Great Britain F8 Qualifying 2012

Share This...

Great Britain F8 Qualifying
May 7-13, 2012

Singles
Seeds:
1. Sam Barry (IRL)
2. Oliver Hudson (GBR)
3. Kevin Griekspoor (NED)
4. Ashley Hewitt (GBR)
5. Scott Griekspoor (NED)
6. Daniel Glancy (IRL)
7. Simon Ede (AUS)
8. Nicholas Jones (GBR)

First Round
(1)Sam Barry (IRL) bye
Ilya Drozdov (RUS) d. Nadim Elsayed (GBR) 6-3 6-1
Samuel Sutton (GBR) d. Nikolai Snapes (GBR) 6-4 7-6(6)
Matthew Kirby (GBR) bye
(2)Oliver Hudson (GBR) bye
Marc Beckles (GBR) d. Stephen Stege (USA) 7-6(4) 1-6 6-4
Marshall Tutu (GBR) d. Leon Smart (GBR) 6-1 6-0
Jonathan Binding (GBR) bye
(3)Kevin Griekspoor (NED) bye
Sam Hutt (GBR) d. Mark Whitehouse (GBR) 1-6 6-3 6-2
Ben Lott (GBR) d. Ryan Peniston (GBR) 6-4 4-6 6-3
Clay Crawford (GBR) bye
(4)Ashley Hewitt (GBR) bye
Jarryd Bant (GBR) d. Aba Omodele-Lucien (USA) 6-1 ret.
Ognjen Jovanovic (SRB) d. Samuel Archer (GBR) 6-1 6-3
Imran Aswat (GBR) bye
(5)Scott Griekspoor (NED) bye
Michael Suleau (GBR) d. David Porter (GBR) 6-4 6-7(4) 7-5
Adam Richard Charles Skalsky (GBR) d. Rens Bouwmans (NED) 6-2 7-5
Jack Paterson (GBR) bye
(6)Daniel Glancy (IRL) bye
David Fox (GBR) d. Matthew Hingley (GBR) 6-2 6-3
Alexander Jhun (GBR) d. John Boden (GBR) 6-2 6-1
Alan Bevan (GBR) bye
(7)Simon Ede (AUS) bye
Jathan Malik (GBR) d. James Elliott (GBR) 6-1 6-2
Sizya Ernest Kivanda (GBR) d. Matthew Boyle (GBR) w/o
Rowan Isaaks (GBR) bye
(8)Nicholas Jones (GBR) bye
Milos Ognjanovic (SRB) d. Sam Holt (GBR) 6-1 5-7 6-2
Luke Johnson (GBR) d. Samuel Lemberger (GBR) 6-1 6-0
(9)Kyle Edmund (GBR) bye

Q-Second Round
(1)Sam Barry (IRL) d. Ilya Drozdov (RUS) 6-1 6-2
Matthew Kirby (GBR) d. Samuel Sutton (GBR) 6-3 3-6 6-1
(2)Oliver Hudson (GBR) d. Marc Beckles (GBR) 4-6 6-3 6-4
Marshall Tutu (GBR) d. Jonathan Binding (GBR) 6-4 6-1
(3)Kevin Griekspoor (NED) d. Sam Hutt (GBR) 5-7 6-2 6-1
Ben Lott (GBR) d. Clay Crawford (GBR) 7-6(4) 6-4
(4)Ashley Hewitt (GBR) d. Jarryd Bant (GBR) 6-1 6-2
Ognjen Jovanovic (SRB) d. Imran Aswat (GBR) 6-3 6-2
(5)Scott Griekspoor (NED) d. Michael Suleau (GBR) 7-5 6-0
Adam Richard Charles Skalsky (GBR) d. Jack Paterson (GBR) 6-3 6-1
(6)Daniel Glancy (IRL) d. David Fox (GBR) 6-2 7-5
Alexander Jhun (GBR) d. Alan Bevan (GBR) 6-2 7-6(7)
(7)Simon Ede (AUS) d. Jathan Malik (GBR) 6-4 6-2
Sizya Ernest Kivanda (GBR) d. Rowan Isaaks (GBR) 6-4 6-4
(8)Nicholas Jones (GBR) d. Milos Ognjanovic (SRB) 6-1 7-6(1)
(9)Kyle Edmund (GBR) d. Luke Johnson (GBR) 6-0 6-1

Qualifying Round
(1)Sam Barry (IRL) d. Matthew Kirby (GBR) 6-1 6-3
(2)Oliver Hudson (GBR) d. Marshall Tutu (GBR) 6-1 6-0
(3)Kevin Griekspoor (NED) d. Ben Lott (GBR) 6-3 6-4
(4)Ashley Hewitt (GBR) d. Ognjen Jovanovic (SRB) 6-2 6-2
(5)Scott Griekspoor (NED) d. Adam Richard Charles Skalsky (GBR) 6-0 3-6 7-6(3)
(6)Daniel Glancy (IRL) d. Alexander Jhun (GBR) 6-0 6-1
(7)Simon Ede (AUS) d. Sizya Ernest Kivanda (GBR) 6-2 6-3
(9)Kyle Edmund (GBR) d. (8)Nicholas Jones (GBR) 6-3 6-2

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments