Trinidad & Tobago G4 - IBM ITF Junior Circuit 2008

Results Forum Archives

Trinidad & Tobago G4 - IBM ITF Junior Circuit 2008

Postby kid » Sat Mar 29, 2008 4:56 am

Qualifying draw

1st Round
Alejandro GABRIEL (GUA) BYE
Jeremy BRAITHWAITE (TRI) BYE
Rafael SANTIAGO (PUR) defeated Jahvair MULLINGS (JAM) 6-0 6-2
Maximilian BSCHORER (GER) BYE
Seanon WILLIAMS (BAR) BYE
Luc MAJEWSKI (USA) defeated Brendan DA COSTA (TRI) 6-2 6-1
Jose Guillermo PAIZ (GUA) defeated Karl PILSTL (TRI) 6-0 7-6(4)
Andrew SUPERSTEIN (USA) BYE
Rick RAMLOCHAN (TRI) BYE
Carl LUNDBERG (SWE) defeated Enrique MATTOS (VEN) 6-2 6-4
Soon-Ping KEONG (SIN) BYE
Kristyan VALENTINE (TRI) BYE
Amogh PRABHAKAR (IND) BYE
Keegan DE SILVA (TRI) defeated Shaquille M. BERNARD (TRI) 6-2 6-2
Denzil CLEMENT (TRI) BYE
Yannick HOOPER (BAR) BYE
Sam MORRIS (USA) BYE
Leon FRASER (TRI) BYE
Kwun Ho KONG (HKG) defeated Rohan MODESTE (GRN) 6-1 6-0
Jan KROUHAM (MEX) BYE
John J. THORNHILL (USA) BYE
Dimitri STARIKOV (RUS) defeated Hasani STEWART (BAR) 7-5 6-4
Peter TAUCHNER (AUT) BYE
Yu-Hao WU (USA) BYE

2nd Round
Alejandro GABRIEL (GUA) defeated Jeremy BRAITHWAITE (TRI) 6-0 6-2
Maximilian BSCHORER (GER) defeated Rafael SANTIAGO (PUR) 6-4 2-6 6-3
Seanon WILLIAMS (BAR) defeated Luc MAJEWSKI (USA) 6-3 6-4
Andrew SUPERSTEIN (USA) defeated Jose Guillermo PAIZ (GUA) 6-2 6-1
Carl LUNDBERG (SWE) defeated Rick RAMLOCHAN (TRI) 6-1 6-2
Soon-Ping KEONG (SIN) defeated Kristyan VALENTINE (TRI) 6-0 6-0
Amogh PRABHAKAR (IND) defeated Keegan DE SILVA (TRI) 6-0 6-2
Denzil CLEMENT (TRI) defeated Yannick HOOPER (BAR) 6-4 6-3
Sam MORRIS (USA) defeated Leon FRASER (TRI) 6-0 6-0
Kwun Ho KONG (HKG) defeated Jan KROUHAM (MEX) 6-1 6-0
Dimitri STARIKOV (RUS) defeated John J. THORNHILL (USA) 6-2 6-2
Yu-Hao WU (USA) defeated Peter TAUCHNER (AUT) 6-4 6-2

3th Round
Maximilian BSCHORER (GER) defeated Alejandro GABRIEL (GUA) 7-5 6-2
Andrew SUPERSTEIN (USA) defeated Seanon WILLIAMS (BAR) 3-6 6-1 6-2
Carl LUNDBERG (SWE) defeated Soon-Ping KEONG (SIN) 6-2 6-4
Amogh PRABHAKAR (IND) defeated Denzil CLEMENT (TRI) 6-1 6-0
Kwun Ho KONG (HKG) defeated Sam MORRIS (USA) 6-2 6-0
Yu-Hao WU (USA) defeated Dimitri STARIKOV (RUS) 6-0 6-2

