Uganda F1

Moderator: Moderators

Uganda F1

Postby Steve G » Mon Sep 18, 2006 12:20 pm

Steve G
Site Admin
Site Admin
 
Posts: 9408
Joined: Thu May 13, 2004 12:14 pm
Location: Chicago, USA

Postby JeanBaguette » Mon Sep 25, 2006 3:28 am

Some random results from qualifying:
Catalin Ciobanu (ROM) d. Godfrey Uzunga (UGA) 6-1 6-2
Gregory Howe (GBR) d. Ronald Ssemanda (UGA) 6-4 6-2
Andrei Ciumac (MDA) d. Charles Senyange (UGA) 6-0 6-1
Alex Johnson (GBR) d. Daniel Ruyange (UGA) 6-4 6-3
JeanBaguette
Forum King
Forum King
 
Posts: 291
Joined: Tue Jun 01, 2004 4:03 am
Location: Hamburg, Germany

Postby JeanBaguette » Tue Sep 26, 2006 3:13 am

Some more results from an Ugandan news website:

First Round
Edward Seator (GBR) d. (WC)Patrick Ochan (UGA) 6-0 6-1
Talal Ouahabi (MAR) d. ??? Kim (KOR) 6-2 4-6 7-5
Alex Miotto (GBR) d. Dmitry Ivanov (UZB) 6-3 6-0
Oualid Jallali (TUN) d. Lawal Shehu (NGR) 6-1 7-5
JeanBaguette
Forum King
Forum King
 
Posts: 291
Joined: Tue Jun 01, 2004 4:03 am
Location: Hamburg, Germany

Postby JeanBaguette » Tue Sep 26, 2006 6:14 am

Uganda F1 qualifying
September 25-October 1, 2006

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Jurgens Strydom
2. Edward Seator
3. Alexandru Carpen
4. Artem Isaev
5. Jin-Seo Kim
6. Jaco Mathew
7. Charles-Robert Viale
8. Oliver Zsok

First Round
(1)Jurgens Strydom (NAM) bye
Catalin Ciobanu (ROM) d. (WC)Godfrey Uzunga (UGA) 6-1 6-2
(2)Edward Seator (GBR) bye
Gregory Howe (GBR) d. (WC)Ronald Semanda (UGA) 6-4 6-2
(3)Alexandru Carpen (ROM) bye
Andrei Ciumac (MDA) d. Charles Senyanga (UGA) 6-0 6-1
(4)Artem Isaev (RUS) bye
Timur Lomtatidze (RUS) d. George Barth (USA) 6-4 6-2
(5)Jin-Seo Kim (KOR) bye
John McGahon (IRL) d. Arindam Datta (IND) 6-1 7-5
(6)Jaco Mathew (IND) bye
James Feaver (GBR) d. Ali Zaver (CAN) 6-0 6-4
(7)Charles-Robert Viale (FRA) bye
Gregg Le Sueur (RSA) d. Joseph Cooper (GBR) 6-2 6-2
(8)Oliver Zsok (ROM) bye
Alexander Johnston (GBR) d. Daniel Ruyange (UGA) 6-4 6-3

Qualifying Round
Catalin Ciobanu (ROM) d. (1)Jurgens Strydom (NAM) 6-4 6-3
(2)Edward Seator (GBR) d. Gregory Howe (GBR) 6-1 4-6 6-3
(3)Alexandru Carpen (ROM) d. Andrei Ciumac (MDA) 6-4 3-6 6-2
Timur Lomtatidze (RUS) d. (4)Artem Isaev (RUS) 6-2 4-6 6-4
John McGahon (IRL) d. (5)Jin-Seo Kim (KOR) 6-2 7-6(7)
(6)Jaco Mathew (IND) d. James Feaver (GBR) 7-6(6) 6-3
Gregg Le Sueur (RSA) d. (7)Charles-Robert Viale (FRA) 3-6 6-1 7-5
(8)Oliver Zsok (ROM) d. Alexander Johnston (GBR) 6-2 6-4
JeanBaguette
Forum King
Forum King
 
