez (ESP) 6-3 1-6 7-6(7)
Durukan Durmus (TUR) d. Stanislav Nikulchikov (KAZ) 6-3 6-3
(10)Aslan Karatsev (RUS) d. Aoxiong Wang (CHN) 6-4 6-3
(6)Ilia Shatskiy (RUS) d. Adria Mas Mascolo (ESP) 6-2 6-2
Eric Garcia Crespo (ESP) d. Xavi Pineda Botey (ESP) 6-2 7-6(2)
Bruno Alvarez (BEL) d. Xisco Munoz Mora (ESP) 3-6 6-1 7-5
(13)Mikhail Vaks (RUS) d. Carles Girbal (ESP) 7-5 6-7(6) 6-3
(7)Guillermo Gomez-Diaz (ESP) d. Aleksandar Vukic (AUS) 6-3 6-4
Roger Perez Jane (ESP) d. Yannick Martell Beuzit (ESP) 3-6 6-4 6-2
Egor Kovalev (RUS) d. Bogdan Djurdjevic (GER) 1-6 6-4 6-2
(16)Marcos Giraldi Requena (ESP) d. Filippo Giorgetti (ITA) 6-3 6-1
(8)Anton Zaitsev (RUS) d. Joan Ramon Ensenyat (ESP) 6-0 6-0
Victor Komlev (RUS) d. Alexey Nesterov (KAZ) 1-6 6-2 7-6(5)
Alejandro Andino Vallverdu (ESP) d. Arturo Carranza Blasco (ESP) 6-1 6-1
(12)Ryan Agar (AUS) d. Evgeny Tikhonov (RUS) 6-0 6-1

Q-Third Round
(1)Richard Muzaev (RUS) d. Dennis Uspensky (USA) 6-4 6-2
(14)Andoni Vivanco-Guzman (ESP) d. Adrian Orantes-Zurita Conio (ESP) 6-2 6-4
(2)Ivan Arenas-Gualda (ESP) d. Goncalo Oliveira (POR) 6-2 6-3
(9)Albert Alcaraz Ivorra (ESP) d. Daniyal Zagidullin (RUS) 6-3 6-2
(3)Jean-Marc Werner (GER) d. Dmitry Popko (KAZ) 7-6(1) 6-1
(11)Mohit Mayur Jayaprakash (IND) d. Oriol Garrobe Guilera (ESP) 6-0 6-4
(4)Oriol Roca Batalla (ESP) d. Pablo Moreno Dapena (ESP) 6-2 6-4
Victor Gimeno Traver (ESP) d. (15)Francesc Montanes-Roca (ESP) 6-3 6-2
(5)David Perez Sanz (ESP) d. Lukas Koncilia (AUT) 4-6 6-1 6-1
(10)Aslan Karatsev (RUS) d. Durukan Durmus (TUR) 6-2 6-0
(6)Ilia Shatskiy (RUS) d. Eric Garcia Crespo (ESP) 6-1 6-1
(13)Mikhail Vaks (RUS) d. Bruno Alvarez (BEL) 6-0 7-6(4)
(7)Guillermo Gomez-Diaz (ESP) d. Roger Perez Jane (ESP) 6-1 6-3
(16)Marcos Giraldi Requena (ESP) d. Egor Kovalev (RUS) 7-6(3) 6-1
(8)Anton Zaitsev (RUS) d. Victor Komlev (RUS) 6-2 6-2
(12)Ryan Agar (AUS) d. Alejandro Andino Vallverdu (ESP) 6-1 6-3

Qualifying Round
(14)Andoni Vivanco-Guzman (ESP) d. (1)Richard Muzaev (RUS) 6-3 7-6(5)
(2)Ivan Arenas-Gualda (ESP) d. (9)Albert Alcaraz Ivorra (ESP) 6-2 6-4
(3)Jean-Marc Werner (GER) d. (11)Mohit Mayur Jayaprakash (IND) 3-6 7-6(4) 6-1
(4)Oriol Roca Batalla (ESP) d. Victor Gimeno Traver (ESP) 6-0 6-3
(10)Aslan Karatsev (RUS) d. (5)David Perez Sanz (ESP) 6-4 6-2
(6)Ilia Shatskiy (RUS) d. (13)Mikhail Vaks (RUS) 0-6 6-2 7-6(5)
(16)Marcos Giraldi Requena (ESP) d. (7)Guillermo Gomez-Diaz (ESP) 7-5 6-3
(8)Anton Zaitsev (RUS) d. (12)Ryan Agar (AUS) 6-3 6-4

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments