US Open Juniors 2009

Results Forum Archives

US Open Juniors 2009

Postby Moder » Thu Oct 22, 2009 5:18 pm

US Open 2009

Boys Singles



First Round
Yuki BHAMBRI (IND) (1) defeated Jordan COX (USA) 6-2 6-1
Sandro EHRAT (SUI) defeated Patrik BRYDOLF (SWE) 6-2 6-4
Stanislav POPLAVSKYY (UKR) defeated Johannes Robert VAN OVERBEEK (USA) 6-4 6-3
Jack SOCK (USA) defeated David SOUTO (VEN) (14) 4-6 6-1 6-4
Chase BUCHANAN (USA) defeated Kevin KRAWIETZ (GER) (11) 3-6 6-1 7-5
Hiroyasu EHARA (JPN) defeated Adrien PUGET (FRA) 7-5 6-1
Marton FUCSOVICS (HUN) defeated Guilherme CLEZAR (BRA) 6-3 6-4
Evan KING (USA) defeated Agustin VELOTTI (ARG) (5) 7-6(4) 6-4
Matthew KANDATH (USA) defeated Liang-Chi HUANG (TPE) (4) 7-6(4) 7-6(4)
Arthur DE GREEF (BEL) defeated Nikala SCHOLTZ (RSA) 7-6(7) 4-6 6-4
Mikhail BIRYUKOV (RUS) defeated Richard BECKER (GER) 1-6 6-3 6-3
Denis KUDLA (USA) (16) defeated Radim URBANEK (CZE) 6-3 7-5
Christian LINDELL (SWE) defeated Facundo ARGUELLO (ARG) (10) 6-3 3-6 6-2
Suk-Young JEONG (KOR) defeated Shane VINSANT (USA) 6-1 6-1
Jozef KOVALIK (SVK) defeated Harry FOWLER (USA) 6-4 7-6(5)
Gianni MINA (FRA) (8) defeated Yasutaka UCHIYAMA (JPN) 6-4 6-4
Andrea COLLARINI (ARG) (7) defeated Gonzales AUSTIN (USA) 6-1 6-3
Federico GAIO (ITA) defeated Mitchell FRANK (USA) 2-6 7-5 6-1
Tiago FERNANDES (BRA) defeated Dennis NOVIKOV (USA) 6-2 6-1
Julien OBRY (FRA) (12) defeated Duilio BERETTA (PER) 7-6(6) 6-3
Dominik SCHULZ (GER) (15) defeated Francis Casey ALCANTARA (PHI) 6-3 6-4
Tobias BLOMGREN (SWE) defeated Bjorn FRATANGELO (USA) 6-4 6-4
Alexander DOMIJAN (USA) defeated Sudanwa SITARAM (IND) 6-3 3-6 7-5
Bernard TOMIC (AUS) (3) defeated Henri LAAKSONEN (FIN) 6-4 6-3
Yong-Kyu LIM (KOR) (6) defeated Maximilian NEUCHRIST (AUT) 6-2 6-4
Jose PEREIRA (BRA) defeated Junior A. ORE (USA) 2-6 6-4 6-1
Alexandros-Ferdinandos GEORGOUDAS (GER) defeated Sekou BANGOURA (USA) 6-4 3-6 6-0
Pierre-Hugues HERBERT (FRA) defeated Shuichi SEKIGUCHI (JPN) (9) 3-6 6-3 6-3
Filip HORANSKY (SVK) defeated Julen URIGUEN (GUA) (13) 6-3 6-3
Raymond SARMIENTO (USA) defeated Cheng-Peng HSIEH (TPE) 7-5 6-3
Sebastian LAVIE (NZL) defeated Renzo OLIVO (ARG) 7-5 6-1
Tennys SANDGREN (USA) defeated Daniel BERTA (SWE) (2) 4-6 6-3 7-6(5)

