Great Britain F14

Moderator: Moderators

Great Britain F14

Postby Steve G » Mon Sep 18, 2006 12:21 pm

Steve G
Site Admin
Site Admin
 
Posts: 9408
Joined: Thu May 13, 2004 12:14 pm
Location: Chicago, USA

Postby kid » Sun Sep 24, 2006 1:24 am

Great Britain F14 qualifying
September 25 - October 01, 2006

Singles:
Seeds: (cut: NR)
1. Jim May
2. Philipp Oswald
3. Richard Irwin
4. Robert Searle
5. Samuel Groth
6. Naim Lalji
7. Daniel Cox
8. Patrick Eichenberger
9. Konstantinos Kalaitzis
10. Ross Connolly
11. Nikki Peel
12. Dean Jackson
13. Sean Thornley
14. Mat Lowe
15. Edward Allinson
16. Robert Varga

First Round
(1)Jim May (GBR) bye
Luke Campbell (GBR) vs Ben Pritchard (GBR)
Joseph Dewhurst (GBR) vs Paddy May (GBR)
(16)Robert Varga (UKR) bye
(2)Philipp Oswald (AUT) bye
Scott Dickson (GBR) vs (WC)James Longford (GBR)
Daniel Cottier (GBR) vs Daniel Smethurst (GBR)
(14)Mat Lowe (GBR) bye
(3)Richard Irwin (GBR) bye
Robert Chambers (GBR) vs (WC)James Prescott (GBR)
Burnham Arlidge (GBR) vs Kyle Brassington (GBR)
(10)Ross Connolly (GBR) bye
(4)Robert Searle (GBR) bye
(WC)Bradley Bant (GBR) vs Simon Ferguson (GBR)
Lewis Barnes (GBR) vs (WC)Joshua Miller (GBR)
(12)Dean Jackson (GBR) bye
(5)Samuel Groth (AUS) bye
Matthew Illingworth (GBR) vs (WC)Matthew Bright (GBR)
Daniel Evans (GBR) vs Ruan Zeitsmann (RSA)
(15)Edward Allinson (GBR) bye
(6)Naim Lalji (GBR) bye
Boris Obama (FRA) vs Matthew Taylor (GBR)
Ned Boone (GBR) vs Bojan Jelovac (GBR)
(9)Konstantinos Kalaitzis (GBR) bye
(7)Daniel Cox (GBR) bye
Chris Llewellyn (GBR) vs Joshua Milton (GBR)
(WC)Charlie Crisp (GBR) vs Marcus Willis (GBR)
(11)Nikki Peel (GBR) bye
(8)Patrick Eichenberger (SUI) bye
Thomas Kostro (AUT) vs Tom Williams (GBR)
Adam Barratclough (GBR) vs (WC)Scott Sears (GBR)
(13)Sean Thornley (GBR) bye
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby Steve G » Mon Sep 25, 2006 8:28 am

First Round
(1)Jim May (GBR) bye
Ben Pritchard (GBR) d. Luke Campbell (GBR) 7-5 6-2
Joseph Dewhurst (GBR) d. Paddy May (GBR) 7-6(2) 6-2
(16)Robert Varga (UKR) bye
(2)Philipp Oswald (AUT) bye
Scott Dickson (GBR) d. (WC)James Longford (GBR) 6-3 6-4
Daniel Smethurst (GBR) d. Daniel Cottier (GBR) 6-3 6-2
(14)Mat Lowe (GBR) bye
(3)Richard Irwin (GBR) bye
(WC)James Prescott (GBR) d. Robert Chambers (GBR) 4-6 7-5 6-2
Kyle Brassington (GBR) d. Burnham Arlidge (GBR) 6-2 6-4
(10)Ross Connolly (GBR) bye
(4)Robert Searle (GBR) bye
Simon Ferguson (GBR) d. (WC)Bradley Bant (GBR) 1-6 6-3 6-0
Lewis Barnes (GBR) d. (WC)Joshua Miller (GBR) 6-2 6-3
(12)Dean Jackson (GBR) bye
(5)Samuel Groth (AUS) bye
Matthew Illingworth (GBR) d. (WC)Matthew Bright (GBR) 6-3 7-5
Daniel Evans (GBR) d. Ruan Zeitsmann (RSA) 6-1 6-0
(15)Edward Allinson (GBR) bye
(6)Naim Lalji (GBR) bye
Matthew Taylor (GBR) d. Boris Obama (FRA) 7-6(3) 7-6(2)
Bojan Jelovac (GBR) d. Ned Boone (GBR) 6-2 6-0
(9)Konstantinos Kalaitzis (GBR) bye
(7)Daniel Cox (GBR) bye
Joshua Milton (GBR) d. Chris Llewellyn (GBR) 6-1 6-4
Marcus Willis (GBR) d. (WC)Charlie Crisp (GBR) 7-6(5) 7-6(4)
(11)Nikki Peel (GBR) bye
(8)Patrick Eichenberger (SUI) bye
Thomas Kostro (AUT) d. Tom Williams (GBR) 6-4 6-1
Adam Barratclough (GBR) d. (WC)Scott Sears (GBR) 6-1 6-4
(13)Sean Thornley (GBR) bye

