Great Britain G4 - Notts ITF Junior Tournament 1 2008

Results Forum Archives

Great Britain G4 - Notts ITF Junior Tournament 1 2008

Postby kid » Sat Mar 29, 2008 4:53 am

Qualifying

1st Round
Stefan STERLAND-MARKOVIC (GBR) (1) defeated Robert LEE (GBR) 7-6(5) 6-4
Gavin DAVISON (GBR) defeated Joshua GLEDDEN (GBR) 7-5 6-3
Yoannis HILELIS (FRA) (2) defeated Robert CARTER (GBR) 6-2 7-5
Alasdair OWERS-BRADLEY (GBR) defeated Thomas WOOD (GBR) 2-6 6-1 6-3
Tom ALLEN (GBR) defeated Jack WAISSEN (GBR) (3) 6-2 6-3
Joshua POULLET (GBR) defeated Roy KNIGHT (GBR) 6-2 3-1 Retired
Luca MARGAROLI (SUI) (4) defeated Sven JACOBSEN (GER) 6-2 6-4
David HORTON (GBR) defeated Michael NOTT (GBR) 6-3 6-1
Mattla CAMPUS (ITA) defeated Joseph KASNETZ (USA) (5) 6-4 4-6 6-0
Michael AJIBADE (GBR) defeated Harveer BHALLA (GBR) 6-2 6-2
Craig COX (GBR) defeated Adam HUNT (GBR) (6) 6-3 6-3
Robin GOODMAN (GBR) defeated Matthew KIRKHAM (GBR) 7-5 6-1
Jamie DONAGHY (GBR) (7) defeated Callum CHIVERS (GBR) 6-2 6-2
Michael WATKINS (GBR) defeated Andrew COATES (GBR) 6-3 6-0
David O'LEARY (GBR) (8) defeated Daniel SIDAWAY (GBR) 6-1 6-2
Connor GLENNON (GBR) defeated Christopher SIMPSON (GBR) 6-2 3-6 6-4

2nd Round
Gavin DAVISON (GBR) defeated Stefan STERLAND-MARKOVIC (GBR) (1) 6-4 6-4
Yoannis HILELIS (FRA) (2) defeated Alasdair OWERS-BRADLEY (GBR) 7-5 6-3
Tom ALLEN (GBR) defeated Joshua POULLET (GBR) 6-3 3-6 7-6(4)
David HORTON (GBR) defeated Luca MARGAROLI (SUI) (4) 6-7(3) 6-3 6-3
Michael AJIBADE (GBR) defeated Mattla CAMPUS (ITA) 6-4 6-0
Robin GOODMAN (GBR) defeated Craig COX (GBR) 6-0 6-3
Jamie DONAGHY (GBR) (7) defeated Michael WATKINS (GBR) 6-4 6-3
David O'LEARY (GBR) (8) defeated Connor GLENNON (GBR) 6-0 6-4

