Mexico F16

Moderator: Moderators

Mexico F16

Postby Steve G » Mon Sep 25, 2006 8:02 am

Steve G
Site Admin
Site Admin
 
Posts: 9408
Joined: Thu May 13, 2004 12:14 pm
Location: Chicago, USA

Postby kid » Sat Sep 30, 2006 5:42 pm

Mexico F16 qualifying
October 2-8, 2006

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Adil Shamasdin
2. Stephen Amritraj
3. Andrea Fava
4. Jordan Rux
5. Jeffrey Das
6. Ludovic Walter
7. Israel Morales
8. David-Philipp Stojan
9. Luca Bianchini
10. Yannick Thomet
11. Michele Mangiafico
12. Stefano Rodighiero
13. Raul Isaias Rosas-Zarur
14. Janusz Conradi
15. Piergiorgio Platto
16. Bjorn Munroe

First Round
(1)Adil Shamasdin (CAN) bye
Guillermo Barron (MEX) vs John McLean (USA)
Kirill Sinitsyn (CAN) vs Alexander Rubensacin (USA)
Peter Marrack (CAN) vs (15)Piergiorgio Platto (ITA)
(2)(WC)Stephen Amritraj (USA) bye
Roberto Ovalles (MEX) vs Jeff Miller (USA)
Alberto Santini (MEX) vs Carlos Garcia-Villanueva (ESP)
Javier Peris (ESP) vs (10)Yannick Thomet (FRA)
(3)Andrea Fava (ITA) bye
Fernando Marquez (MEX) vs James Southwood (GBR)
Fernando Verdugo (MEX) vs Sergio Ibarra (MEX)
John Rambotas (GBR) vs Bjorn Munroe (BAH)
(4)Jordan Rux (USA) bye
Chris Harfield (GBR) vs Juan Valenzuela (MEX)
Theron Cole (USA) vs Simon Childs (GBR)
Raul Dena (MEX) vs (12)Stefano Rodighiero (ITA)
(5)Jeffrey Das (USA) bye
Marvin Rolle (BAH) vs Daniel Serur (MEX)
(WC)Roberto Burboa (MEX) vs Roberto Cabrini (BRA)
William Boe-Wiegaard (USA) vs (11)Michele Mangiafico (ITA)
(6)Ludovic Walter (FRA) bye
Derek Schwandt (USA) vs Marco Sanchez (MEX)
Richard Brown (TRI) vs Arturo Lifshitz (MEX)
Alan Pray (USA) vs (9)Luca Bianchini (ITA)
(7)Israel Morales (GUA) bye
Gael Gaetjens (HAI) vs Luis Viruega (MEX)
Alejandro Cabrera (MEX) vs Eros Lampioni (ITA)
H'cone Thompson (BAH) vs (13)Raul Isaias Rosas-Zarur (MEX)
(8)David-Philipp Stojan (SUI) bye
Jorge Alberto Tiscareno (MEX) vs Eduardo Salas (MEX)
Carlos Amezaga (MEX) vs Kevin Benchetrit (ISR)
Jeremiah Fuller (USA) vs (14)Janusz Conradi (POL)
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby Super-Fabio » Sun Oct 01, 2006 1:28 am

