19th Asian Hopman Cup

Results Forum Archives

Re: 19th Asian Hopman Cup

Postby kid » Sat Nov 08, 2008 3:56 pm

Seeds:

1. Chinese Taipei
Yen- Hsun Lu
Su-Wei Hsieh

2. Kazakhstan
Andrey Golubev
Yaroslava Schvedova

3. Thailand
Danai Udomchoke
Tamarine Tanasugarn

4. Korea
Woong Sun Jun
Kyung Yee Chae

China
Zhe Li
Yimiao Zhou

India
Vishnu Vardhan
Shikha Uberoi
Last edited by kid on Thu Nov 13, 2008 1:02 pm, edited 1 time in total.
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Re: 19th Asian Hopman Cup

Postby kid » Tue Nov 11, 2008 12:58 pm

Group A
(1)Chinese Taipei
Yen- Hsun Lu
Su-Wei Hsieh

(4)Korea
Woong Sun Jun
Kyung Yee Chae

India
Vishnu Vardhan
Shikha Uberoi

Group B
(2)Kazakhstan
Andrey Golubev
Yaroslava Schvedova

(3)Thailand
Danai Udomchoke
Tamarine Tanasugarn

China
Zhe Li
Yimiao Zhou
Last edited by kid on Thu Nov 13, 2008 1:00 pm, edited 1 time in total.
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Re: 19th Asian Hopman Cup

Postby kid » Tue Nov 11, 2008 1:02 pm

Day 1: Wednesday, November 12, 2008 at 14:00 local time

Group A - court No. 2
(1)Chinese Taipei d. India 3-0
Su-Wei Hsieh (TPE) d. Shikha Uberoi (IND) 6-4 6-4
Yen-Hsun Lu (TPE) d. Vishnu Vardhan (IND) 7-6(2) 6-1
Su-Wei Hsieh/Yen-Hsun Lu (TPE) d. Shikha Uberoi/Vishnu Vardhan (IND) 6-0 6-2

Group B - center court
(2)Kazakhstan d. China 3-0
Andrei Golubev (KAZ) d. Zhe Li (CHN) 6-2 6-4
Yaroslava Shvedova (KAZ) d. Yi-Miao Zhou (CHN) 6-3 6-4
Yaroslava Shvedova/Andrei Golubev (KAZ) d. Yi-Miao Zhou/Zhe Li (CHN) 6-4 1-6 (10-7)


Day 2: Thursday, November 13, 2008 at 13:00 and 14:00 local time

Group A
(1)Chinese Taipei d. (4)Korea 3-0
Su Wei Hsieh (TPE) d. Yee Kyung Chae (KOR) 6-0 7-6(5)
Yen-Hsun Lu (TPE) d. Sun Woong Jun (KOR) 4-6 7-6(1) 6-3
Su-Wei Hsieh/Yen-Hsun Lu (TPE) d. Yee Kyung Chae/Sun Woong Jun (KOR) 6-2 6-2

Group B
(3)Thailand d. China 2-1
Tamarine Tanasugarn (THA) d. Yi-Miao Zhou (CHN) 6-2 6-3
Danai Udomchoke (THA) d. Zhe Li (CHN) 6-3 6-0
Yi-Miao Zhou/Zhe Li (CHN) d. Tamarine Tanasugarn/Danai Udomchoke (THA) 6-4 6-2


Day 3: Friday, November 14, 2008 at 13:00 and 14:00 local time

Group A
India d. (4)Korea 2-1
Shikha Uberoi (IND) d. Yee Kyung Chae (KOR) 6-1 4-4 ret.
Sun Woong Jun (KOR) d. Vishnu Vardhan (IND) 7-6(3) 6-1
Shikha Uberoi/Vishnu Vardhan (IND) d. Yee Kyung Chae/Sun Woong Jun (KOR) w/o

Group B
(2)Kazakhstan d. (3)Thailand 2-1
Yaroslava Shvedova (KAZ) d. Tamarine Tanasugarn (THA) 6-1 6-2
Andrey Golubev (KAZ) d. Danai Udomchoke (THA) 7-5 7-5
Tamarine Tanasugarn/Danai Udomchoke (THA) d. Yaroslava Shvedova/Andrey Golubev (KAZ) 6-3 3-6 (10-8)


Standings
Group A
Tie matches sets games points
1. Chinese Taipei 2 | 2/0 | 6-0 | 12-1 | 79-42 | 4
2. India 2 | 1/1 | 2-4 | 4-8 | 48-55 | 2
3. Korea 2 | 0/2 | 1-5 | 3-10 | 43-73 | 0

Group B
Tie matches sets games points
1. Kazakhstan 2 | 2/0 | 5-1 | 10-3 | 79-57 | 4
2. Thailand 2 | 1/1 | 3-3 | 6-6 | 59-61 | 2
3. China 2 | 0/2 | 1-5 | 3-10 | 48-68 | 0

Saturday, November 15, 2008

Finals

Chinese Taipei d. Kazakhstan 2-0
Yen-Hsun Lu (TPE) d. Andrei Golubev (KAZ) 6-4 6-4
Su-Wei Hsieh (TPE) d. Yaroslava Shvedova (KAZ) 6-2 6-4
Su-Wei Hsieh/Yen-Hsun Lu (TPE) vs Yaroslava Shvedova/Andrei Golubev (KAZ) DID NOT PLAYED

CHINESE TAIPEI WON THE 19th ASIAN HOPMAN CUP AND QUALIFYIED FOR HOPMAN CUP XXI IN PERTH AT JANUARY 2009
Last edited by kid on Thu Nov 13, 2008 12:59 pm, edited 1 time in total.
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno


Return to Archives

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron
Not able to open ./cache/data_global.php