Main Draw
1st Round
Martin TRUEVA (POR) (1) defeated Joshua MACTAGGART (GBR) 6-2 4-6 6-3
James TURBERVILL (GBR) defeated Jeroen CLAEYS (BEL) 6-3 3-6 6-1
Michael AJIBADE (GBR) defeated Roland SOKCEVIC (CRO) 5-7 6-3 6-2
Sebastian LAVIE (NZL) (14) defeated Scott WHITBREAD (GBR) 7-6(4) 6-4
David THOMSON (GBR) (9) defeated Kevin GRIEKSPOOR (NED) 6-3 7-5
Robert MORGAN (GBR) defeated Romain MONNEY (SUI) 6-4 6-3
Daniel REGAN (GBR) defeated David HORTON (GBR) 6-2 6-1
Jordan MCCULLOCH (GBR) (6) defeated Matthew WAISSEN (GBR) 2-6 6-2 6-1
Alexander BULL (GBR) (3) defeated James MCKIE (GBR) 7-6(2) 7-5
Elliot BARNWELL (GBR) defeated Joris DE LOORE (BEL) 6-3 6-4
Christopher HELLIAR (GBR) defeated Libor SALABA (CZE) 7-5 6-2
Ahmed EL MENSHAWY (GBR) (15) defeated David O'LEARY (GBR) 6-3 6-2
Christopher HARRISON (GBR) (11) defeated Andrew BETTLES (GBR) 7-6(0) 3-6 6-1
Jannick LUPESCU (NED) defeated Callum LLOYD (GBR) 6-3 6-4
Anthony DAVISON (GBR) defeated Benedict CALNAN (GBR) 5-7 6-1 6-3
Alastair BARNES (GBR) (7) defeated Tom ALLEN (GBR) 6-3 6-1
Sandro EHRAT (SUI) (5) defeated Robin GOODMAN (GBR) 6-2 6-2
Jamie DONAGHY (GBR) defeated Greg GOODALL (GBR) 6-3 6-4
Marc WESTGATE (GBR) defeated Tom FARQUHARSON (GBR) 3-6 6-3 6-2
Mathew THOMSON (GBR) (10) defeated Moritz DETTINGER (GER) 6-4 6-2
Scott GRIEKSPOOR (NED) defeated Scott SEARS (GBR) (13) 3-6 6-3 6-4
Richard GABB (GBR) defeated Davis VITOLS (LAT) 6-1 6-2
Karim AHMAD (BEL) defeated Harry BROWN (GBR) 6-2 6-0
James CHAUDRY (GBR) (4) defeated Joshua CRISP-JONES (GBR) 6-1 6-0
Calum GEE (GBR) (8) defeated Gavin DAVISON (GBR) 3-6 6-3 7-5
Mico SANTIAGO (USA) defeated David BARTON (GBR) 6-3 6-1
Stewart CRERAR (GBR) defeated Michael WARD (GBR) 6-2 6-3
Oliver EVANS (GBR) (12) defeated Jeroen BENARD (NED) 6-1 6-2
George MORGAN (GBR) defeated Pieter BECKER (RSA) (16) 6-2 6-0
Yoannis HILELIS (FRA) defeated Alasdair OWERS-BRADLEY (GBR) 6-2 6-7(2) 6-4
Daniel MANLOW (GBR) defeated Ben DAVIS (GBR) 6-4 4-6 6-1
James RICHARDSON (GBR) (2) defeated Lewis BURTON (GBR) 6-2 6-3

2nd Round
Martin TRUEVA (POR) (1) defeated James TURBERVILL (GBR) 6-4 7-5
Sebastian LAVIE (NZL) (14) defeated Michael AJIBADE (GBR) 6-4 6-0
Robert MORGAN (GBR) defeated David THOMSON (GBR) (9) 1-6 7-6(1) 6-1
Jordan MCCULLOCH (GBR) (6) defeated Daniel REGAN (GBR) 6-4 6-4
Elliot BARNWELL (GBR) defeated Alexander BULL (GBR) (3) 6-3 6-4
Ahmed EL MENSHAWY (GBR) (15) defeated Christopher HELLIAR (GBR) 6-1 7-5
Jannick LUPESCU (NED) defeated Christopher HARRISON (GBR) (11) 7-5 6-0
Alastair BARNES (GBR) (7) defeated Anthony DAVISON (GBR) 6-7(4) 6-4 6-2
Sandro EHRAT (SUI) (5) defeated Jamie DONAGHY (GBR) 6-0 6-2
Marc WESTGATE (GBR) defeated Mathew THOMSON (GBR) (10) 6-4 6-2
Scott GRIEKSPOOR (NED) defeated Richard GABB (GBR) 7-6(4) 1-6 6-4
James CHAUDRY (GBR) (4) defeated Karim AHMAD (BEL) 6-1 6-2
Calum GEE (GBR) (8) defeated Mico SANTIAGO (USA) 7-5 6-4
Oliver EVANS (GBR) (12) defeated Stewart CRERAR (GBR) 6-4 6-4
George MORGAN (GBR) defeated Yoannis HILELIS (FRA) 6-3 6-2
James RICHARDSON (GBR) (2) defeated Daniel MANLOW (GBR) 6-3 6-3

3th Round
Martin TRUEVA (POR) (1) defeated Sebastian LAVIE (NZL) (14) 6-2 2-0 Retired
Robert MORGAN (GBR) defeated Jordan MCCULLOCH (GBR) (6) 4-6 6-3 6-3
Ahmed EL MENSHAWY (GBR) (15) defeated Elliot BARNWELL (GBR) 6-1 6-3
Alastair BARNES (GBR) (7) defeated Jannick LUPESCU (NED) 7-6(6) 4-6 6-2
Sandro EHRAT (SUI) (5) defeated Marc WESTGATE (GBR) 6-2 6-1
James CHAUDRY (GBR) (4) defeated Scott GRIEKSPOOR (NED) 6-4 6-4
Calum GEE (GBR) (8) defeated Oliver EVANS (GBR) (12) 6-3 6-3
James RICHARDSON (GBR) (2) defeated George MORGAN (GBR) 6-1 6-4