First Round
(1)Adil Shamasdin (CAN) bye
John McLean (USA) d. Guillermo Barron (MEX) 6-2 6-1
Kirill Sinitsyn (CAN) d. Alexander Rubensacin (USA) 6-0 6-2
Peter Marrack (CAN) d. (15)Piergiorgio Platto (ITA) 6-1 6-1
(2)(WC)Stephen Amritraj (USA) bye
Jeff Miller (USA) d. Roberto Ovalles (MEX) 3-6 6-1 7-5
Carlos Garcia-Villanueva (ESP) d. Alberto Santini (MEX) 6-4 4-6 6-1
(10)Yannick Thomet (FRA) d. Javier Peris (ESP) 6-4 1-6 6-3
(3)Andrea Fava (ITA) bye
James Southwood (GBR) d. Fernando Marquez (MEX) 3-6 6-4 3-1 ret.
Fernando Verdugo (MEX) d. Sergio Ibarra (MEX) 5-7 6-1 6-4
Bjorn Munroe (BAH) d. John Rambotas (GBR) 6-2 6-3
(4)Jordan Rux (USA) bye
Chris Harfield (GBR) d. Juan Valenzuela (MEX) 6-0 6-0
Theron Cole (USA) d. Simon Childs (GBR) 6-7(4) 7-5 7-5
(12)Stefano Rodighiero (ITA) d. Raul Dena (MEX) 6-0 6-0
(5)Jeffrey Das (USA) bye
Marvin Rolle (BAH) d. Daniel Serur (MEX) 6-2 6-2
Roberto Cabrini (BRA) d. (WC)Roberto Burboa (MEX) w/o
William Boe-Wiegaard (USA) d. (11)Michele Mangiafico (ITA) 6-0 6-0
(6)Ludovic Walter (FRA) bye
Derek Schwandt (USA) d. Marco Sanchez (MEX) 6-4 7-5
Richard Brown (TRI) d. Arturo Lifshitz (MEX) 6-1 6-1
(9)Luca Bianchini (ITA) d. Alan Pray (USA) 6-0 6-0
(7)Israel Morales (GUA) bye
Gael Gaetjens (HAI) d. Luis Viruega (MEX) 6-0 6-1
Alejandro Cabrera (MEX) d. Eros Lampioni (ITA) 6-3 7-6(5)
H'cone Thompson (BAH) d. (13)Raul Isaias Rosas-Zarur (MEX) 6-4 6-2
(8)David-Philipp Stojan (SUI) bye
Eduardo Salas (MEX) d. Jorge Alberto Tiscareno (MEX) 6-1 6-1
Kevin Benchetrit (ISR) d. Carlos Amezaga (MEX) 6-0 6-1
(14)Janusz Conradi (POL) d. Jeremiah Fuller (USA) 6-4 6-4
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Steve G » Sun Oct 01, 2006 9:33 pm

Mexico F16
Ciudad Obregon, Mexico
October 2-8, 2006
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$10,000

Singles:
Seeds: (cut: Tommaso Cafferata - 1051)
1. Roman Borvanov
2. Carlos Palencia
3. Robert Godlewski
4. Raphael Durek
5. Franco Skugor
6. Cristian Paiz
7. Matteo Volante
8. Swen Swinnen

First Round
(1)Roman Borvanov (MDA) vs (q)
(WC)Juan Carlos Arredondo (MEX) vs (q)
Michael Johnson (1987) (USA) vs Benoit Bottero (FRA)
(8)Swen Swinnen (SUI) vs (WC)Alberto Rojas-Maldonado (MEX)
(3)Robert Godlewski (POL) vs Luca Rovetta (ITA)
(WC)Manuel Sanchez (MEX) vs (q)
Peter Shults (USA) vs Tommaso Cafferata (ITA)
(5)Franco Skugor (CRO) vs Arnar Sigurdsson (ISL)
(7)Matteo Volante (ITA) vs Brett Ross (USA)
Alexander Sadecky (SUI) vs (q)
(q) vs (q)
(4)Raphael Durek (AUS) vs Eduardo Peralta (MEX)
(6)Cristian Paiz (GUA) vs Timothy Neilly (USA)
(WC)Cristian Gutierrez (MEX) vs (q)
Milan Pokrajac (CAN) vs (q)
(2)Carlos Palencia (MEX) vs Claudio Grassi (ITA)


Doubles
Seeds: (cut: Cabrera/Cabrini - 2798)
1. Raphael Durek/Carlos Palencia
2. Alexander Sadecky/Swen Swinnen
3. Michael Johnson (1987)/Brett Ross
4. Tommaso Cafferata/Stefano Rodighiero

First Round
(1)Raphael Durek/Carlos Palencia (AUS/MEX) vs Claudio Grassi/Cristian Paiz (ITA/GUA)
David Stojan/Yannick Thomet (SUI) vs (WC)Christian Gutierrez/Alberto Santini (MEX)
(4)Tommaso Cafferata/Stefano Rodighiero (ITA) vs Alejandro Cabrera/Roberto Cabrini (MEX/BRA)
Luca Bianchini/Andrea Fava (ITA) vs (WC)Sergio Joel Ibarra/Marco Sanchez (MEX)
Benoit Bottero/Arnar Sigurdsson (FRA/ISL) vs Stephen Amritraj/Ludovic Walter (USA/FRA)
(3)Michael Johnson (1987)/Brett Ross (USA) vs (WC)Jorge Tiscareno/Yac Verdugo (MEX)
Eduardo Peralta/Alberto Rojas-Maldonado (MEX) vs Luca Rovetta/Matteo Volante (ITA)
(2)Alexander Sadecky/Swen Swinnen (SUI) vs Bjorn Munroe/Timothy Neilly (BAH/USA)
--
Your Friendly Forum Administrator
Steve G
Site Admin
Site Admin
 
