Great Britain F13

Moderator: Moderators

Great Britain F13

Postby Steve G » Mon Sep 11, 2006 10:19 am

Steve G
Site Admin
Site Admin
 
Posts: 9408
Joined: Thu May 13, 2004 12:14 pm
Location: Chicago, USA

Postby kid » Sat Sep 16, 2006 4:39 pm

Great Britain F13, qualifying
September 18-24, 2006

Singles:
Seeds: (cut: NR)
1. Richard Irwin
2. David Brewer
3. Tom Burn
4. Patrick Briaud
5. Ross Connolly
6. Konstantinos Kalaitzis
7. Thomas Greenland
8. Mat Lowe
9. Edward Allison
10. Adam Barratclough
11. Sean Thornley
12. Nikki Peel

First Round
(1)Richard Irwin (GBR) bye
Edward Percival (GBR) bye
Kyle Brassington (GBR) d. Chris Harfield (GBR) 6-1 6-2
Tom Williams (GBR) bye
(2)David Brewer (GBR) bye
Bradley Bant (GBR) bye
Ben Dunbar (GBR) d. Chris Llewellyn (GBR) 3-6 7-5 6-2
Joshua Milton (GBR) bye
(3)Tom Burn (GBR) bye
Simon Ferguson (GBR) bye
Bastien Ferrier (SUI) d. John Jordan (GBR) 6-1 6-2
Joseph Dewhurst (GBR) bye
(4)Patrick Briaud (USA) bye
William Rollo (GBR) bye
Matthew Taylor (GBR) d. Nick McGowan (GBR) 6-0 6-1
Robert Chambers (GBR) bye
(5)Ross Connolly (GBR) bye
James Prescott (GBR) bye
Thomas Kostro (AUT) d. Edward Ellis (GBR) 6-4 6-3
(12)Nikki Peel (GBR) bye
(6)Konstantinos Kalaitzis (GBR) bye
Matt Illingworth (GBR) d. Bumham Arlidge (GBR) 6-2 6-2
Joshua Miller (GBR) d. Lloyd Bruce Burges (GBR) 7-5 7-5
(11)Sean Thornley (GBR) bye
(7)Thomas Greenland (GBR) bye
Luke Campbell (GBR) d. Bojan Jelovac (GBR) 6-3 4-6 6-2
Maniel Bains (GBR) d. Bruce Wagstaff (GBR) 6-1 6-0
(9)Edward Allison (GBR) bye
(8)Mat Lowe (GBR) bye
Charlie Crisp (GBR) d. Faris Akhazzan (GBR) 7-6(6) 6-0
Scott Dickson (GBR) d. Andrew Fitzpatrick (GBR) 4-6 7-6(2) 6-2
(10)Adam Barratclough (GBR) bye

Second Round
(1)Richard Irwin (GBR) d. Edward Percival (GBR) 6-0 7-5
Kyle Brassington (GBR) d. Tom Williams (GBR) 6-4 6-1
(2)David Brewer (GBR) d. Bradley Bant (GBR) 6-3 6-0
Joshua Milton (GBR) d. Ben Dunbar (GBR) 6-2 6-4
(3)Tom Burn (GBR) d. Simon Ferguson (GBR) 6-3 1-6 6-1
Joseph Dewhurst (GBR) d. Bastien Ferrier (SUI) 6-3 6-0
(4)Patrick Briaud (USA) d. William Rollo (GBR) 6-1 6-0
Matthew Taylor (GBR) d. Robert Chambers (GBR) 6-1 6-4
(5)Ross Connolly (GBR) d. James Prescott (GBR) 6-2 6-1
Thomas Kostro (AUT) d. (12)Nikki Peel (GBR) 6-3 7-5
Matt Illingworth (GBR) d. (6)Konstantinos Kalaitzis (GBR) 6-3 3-6 6-1
Joshua Miller (GBR) d. (11)Sean Thornley (GBR) 2-6 6-0 6-3
(7)Thomas Greenland (GBR) d. Luke Campbell (GBR) 7-6(6) 6-1
(9)Edward Allison (GBR) d. Maniel Bains (GBR) 6-4 3-6 7-6(4)
(8)Mat Lowe (GBR) d. Charlie Crisp (GBR) 7-6(1) 7-6(5)
Scott Dickson (GBR) d. (10)Adam Barratclough (GBR) 6-1 6-4

Qualifying Round
Kyle Brassington (GBR) d. (1)Richard Irwin (GBR) 7-6(4) 6-3
(2)David Brewer (GBR) d. Joshua Milton (GBR) 6-0 6-1
(3)Tom Burn (GBR) d. Joseph Dewhurst (GBR) 6-3 6-3
Matthew Taylor (GBR) d. (4)Patrick Briaud (USA) 6-2 6-2
(5)Ross Connolly (GBR) d. Thomas Kostro (AUT) 6-2 6-1
Matt Illingworth (GBR) d. Joshua Miller (GBR) 6-1 6-4
(7)Thomas Greenland (GBR) d. (9)Edward Allison (GBR) 7-5 2-6 6-1
(8)Mat Lowe (GBR) d. Scott Dickson (GBR) 6-2 6-7(3) 6-4
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby kid » Mon Sep 18, 2006 3:49 pm

