Slovakia F2

Moderator: Moderators

Slovakia F2

Postby Steve G » Sun Aug 13, 2006 2:07 pm

Steve G
Site Admin
Site Admin
 
Posts: 9408
Joined: Thu May 13, 2004 12:14 pm
Location: Chicago, USA

Postby Guest » Tue Aug 15, 2006 11:01 am

Slovakia F2 - Electrolux Cup
Piestany, Slovakia
August 14-20, 2006
Surface: Clay
Main Draw : 32
Qualifying draw: 64
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Christian Haupt - 1204)
1. Lukas Rosol
2. Robert Godlewski
3. Filip Polasek
4. Marek Semjan
5. Jan Stancik
6. Mattia Livraghi
7. Ladislav Svarc
8. Jiri Skoloudik

First Round
(1)Lukas Rosol (CZE) vs Samuel Groth (AUS)
Laurent Bram (LUX) vs Gyorgy Balazs (HUN)
Georg Novak (AUT) vs Matteo Fago (ITA)
(6)Mattia Livraghi (ITA) vs (WC)Jiri Krkoska (CZE)
(4)Marek Semjan (SVK) vs Mathieu Guenat (SUI)
(q)Michal Franek (CZE) vs (q)Miguel Olaso (ESP)
David Skoch (CZE) vs (q)Jan Marek (CZE)
(8)Jiri Skoloudik (CZE) vs Daniel Lustig (CZE)
(5)Jan Stancik (SVK) vs (q)Peter Miklusicak (SVK)
(WC)Martin Durdik (SVK) vs Jan Subota (CZE)
(q)Frantisek Polyak (SVK) vs (q)Luca Bianchini (ITA)
(3)Filip Polasek (SVK) vs (WC)Alexander Somogyi (SVK)
(7)Ladislav Svarc (SVK) vs (q)Michal Pazicky (SVK)
(q)Adolfo Gomez-Pinter (ESP) vs (WC)Andrei? Martin (SVK)
Maxime Bonami (FRA) vs Christian Haupt (GER)
(2)Robert Godlewski (POL) vs Pedro Clar (ESP)


cleaned things up a bit
Good guess on Andrei Martin. Its likely him, hopefully they will correct that drawsheet.
--Steve
Guest
 

Postby Guest » Tue Aug 15, 2006 11:11 am

I don't know the surface!


I'm going to post the qualy later.
Guest
 

Postby Guest » Tue Aug 15, 2006 2:36 pm

Seeds:
1. Frantisek Polyak
2. Jan Marek
3. Adrian Sikora
4. Pirmin Haenle
5. Milan Petercak
6. Miguel Olaso-De La Rica
7. Luca Bianchini
8. Marek Michalicka
9. Christian Kloimullner
10. Miloslav Mecir
11. Adolfo Gomez-Pinter
12. Peter Miklusicak
13. Miloslav Navratil
14. Aleksandar Cucuz
15. Pavel Cerny
16. Josef Hrabal




First Round

(1) Frantisek Polyak (SVK) d. Konstantin Kremeshkov (RUS) 4-6 6-3 6-3
Jozef Maras (SVK) d. Lukas Kubiena (CZE) 6-1 6-2
Pavol Derkay (SVK) d. Matej Dolinay (SVK) 6-3 2-6 7-5
Luca Bonati (ITA) d. (10) Miloslav Mecir (SVK) 6-4 2-2 Ret. (Abdomen)
(2) Jan Marek (CZE) d. Michal Dzupin (SVK) 6-2 6-4
Erik Csarnakovics (SVK) d. Daniel Garcia-Extrem (ESP) 6-1 6-2
Javier Dejuan-Mora (ESP) d. Vojtech Blazek (CZE) 6-3 6-4
Martin Fafl (CZE) d. (16) Josef Hrabal (CZE) 6-2 6-2
(3) Adrian Sikora (SVK) d. Ivo Polach (CZE) 6-0 6-0
Andrej Kurtis (SVK) d. Stefan Seywald (AUT) 6-3 6-1
Tomas Vyrostko (SVK) d. Martin Brondos (SVK) 6-4 6-3
(11) Adolfo Gomez-Pinter (ESP) d. Filippo Leonardi (ITA) 1-6 6-3 6-4
Michal Pazicky (SVK) d. (4) Pirmin Haenle (GER) 6-3 6-4
Jan Pavlicek (CZE) d. Martin Kuruc (CZE) 5-7 6-1 6-2
Tony Rajaobelina (FRA) d. Akos Torok (HUN)6-0 6-4
(9)Christian Kloimullner (AUT) d. Petr Frelich (CZE) 6-4 6-2
Martin Kosut (SVK) d. (5) Milan Petercak(SVK) 6-3 6-7(5) 6-4
Maros Demko (SVK) d. Marco Sattanino (ITA) 5-7 6-3 6-0
Michal Franek (CZE) d. Tomas Lojka (CZE) 6-3 5-7 7-5
Jonathan Taborcia-Beitia (ESP) d. (14)Aleksandar Cucuz (SUI) 7-6(4) 6-2
(6) Miguel Olaso-De La Rica (ESP) d. Boris Malovik (SVK) 6-1 6-2
Dusan Stano(SVK) d. Dawid Piatkowski (POL) 3-6 6-4 6-4
Balazs Farkas (SVK) d. Branislav Valach (SVK) 6-2 6-0
Michal Tyml (CZE) d. (15)Pavel Cerny (CZE) 6-3 6-1
(7)Luca Bianchini (ITA) d. Jozef Vajda (SVK) 6-2 6-0
Irakli Dshandshgava (AUT) d. Ivan Horsky (SVK) 6-4 6-2
Tobias Obenaus (AUT) d. Petar Tomasic (CRO) 6-2 6-1
(13) Miloslav Navratil(CZE) d. Tomas Toman(CZE) 6-4 6-3
(8) Marek Michalicka (CZE) d. Vitaly Klimchev (RUS) 6-0 6-1
Maros Horny (SVK) d. Martin Zathurecky (SVK) 6-4 6-4
Kostas Zaraklanis (GRE) d.Yuri Cherniak (UKR) 6-0 6-3
(12) Peter Miklusicak (SVK) d. Martin Stepanek (CZE) 6-1 6-0