Second Round
(1)Jim May (GBR) d. Ben Pritchard (GBR) 3-6 6-0 6-1
Joseph Dewhurst (GBR) d. (16)Robert Varga (UKR) 3-6 6-4 6-4
(2)Philipp Oswald (AUT) d. Scott Dickson (GBR) 7-6(9) 6-3
Daniel Smethurst (GBR) d. (14)Mat Lowe (GBR) 2-6 6-4 6-3
(3)Richard Irwin (GBR) d. (WC)James Prescott (GBR) 6-0 6-3
(10)Ross Connolly (GBR) d. Kyle Brassington (GBR) 7-5 6-3
(4)Robert Searle (GBR) d. Simon Ferguson (GBR) 6-2 6-1
(12)Dean Jackson (GBR) d. Lewis Barnes (GBR) 6-1 6-3
(5)Samuel Groth (AUS) d. Matthew Illingworth (GBR) 6-3 4-6 6-1
(15)Edward Allinson (GBR) d. Daniel Evans (GBR) 6-4 6-4
Matthew Taylor (GBR) d. (6)Naim Lalji (GBR) 6-4 6-3
(9)Konstantinos Kalaitzis (GBR) d. Bojan Jelovac (GBR) 6-1 6-4
(7)Daniel Cox (GBR) d. Joshua Milton (GBR) 6-3 6-3
Marcus Willis (GBR) d. (11)Nikki Peel (GBR) 6-4 6-2
(8)Patrick Eichenberger (SUI) d. Thomas Kostro (AUT) 6-3 6-7(3) 6-4
(13)Sean Thornley (GBR) d. Adam Barratclough (GBR) 7-5 3-6 6-3

Qualifying Round
(1)Jim May (GBR) d. Joseph Dewhurst (GBR) 6-1 6-1
(2)Philipp Oswald (AUT) d. Daniel Smethurst (GBR) 6-7(5) 7-6(6) 6-1
(10)Ross Connolly (GBR) d. (3)Richard Irwin (GBR) 6-3 1-0 ret.
(12)Dean Jackson (GBR) d. (4)Robert Searle (GBR) 2-6 6-4 6-3
(5)Samuel Groth (AUS) d. (15)Edward Allinson (GBR) 6-4 2-6 6-4
Matthew Taylor (GBR) d. (9)Konstantinos Kalaitzis (GBR) 6-3 6-4
(7)Daniel Cox (GBR) d. Marcus Willis (GBR) 6-3 4-6 6-4
(8)Patrick Eichenberger (SUI) d. (13)Sean Thornley (GBR) 3-6 6-4 6-2
--
Your Friendly Forum Administrator
Steve G
Site Admin
Site Admin
 
Posts: 9408
Joined: Thu May 13, 2004 12:14 pm
Location: Chicago, USA

Postby Steve G » Mon Sep 25, 2006 8:28 am

Great Britain F14
Nottingham, Great Britain
September 25-October 1, 2006
Surface: Hard (Indoor)
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 48
$15,000

Singles
Seeds: (cut: Christoph Steiner - 768)
1. Simon Stadler
2. Jamie Baker
3. Bastian Knittel
4. Jonathan Marray
5. Matthew Smith
6. Rameez Junaid
7. Conor Niland
8. Paul Baccanello