Great Britain F13
Nottingham, Great Britain
September 18-24, 2006
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Philipp Oswald - 786)
1. Martin Lee
2. Richard Bloomfield
3. Bastian Knittel
4. Rameez Junaid
5. Conor Niland
6. Gero Kretschmer
7. Lee Childs
8. Jonathan Marray

First Round
(1)Martin Lee (GBR) vs (q)Kyle Brassington (GBR)
(q)Ross Connolly (GBR) vs (q)Thomas Greenland (GBR)
(LL)Richard Irwin (GBR) vs Neil Bamford (GBR) [Irwin replaces Cesar Ferrer]
Armin Sandbichler (AUT) vs (8)Jonathan Marray (GBR)
(4)Rameez Junaid (AUS) vs (q)Matthew Taylor (GBR)
Alexander Slabinsky (GBR) vs Jonathan Chu (USA)
(q)Mat Lowe (GBR) vs (q)Matthew Illingworth (GBR)
(WC)Daniel Cox (GBR) vs (7)Lee Childs (GBR)
(5)Conor Niland (IRL) vs (q)David Brewer (GBR)
Martin Fischer (AUT) vs (WC)Robert Searle (GBR)
(q)Tom Burn (GBR) vs (WC)Daniel Evans (GBR)
Daniel King-Turner (NZL) vs (3)Bastian Knittel (GER)
(6)Gero Kretschmer (GER) vs Philipp Oswald (AUT)
(LL)Patrick Briaud (USA) vs Christoph Steiner (AUT) [Briaud replaces Jan Stancik]
Ian Flanagan (GBR) vs David Klier (GER)
Tom Rushby (GBR) vs (2)Richard Bloomfield (GBR)

Doubles
Seeds: (cut: none)
1. Martin Lee/Jonathan Marray
2. Neil Bamford/Jim May
3. Martin Fischer/Philipp Oswald
4. Richard Irwin/Tom Rushby

First Round
(1)Martin Lee/Jonathan Marray (GBR) bye
Rameez Junaid/David Klier (AUS/GER) vs Patrick Briaud/Thomas Kostro (USA/AUT)
(4)Richard Irwin/Tom Rushby (GBR) vs David Brewer/Mat Lowe (GBR)
Luke Campbell/Daniel King-Turner (GBR/NZL) vs Armin Sandbichler/Christoph Steiner (AUT)
Bastian Knittel/Gero Kretschmer (GER) vs Chris Llewellyn/Nikki Peel (GBR)
Tom Burn/Robert Searle (GBR) vs (3)Martin Fischer/Philipp Oswald (AUT)
Daniel Evans/Mark Hilton (GBR) vs Robert Chambers/James Prescott (GBR)
(2)Neil Bamford/Jim May (GBR) bye
Last edited by kid on Tue Sep 19, 2006 2:01 pm, edited 1 time in total.
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby Super-Fabio » Tue Sep 19, 2006 12:57 pm

First Round
(1)Martin Lee (GBR) d. (q)Kyle Brassington (GBR) 6-0 6-0
(q)Thomas Greenland (GBR) d. (q)Ross Connolly (GBR) 6-3 6-2
Neil Bamford (GBR) d. (LL)Richard Irwin (GBR) 6-7(1) 6-4 6-0 [Irwin replaces Cesar Ferrer]
(8)Jonathan Marray (GBR) d. Armin Sandbichler (AUT) 6-4 7-6(4)
(4)Rameez Junaid (AUS) d. (q)Matthew Taylor (GBR)6-3 7-6(3)
Alexander Slabinsky (GBR) d. (LL)Edward Allison (GBR) 6-2 6-0 [Edward Allison replaces Chu]
(q)Matthew Illingworth (GBR) d. (q)Mat Lowe (GBR) 6-2 4-6 6-2
(7)Lee Childs (GBR) d. (WC)Daniel Cox (GBR) 6-4 6-4
(q)David Brewer (GBR) d. (5)Conor Niland (IRL) 3-6 7-5 6-2
Martin Fischer (AUT) d. (WC)Robert Searle (GBR) 6-2 6-3
(q)Tom Burn (GBR) d. (WC)Daniel Evans (GBR) 6-3 4-6 6-1
(3)Bastian Knittel (GER) d. Daniel King-Turner (NZL) 5-7 6-4 6-1
(6)Gero Kretschmer (GER) d. Philipp Oswald (AUT) 6-4 6-4
Christoph Steiner (AUT) d. (LL)Patrick Briaud (USA) 6-2 6-1 [Briaud replaces Jan Stancik]
David Klier (GER) d. Ian Flanagan (GBR) 6-2 6-3
Tom Rushby (GBR) d. (2)Richard Bloomfield (GBR) 6-7(4) 6-3 6-1
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby kid » Tue Sep 19, 2006 2:10 pm