Posts: 291
Joined: Tue Jun 01, 2004 4:03 am
Location: Hamburg, Germany

Postby JeanBaguette » Wed Sep 27, 2006 4:29 am

Singles - First Round results in specific order
(q)Edward Seator (GBR) d. (WC)Patrick Ochan (UGA) 6-0 6-1
Talal Ouahabi (MAR) d. ??? Kim (KOR) 6-2 4-6 7-5
Alex Miotto (GBR) d. Dmitry Ivanov (UZB) 6-3 6-0
Oualid Jallali (TUN) d. Lawal Shehu (NGR) 6-1 7-5
(1)Adam Vejmelka (CZE) d. Maxime Bonami (FRA) 6-2 6-2
Victor Bruthans (SVK) d. (q)Alexandru Carpen (ROM) 6-0 6-0
Gvidas Sabeckis (LTU) d. Christian Vitulli (KEN) 7-6(5) 6-3
(q)John McGahon (IRL) d. (q)Gregg Le Sueur (RSA) 6-1 6-3
Marcel Miron (ROM) d. Candy Idoko (NGR) 6-4 6-4
Laurent Bram (LUX) d. Oliver Zsok (ROM) 6-2 6-1
Vishal Punna (IND) d. Jean-Claude Gasigwa (RWA) 6-4 6-4

Doubles - First Round results in specific order
Alexandru Carpen/Catalin Ciobanu (ROM) d. Victor Leonte/Marcel Miron (ROM) 6-3 7-6(4)
Gregg Le Sueur/Oliver Zsok (RSA/ROM) d. K. Abou/Amadeus Fulford-Jones (???/GBR) 6-2 6-2
Jurgens Strydom/Christian Vitulli (NAM/KEN) d. Jaco Mathew/Vishal Punna (IND) 7-5 2-6 6-3
Andemir Karanashev/Timur Lomtatidze (RUS) d. Jean-Claude Gasigwa/Thomas Hodel (RWA/ROM) 6-2 6-2
JeanBaguette
Forum King
Forum King
 
Posts: 291
Joined: Tue Jun 01, 2004 4:03 am
Location: Hamburg, Germany

Postby JeanBaguette » Thu Sep 28, 2006 3:28 am

Singles - Second Round complete results in no specific order
Victor Bruthans (SVK) d. Oualid Jallali (TUN) 6-2 5-7 6-2
(1)Adam Vejmelka (CZE) d. (q)Jaco Mathew (IND) 6-1 6-1
Victor Leonte (ROM) d. Laurent Bram (LUX) 6-2 4-0 ret.
Motaz Abou El Khair (EGY) d. Andemir Karanashev (RUS) 6-7(9) 6-4 6-3
Gvidas Sabeckis (LTU) d. (LL)Jurgens Strydom (NAM) 7-6(7) 6-1
Talal Ouahabi (MAR) d. (q)Edward Seator (GBR) 6-4 6-2
Marcel Miron (ROM) d. (q)John McGahon (IRL) 7-6(6) 6-3
Alex Miotto (GBR) d. Vishal Punna (IND) 6-3 6-2

Doubles - Quarterfinals
Alexandru Carpen/Catalin Ciobanu (ROM) d. Maxime Bonami/Laurent Bram (FRA/LUX) w/o
JeanBaguette
Forum King
Forum King
 
Posts: 291
Joined: Tue Jun 01, 2004 4:03 am
Location: Hamburg, Germany

Postby JeanBaguette » Thu Sep 28, 2006 6:50 am

Uganda F1
Kampala, Uganda
September 25-October 1, 2006
Surface: Clay
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds: (cut: )
1. Adam Vejmelka
2. Victor Bruthans
3. Bogdan Leonte
4. Motaz Abou El Khair
5. Gvidas Sabeckis
6. Marcel Miron
7. Talal Ouahabi
8. Alex Miotto

