Germany-Leg 2

Moderator: Moderators

Germany-Leg 2

Postby Steve G » Mon Oct 02, 2006 7:56 am

Steve G
Site Admin
Site Admin
 
Posts: 9408
Joined: Thu May 13, 2004 12:14 pm
Location: Chicago, USA

Postby Steve G » Tue Oct 10, 2006 10:45 am

Germany-Leg 2 qualifying
October 9-15, 2006

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Kevin Deden
2. Andrea Serra
3. Darrin Cohen
4. Patrick Eichenberger
5. Pirmin Haenle
6. Marx Pexa
7. Alexey Tsyrenov
8. Frank Wintermantel
9. Daniel Muller
10. Matthew Simpson
11. Jacek Szygowski
12. Denis Bejtulahi
13. Karlis Lejnieks
14. Mike Steinherr
15. Ivan Vukovic
16. Dean Jackson

First Round
(1)Kevin Deden (GER) bye
Andre Timme (GER) d. Igor Lakhno (UKR) 6-4 2-1 ret.
Calin Paar (GER) d. (WC)Christopher Aumuller (GER) 6-4 7-6(5)
(15)Ivan Vukovic (CRO) bye
(2)Andrea Serra (ITA) bye
Aleksey Malajko (GER) d. Alexander Vasin (RUS) 6-2 7-5
(WC)Luca Serena (ITA) bye
(12)Denis Bejtulahi (SRB) bye
(3)Darrin Cohen (USA) bye
Daniel Stoehr (GER) d. Jean Zietsman (GER) 7-6(4) 6-1
(WC)Philipp Regnat (GER) d. Andrei Plotniy (RUS) 7-6(4) 6-0
(9)Daniel Muller (GER) bye
(4)Patrick Eichenberger (SUI) bye
Pavel Chalomov (GER) d. Nico Hegge (GER) 7-6(11) 6-1
Doug Stewart (USA) d. Dejan Tomic (CRO) 6-2 6-0
(14)Mike Steinherr (GER) bye
(5)Pirmin Haenle (GER) bye
Mauro Piras (GER) d. Michal Trminek (GER) 6-0 6-1
Tristan Farron-Mahon (IRL) bye
(11)Jacek Szygowski (GER) bye
(6)Marc Pexa (GER) bye
Matt Fox (AUS) d. Cosmin Georgescu (ROM) 6-4 6-3
Goran Belosevic (CRO) d. Yannick Maden (GER) 7-6(4) 6-4
(10)Matthew Simpson (NZL) bye
(7)Alexey Tsyrenov (RUS) bye
Florian Stephan (GER) d. Jan Pavlicek (CZE) 6-2 4-6 6-1
Jordan Miles (GBR) d. Alexander Cucuz (SUI) 1-0 ret.
(13)Karlis Lejnieks (LAT) bye
(8)Frank Wintermantel (GER) bye
Andrej Pintaric (SLO) d. Kevin Abele (GER) 6-3 6-1
Patrick Linke (AUT) d. Kujtim Bajrami (SUI) 6-3 6-2
(16)Dean Jackson (GER) bye

Second Round

(1)Kevin Deden (GER) d. Andre Timme (GER) 6-4 6-3
Calin Paar (GER) d. (15)Ivan Vukovic (CRO) 6-1 6-2
Aleksey Malajko (GER) d. (2)Andrea Serra (ITA) 6-2 6-3
(WC)Luca Serena (ITA) d. (12)Denis Bejtulahi (SRB) 6-2 6-3
Daniel Stoehr (GER) d. (3)Darrin Cohen (USA) 6-4 6-4
(9)Daniel Muller (GER) d. (WC)Philipp Regnat (GER) 6-3 3-6 6-3
(4)Patrick Eichenberger (SUI) d. Pavel Chalomov (GER) 6-3 6-1
Doug Stewart (USA) d. (14)Mike Steinherr (GER) 6-4 6-4
Mauro Piras (GER) d. (5)Pirmin Haenle (GER) 1-6 6-3 7-6(6)
Tristan Farron-Mahon (IRL) d. (11)Jacek Szygowski (GER) 7-6(3) 3-6 6-3
(6)Marc Pexa (GER) d. Matt Fox (AUS) 6-4 6-2
(10)Matthew Simpson (NZL) d. Goran Belosevic (CRO) 3-6 6-3 6-3
Florian Stephan (GER) d. (7)Alexey Tsyrenov (RUS) 6-0 7-5
(13)Karlis Lejnieks (LAT) d. Jordan Miles (GBR) 6-3 6-1
(8)Frank Wintermantel (GER) d. Andrej Pintaric (SLO) 6-4 6-2
(16)Dean Jackson (GER) d. Patrick Linke (AUT) 6-2 6-4