Second Round
(1)Frantisek Polyak (SVK) d. Jozef Maras (SVK) 6-1 6-2
Luca Bonati (ITA) d. Pavol Derkay (SVK) 6-3 6-0
(2) Jan Marek (CZE) d. Erik Csarnakovics (SVK) 6-1 0-6 6-4
Martin Fafl (CZE) d. Javier Dejuan-Mora (ESP) 6-1 6-4
(3)Adrian Sikora (SVK) d. Andrej Kurtis (SVK) 6-3 6-1
(11) Adolfo Gomez-Pinter (ESP) d.Tomas Vyrostko (SVK) 6-2 6-1
Michal Pazicky (SVK) d. Jan Pavlicek (CZE) 6-3 6-4
(9)Christian Kloimullner (AUT) d.Tony Rajaobelina (FRA) 6-7(5) 6-3 7-5
Maros Demko (SVK) d. Martin Kosut (SVK) 4-6 6-1 6-3
Michal Franek (CZE) d. Jonathan Taborcia-Beitia (ESP) 6-2 7-5
(6) Miguel Olaso-De La Rica (ESP) d. Dusan Stano(SVK) 6-2 6-1
Michal Tyml (CZE) d. Balazs Farkas (SVK) 6-4 6-1
(7)Luca Bianchini (ITA) d. Irakli Dshandshgava (AUT) 6-4 6-2
Tobias Obenaus (AUT) d. (13) Miloslav Navratil(CZE) 6-3 7-5
(8) Marek Michalicka (CZE) d. Maros Horny (SVK) 6-1 6-4
(12) Peter Miklusicak (SVK) d. Kostas Zaraklanis (GRE) 6-1 6-0

Qualy round
(1)Frantisek Polyak (SVK) d. Luca Bonati (ITA) 6-2 6-1
(2)Jan Marek (CZE) d. Martin Fafl (CZE) 3-0 (ret.: back)
(11) Adolfo Gomez-Pinter (ESP) d. (3)Adrian Sikora (SVK) 2-6 6-3 6-4
Michal Pazicky (SVK) d. (9)Christian Kloimullner (AUT) 6-1 4-6 7-6(5)
Michal Franek (CZE) d. Maros Demko (SVK) 6-3 4-1 (ret.:back)
(6) Miguel Olaso-De La Rica (ESP) d. Michal Tyml (CZE) 6-2 6-3
(7)Luca Bianchini (ITA) d. Tobias Obenaus (AUT) 7-5 3-9 (ret.: wrist)
(12) Peter Miklusicak (SVK) d. (8) Marek Michalicka (CZE) 6-1 6-0

