Austria F5

Moderator: Moderators

Austria F5

Postby Moder » Sat Aug 06, 2011 7:50 am

Austria F5 Futures
User avatar
Moder
Forum God
Forum God
 
Posts: 6861
Joined: Tue Aug 28, 2007 4:20 pm

Re: Austria F5

Postby Moder » Sat Aug 06, 2011 8:02 am

Singles
Seeds:
1. Maximilian Neuchrist (AUT)
2. Florian Farnleitner (AUT)
3. Lukas Jastraunig (AUT)
4. Yuri Bezeruk (AUS)
5. Daniel Geib (AUT)
6. Marco Bella (ITA)
7. Claudio Scatizzi (ITA)
8. Federico Margini (ITA)
9. Paolo Beninca (ITA)
10. Gibril Diarra (AUT)

Q-First Round
(1)(WC)Maximilian Neuchrist (AUT) bye
Patrick Laub (AUT) vs Jan Poskocil (AUT)
(WC)Alexander Thomas Grabher (AUT) vs Riccardo Bonzi (ITA)
Adrian Gruber (AUT) bye
(2)Florian Farnleitner (AUT) bye
Manuel Bellutti (AUT) vs Sebastian Bader (AUT)
Maxi Pongratz (AUT) vs David Pamminger (AUT)
Riccardo Stiglich (ITA) bye
(3)Lukas Jastraunig (AUT) bye
Peter Grissmann (AUT) vs Matthaeus Nguyen (AUT)
Lorenzo Cremonini (ITA) vs Johannes Schrocksnadel (AUT)
Jacob Kahoun (SUI) bye
(4)Yuri Bezeruk (AUS) bye
(WC)Taher Daifallah (AUT) vs Markus Ahne (AUT)
(WC)Georgyi Malyshev (RUS) vs Tibor Vukajlovic (SUI)
Ryan Agar (AUS) bye
(5)Daniel Geib (AUT) bye
Jonas Trinker (AUT) vs Sebastian Beutel (AUT)
Joshua Boots (AUS) vs Erik Elliott (USA)
Tommaso Lago (ITA) bye
(6)Marco Bella (ITA) bye
Andrea Bortolon (ITA) vs David Johansson (SWE)
Sebastian Stiefelmeyer (AUT) vs Matt Roso (AUS)
Boris Melamed (GER) bye
(7)Claudio Scatizzi (ITA) bye
Lukas Klien (AUT) vs Yanais Laurent (FRA)
Stefan Rettl (AUT) vs (WC)Lukas Koncilia (AUT)
(9)Paolo Beninca (ITA) bye
(8)Federico Margini (ITA) bye
(WC)Martin Kelmer (AUT) vs Ari Davis (NZL)
Jaden Grinter (NZL) vs (WC)Philipp Lener (AUT)
(10)Gibril Diarra (AUT) bye
User avatar
Moder
Forum God
Forum God
 
Posts: 6861
Joined: Tue Aug 28, 2007 4:20 pm

Re: Austria F5

Postby Moder » Sun Aug 07, 2011 6:51 pm

Q-First Round
(1)Maximilian Neuchrist (AUT) bye
Jan Poskocil (AUT) d. Patrick Laub (AUT) 6-0 6-1
Riccardo Bonzi (ITA) d. Alexander Thomas Grabher (AUT) 6-3 3-6 6-3
Adrian Gruber (AUT) bye
(2)Florian Farnleitner (AUT) bye
Sebastian Bader (AUT) d. Manuel Bellutti (AUT) 7-6(3) 3-6 7-6(0)
Maxi Pongratz (AUT) d. David Pamminger (AUT) 6-4 6-3
Riccardo Stiglich (ITA) bye
(3)Lukas Jastraunig (AUT) bye
Matthaeus Nguyen (AUT) d. Peter Grissmann (AUT) 6-3 6-3
Lorenzo Cremonini (ITA) d. Johannes Schrocksnadel (AUT) 6-0 6-3
Jacob Kahoun (SUI) bye
(4)Yuri Bezeruk (AUS) bye
Markus Ahne (AUT) d. Taher Daifallah (AUT) 6-0 6-0
Georgyi Malyshev (RUS) d. Tibor Vukajlovic (SUI) 6-3 6-3
Ryan Agar (AUS) bye
(5)Daniel Geib (AUT) bye
Jonas Trinker (AUT) d. Sebastian Beutel (AUT) 3-6 7-6(5) 6-4
Erik Elliott (USA) d. Joshua Boots (AUS) 7-5 6-4
Tommaso Lago (ITA) bye
(6)Marco Bella (ITA) bye
David Johansson (SWE) d. Andrea Bortolon (ITA) 6-3 6-0
Sebastian Stiefelmeyer (AUT) d. Matt Roso (AUS) 6-2 6-1
Boris Melamed (GER) bye
(7)Claudio Scatizzi (ITA) bye
Yanais Laurent (FRA) d. Lukas Klien (AUT) 6-0 6-4
Lukas Koncilia (AUT) d. Stefan Rettl (AUT) 1-6 6-2 6-4
(9)Paolo Beninca (ITA) bye
(8)Federico Margini (ITA) bye
Ari Davis (NZL) d. Martin Kelmer (AUT) 6-2 6-4
Jaden Grinter (NZL) d. Philipp Lener (AUT) 6-4 6-4
(10)Gibril Diarra (AUT) bye