First Round
(1)Simon Stadler (GER) vs Armin Sandbichler (AUT)
(WC)David Brewer (GBR) vs (q)Ross Connolly (GBR)
David Klier (GER) vs Frederic Jeanclaude (FRA)
(7)Conor Niland (IRL) vs (q)Matthew Taylor (GBR)
(4)Jonathan Marray (GBR) vs (q)Philipp Oswald (AUT)
Matwe Middelkoop (NED) vs (q)Patrick Eichenberger (SUI)
(LL)Richard Irwin (GBR) vs (q)Dean Jackson (GER)
(6)Rameez Junaid (AUS) vs Daniel King-Turner (NZL)
(5)Matthew Smith (GBR) vs Ian Flanagan (GBR)
(WC)Tom Burn (GBR) vs (WC)Thomas Greenland (GBR)
(q)Samuel Groth (AUS) vs (WC)Tom Rushby (GBR)
(3)Bastian Knittel (GER) vs Jakub Hasek (CZE)
(8)Paul Baccanello (AUS) vs Martin Fischer (AUT)
(q)Jim May (GBR) vs (q)Daniel Cox (GBR)
Neil Bamford (GBR) vs Christoph Steiner (AUT)
(2)Jamie Baker (GBR) vs Alexander Slabinsky (GBR)


Doubles
Seeds: (cut: NR)
1. Neil Bamford/Jim May
2. Martin Fischer/Philipp Oswald
3. Richard Irwin/Tom Rushby
4. Rameez Junaid/David Klier

First Round
(1)Neil Bamford/Jim May (GBR) vs Bradley Bant/Edward Ellis (GBR)
Kyle Brassington/Charlie Crisp (GBR) vs Nikki Peel/Sean Thornley (GBR)
(3)Richard Irwin/Tom Rushby (GBR) vs James Prescott/William Rollo (GBR)
David Brewer/Mat Lowe (GBR) vs Patrick Eichenberger/Dean Jackson (SUI/GER)
Tom Burn/Robert Searle (GBR) vs Bojan Jelovac/Konstantinos Kalaitzis (GBR)
(4)Rameez Junaid/David Klier (AUS/GER) vs Daniel Evans/Mark Hilton (GBR)
Armin Sandbichler/Christoph Steiner (AUT) vs Edward Allinson/Thomas Greenland (GBR)
(2)Martin Fischer/Philipp Oswald (AUT) vs Brunham Arlidge/Matthew Taylor (GBR)
--
Your Friendly Forum Administrator
Steve G
Site Admin
Site Admin
 
Posts: 9408
Joined: Thu May 13, 2004 12:14 pm
Location: Chicago, USA

Postby kid » Tue Sep 26, 2006 9:59 am

First Round
(1)Simon Stadler (GER) d. Armin Sandbichler (AUT) 6-4 6-1
(WC)David Brewer (GBR) d. (q)Ross Connolly (GBR) 6-2 6-4
David Klier (GER) d. Frederic Jeanclaude (FRA) 6-4 6-4
(7)Conor Niland (IRL) d. (q)Matthew Taylor (GBR) 6-2 6-1
(4)Jonathan Marray (GBR) d. (q)Philipp Oswald (AUT) 7-6(3) 4-6 6-4
Matwe Middelkoop (NED) d. (q)Patrick Eichenberger (SUI) 6-1 6-0
(LL)Richard Irwin (GBR) d. (q)Dean Jackson (GER) 6-4 6-4
(6)Rameez Junaid (AUS) d. Daniel King-Turner (NZL) 7-6(6) 6-1
(5)Matthew Smith (GBR) d. Ian Flanagan (GBR) 7-5 2-6 6-4
(WC)Tom Burn (GBR) d. (WC)Thomas Greenland (GBR) 6-3 6-2
(q)Samuel Groth (AUS) d. (WC)Tom Rushby (GBR) 7-6(2) 1-6 7-6(9)
(3)Bastian Knittel (GER) d. Jakub Hasek (CZE) 6-2 1-6 6-4
Martin Fischer (AUT) d. (8)Paul Baccanello (AUS) 3-6 7-5 6-3
(q)Jim May (GBR) d. (q)Daniel Cox (GBR) 6-2 6-2
Christoph Steiner (AUT) d. Neil Bamford (GBR) 6-4 6-3
(2)Jamie Baker (GBR) d. Alexander Slabinsky (GBR) 2-6 6-4 6-1
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby kid » Tue Sep 26, 2006 1:26 pm