Qualifying Round
(1)Kevin Deden (GER) d. Calin Paar (GER) 6-0 6-2
(WC)Luca Serena (ITA) d. Aleksey Malajko (GER) 6-2 6-2
(9)Daniel Muller (GER) d. Daniel Stoehr (GER) 4-6 6-3 3-1 ret.
(4)Patrick Eichenberger (SUI) d. Doug Stewart (USA) 6-2 6-1
Mauro Piras (GER) d. Tristan Farron-Mahon (IRL) 6-2 6-1
(6)Marc Pexa (GER) d. (10)Matthew Simpson (NZL) 6-1 6-2
(13)Karlis Lejnieks (LAT) d. Florian Stephan (GER) 4-6 6-3 7-6(5)
(16)Dean Jackson (GER) d. (8)Frank Wintermantel (GER) 6-3 2-6 6-4
--
Your Friendly Forum Administrator
Steve G
Site Admin
Site Admin
 
Posts: 9408
Joined: Thu May 13, 2004 12:14 pm
Location: Chicago, USA

Postby Steve G » Tue Oct 10, 2006 11:06 am

Germany-Leg 2 - Dittelbrunn-Open
Hambach, Germany
October 9-15, 2006
Surface: Carpet (Indoor)
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 48
$25,000

Singles
Seeds: (cut: Gerald Kamitz - 1146)
1. Bastian Knittel
2. Lazar Magdincev
3. Marcel Zimmermann
4. Daniel Brands
5. Enrico Iannuzzi
6. Kevin Deden
7. Benjamin Ebrahimzadeh
8. Stefan Seifert

First Round
(1)Bastian Knittel (GER) vs Peter Torebko (GER)
Peter Gojowczyk (GER) vs (WC)Marc Sieber (GER)
(WC)Julian Bley (GER) vs (q)Karlis Lejnieks (LAT)
(6)(q)Kevin Deden (GER) vs Andrea Aloisi (ITA)
(4)Daniel Brands (GER) vs Patrick Briaud (USA)
Jiri Skoloudik (CZE) vs (q)Mauro Piras (GER)
Julian Gast (GER) vs (q)Marc Pexa (GER)
(8)Stefan Seifert (GER) vs Christian Grunes (GER)
(7)Benjamin Ebrahimzadeh (GER) vs Mikhail Vassiliev (RUS)
(q)Dean Jackson (GER) vs (WC)Ralph Regus (GER)
(q)Daniel Muller (GER) vs (WC)Marcel Meigel (GER)
(3)Marcel Zimmermann (GER) vs Jan Marek (CZE)
(5)Enrico Iannuzzi (ITA) vs (q)Patrick Eichenberger (SUI)
Jochen Schottler (GER) vs Gerald Kamitz (AUT)
Louk Sorensen (IRL) vs (q)Luca Serena (ITA)
(2)Lazar Magdincev (MKD) vs Philipp Piyamongkol (GER)


Doubles
Seeds: (cut: none)
1. Bastian Knittel/Lazar Magdincev
2. Daniel Brands/Marcel Zimmermann
3. Andrea Aloisi/Patrick Briaud
4. Peter Gojowczyk/Philipp Piyamongkol

First Round
(1)Bastian Knittel/Lazar Magdincev (GER/MKD) bye
Andrei Plotniy/Alexey Tsyrenov (RUS) vs (WC)Julian Bley/Calin Paar (GER)
(3)Andrea Aloisi/Patrick Briaud (ITA/USA) bye
Andre Timme/Alexander Vasin (GER/RUS) bye
Darrin Cohen/Doug Stewart (USA) vs (WC)Pavel Chalomov/Enrico Iannuzzi (GER/ITA)
(4)Peter Gojowczyk/Philipp Piyamongkol (GER) bye
Daniel Muller/Daniel Stoehr (GER) vs Matt Fox/Mikhail Vassiliev (AUS/RUS)
(2)Daniel Brands/Marcel Zimmermann (GER) bye
--
Your Friendly Forum Administrator
Steve G
Site Admin
Site Admin
 