Q-Second Round
Jan Poskocil (AUT) d. (1)Maximilian Neuchrist (AUT) 3-3 ret.
Riccardo Bonzi (ITA) d. Adrian Gruber (AUT) 6-4 2-6 7-5
Sebastian Bader (AUT) d. (2)Florian Farnleitner (AUT) 7-6(5) 6-4
Riccardo Stiglich (ITA) d. Maxi Pongratz (AUT) 6-3 2-6 6-4
(3)Lukas Jastraunig (AUT) d. Matthaeus Nguyen (AUT) 6-2 6-0
Jacob Kahoun (SUI) d. Lorenzo Cremonini (ITA) 7-6(9) 4-6 6-1
Markus Ahne (AUT) d. (4)Yuri Bezeruk (AUS) 6-1 3-6 6-4
Ryan Agar (AUS) d. Georgyi Malyshev (RUS) 6-3 7-6(4)
(5)Daniel Geib (AUT) d. Jonas Trinker (AUT) 6-0 6-1
Erik Elliott (USA) d. Tommaso Lago (ITA) 7-6(3) 1-6 6-1
(6)Marco Bella (ITA) d. David Johansson (SWE) 6-2 6-0
Sebastian Stiefelmeyer (AUT) d. Boris Melamed (GER) 6-2 6-2
Yanais Laurent (FRA) d. (7)Claudio Scatizzi (ITA) 6-2 6-4
(9)Paolo Beninca (ITA) d. Lukas Koncilia (AUT) 6-4 7-5
(8)Federico Margini (ITA) d. Ari Davis (NZL) 6-0 6-1
Jaden Grinter (NZL) d. (10)Gibril Diarra (AUT) 6-4 6-4

Qualifying Round
Jan Poskocil (AUT) d. Riccardo Bonzi (ITA) 6-2 7-6(3)
Sebastian Bader (AUT) d. Riccardo Stiglich (ITA) 6-3 7-6(3)
(3)Lukas Jastraunig (AUT) d. Jacob Kahoun (SUI) 6-2 6-4
Ryan Agar (AUS) d. Markus Ahne (AUT) 6-4 7-5
(5)Daniel Geib (AUT) d. Erik Elliott (USA) 6-1 7-5
(6)Marco Bella (ITA) d. Sebastian Stiefelmeyer (AUT) 6-4 6-3
Yanais Laurent (FRA) d. (9)Paolo Beninca (ITA) 6-3 6-4
(8)Federico Margini (ITA) d. Jaden Grinter (NZL) 6-2 1-6 7-5
User avatar
Moder
Forum God
Forum God
 
Posts: 6861
Joined: Tue Aug 28, 2007 4:20 pm

Re: Austria F5

Postby Moder » Sun Aug 07, 2011 6:51 pm

Singles
Seeds:
1. Alexander Flock (GER)
2. Michal Konecny (CZE)
3. Marc Rath (AUT)
4. Oscar Sabate-Bretos (ESP)
5. Paris Gemouchidis (GRE)
6. Nicola Ghedin (ITA)
7. Riccardo Bellotti (ITA)
8. Bastian Trinker (AUT)