First Round
(1)Neil Bamford/Jim May (GBR) d. Bradley Bant/Edward Ellis (GBR) 6-2 6-3
Nikki Peel/Sean Thornley (GBR) d. Kyle Brassington/Charlie Crisp (GBR) 3-6 6-3 6-2
(3)Richard Irwin/Tom Rushby (GBR) d. James Prescott/William Rollo (GBR) 6-2 6-2
David Brewer/Mat Lowe (GBR) d. Patrick Eichenberger/Dean Jackson (SUI/GER) 6-2 6-3
Tom Burn/Robert Searle (GBR) d. Bojan Jelovac/Konstantinos Kalaitzis (GBR) 6-3 6-4
Daniel Evans/Mark Hilton (GBR) d. (4)Rameez Junaid/David Klier (AUS/GER) 6-3 6-0
Armin Sandbichler/Christoph Steiner (AUT) d. Edward Allinson/Thomas Greenland (GBR) 6-4 6-2
(2)Martin Fischer/Philipp Oswald (AUT) d. Brunham Arlidge/Matthew Taylor (GBR) 6-2 6-2

Quaterfinals
(1)Neil Bamford/Jim May (GBR) vs Nikki Peel/Sean Thornley (GBR)
(3)Richard Irwin/Tom Rushby (GBR) vs David Brewer/Mat Lowe (GBR)
Tom Burn/Robert Searle (GBR) vs Daniel Evans/Mark Hilton (GBR)
Armin Sandbichler/Christoph Steiner (AUT) vs (2)Martin Fischer/Philipp Oswald (AUT
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby kid » Wed Sep 27, 2006 7:27 am

Second Round
(1)Simon Stadler (GER) d. (WC)David Brewer (GBR) 6-2 6-3
(7)Conor Niland (IRL) d. David Klier (GER) 3-0 ret.
(4)Jonathan Marray (GBR) d. Matwe Middelkoop (NED) 6-4 6-4
(6)Rameez Junaid (AUS) d. (LL)Richard Irwin (GBR) 7-6(2) 6-0
(5)Matthew Smith (GBR) d. (WC)Tom Burn (GBR) 6-2 7-5
(3)Bastian Knittel (GER) d. (q)Samuel Groth (AUS) w/o
Martin Fischer (AUT) d. (q)Jim May (GBR) 6-2 6-2
(2)Jamie Baker (GBR) d. Christoph Steiner (AUT) 6-3 3-6 6-3
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby kid » Wed Sep 27, 2006 11:38 am

Quaterfinals
(1)Neil Bamford/Jim May (GBR) d. Nikki Peel/Sean Thornley (GBR) 6-1 ret.
David Brewer/Mat Lowe (GBR) d. (3)Richard Irwin/Tom Rushby (GBR) 6-2 6-4
Daniel Evans/Mark Hilton (GBR) d. Tom Burn/Robert Searle (GBR) 2-0 ret.
(2)Martin Fischer/Philipp Oswald (AUT) d. Armin Sandbichler/Christoph Steiner (AUT) 7-5 6-4
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby kid » Thu Sep 28, 2006 10:55 am

Quaterfinals
(1)Simon Stadler (GER) d. (7)Conor Niland (IRL) 6-2 6-2
(4)Jonathan Marray (GBR) d. (6)Rameez Junaid (AUS) 6-4 4-6 7-6(2)
(3)Bastian Knittel (GER) d. (5)Matthew Smith (GBR) 6-1 6-0
(2)Jamie Baker (GBR) d. Martin Fischer (AUT) 7-6(8) 6-7(5) 6-4
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby kid » Thu Sep 28, 2006 10:56 am

Semifinals
(1)Neil Bamford/Jim May (GBR) d. David Brewer/Mat Lowe (GBR) 6-3 6-4
Daniel Evans/Mark Hilton (GBR) d. (2)Martin Fischer/Philipp Oswald (AUT) 2-6 2-0 ret.
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby kid » Fri Sep 29, 2006 9:04 am

Semifinals
(4)Jonathan Marray (GBR) d. (1)Simon Stadler (GER) 7-6(2) 7-6(6)
(2)Jamie Baker (GBR) d. (3)Bastian Knittel (GER) 7-5 2-6 6-1
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby Super-Fabio » Sat Sep 30, 2006 9:45 am

Final
(2)Jamie Baker (GBR) d. (4)Jonathan Marray (GBR) 6-1 6-1
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby Super-Fabio » Sat Sep 30, 2006 10:12 am

Final
(1)Neil Bamford/Jim May (GBR) d. Daniel Evans/Mark Hilton (GBR) 6-2 6-7(4) 6-0
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy


Return to Archive

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 1 guest

cron
Not able to open ./cache/data_global.php