First Round
(1)Martin Lee/Jonathan Marray (GBR) bye
Rameez Junaid/David Klier (AUS/GER) d. Patrick Briaud/Thomas Kostro (USA/AUT) 7-6(3) 6-4
(4)Richard Irwin/Tom Rushby (GBR) d. David Brewer/Mat Lowe (GBR) 6-3 6-2
Armin Sandbichler/Christoph Steiner (AUT) d. Luke Campbell/Daniel King-Turner (GBR/NZL) 6-4 6-2
Bastian Knittel/Gero Kretschmer (GER) d. Chris Llewellyn/Nikki Peel (GBR) 6-1 6-3
Tom Burn/Robert Searle (GBR) d. (3)Martin Fischer/Philipp Oswald (AUT) 6-4 6-3
Daniel Evans/Mark Hilton (GBR) d. Robert Chambers/James Prescott (GBR) 6-1 6-1
(2)Neil Bamford/Jim May (GBR) bye
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby kid » Wed Sep 20, 2006 12:57 pm

Second Round
(1)Martin Lee (GBR) d. (q)Thomas Greenland (GBR) 6-1 6-2
Neil Bamford (GBR) d. (8)Jonathan Marray (GBR) 6-1 6-1
(4)Rameez Junaid (AUS) d. Alexander Slabinsky (GBR) 6-0 2-1 ret.
(7)Lee Childs (GBR) d. (q)Matthew Illingworth (GBR) 7-6(2) 6-0
Martin Fischer (AUT) d. (q)David Brewer (GBR) 6-3 6-0
(q)Tom Burn (GBR) d. (3)Bastian Knittel (GER) 6-3 6-2
Christoph Steiner (AUT) d. (6)Gero Kretschmer (GER) 6-2 6-1
Tom Rushby (GBR) d. David Klier (GER) 6-1 0-6 6-0

Quaterfinals
Rameez Junaid/David Klier (AUS/GER) d. (1)Martin Lee/Jonathan Marray (GBR) 7-5 4-6 6-4
(4)Richard Irwin/Tom Rushby (GBR) d. Armin Sandbichler/Christoph Steiner (AUT) 5-7 6-3 6-2
Tom Burn/Robert Searle (GBR) d. Bastian Knittel/Gero Kretschmer (GER) 6-1 6-4
(2)Neil Bamford/Jim May (GBR) d. Daniel Evans/Mark Hilton (GBR) 6-4 5-7 7-5
Last edited by kid on Thu Sep 21, 2006 2:35 pm, edited 1 time in total.
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby Super-Fabio » Thu Sep 21, 2006 12:43 pm

Quarterfinals
(1)Martin Lee (GBR) d. Neil Bamford (GBR) 6-7(5) 6-4 6-4
(4)Rameez Junaid (AUS) d. (7)Lee Childs (GBR) 6-3 6-2
Martin Fischer (AUT) d. (q)Tom Burn (GBR) 6-1 6-1
Tom Rushby (GBR) d. Christoph Steiner (AUT) 7-5 6-4
User avatar
Super-Fabio
Forum God
Forum God
 
Posts: 30721
Joined: Thu Aug 11, 2005 4:05 am
Location: Italy

Postby kid » Thu Sep 21, 2006 2:34 pm

Semifinals
Rameez Junaid/David Klier (AUS/GER) d. (4)Richard Irwin/Tom Rushby (GBR) 7-6(4) 7-5
(2)Neil Bamford/Jim May (GBR) d. Tom Burn/Robert Searle (GBR) 7-6(8) 6-7(4) 7-6(4)
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby kid » Sat Sep 23, 2006 12:36 pm

Semifinals
(4)Rameez Junaid (AUS) d. (1)Martin Lee (GBR) 6-3 6-3
Martin Fischer (AUT) d. Tom Rushby (GBR) 6-1 6-2

Final
Martin Fischer (AUT) d. (4)Rameez Junaid (AUS) 6-3 6-3
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno

Postby kid » Sat Sep 23, 2006 12:39 pm

Final
(2)Neil Bamford/Jim May (GBR) d. Rameez Junaid/David Klier (AUS/GER) 6-4 7-6(5)
kid
Forum God
Forum God
 
Posts: 13576
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:11 am
Location: Czech republic, Brno


Return to Archive

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 1 guest

cron
Not able to open ./cache/data_global.php