Posts: 9408
Joined: Thu May 13, 2004 12:14 pm
Location: Chicago, USA

Postby Super-Fabio » Wed Oct 11, 2006 6:34 am

First Round
(1)Bastian Knittel (GER) d. Peter Torebko (GER) 6-3 6-3
Peter Gojowczyk (GER) d. (WC)Marc Sieber (GER) 7-5 6-1
(WC)Julian Bley (GER) vs (q)Karlis Lejnieks (LAT)
(6)(q)Kevin Deden (GER) vs Andrea Aloisi (ITA)
(4)Daniel Brands (GER) vs Patrick Briaud (USA)
Jiri Skoloudik (CZE) vs (q)Mauro Piras (GER)
(q)Marc Pexa (GER) d. Julian Gast (GER) 6-2 6-3
(8)Stefan Seifert (GER) vs Christian Grunes (GER)
(7)Benjamin Ebrahimzadeh (GER) vs Mikhail Vassiliev (RUS)
(q)Dean Jackson (GER) d. (WC)Ralph Regus (GER) 6-2 6-4
(q)Daniel Muller (GER) vs (WC)Marcel Meigel (GER)
(3)Marcel Zimmermann (GER) vs Jan Marek (CZE)
(5)Enrico Iannuzzi (ITA) vs (q)Patrick Eichenberger (SUI)
Gerald Kamitz (AUT) d. Jochen Schottler (GER) 6-4 6-4
Louk Sorensen (IRL) vs (q)Luca Serena (ITA)
(2)Lazar Magdincev (MKD) d. Philipp Piyamongkol (GER) 6-3 7-6(1)
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Wed Oct 11, 2006 6:35 am

First Round
(1)Bastian Knittel/Lazar Magdincev (GER/MKD) bye
Andrei Plotniy/Alexey Tsyrenov (RUS) d. (WC)Julian Bley/Calin Paar (GER) 7-6(1) 7-5
(3)Andrea Aloisi/Patrick Briaud (ITA/USA) bye
Andre Timme/Alexander Vasin (GER/RUS) bye
Darrin Cohen/Doug Stewart (USA) d. (WC)Pavel Chalomov/Enrico Iannuzzi (GER/ITA) 2-6 6-3 6-4
(4)Peter Gojowczyk/Philipp Piyamongkol (GER) bye
Daniel Muller/Daniel Stoehr (GER) d. Matt Fox/Mikhail Vassiliev (AUS/RUS) 6-2 6-1
(2)Daniel Brands/Marcel Zimmermann (GER) bye
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Wed Oct 11, 2006 6:36 am

Quarterfinals
(1)Bastian Knittel/Lazar Magdincev (GER/MKD) vs Andrei Plotniy/Alexey Tsyrenov (RUS)
(3)Andrea Aloisi/Patrick Briaud (ITA/USA) d. Andre Timme/Alexander Vasin (GER/RUS) 6-2 6-2
(4)Peter Gojowczyk/Philipp Piyamongkol (GER) vs Darrin Cohen/Doug Stewart (USA)
(2)Daniel Brands/Marcel Zimmermann (GER) vs Daniel Muller/Daniel Stoehr (GER)
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Wed Oct 11, 2006 1:31 pm

First Round
(1)Bastian Knittel (GER) d. Peter Torebko (GER) 6-3 6-3
Peter Gojowczyk (GER) d. (WC)Marc Sieber (GER) 7-5 6-1
(q)Karlis Lejnieks (LAT) d. (WC)Julian Bley (GER) 6-2 4-6 6-1
(6)(q)Kevin Deden (GER) d. Andrea Aloisi (ITA) 6-0 6-2
(4)Daniel Brands (GER) d. Patrick Briaud (USA) 6-3 6-0
(q)Mauro Piras (GER) d. Jiri Skoloudik (CZE) 6-7(4) 6-1 6-3
(q)Marc Pexa (GER) d. Julian Gast (GER) 6-2 6-3
(8)Stefan Seifert (GER) d. Christian Grunes (GER) 6-0 6-2
(7)Benjamin Ebrahimzadeh (GER) d. Mikhail Vassiliev (RUS) 6-4 6-2
(q)Dean Jackson (GER) d. (WC)Ralph Regus (GER) 6-2 6-4
(WC)Marcel Meigel (GER) d. (q)Daniel Muller (GER) 6-3 7-5
(3)Marcel Zimmermann (GER) d. Jan Marek (CZE) 6-1 6-3
(q)Patrick Eichenberger (SUI) d. (5)Enrico Iannuzzi (ITA) 4-6 6-3 6-2
Gerald Kamitz (AUT) d. Jochen Schottler (GER) 6-4 6-4
Louk Sorensen (IRL) d. (q)Luca Serena (ITA) 7-6(2) 6-3
(2)Lazar Magdincev (MKD) d. Philipp Piyamongkol (GER) 6-3 7-6(1)
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Wed Oct 11, 2006 1:31 pm