First Round
(1)Adam Vejmelka (CZE) d. Maxime Bonami (FRA) 6-2 6-2
(q)Jaco Mathew (IND) d. (LL)Artem Isaev (RUS) 6-0 2-6 6-1
(q)Edward Seator (GBR) d. (WC)Patrick Ochan (UGA) 6-0 6-1
(7)Talal Ouahabi (MAR) d. Cheong-Eui Kim (KOR) 6-2 4-6 7-5
(4)Motaz Abou El Khair (EGY) d. (q)Timur Lomtatidze (RUS) 2-6 7-6(6) 6-4
Andemirkhan Karanashev (RUS) d. Amadeus Fulford-Jones (GBR) 6-0 6-3
Vishal Punna (IND) d. (WC)Jean-Claude Gasigwa (RWA) 6-0 6-4
(8)Alex Miotto (GBR) d. Dmitry Ivanov (UZB) 6-3 6-0
(5)Gvidas Sabeckis (LTU) d. (WC)Christian Vitulli (KEN) 7-6(5) 6-3
(LL)Jurgens Strydom (NAM) d. (q)Catalin Ciobanu (ROM) 4-6 6-3 7-5
Laurent Bram (LUX) d. Oliver Zsok (ROM) 6-2 6-1
(3)Bogdan Leonte (ROM) d. Cristian Hodel (ROM) 6-2 7-6(4)
(4)Marcel Miron (ROM) d. Candy Idoko (NGR) 6-4 6-4
(q)John McGahon (IRL) d. (q)Gregg Le Sueur (RSA) 6-1 6-3
Oualid Jallali (TUN) d. Lawal Shehu (NGR) 6-1 7-5
(2)Victor Bruthans (SVK) d. (q)Alexandru Carpen (ROM) 6-0 6-0

Second Round
(1)Adam Vejmelka (CZE) d. (q)Jaco Mathew (IND) 6-1 6-1
(7)Talal Ouahabi (MAR) d. (q)Edward Seator (GBR) 6-4 6-2
(4)Motaz Abou El Khair (EGY) d. Andemir Karanashev (RUS) 6-7(9) 6-4 6-3
(8)Alex Miotto (GBR) d. Vishal Punna (IND) 6-3 6-2
(5)Gvidas Sabeckis (LTU) d. (LL)Jurgens Strydom (NAM) 7-6(7) 6-1
(3)Bogdan Leonte (ROM) d. Laurent Bram (LUX) 6-2 4-0 ret.
(4)Marcel Miron (ROM) d. (q)John McGahon (IRL) 7-6(6) 6-3
(2)Victor Bruthans (SVK) d. Oualid Jallali (TUN) 6-2 5-7 6-2


Doubles
Seeds: (cut: )
1. Victor Bruthans/Adam Vejmelka
2. Bogdan Leonte/Marcel Miron
3. Jaco Mathew/Vishal Punna
4. Motaz Abou El Khair/Amadeus Fulford-Jones

First Round
Oualid Jallali/Talal Ouahabi (TUN/MAR) d. (1)Victor Bruthans/Adam Vejmelka (SVK/CZE) 7-6(5) 7-6(2)
(WC)Jamie Feaver/John McGahon (GBR/IRL) d. (WC)Patrick Ochan/Daniel Ruyange (UGA) 6-2 6-4
Christian Vitulli/Jurgens Strydom (KEN/NAM) d. (4)Jaco Mathew/Vishal Punna (IND) 7-5 2-6 6-3
Andemirkhan Karanashev/Timur Lomtatidze (RUS) d. Jean-Claude Gasigwa/Cristian Hodel (RWA/ROM) 6-2 6-2
Alex Miotto/Edward Seator (GBR) d. Candy Idoko/Lawal Shehu (NGR) 7-5 6-3
Gregg Le Sueur/Oliver Zsok (RSA/ROM) d. (3)Motaz Abou El Khair/Amadeus Fulford-Jones (EGY/GBR) 6-2 6-2
Maxime Bonami/Laurent Bram (FRA/LUX) d. Cheong-Eui Kim/Jin-Seo Kim (KOR) 6-3 6-2
(WC)Alexandru Carpen/Catalin Ciobanu (ROM) d. (2)Bogdan Leonte/Marcel Miron (ROM) 6-3 7-6(4)