2nd Round
Yuki BHAMBRI (IND) (1) defeated Sandro EHRAT (SUI) 6-0 6-1
Jack SOCK (USA) defeated Stanislav POPLAVSKYY (UKR) 6-1 6-4
Chase BUCHANAN (USA) defeated Hiroyasu EHARA (JPN) 6-4 6-4
Marton FUCSOVICS (HUN) defeated Evan KING (USA) 6-2 6-3
Arthur DE GREEF (BEL) defeated Matthew KANDATH (USA) 6-3 4-6 6-4
Denis KUDLA (USA) (16) defeated Mikhail BIRYUKOV (RUS) 7-5 6-3
Christian LINDELL (SWE) defeated Suk-Young JEONG (KOR) 4-6 6-3 6-2
Gianni MINA (FRA) (8) defeated Jozef KOVALIK (SVK) 5-7 6-2 6-4
Andrea COLLARINI (ARG) (7) defeated Federico GAIO (ITA) 6-4 6-3
Tiago FERNANDES (BRA) defeated Julien OBRY (FRA) (12) 2-6 6-4 6-3
Tobias BLOMGREN (SWE) defeated Dominik SCHULZ (GER) (15) 6-4 3-6 6-3
Bernard TOMIC (AUS) (3) defeated Alexander DOMIJAN (USA) 4-6 7-5 6-1
Jose PEREIRA (BRA) defeated Yong-Kyu LIM (KOR) (6) 2-6 6-3 7-6(5)
Pierre-Hugues HERBERT (FRA) defeated Alexandros-Ferdinandos GEORGOUDAS (GER) 6-2 6-4
Raymond SARMIENTO (USA) defeated Filip HORANSKY (SVK) 7-6(2) 6-1
Sebastian LAVIE (NZL) defeated Tennys SANDGREN (USA) 7-6(4) 7-6(5)

3rd Round
Yuki BHAMBRI (IND) (1) defeated Jack SOCK (USA) 6-4 6-3
Chase BUCHANAN (USA) defeated Marton FUCSOVICS (HUN) 6-2 6-3
Denis KUDLA (USA) (16) defeated Arthur DE GREEF (BEL) 4-6 6-3 6-4
Gianni MINA (FRA) (8) defeated Christian LINDELL (SWE) 7-6(6) 5-7 6-4
Tiago FERNANDES (BRA) defeated Andrea COLLARINI (ARG) (7) 6-4 7-5
Bernard TOMIC (AUS) (3) defeated Tobias BLOMGREN (SWE) 4-6 6-1 6-2
Pierre-Hugues HERBERT (FRA) defeated Jose PEREIRA (BRA) 5-7 7-6(1) 6-4
Raymond SARMIENTO (USA) defeated Sebastian LAVIE (NZL) 7-5 2-6 6-1

Quarterfinal
Chase BUCHANAN (USA) defeated Yuki BHAMBRI (IND) (1) 6-3 7-6(4)
Gianni MINA (FRA) (8) defeated Denis KUDLA (USA) (16) 2-6 7-6(4) 6-3
Bernard TOMIC (AUS) (3) defeated Tiago FERNANDES (BRA) 6-1 6-4
Pierre-Hugues HERBERT (FRA) defeated Raymond SARMIENTO (USA) 6-2 4-6 6-2

Semifinal
Chase BUCHANAN (USA) defeated Gianni MINA (FRA) (8) 6-3 6-3
Bernard TOMIC (AUS) (3) defeated Pierre-Hugues HERBERT (FRA) 6-1 7-6(5)

Final
Bernard TOMIC (AUS) (3) defeated Chase BUCHANAN (USA) 6-1 6-3
User avatar
Moder
Forum God
Forum God
 