Sorry for the mess, Steve
Guest
 

Postby Guest » Wed Aug 16, 2006 3:19 pm

First Round

(1)Lukas Rosol (CZE) d. Samuel Groth (AUS) 6-4 6-1
Laurent Bram (LUX) d. Gyorgy Balazs (HUN) 6-4 6-4
Georg Novak (AUT) d. Matteo Fago (ITA) 6-3 6-2
(6)Mattia Livraghi (ITA) d. (WC)Jiri Krkoska (CZE) 7-6(4) 6-4
(4)Marek Semjan (SVK) d. Mathieu Guenat (SUI) 2-6 7-5 6-1
(q)Miguel Olaso (ESP) d. (q)Michal Franek (CZE) 6-2 6-2
David Skoch (CZE) d. (q)Jan Marek (CZE) 2-6 6-4 6-0
(8)Jiri Skoloudik (CZE) d. Daniel Lustig (CZE) 6-4 6-0
(5)Jan Stancik (SVK) d. (q)Peter Miklusicak (SVK) 6-1 6-2
Jan Subota (CZE) d. (WC)Martin Durdik (SVK) 7-6(4) 6-1
(q)Frantisek Polyak (SVK) d. (q)Luca Bianchini (ITA) 6-4 7-6(5)
(3)Filip Polasek (SVK) d. (WC)Alexander Somogyi (SVK) 6-3 6-4
(7)Ladislav Svarc (SVK) d. (q)Michal Pazicky (SVK) 6-1 6-1
(q)Adolfo Gomez-Pinter (ESP) d. (WC)Andrei? Martin (SVK) 4-6 7-6(3) 6-1
(LL)Adrián Sikora (SVK) d. Christian Haupt (GER) 7-6(5) 6-4
(2)Robert Godlewski (POL) d. Pedro Clar (ESP) 4-6 6-4 6-4
Guest
 

Postby Guest » Thu Aug 17, 2006 3:18 pm

Second Round
(1)Lukas Rosol (CZE) d. Laurent Bram (LUX) 6-1 6-0
(6)Mattia Livraghi (ITA) d. Georg Novak (AUT) 7-6(2) 6-2
(4)Marek Semjan (SVK) d. (q)Miguel Olaso (ESP) 6-3 7-6(2)
David Skoch (CZE) d. (8)Jiri Skoloudik (CZE) 7-6(3) 6-3
(5)Jan Stancik (SVK) d. Jan Subota (CZE) 7-6(3) 6-1
(3)Filip Polasek (SVK) d. (q)Frantisek Polyak (SVK) 6-1 3-6 6-4
(7)Ladislav Svarc (SVK) d. (q)Adolfo Gomez-Pinter (ESP) 6-3 6-1
(2)Robert Godlewski (POL) d. (LL)Adrián Sikora (SVK) 6-3 6-4
Guest
 

Postby Super-Fabio » Fri Aug 18, 2006 2:09 am

Quarterfinals
(1)Daniel Lustig/Filip Polasek (CZE/SVK) d. Petr Dezort/Jiri Krkoska (CZE) 7-6(3) 6-3
(3)Lukas Rosol/Adrian Sikora (CZE/SVK) d. Peter Miklusicak/Jan Subota (SVK/CZE) 6-3 6-4
Marek Semjan/Jan Stancik (SVK) d. (4)Laurent Bram/Samuel Groth (LUX/AUS) 6-2 7-6(4)
Martin Durdik/Alexander Somogyi (SVK) d. (2)Luca Bonati/Mattia Livraghi (ITA) 6-7(6) 6-4 6-2
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby kid » Sat Aug 19, 2006 1:12 pm

Quarterfinals

(1)Lukas Rosol (CZE) d. (6)Mattia Livraghi (ITA) 6-4 6-3
David Skoch (CZE) d. (4)Marek Semjan (SVK) 6-1 1-6 6-4
(5)Jan Stancik (SVK) d. (3)Filip Polasek (SVK) 6-3 2-6 6-4
(7)Ladislav Svarc (SVK) d. (2)Robert Godlewski (POL) 6-0 6-4

Semifinal
(1)Daniel Lustig/Filip Polasek (CZE/SVK) d. (3)Lukas Rosol/Adrian Sikora (CZE/SVK) 6-1 2-6 6-3
Marek Semjan/Jan Stancik (SVK) d. Martin Durdik/Alexander Somogyi (SVK) 6-4 7-5
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby luizfellipe » Sat Aug 19, 2006 11:36 pm

Semifinals
David Skoch (CZE) d. (1)Lukas Rosol (CZE) 5-7 6-2 6-4
(7)Ladislav Svarc (SVK) d. (5)Jan Stancik (SVK) 6-4 6-4

Finals
(1)Daniel Lustig/Filip Polasek (CZE/SVK) d. (Marek Semjan/Jan Stancik (SVK) 6-0 7-5
luizfellipe
Forum King
Forum King
 
Posts: 375
Joined: Sun Aug 13, 2006 3:09 pm
Location: Avaré, Brasil

Postby Super-Fabio » Sun Aug 20, 2006 6:26 am

Finals
David Skoch (CZE) d. (7)Ladislav Svarc (SVK) 6-4 6-3
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy


Return to Archive

Who is online

Users browsing this forum: Yahoo [Bot] and 1 guest

cron
Not able to open ./cache/data_global.php