Posts: 9408
Joined: Thu May 13, 2004 12:14 pm
Location: Chicago, USA

Postby Super-Fabio » Tue Oct 03, 2006 8:06 am

First Round
(1)Roman Borvanov (MDA) vs (q)Andrea Fava (ITA)
(WC)Juan Carlos Arredondo (MEX) vs (q)David-Philipp Stojan (SUI)
Michael Johnson (1987) (USA) vs Benoit Bottero (FRA)
(8)Swen Swinnen (SUI) vs (WC)Alberto Rojas-Maldonado (MEX)
(3)Robert Godlewski (POL) vs Luca Rovetta (ITA)
(WC)Manuel Sanchez (MEX) vs (q)Israel Morales (GUA)
Peter Shults (USA) vs Tommaso Cafferata (ITA)
(8)Arnar Sigurdsson (ISL) vs (LL)Adil Shamasdin (CAN)
(7)Matteo Volante (ITA) vs Brett Ross (USA)
Alexander Sadecky (SUI) vs (q)Marvin Rolle (BAH)
(q)Yannick Thomet (FRA) vs (q)Jordan Rux (USA)
(4)Raphael Durek (AUS) vs Eduardo Peralta (MEX)
(6)Cristian Paiz (GUA) vs Timothy Neilly (USA)
(WC)Cristian Gutierrez (MEX) vs (q)Kirill Sinitsyn (CAN)
Milan Pokrajac (CAN) vs (q)Ludovic Walter (FRA)
(2)Carlos Palencia (MEX) vs Claudio Grassi (ITA)
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Tue Oct 03, 2006 8:08 am

First Round
(1)Raphael Durek/Carlos Palencia (AUS/MEX) d. Claudio Grassi/Cristian Paiz (ITA/GUA) 7-6(5) 6-3
(WC)Christian Gutierrez/Alberto Santini (MEX) d. David Stojan/Yannick Thomet (SUI) 2-6 6-4 7-5
(4)Tommaso Cafferata/Stefano Rodighiero (ITA) d. Alejandro Cabrera/Roberto Cabrini (MEX/BRA) 6-2 6-1
Luca Bianchini/Andrea Fava (ITA) d. (WC)Sergio Joel Ibarra/Marco Sanchez (MEX) 3-6 6-0 6-2
Stephen Amritraj/Ludovic Walter (USA/FRA) d. Benoit Bottero/Arnar Sigurdsson (FRA/ISL) 6-1 6-3
(3)Michael Johnson (1987)/Brett Ross (USA) d. (WC)Jorge Tiscareno/Yac Verdugo (MEX) 6-3 6-0
Luca Rovetta/Matteo Volante (ITA) d. Eduardo Peralta/Alberto Rojas-Maldonado (MEX) 7-6(5) 7-6(3)
Bjorn Munroe/Timothy Neilly (BAH/USA) d. (2)Alexander Sadecky/Swen Swinnen (SUI) 4-6 6-3 6-3
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Wed Oct 04, 2006 8:44 am

First Round
(1)Roman Borvanov (MDA) vs (q)Andrea Fava (ITA)
(WC)Juan Carlos Arredondo (MEX) vs (q)David-Philipp Stojan (SUI)
Michael Johnson (1987) (USA) d. Benoit Bottero (FRA) 6-1 7-6(5)
(8)Swen Swinnen (SUI) vs (WC)Alberto Rojas-Maldonado (MEX)
(3)Robert Godlewski (POL) d. Luca Rovetta (ITA) 6-3 3-6 7-6(9)
(q)Israel Morales (GUA) d. (WC)Manuel Sanchez (MEX) 6-3 6-2
Peter Shults (USA) d. Tommaso Cafferata (ITA) 6-2 6-2
(LL)Adil Shamasdin (CAN) d. (8)Arnar Sigurdsson (ISL) 2-6 6-2 7-5
Brett Ross (USA) d. (7)Matteo Volante (ITA) 0-6 6-2 6-2
(q)Marvin Rolle (BAH) d. Alexander Sadecky (SUI) 2-6 6-3 6-1
(q)Yannick Thomet (FRA) vs (q)Jordan Rux (USA)
(4)Raphael Durek (AUS) d. Eduardo Peralta (MEX) 7-5 7-6(2)
(6)Cristian Paiz (GUA) d. Timothy Neilly (USA) 3-6 7-5 6-4
(WC)Cristian Gutierrez (MEX) vs (q)Kirill Sinitsyn (CAN)
(q)Ludovic Walter (FRA) d. Milan Pokrajac (CAN) 6-4 6-2
(2)Carlos Palencia (MEX) vs Claudio Grassi (ITA)
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby DevilK36 » Wed Oct 04, 2006 8:46 pm