Quarterfinal
Martin TRUEVA (POR) (1) Vs Robert MORGAN (GBR)
Ahmed EL MENSHAWY (GBR) (15) Vs Alastair BARNES (GBR) (7)
Sandro EHRAT (SUI) (5) Vs James CHAUDRY (GBR) (4)
Calum GEE (GBR) (8) Vs James RICHARDSON (GBR) (2)


Doubles

1st Round
BULL (GBR) / TRUEVA (POR) (1) defeated BROWN (GBR) / REGAN (GBR) 6-0 6-2
DE LOORE (BEL) / LUPESCU (NED) defeated SIMPSON (GBR) / WHITBREAD (GBR) 6-3 7-5
LLOYD (GBR) / MCCULLOCH (GBR) defeated LAVIE (NZL) / SOKCEVIC (CRO) 6-4 7-6(8)
EL MENSHAWY (GBR) / THOMSON (GBR) (5) defeated BURTON (GBR) / SEARS (GBR) 6-2 6-3
HORTON (GBR) / OWERS-BRADLEY (GBR) defeated BECKER (RSA) / GEE (GBR) (3) 6-3 6-3
SALABA (CZE) / SANTIAGO (USA) defeated GABB (GBR) / HELLIAR (GBR) 7-5 4-6 6-3
DAVISON (GBR) / MANLOW (GBR) defeated AHMAD (BEL) / HILELIS (FRA) 6-4 6-4
EHRAT (SUI) / MONNEY (SUI) (6) defeated COX (GBR) / DONAGHY (GBR) 6-3 7-6(6)
CALNAN (GBR) / TURBERVILL (GBR) (7) defeated BARTON (GBR) / HUNT (GBR) 6-4 7-5
BENARD (NED) / CLAEYS (BEL) defeated BARNWELL (GBR) / WESTGATE (GBR) 1-6 6-3 7-6(5)
GLENNON (GBR) / MORGAN (GBR) defeated STERLAND-MARKOVIC (GBR) / VITOLS (LAT) 3-6 7-6(3) 6-2
CHAUDRY (GBR) / MORGAN (GBR) defeated BARNES (GBR) / GOODALL (GBR) (4) 6-2 3-6 6-3
HARRISON (GBR) / WARD (GBR) (8) defeated CRISP-JONES (GBR) / O'LEARY (GBR) 6-1 6-4
CRERAR (GBR) / MCKIE (GBR) defeated DAVISON (GBR) / LEE (GBR) 6-2 6-4
GRIEKSPOOR (NED) / GRIEKSPOOR (NED) defeated DETTINGER (GER) / MARGAROLI (SUI) 6-4 5-7 7-6(10)
DAVIS (GBR) / GOODMAN (GBR) defeated RICHARDSON (GBR) / THOMSON (GBR) (2) 3-6 6-3 6-2

2nd Round
BULL (GBR) / TRUEVA (POR) (1) Vs DE LOORE (BEL) / LUPESCU (NED)
LLOYD (GBR) / MCCULLOCH (GBR) Vs EL MENSHAWY (GBR) / THOMSON (GBR) (5)
HORTON (GBR) / OWERS-BRADLEY (GBR) Vs SALABA (CZE) / SANTIAGO (USA)
DAVISON (GBR) / MANLOW (GBR) Vs EHRAT (SUI) / MONNEY (SUI) (6)
CALNAN (GBR) / TURBERVILL (GBR) (7) Vs BENARD (NED) / CLAEYS (BEL)
GLENNON (GBR) / MORGAN (GBR) Vs CHAUDRY (GBR) / MORGAN (GBR)
HARRISON (GBR) / WARD (GBR) (8) Vs CRERAR (GBR) / MCKIE (GBR)
GRIEKSPOOR (NED) / GRIEKSPOOR (NED) Vs DAVIS (GBR) / GOODMAN (GBR)
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby kid » Sun Mar 30, 2008 3:39 am