Posts: 6861
Joined: Tue Aug 28, 2007 4:20 pm

Re: US Open Juniors 2009

Postby Moder » Thu Oct 22, 2009 5:19 pm

US Open 2009

Girls Singles



1st Round
Asia MUHAMMED (USA) defeated Kristina MLADENOVIC (FRA) (1) 6-1 6-4
Gail BRODSKY (USA) defeated Veronica CEPEDE ROYG (PAR) 7-5 7-5
Anna ORLIK (BLR) defeated Gabriela DABROWSKI (CAN) 6-2 6-4
Beatrice CAPRA (USA) (16) defeated Anna Arina MARENKO (RUS) 6-3 6-2
Richel HOGENKAMP (NED) (10) defeated Paula ORMAECHEA (ARG) 6-2 6-7(5) 6-2
Grace MIN (USA) defeated Ting-Fei JUAN (TPE) 6-4 6-2
Yana BUCHINA (RUS) defeated Stephanie CORNISH (GBR) 6-4 7-6(9)
Ajla TOMLJANOVIC (CRO) (5) defeated Alexandra CERCONE (USA) 6-1 6-3
Timea BABOS (HUN) (3) defeated Elina SVITOLINA (UKR) 6-3 6-4
Lauren DAVIS (USA) defeated Irina KHROMACHEVA (RUS) 6-4 6-4
Luksika KUMKHUM (THA) defeated Ester GOLDFELD (USA) 4-6 6-0 7-5
Elena BOGDAN (ROU) defeated Miyabi INOUE (JPN) (13) 6-0 6-0
Tamaryn HENDLER (BEL) (12) defeated Jacqueline CAKO (USA) 6-4 6-2
Yulia PUTINTSEVA (RUS) defeated Anna-Lena FRIEDSAM (GER) 6-4 6-4
Laura ROBSON (GBR) defeated Ons JABEUR (TUN) 6-0 6-1
Lauren EMBREE (USA) (7) defeated Paula KANIA (POL) 7-5 6-2
Silvia NJIRIC (CRO) (6) defeated Tamara CUROVIC (SRB) 6-4 7-5
Zsofia SUSANYI (HUN) defeated Noel SCOTT (USA) 6-4 6-0
Grace Sari YSIDORA (INA) defeated Alejandra GRANILLO (MEX) 6-4 6-2
Daria GAVRILOVA (RUS) (9) defeated Mallory BURDETTE (USA) 2-6 6-2 6-3
Jana CEPELOVA (SVK) (14) defeated Katarena PALIIVETS (CAN) 6-3 7-5
Julia BOSERUP (USA) defeated Saisai ZHENG (CHN) 6-3 6-7(5) 6-1
Maryna ZANEVSKA (UKR) defeated Akiko OMAE (JPN) 6-3 4-6 6-3
Sloane STEPHENS (USA) (4) defeated Polina LEYKINA (RUS) 6-4 6-2
Annika BECK (GER) defeated Fatma AL NABHANI (OMA) 6-3 6-7 6-1
Mai GRAGE (DEN) defeated Risa OZAKI (JPN) 3-6 7-6(4) 6-2
Courtney B. DOLEHIDE (USA) defeated Cristina DINU (ROU) 6-0 4-6 6-4
Heather WATSON (GBR) (11) defeated Ksenia KIRILLOVA (RUS) 6-2 6-7(5) 6-1
Ulrikke EIKERI (NOR) (15) defeated Nataliya PINTUSOVA (BLR) 6-2 6-1
Nicole GIBBS (USA) defeated Magda LINETTE (POL) 6-4 6-1
Valeria SOLOVIEVA (RUS) defeated Kristie AHN (USA) 5-7 6-2 6-4
Noppawan LERTCHEEWAKARN (THA) (2) defeated Sina HAAS (GER) 6-4 6-1