First Round
(1)(WC)Alexander Flock (GER) vs (q)Daniel Geib (AUT)
(JE)Mate Pavic (CRO) vs Francesco Borgo (ITA)
(q)Sebastian Bader (AUT) vs Bjorn Propst (AUT)
(q)Lukas Jastraunig (AUT) vs (5)Paris Gemouchidis (GRE)
(3)Marc Rath (AUT) vs Claude Benz (SUI)
(q)Marco Bella (ITA) vs Christoph Lessiak (AUT)
(LL)Paolo Beninca (ITA) vs Navid Johannigmann (GER)
Tristan-Samuel Weissborn (AUT) vs (6)Nicola Ghedin (ITA)
(7)Riccardo Bellotti (ITA) vs (q)Jan Poskocil (AUT)
(WC)Dennis Novak (AUT) vs Marcus Weiglhofer (AUT)
Robin Kern (GER) vs (q)Federico Margini (ITA)
(WC)Johannes Schretter (AUT) vs (4)Oscar Sabate-Bretos (ESP)
(8)Bastian Trinker (AUT) vs (q)Yanais Laurent (FRA)
(PR)Gerald Kamitz (AUT) vs (PR)Herbert Wiltschnig (AUT)
(WC)Michael Eibl (AUT) vs (q)Ryan Agar (AUS)
Myles Blake (GBR) vs (2)Michal Konecny (CZE)
User avatar
Moder
Forum God
Forum God
 
Posts: 6861
Joined: Tue Aug 28, 2007 4:20 pm

Re: Austria F5

Postby Moder » Tue Aug 09, 2011 11:54 am

First Round
(1)(WC)Alexander Flock (GER) d. (q)Daniel Geib (AUT) 6-1 7-6(6)
(JE)Mate Pavic (CRO) d. Francesco Borgo (ITA) 6-3 7-5
(q)Sebastian Bader (AUT) d. Bjorn Propst (AUT) 3-6 6-4 7-6(5)
(5)Paris Gemouchidis (GRE) d. (q)Lukas Jastraunig (AUT) 6-2 0-6 6-4
(3)Marc Rath (AUT) d. Claude Benz (SUI) 1-6 6-2 6-2
(q)Marco Bella (ITA) d. Christoph Lessiak (AUT) 6-3 3-1 ret.
Navid Johannigmann (GER) d. (LL)Paolo Beninca (ITA) 6-3 6-0
Tristan-Samuel Weissborn (AUT) d. (6)Nicola Ghedin (ITA) 6-3 6-2
(7)Riccardo Bellotti (ITA) d. (q)Jan Poskocil (AUT) 6-2 6-1
Marcus Weiglhofer (AUT) d. (WC)Dennis Novak (AUT) 4-6 6-2 6-2
Robin Kern (GER) d. (q)Federico Margini (ITA) 6-4 6-3
(4)Oscar Sabate-Bretos (ESP) d. (WC)Johannes Schretter (AUT) 6-0 6-1
(q)Yanais Laurent (FRA) d. (8)Bastian Trinker (AUT) 4-6 6-3 6-1
(PR)Gerald Kamitz (AUT) d. (PR)Herbert Wiltschnig (AUT) 7-6(2) 6-4
(WC)Michael Eibl (AUT) d. (q)Ryan Agar (AUS) 6-3 7-6(6)
(2)Michal Konecny (CZE) d. Myles Blake (GBR) 7-5 6-1

Second Round
(1)(WC)Alexander Flock (GER) vs (JE)Mate Pavic (CRO)
(q)Sebastian Bader (AUT) vs (5)Paris Gemouchidis (GRE)
(3)Marc Rath (AUT) vs (q)Marco Bella (ITA)
Navid Johannigmann (GER) vs Tristan-Samuel Weissborn (AUT)
(7)Riccardo Bellotti (ITA) vs Marcus Weiglhofer (AUT)
Robin Kern (GER) vs (4)Oscar Sabate-Bretos (ESP)
(q)Yanais Laurent (FRA) vs (PR)Gerald Kamitz (AUT)
(WC)Michael Eibl (AUT) vs (2)Michal Konecny (CZE)
User avatar
Moder
Forum God
Forum God
 
Posts: 6861
Joined: Tue Aug 28, 2007 4:20 pm

Re: Austria F5

Postby Moder » Wed Aug 10, 2011 5:05 pm

Second Round
(1)(WC)Alexander Flock (GER) d. (JE)Mate Pavic (CRO) 6-4 7-6(6)
(5)Paris Gemouchidis (GRE) d. (q)Sebastian Bader (AUT) 6-3 6-2
(q)Marco Bella (ITA) d. (3)Marc Rath (AUT) 6-4 7-6(2)
Tristan-Samuel Weissborn (AUT) d. Navid Johannigmann (GER) 3-6 6-0 6-2
(7)Riccardo Bellotti (ITA) d. Marcus Weiglhofer (AUT) 6-2 6-2
(4)Oscar Sabate-Bretos (ESP) d. Robin Kern (GER) 7-6(9) 6-3
(q)Yanais Laurent (FRA) d. (PR)Gerald Kamitz (AUT) 3-6 6-2 6-3
(2)Michal Konecny (CZE) d. (WC)Michael Eibl (AUT) 6-2 6-1