Quarterfinals
(1)Bastian Knittel/Lazar Magdincev (GER/MKD) d. Andrei Plotniy/Alexey Tsyrenov (RUS) 6-1 6-3
(3)Andrea Aloisi/Patrick Briaud (ITA/USA) d. Andre Timme/Alexander Vasin (GER/RUS) 6-2 6-2
(4)Peter Gojowczyk/Philipp Piyamongkol (GER) vs Darrin Cohen/Doug Stewart (USA)
(2)Daniel Brands/Marcel Zimmermann (GER) vs Daniel Muller/Daniel Stoehr (GER)
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby JeanBaguette » Fri Oct 13, 2006 2:24 am

Second Round
(1)Bastian Knittel (GER) d. Peter Gojowczyk (GER) 6-1 6-0
(6)(q)Kevin Deden (GER) d. (q)Karlis Lejnieks (LAT) 6-1 6-1
(4)Daniel Brands (GER) d. (q)Mauro Piras (GER) 6-3 6-0
(8)Stefan Seifert (GER) d. (q)Marc Pexa (GER) 6-2 7-6(1)
(7)Benjamin Ebrahimzadeh (GER) d. (q)Dean Jackson (GER) 7-6(3) 6-7(6) 6-4
(3)Marcel Zimmermann (GER) d. (WC)Marcel Meigel (GER) 6-0 6-4
Gerald Kamitz (AUT) d. (q)Patrick Eichenberger (SUI) 6-1 6-4
Louk Sorensen (IRL) d. (2)Lazar Magdincev (MKD) 6-2 6-4
JeanBaguette
Forum King
Forum King
 
Posts: 291
Joined: Tue Jun 01, 2004 4:03 am
Location: Hamburg, Germany

Postby JeanBaguette » Fri Oct 13, 2006 2:25 am

Quarterfinals
(1)Bastian Knittel/Lazar Magdincev (GER/MKD) d. Andrei Plotniy/Alexey Tsyrenov (RUS) 6-1 6-3
(3)Andrea Aloisi/Patrick Briaud (ITA/USA) d. Andre Timme/Alexander Vasin (GER/RUS) 6-2 6-2
(4)Peter Gojowczyk/Philipp Piyamongkol (GER) d. Darrin Cohen/Doug Stewart (USA) 3-6 6-2 6-3
(2)Daniel Brands/Marcel Zimmermann (GER) d. Daniel Muller/Daniel Stoehr (GER) 6-3 6-2
JeanBaguette
Forum King
Forum King
 
Posts: 291
Joined: Tue Jun 01, 2004 4:03 am
Location: Hamburg, Germany

Postby Super-Fabio » Fri Oct 13, 2006 1:15 pm

Quarterfinals
(1)Bastian Knittel (GER) d. (6)(q)Kevin Deden (GER) 6-1 2-0 ret.
(4)Daniel Brands (GER) d. (8)Stefan Seifert (GER) 6-2 6-1
(3)Marcel Zimmermann (GER) d. (7)Benjamin Ebrahimzadeh (GER) 3-6 6-1 3-0 ret.
Louk Sorensen (IRL) d. Gerald Kamitz (AUT) 6-4 3-6 7-6(5)
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Fri Oct 13, 2006 1:16 pm

Semifinals
(1)Bastian Knittel/Lazar Magdincev (GER/MKD) d. (3)Andrea Aloisi/Patrick Briaud (ITA/USA) 6-1 6-4
(4)Peter Gojowczyk/Philipp Piyamongkol (GER) d. (2)Daniel Brands/Marcel Zimmermann (GER) 6-3 6-4
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Sat Oct 14, 2006 12:41 pm

Semifinals
(4)Daniel Brands (GER) d. (1)Bastian Knittel (GER) 6-3 7-5
(3)Marcel Zimmermann (GER) d. Louk Sorensen (IRL) w/o
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Sat Oct 14, 2006 12:41 pm

Finals
(1)Bastian Knittel/Lazar Magdincev (GER/MKD) d. (4)Peter Gojowczyk/Philipp Piyamongkol (GER) 6-3 7-6(8)
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Sun Oct 15, 2006 1:04 pm

Finals
(3)Marcel Zimmermann (GER) d. (4)Daniel Brands (GER) 6-3 4-6 6-3
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy


Return to Archive

Who is online

Users browsing this forum: Yahoo [Bot] and 1 guest

cron
Not able to open ./cache/data_global.php