Main Draw

1st Round
Michael DAVIS (GBR) (1) BYE
Liam GOMEZ (TRI) defeated Renaldo GIBSON (BAR) 6-2 6-3
Brett CROMWELL (USA) defeated Seve DAY (TRI) 6-1 6-1
Jose Emilio SIERRA-SHORT (PUR) (13) BYE
Kevin DELIGNY (LCA) (12) BYE
Angel-Leonardo PENA (VEN) defeated Winfried Jahcomo WEINBEER (JAM) 5-7 6-3 6-4
Jonathan KUHN (GUA) defeated John-Randolph THORNTON (THA) 7-5 6-0
Tigre HANK (MEX) (6) BYE
Jorge VARON (VEN) (4) BYE
Thomas PROISY (FRA) defeated Javier Jovani LEWIS (TRI) 6-2 6-2
Michael CHA (USA) defeated Yu-Hao WU (USA) 7-6(4) 6-3
Santiago CENTENO (GUA) (14) BYE
Pablo NUNEZ (CRC) (11) BYE
Kwun Ho KONG (HKG) defeated Yuki MURAMATSU (JPN) 7-6(6) 6-4
Otavio PERIM (BRA) defeated Dawoud KABLI (TRI) 6-4 6-2
Darian KING (BAR) (8) BYE
Alexander ROJAS (VEN) (7) BYE
Luis Fernando RAMIREZ (VEN) defeated Alejandro GABRIEL (GUA) 7-6(2) 6-2
Manas RANE (USA) defeated Dimitri STARIKOV (RUS) 6-2 6-1
Fernando LARREA-GONZALEZ (MEX) (10) BYE
James ALLEMBY (GBR) (15) BYE
Rodney CAREY (BAH) defeated Andrew SUPERSTEIN (USA) 6-1 3-6 6-3
Brandon BURKE (JAM) defeated Amogh PRABHAKAR (IND) 6-4 6-4
Lendl SMITH (TRI) (3) BYE
Joseph COHEN (GBR) (5) BYE
Maximilian BSCHORER (GER) defeated Denzil CLEMENT (TRI) 6-1 6-0
Ian URIGUEN (GUA) defeated Vaughn WILSON (TRI) 6-2 6-0
Alfredo RODRIGUEZ (VEN) (9) BYE
Devard WHARTON (BAR) (16) BYE
Ian LASTER (USA) defeated Luke DE CAIRES (TRI) 6-1 6-2
Carl LUNDBERG (SWE) defeated Seanon WILLIAMS (BAR) 6-2 6-1
Diego ACOSTA (ECU) (2) BYE

2nd Round
Michael DAVIS (GBR) (1) defeated Liam GOMEZ (TRI)
Jose Emilio SIERRA-SHORT (PUR) (13) defeated Brett CROMWELL (USA) 7-5 6-2
Kevin DELIGNY (LCA) (12) defeated Angel-Leonardo PENA (VEN) 6-3 6-4
Tigre HANK (MEX) (6) defeated Jonathan KUHN (GUA) 6-3 6-3
Jorge VARON (VEN) (4) defeated Thomas PROISY (FRA) 6-3 6-3
Santiago CENTENO (GUA) (14) defeated Michael CHA (USA) 6-4 7-6(7)
Kwun Ho KONG (HKG) defeated Pablo NUNEZ (CRC) (11) 6-7(3) 7-5 7-6(5)
Darian KING (BAR) (8) defeated Otavio PERIM (BRA) 6-3 6-4
Alexander ROJAS (VEN) (7) defeated Luis Fernando RAMIREZ (VEN) 6-2 6-3
Fernando LARREA-GONZALEZ (MEX) (10) defeated Manas RANE (USA) 6-4 4-6 6-4
Rodney CAREY (BAH) defeated James ALLEMBY (GBR) (15) 6-4 3-6 6-3
Brandon BURKE (JAM) defeated Lendl SMITH (TRI) (3) 6-4 7-5
Joseph COHEN (GBR) (5) defeated Maximilian BSCHORER (GER) 6-2 6-2
Alfredo RODRIGUEZ (VEN) (9) defeated Ian URIGUEN (GUA) 6-1 6-4
Devard WHARTON (BAR) (16) defeated Ian LASTER (USA) 6-4 6-3
Diego ACOSTA (ECU) (2) defeated Carl LUNDBERG (SWE) 7-6(5) 6-4

3th Round
Michael DAVIS (GBR) (1) defeated Jose Emilio SIERRA-SHORT (PUR) (13) 6-3 6-1
Tigre HANK (MEX) (6) defeated Kevin DELIGNY (LCA) (12) 6-3 6-2
Jorge VARON (VEN) (4) defeated Santiago CENTENO (GUA) (14) 6-3 6-3
Darian KING (BAR) (8) defeated Kwun Ho KONG (HKG) 6-2 6-4
Alexander ROJAS (VEN) (7) defeated Fernando LARREA-GONZALEZ (MEX) (10) 6-3 6-4
Rodney CAREY (BAH) defeated Brandon BURKE (JAM) 2-1 Retired
Alfredo RODRIGUEZ (VEN) (9) defeated Joseph COHEN (GBR) (5) 6-4 6-3
Diego ACOSTA (ECU) (2) defeated Devard WHARTON (BAR) (16) 6-3 6-2

Quarterfinal
Michael DAVIS (GBR) (1) Vs Tigre HANK (MEX) (6)
Jorge VARON (VEN) (4) Vs Darian KING (BAR) (8)
Alexander ROJAS (VEN) (7) Vs Rodney CAREY (BAH)
Alfredo RODRIGUEZ (VEN) (9) Vs Diego ACOSTA (ECU) (2)