Quarterfinals
(1)(WC)Alexander Flock (GER) vs (5)Paris Gemouchidis (GRE)
(q)Marco Bella (ITA) vs Tristan-Samuel Weissborn (AUT)
(7)Riccardo Bellotti (ITA) vs (4)Oscar Sabate-Bretos (ESP)
(q)Yanais Laurent (FRA) vs (2)Michal Konecny (CZE)
User avatar
Moder
Forum God
Forum God
 
Posts: 6861
Joined: Tue Aug 28, 2007 4:20 pm

Re: Austria F5

Postby Moder » Thu Aug 11, 2011 3:58 pm

Quarterfinals
(1)(WC)Alexander Flock (GER) d. (5)Paris Gemouchidis (GRE) 7-5 6-3
(q)Marco Bella (ITA) d. Tristan-Samuel Weissborn (AUT) 2-6 7-6(5) 7-5
(7)Riccardo Bellotti (ITA) d. (4)Oscar Sabate-Bretos (ESP) 6-4 6-3
(2)Michal Konecny (CZE) d. (q)Yanais Laurent (FRA) 6-4 6-2

Semifinals
(1)(WC)Alexander Flock (GER) vs (q)Marco Bella (ITA)
(7)Riccardo Bellotti (ITA) vs (2)Michal Konecny (CZE)
User avatar
Moder
Forum God
Forum God
 
Posts: 6861
Joined: Tue Aug 28, 2007 4:20 pm

Re: Austria F5

Postby jeffs » Fri Aug 12, 2011 11:13 am

Semifinals
(1)(WC)Alexander Flock (GER) d. (q)Marco Bella (ITA) 6-1 6-4
(7)Riccardo Bellotti (ITA) d. (2)Michal Konecny (CZE) 6-1 7-5

Finals
(1)(WC)Alexander Flock (GER) vs (7)Riccardo Bellotti (ITA)
jeffs
Forum Emperor
Forum Emperor
 
Posts: 560
Joined: Sat Feb 05, 2011 12:12 pm

Re: Austria F5

Postby jeffs » Sat Aug 13, 2011 9:58 am

Finals
(7)Riccardo Bellotti (ITA) d. (1)(WC)Alexander Flock (GER) 6-2 4-6 6-1
jeffs
Forum Emperor
Forum Emperor
 
Posts: 560
Joined: Sat Feb 05, 2011 12:12 pm

Re: Austria F5

Postby Moder » Sat Aug 13, 2011 3:10 pm

Doubles

First Round
(1)Gemouchidis (GRE)/Konecny (CZE) bye
Eibl (AUT)/Schretter (AUT) d. Agar (AUS)/Johansson (SWE) 6-4 6-3
Bella (ITA)/Lago (ITA) d. (4)Borgo (ITA)/Ghedin (ITA) w/o
Grissmann (AUT)/Gruber (AUT) d. Elliott (USA)/Spearman (USA) w/o
Rath (AUT)/Trinker (AUT) d. Bonzi (ITA)/Cremonini (ITA) w/o
(3)Pavic (CRO)/Weissborn (AUT) d. Bellotti (ITA)/Jastraunig (AUT) 6-4 7-6(2)
Bader (AUT)/Koncilia (AUT) d. Beninca (ITA)/Bortolon (ITA) 6-4 6-1
(2)Ruckelshausen (AUT)/Steinberger (AUT) bye

Quarterfinals
(1)Gemouchidis (GRE)/Konecny (CZE) d. Eibl (AUT)/Schretter (AUT) 6-2 3-6 (10-5)
Bella (ITA)/Lago (ITA) d. Grissmann (AUT)/Gruber (AUT) 6-1 6-2
(3)Pavic (CRO)/Weissborn (AUT) d. Rath (AUT)/Trinker (AUT) w/o
(2)Ruckelshausen (AUT)/Steinberger (AUT) d. Bader (AUT)/Koncilia (AUT) 7-5 6-3

Semifinals
(1)Gemouchidis (GRE)/Konecny (CZE) d. Bella (ITA)/Lago (ITA) 6-4 6-2
(3)Pavic (CRO)/Weissborn (AUT) d. (2)Ruckelshausen (AUT)/Steinberger (AUT) 6-3 4-6 (10-7)

Finals
(3)Pavic (CRO)/Weissborn (AUT) d. (1)Gemouchidis (GRE)/Konecny (CZE) 7-6(3) 6-4
User avatar
Moder
Forum God
Forum God
 
Posts: 6861
Joined: Tue Aug 28, 2007 4:20 pm


Return to Archive

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 1 guest

cron
Not able to open ./cache/data_global.php