First Round
(1)Roman Borvanov (MDA) d. (q)Andrea Fava (ITA) 6-3 6-4
(WC)Juan Carlos Arredondo (MEX) vs (q)David Stojan (SUI)
Michael Johnson (1987) (USA) d. Benoit Bottero (FRA) 6-1 7-6(5)
(8)Swen Swinnen (SUI) vs (WC)Alberto Rojas-Maldonado (MEX)
(3)Robert Godlewski (POL) d. Luca Rovetta (ITA) 6-3 3-6 7-6(9)
(q)Israel Morales (GUA) d. (WC)Manuel Sanchez (MEX) 6-3 6-2
Peter Shults (USA) d. Tommaso Cafferata (ITA) 6-2 6-2
(LL)Adil Shamasdin (CAN) d. (8)Arnar Sigurdsson (ISL) 2-6 6-2 7-5 [Shamasdin replaces Franco Skugor]
Brett Ross (USA) d. (7)Matteo Volante (ITA) 0-6 6-2 6-2
(q)Marvin Rolle (BAH) d. Alexander Sadecky (SUI) 2-6 6-3 6-1
(q)Yannick Thomet (SUI) vs (q)Jordan Rux (USA)
(4)Raphael Durek (AUS) d. Eduardo Peralta (MEX) 7-5 7-6(2)
(6)Cristian Paiz (GUA) d. Timothy Neilly (USA) 3-6 7-5 6-4
(WC)Cristian Gutierrez (MEX) vs (q)Kirill Sinitsyn (CAN)
(q)Ludovic Walter (FRA) d. Milan Pokrajac (CAN) 6-4 6-2
(2)Carlos Palencia (MEX) d. Claudio Grassi (ITA) 4-6 6-3 6-1
DevilK36
Forum Regular
Forum Regular
 
Posts: 90
Joined: Wed Jun 21, 2006 9:32 pm
Location: Apple Valley, Minnesota

Postby Super-Fabio » Thu Oct 05, 2006 2:30 am

First Round
(1)Roman Borvanov (MDA) d. (q)Andrea Fava (ITA) 6-3 6-4
(q)David Stojan (SUI) d. (WC)Juan Carlos Arredondo (MEX) 4-6 6-2 6-4
Michael Johnson (1987) (USA) d. Benoit Bottero (FRA) 6-1 7-6(5)
(8)Swen Swinnen (SUI) vs (WC)Alberto Rojas-Maldonado (MEX)
(3)Robert Godlewski (POL) d. Luca Rovetta (ITA) 6-3 3-6 7-6(9)
(q)Israel Morales (GUA) d. (WC)Manuel Sanchez (MEX) 6-3 6-2
Peter Shults (USA) d. Tommaso Cafferata (ITA) 6-2 6-2
(LL)Adil Shamasdin (CAN) d. (8)Arnar Sigurdsson (ISL) 2-6 6-2 7-5 [Shamasdin replaces Franco Skugor]
Brett Ross (USA) d. (7)Matteo Volante (ITA) 0-6 6-2 6-2
(q)Marvin Rolle (BAH) d. Alexander Sadecky (SUI) 2-6 6-3 6-1
(q)Yannick Thomet (SUI) d. (q)Jordan Rux (USA) 3-6 6-2 6-3
(4)Raphael Durek (AUS) d. Eduardo Peralta (MEX) 7-5 7-6(2)
(6)Cristian Paiz (GUA) d. Timothy Neilly (USA) 3-6 7-5 6-4
(q)Kirill Sinitsyn (CAN) d. (WC)Cristian Gutierrez (MEX) 4-6 6-3 6-1
(q)Ludovic Walter (FRA) d. Milan Pokrajac (CAN) 6-4 6-2
(2)Carlos Palencia (MEX) d. Claudio Grassi (ITA) 4-6 6-3 6-1
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Thu Oct 05, 2006 2:32 am