Quarterfinals
Oualid Jallali/Talal Ouahabi (TUN/MAR) vs (WC)Jamie Feaver/John McGahon (GBR/IRL)
Christian Vitulli/Jurgens Strydom (KEN/NAM) vs Andemirkhan Karanashev/Timur Lomtatidze (RUS)
Alex Miotto/Edward Seator (GBR) vs Gregg Le Sueur/Oliver Zsok (RSA/ROM)
(WC)Alexandru Carpen/Catalin Ciobanu (ROM) d. Maxime Bonami/Laurent Bram (FRA/LUX) w/o
JeanBaguette
Forum King
Forum King
 
Posts: 291
Joined: Tue Jun 01, 2004 4:03 am
Location: Hamburg, Germany

Postby kid » Fri Sep 29, 2006 3:57 am

Quaterfinals
(1)Adam Vejmelka (CZE) d. (7)Talal Ouahabi (MAR) 6-1 6-3
(4)Motaz Abou El Khair (EGY) d. (8)Alex Miotto (GBR) 6-2 6-4
(5)Gvidas Sabeckis (LTU) vs (3)Bogdan Leonte (ROM) Rain delay
(2)Victor Bruthans (SVK) d. (4)Marcel Miron (ROM) 6-3 6-4
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby JeanBaguette » Fri Sep 29, 2006 4:22 am

Quarterfinals
Oualid Jallali/Talal Ouahabi (TUN/MAR) d. (WC)Jamie Feaver/John McGahon (GBR/IRL) 7-5 6-1
Andemirkhan Karanashev/Timur Lomtatidze (RUS) d. Christian Vitulli/Jurgens Strydom (KEN/NAM) 6-0 6-7(7) 6-3
Alex Miotto/Edward Seator (GBR) d. Gregg Le Sueur/Oliver Zsok (RSA/ROM) 7-6(1) 6-1
(WC)Alexandru Carpen/Catalin Ciobanu (ROM) d. Maxime Bonami/Laurent Bram (FRA/LUX) w/o

Semifinals
Andemirkhan Karanashev/Timur Lomtatidze (RUS) d. Oualid Jallali/Talal Ouahabi (TUN/MAR) 1-6 6-3 6-1
Alex Miotto/Edward Seator (GBR) d. (WC)Alexandru Carpen/Catalin Ciobanu (ROM) 3-6 6-3 6-4
JeanBaguette
Forum King
Forum King
 
Posts: 291
Joined: Tue Jun 01, 2004 4:03 am
Location: Hamburg, Germany

Postby kid » Fri Sep 29, 2006 6:40 pm

Final
Andemirkhan Karanashev/Timur Lomtatidze (RUS) d. Alex Miotto/Edward Seator (GBR) 7-6 (1) 6-3
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby JeanBaguette » Mon Oct 02, 2006 4:09 am

Semifinals
(1)Adam Vejmelka (CZE) d. (4)Motaz Abou El Khair (EGY) 6-0 6-3
(3)Bogdan Leonte (ROM) d. (2)Victor Bruthans (SVK) 2-6 6-4 7-6(3)

Final
(1)Adam Vejmelka (CZE) d. (3)Bogdan Leonte (ROM) 7-5 6-1
JeanBaguette
Forum King
Forum King
 
Posts: 291
Joined: Tue Jun 01, 2004 4:03 am
Location: Hamburg, Germany


Return to Archive

Who is online

Users browsing this forum: Yahoo [Bot] and 1 guest

cron
Not able to open ./cache/data_global.php