2nd Round
Asia MUHAMMED (USA) defeated Gail BRODSKY (USA) 6-3 6-4
Beatrice CAPRA (USA) (16) defeated Anna ORLIK (BLR) 5-7 6-4 6-3
Richel HOGENKAMP (NED) (10) defeated Grace MIN (USA) 6-1 6-4
Yana BUCHINA (RUS) defeated Ajla TOMLJANOVIC (CRO) (5) 3-6 6-2 6-3
Lauren DAVIS (USA) defeated Timea BABOS (HUN) (3) 1-6 7-6(3) 6-4
Elena BOGDAN (ROU) defeated Luksika KUMKHUM (THA) 7-5 7-5
Tamaryn HENDLER (BEL) (12) defeated Yulia PUTINTSEVA (RUS) 6-4 6-4
Laura ROBSON (GBR) defeated Lauren EMBREE (USA) (7) 4-6 6-1 6-4
Silvia NJIRIC (CRO) (6) defeated Zsofia SUSANYI (HUN) 6-7(3) 6-4 7-6(3)
Daria GAVRILOVA (RUS) (9) defeated Grace Sari YSIDORA (INA) 6-1 7-6(3)
Jana CEPELOVA (SVK) (14) defeated Julia BOSERUP (USA) 6-4 6-3
Sloane STEPHENS (USA) (4) defeated Maryna ZANEVSKA (UKR) 7-6(4) 3-6 6-2
Annika BECK (GER) defeated Mai GRAGE (DEN) 6-3 6-3
Heather WATSON (GBR) (11) defeated Courtney B. DOLEHIDE (USA) 6-3 6-2
Ulrikke EIKERI (NOR) (15) defeated Nicole GIBBS (USA) 6-3 7-6(3)
Noppawan LERTCHEEWAKARN (THA) (2) defeated Valeria SOLOVIEVA (RUS) 2-6 6-4 7-6(4)

3rd Round
Beatrice CAPRA (USA) (16) defeated Asia MUHAMMED (USA) 3-6 6-1 6-1
Yana BUCHINA (RUS) defeated Richel HOGENKAMP (NED) (10) 7-5 6-0
Lauren DAVIS (USA) defeated Elena BOGDAN (ROU) 6-2 2-6 7-5
Laura ROBSON (GBR) defeated Tamaryn HENDLER (BEL) (12) 6-2 6-1
Daria GAVRILOVA (RUS) (9) defeated Silvia NJIRIC (CRO) (6) 6-4 7-6(7)
Jana CEPELOVA (SVK) (14) defeated Sloane STEPHENS (USA) (4) 4-6 6-1 6-0
Heather WATSON (GBR) (11) defeated Annika BECK (GER) 6-4 7-5
Noppawan LERTCHEEWAKARN (THA) (2) defeated Ulrikke EIKERI (NOR) (15) 6-2 3-6 6-1

Quarterfinal
Yana BUCHINA (RUS) defeated Beatrice CAPRA (USA) (16) 6-4 2-6 6-4
Laura ROBSON (GBR) defeated Lauren DAVIS (USA) 6-2 6-3
Daria GAVRILOVA (RUS) (9) defeated Jana CEPELOVA (SVK) (14) 6-4 6-4
Heather WATSON (GBR) (11) defeated Noppawan LERTCHEEWAKARN (THA) (2) 6-2 6-1

Semifinal
Yana BUCHINA (RUS) defeated Laura ROBSON (GBR) 1-6 6-3 7-5
Heather WATSON (GBR) (11) defeated Daria GAVRILOVA (RUS) (9) 6-3 6-0

Final
Heather WATSON (GBR) (11) defeated Yana BUCHINA (RUS) 6-4 6-1
User avatar
Moder
Forum God
Forum God
 
Posts: 6861
Joined: Tue Aug 28, 2007 4:20 pm

Re: US Open Juniors 2009

Postby Lawrence23 » Sun Feb 07, 2010 1:17 am

Thanks for sharing.
Lawrence23
Newbie
Newbie
 
Posts: 1
Joined: Sun Feb 07, 2010 1:05 am


Return to Archives

Who is online

Users browsing this forum: Yahoo [Bot] and 1 guest

cron
Not able to open ./cache/data_global.php