Quarterfinals
(1)Raphael Durek/Carlos Palencia (AUS/MEX) d. (WC)Christian Gutierrez/Alberto Santini (MEX) 6-3 6-3
Luca Bianchini/Andrea Fava (ITA) d. (4)Tommaso Cafferata/Stefano Rodighiero (ITA) 4-6 6-4 6-3
Stephen Amritraj/Ludovic Walter (USA/FRA) d. (3)Michael Johnson (1987)/Brett Ross (USA) 7-6(1) 4-6 6-3
Bjorn Munroe/Timothy Neilly (BAH/USA) d. Luca Rovetta/Matteo Volante (ITA) 6-1 6-1
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby DevilK36 » Thu Oct 05, 2006 11:43 pm

Secon Round
(1)Roman Borvanov (MDA) d. (q)David Stojan (SUI) 6-3 6-2
(8)Swen Swinnen (SUI) d. Michael Johnson (1987) (USA) 7-6(1) 6-1
(3)Robert Godlewski (POL) d. (q)Israel Morales (GUA) 5-7 6-4 6-2
Peter Shults (USA) d. (LL)Adil Shamasdin (CAN) 5-0 ret.
Brett Ross (USA) d. (q)Marvin Rolle (BAH) 6-2 6-3
(4)Raphael Durek (AUS) d. (q)Yannick Thomet (SUI) 6-0 6-2
(6)Cristian Paiz (GUA) d. (q)Kirill Sinitsyn (CAN) 6-1 3-6 6-3
(2)Carlos Palencia (MEX) d. (q)Ludovic Walter (FRA) 0-6 7-6(3) 7-6(5)
DevilK36
Forum Regular
Forum Regular
 
Posts: 90
Joined: Wed Jun 21, 2006 9:32 pm
Location: Apple Valley, Minnesota

Postby Guest » Sat Oct 07, 2006 11:15 am

Quarterfinals
(1)Roman Borvanov (MDA) d. (8)Swen Swinnen (SUI) 6-1 7-5
Peter Shults (USA) d. (3)Robert Godlewski (POL) 5-7 6-3 6-4
Brett Ross (USA) d. (4)Raphael Durek (AUS) 4-6 6-3 7-6(4)
(2)Carlos Palencia (MEX) d. (6)Cristian Paiz (GUA) 6-4 6-4
Guest
 

Postby Kasia » Sat Oct 07, 2006 4:21 pm

Semifinals
(1)Raphael Durek/Carlos Palencia (AUS/MEX) d. Luca Bianchini/Andrea Fava (ITA) 6-1 3-6 6-1
Stephen Amritraj/Ludovic Walter (USA/FRA) d. Bjorn Munroe/Timothy Neilly (BAH/USA) 6-4 6-4
Kasia
Forum Regular
Forum Regular
 
Posts: 96
Joined: Tue Aug 17, 2004 8:21 am
Location: Poland

Postby DevilK36 » Sun Oct 08, 2006 12:36 am

Semifinals
Peter Shults (USA) d. (1)Roman Borvanov (MDA) 6-3 6-2
(2)Carlos Palencia (MEX) d. Brett Ross (USA) 6-2 6-1
DevilK36
Forum Regular
Forum Regular
 
Posts: 90
Joined: Wed Jun 21, 2006 9:32 pm
Location: Apple Valley, Minnesota

Postby DevilK36 » Sun Oct 08, 2006 8:38 pm

Final
(2)Carlos Palencia (MEX) d. Peter Shults (USA) 4-6 6-0 6-3
DevilK36
Forum Regular
Forum Regular
 
Posts: 90
Joined: Wed Jun 21, 2006 9:32 pm
Location: Apple Valley, Minnesota

Postby Steve G » Mon Oct 09, 2006 9:32 am

Finals
(1)Raphael Durek/Carlos Palencia (AUS/MEX) d. Stephen Amritraj/Ludovic Walter (USA/FRA) 5-7 6-3 6-4
--
Your Friendly Forum Administrator
Steve G
Site Admin
Site Admin
 
Posts: 9408
Joined: Thu May 13, 2004 12:14 pm
Location: Chicago, USA


Return to Archive

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 1 guest

cron
Not able to open ./cache/data_global.php