Doubles draw

1st Round
COHEN (GBR) / DAVIS (GBR) (1) BYE
LUNDBERG (SWE) / SUPERSTEIN (USA) defeated BSCHORER (GER) / RANE (USA) 7-6(4) 6-3
CROMWELL (USA) / VARON (VEN) defeated GOMEZ (TRI) / KABLI (TRI) 6-3 6-4
CAREY (BAH) / DELIGNY (LCA) (6) BYE
ACOSTA (ECU) / SIERRA-SHORT (PUR) (3) BYE
KUHN (GUA) / LASTER (USA) defeated KONG (HKG) / MURAMATSU (JPN) 6-1 6-3
GABRIEL (GUA) / PRABHAKAR (IND) defeated PROISY (FRA) / WHARTON (BAR) 6-4 6-2
SMITH (TRI) / WEINBEER (JAM) (7) BYE
PERIM (BRA) / URIGUEN (GUA) (8) BYE
GIBSON (BAR) / STEWART (BAR) defeated DAY (TRI) / THORNHILL (USA) 7-6(4) 7-6(4)
RAMIREZ (VEN) / ROJAS (VEN) defeated CLEMENT (TRI) / DA COSTA (TRI) 6-2 6-1
CENTENO (GUA) / RODRIGUEZ (VEN) (4) BYE
BURKE (JAM) / KING (BAR) (5) BYE
ALLEMBY (GBR) / CHA (USA) defeated LEWIS (TRI) / WILSON (TRI) 6-3 7-6(3)
PENA (VEN) / WILLIAMS (BAR) defeated KEONG (SIN) / WU (USA) 6-2 4-6 6-4
HANK (MEX) / LARREA-GONZALEZ (MEX) (2) BYE

2nd Round
COHEN (GBR) / DAVIS (GBR) (1) defeated LUNDBERG (SWE) / SUPERSTEIN (USA) 6-1 6-3
CAREY (BAH) / DELIGNY (LCA) (6) defeated CROMWELL (USA) / VARON (VEN) 3-6 7-6(1) 6-4
ACOSTA (ECU) / SIERRA-SHORT (PUR) (3) defeated KUHN (GUA) / LASTER (USA) 6-3 6-7(4) 6-3
SMITH (TRI) / WEINBEER (JAM) (7) defeated GABRIEL (GUA) / PRABHAKAR (IND) 6-4 6-1
PERIM (BRA) / URIGUEN (GUA) (8) defeated GIBSON (BAR) / STEWART (BAR) 6-2 6-1
RAMIREZ (VEN) / ROJAS (VEN) defeated CENTENO (GUA) / RODRIGUEZ (VEN) (4) 7-5 4-6 6-3
BURKE (JAM) / KING (BAR) (5) defeated ALLEMBY (GBR) / CHA (USA) 6-2 6-4
HANK (MEX) / LARREA-GONZALEZ (MEX) (2) defeated PENA (VEN) / WILLIAMS (BAR) 6-2 6-3

Quarterfinal
COHEN (GBR) / DAVIS (GBR) (1) Vs CAREY (BAH) / DELIGNY (LCA) (6)
ACOSTA (ECU) / SIERRA-SHORT (PUR) (3) Vs SMITH (TRI) / WEINBEER (JAM) (7)
PERIM (BRA) / URIGUEN (GUA) (8) Vs RAMIREZ (VEN) / ROJAS (VEN)
BURKE (JAM) / KING (BAR) (5) Vs HANK (MEX) / LARREA-GONZALEZ (MEX) (2)
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby Super-Fabio » Mon Mar 31, 2008 4:25 am

Quarterfinals
Michael DAVIS (GBR) (1) defeated Tigre HANK (MEX) (6) 7-5 7-5
Jorge VARON (VEN) (4) defeated Darian KING (BAR) (8) 7-6(1) 6-1
Alexander ROJAS (VEN) (7) defeated Rodney CAREY (BAH) 6-4 2-6 6-2
Diego ACOSTA (ECU) (2) defeated Alfredo RODRIGUEZ (VEN) (9) 6-2 6-1
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Mon Mar 31, 2008 4:25 am

Semifinals
Michael DAVIS (GBR) (1) Vs Jorge VARON (VEN) (4)
Alexander ROJAS (VEN) (7) Vs Diego ACOSTA (ECU) (2)
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Mon Mar 31, 2008 4:25 am

Quarterfinal
COHEN (GBR) / DAVIS (GBR) (1) defeated CAREY (BAH) / DELIGNY (LCA) (6) 6-3 7-6(5)
ACOSTA (ECU) / SIERRA-SHORT (PUR) (3) defeated SMITH (TRI) / WEINBEER (JAM) (7) 6-2 6-4
PERIM (BRA) / URIGUEN (GUA) (8) defeated RAMIREZ (VEN) / ROJAS (VEN) 4-6 7-5 6-3
BURKE (JAM) / KING (BAR) (5) defeated HANK (MEX) / LARREA-GONZALEZ (MEX) (2) 7-6(1) 6-4
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Mon Mar 31, 2008 4:26 am

Semifinals
COHEN (GBR) / DAVIS (GBR) (1) Vs ACOSTA (ECU) / SIERRA-SHORT (PUR) (3)
PERIM (BRA) / URIGUEN (GUA) (8) Vs BURKE (JAM) / KING (BAR) (5)
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy


Return to Archives

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 1 guest

Not able to open ./cache/data_global.php