Quarterfinals
(1)Martin Trueva (POR) d. Robert Morgan (GBR) 6-4 6-4
(7)Alastair Barnes (GBR) d. (15)Ahmed El Menshawy (GBR) 7-6(4) 7-6(7)
(4)James Chaudry (GBR) d. (5)Sandro Ehrat (SUI) 6-2 6-3
(2)James Richardson (GBR) d. (8)Calum Gee (GBR) 7-6(4) 6-2
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby kid » Sun Mar 30, 2008 3:40 am

Semifinals
(1)Martin Trueva (POR) vs (7)Alastair Barnes (GBR)
(4)James Chaudry (GBR) vs (2)James Richardson (GBR)
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby kid » Sun Mar 30, 2008 3:41 am

Semifinals
(1)Martin Trueva (POR) d. (7)Alastair Barnes (GBR) 6-2 2-6 6-3
(4)James Chaudry (GBR) d. (2)James Richardson (GBR) 6-1 6-0
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby kid » Sun Mar 30, 2008 3:41 am

Finals
(1)Martin Trueva (POR) vs (4)James Chaudry (GBR)
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby kid » Sun Mar 30, 2008 3:41 am

Second Round
(1)Bull/Trueva (GBR/POR) d. De Loore/Lupescu (BEL/NED) 6-3 6-4
(5)El Menshawy/Thomson (GBR) d. Lloyd/McCulloch (GBR) 6-0 6-3
Horton/Owers-Bradley (GBR) d. Salaba/Santiago (CZE/USA) 6-2 6-1
Davison/Manlow (GBR) d. (6)EhratMonney (SUI) 6-4 7-6(3)
Benard/Claeys (NED/BEL) d. (7)Calnan/Turbervill (GBR) 6-4 7-5
Chaudry/Morgan (GBR) d. Glennon/Morgan (GBR) 4-6 7-5 7-6(3)
(8)Harrison/Ward (GBR) d. Crerar/McKie (GBR) 6-2 6-3
Griekspoor/Griekspoor (NED) d. Davis/Goodman (GBR) 7-6(5) 6-7(3) 6-3
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby kid » Sun Mar 30, 2008 3:42 am

Quarterfinals
(1)Bull /Trueva (POR) vs (5)El Menshawy/Thomson (GBR)
Davison/Manlow (GBR) vs Horton/Owers-Bradley (GBR)
Benard/Claeys (NED/BEL) vs Chaudry/Morgan (GBR)
(8)Harrison/Ward (GBR) vs Griekspoor/Griekspoor (NED)
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby kid » Sun Mar 30, 2008 3:42 am

Quarterfinals
(1)Bull /Trueva (POR) d. (5)El Menshawy/Thomson (GBR) 6-1 2-6 7-6(4)
Davison/Manlow (GBR) d. Horton/Owers-Bradley (GBR) 7-5 5-7 6-2
Benard/Claeys (NED/BEL) d. Chaudry/Morgan (GBR) 6-2 6-4
(8)Harrison/Ward (GBR) d. Griekspoor/Griekspoor (NED) 6-3 1-6 6-3
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby kid » Sun Mar 30, 2008 3:43 am

Semifinals
Davison/Manlow (GBR) vs (1)Bull /Trueva (GBR/POR)
Benard/Claeys (NED/BEL) vs (8)Harrison/Ward (GBR)
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby kid » Sun Mar 30, 2008 3:43 am

Semifinals
Davison/Manlow (GBR) d. (1)Bull /Trueva (GBR/POR) 3-6 7-5 6-3
Benard/Claeys (NED/BEL) d. (8)Harrison/Ward (GBR) 6-1 7-6(2)
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby kid » Sun Mar 30, 2008 3:43 am

Finals
Davison/Manlow (GBR) vs Benard/Claeys (NED/BEL)
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby Super-Fabio » Mon Mar 31, 2008 4:21 am

Final
James CHAUDRY (GBR) (4) defeated Martin TRUEVA (POR) (1) 6-3 6-2
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Mon Mar 31, 2008 4:21 am

Finals
BENARD (NED) / CLAEYS (BEL) defeated DAVISON (GBR) / MANLOW (GBR) 6-3 6-4
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy


Return to Archives

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 1 guest

cron
Not able to open ./cache/data_global.php